در آن فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نباشید که فلانی چه شد؟ گفتاری از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

صافی1 در آن فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نباشید که فلانی چه شد؟ گفتاری از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

«ارزش یک ساعت درس خواندن در مقابل همه مقامات» گفتاری از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

به به گفته شفقنا، مطلب زیر گفتاری از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت آغاز سال شمسی تحصیلی حوزه های علمیه می باشد که تقدیم خوانندگان می می شود:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

از خداوند متعال جهت همه طلاب عزیز و همچنین بزرگوار، توفیق و همچنین تأیید و همچنین نیل به مقامات بلند علمی ‌و همچنین عملی و همچنین جلب رضایت خاطر حضرت ولیّ عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را مسئلت می‌کنم، امیدوارم به مقاصد حسنه‌ای که دارید نائل شوید، و همچنین در بعدی، مصدر سرویس ها و خدمات به اسلام و همچنین مسلمین باشید. البته از همین الآن که وارد حوزه شدید در مسیر قرار گرفته‌اید و همچنین ان‌شاءالله جزء خدمتگزاران شرع و همچنین امام و پیشوا زمان ارواح العالمین له الفدا هستید.

حکایتی از آیت‌الله العظمی بروجردی

روزی مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی در درس فرمودند: می‌خواهم مطلبی را بگویم تا دیگران هم بدانند و همچنین آن هم آنکه: مرتب به من نامه می‌نویسند که آن آقایان طلبه چه وقت به مقصد می‌رسند؟ و همچنین تحصیلاتشان تمام می‌می شود؟ و همچنین مقصودشان حاصل می‌می شود؟ در جواب می‌گویم:

در صورتی که مقصود اینها دنیا باشد، هیچ وقت به مقصد نمی‌رسند، زیرا و به درستی که راه دنیا آن نیست و همچنین راه‌های غیره ای جهت مقاصد دنیایی هست که می‌توانند از آن هم راه‌ها به دنیا برسند. آن راه، راه خداوند تبارک و تعالی و همچنین تحصیل علم و همچنین کسب کمالات معنوی و همچنین درجات اخروی می باشد و همچنین در صورتی که مقصود اهدافی می باشد که بایستی و حتما در آن راه مورد نظر باشد همین الآن رسیده‌اند. اینها از روزی که شروع می‌کنند به خواندن درس و همچنین تحصیل به مقصد رسیده‌اند البته آن مقصد مراتبی دارد هر ساعتی به هر درسی که تو می‌روید مقام بالاتری را کسب می‌کنید و همچنین درجه‌ای را طی می‌کنید البته درجات معنوی و همچنین سیر الی الله و همچنین قرب به خداوند متعال.

در صورتی که انسان خلوص نیت داشته باشد، تا هنگام و زمانی که که به هر مقامی برسد دائما به مقصود خود رسیده می باشد البته مقاصد متنوع و گوناگون و مختلف می باشد یکی می‌می شود علامه حلّی با آن هم مقامات و همچنین درجات و همچنین آن هم‌همه کتاب در هر رشته‌ای اعمّ از کلام و همچنین فقه و همچنین تفسیر و همچنین رشته‌های دیگر.

آن کار جهت خداوند تبارک و تعالی می باشد، و همچنین از آن جهت انسان از اول به مقصد رسیده می باشد، نهایت آنکه دائماً در آن مقصد به‌سوی ترقی و همچنین کمالات و همچنین مقامات بالاتر سیر می‌کنند.

مسأله مهم آن می باشد که قدر فرصت‌هایی که الآن جهت تو فراهم می باشد بدانید، توجه داشته باشید جهت چه کاری آمده‌اید مقصد خیلی زیاد مهم می باشد، و همچنین هرچه در آن راه اکثرا و بیشتر تلاش و همچنین کوشش کنید، درس بخوانید، سؤال کنید، بحث و همچنین بررسی کردن کنید، تکرار کنید، زودتر به مقامات بالاتر نائل می‌شوید.

در حالات بعضی از بزرگان نقل می‌کنند که اصلاً نمی‌گذاشتند وقتشان از بین برود، روز تعطیلی هم مشغول مطالعه کتاب‌های اسلامی ‌و همچنین علمی ‌بودند، اینها موجب می‌می شود که انسان جامعیتی پیدا کند که بتواند پاسخگوی حوائج مسلمان‌ها باشد.

از اول شب تا صبح بیدار بودم

یادم هست بعضی وقت‌ها اتفاق افتاده بود که از اول شب تا صبح بیدار بودم مثلاً می‌خواستم کتابی را مطالعه کنم یک وقت می‌دیدم صبح شده و همچنین تمام کتاب را مطالعه کرده بودم. انسان بایستی و حتما حداکثر بهره بری و استفاده را از اوقات خود ببرد البته من آن هم‌روش که بایستی و حتما بهره بری و استفاده نکردم و همچنین نمی‌خواهم از خود تعریف کنم، الآن هم در صورتی که حساب کنم و همچنین رفت و آمد و مراجعه کنم بایستی و حتما خیلی پشیمان شوم و همچنین نسبت به قبل عمر، غصه بخورم، ولی بایستی و حتما انسان از عمری که در اختیار دارد تا جوون می باشد و همچنین فرصت دارد خوب بهره بری و استفاده کند تا پشیمان نشود. و همچنینَالْعَصْرِ* إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ* إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا و همچنینَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ

محاسبه هر روز خدا

مسائل اخلاقی خیلی زیاد اهمیت دارد و همچنین بایستی و حتما انسان مواظب روحیات خود باشد، حساب نفس خود را داشته باشد، حساب اعمالش را، حساب درسش را. «لَیْسَ مِنَّا مَنْ لَمْ یُحَاسِبْ نَفْسَهُ فِی کُلِّ یَو همچنینْمٍ فَإِنْ عَمِلَ حَسَناً اسْتَزَادَ اللهَ مِنْهُ و همچنینَإِنْ عَمِلَ سَیِّئاً اسْتَغْفَرَ اللهَ مِنْهُ و همچنینَتَابَ إِلَیْهِ».

در حالات بعضی از بزرگان آمده می باشد که می‌گویند ما هر شب قبل از آنکه به خواب برویم حساب می‌کنیم که امروز چگونه گذشت؟ و همچنین چگونه صرف شد؟ در روایات و همچنین احادیث بر مسألۀ محاسبه خیلی زیاد تأکید شده می باشد؛ «حَاسِبُوا أَنْفُسَکُمْ قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبُوا و همچنینَزِنُوا قَبْلَ أَنْ تُوزَنُوا و همچنینَتَجَهَّزُوا لِلْعَرْضِ الأَکْبَر».

انسان بایستی و حتما خود را محاسبه کند و همچنین در صورتی که می‌بیند در قلبش تاریکی و همچنین تیرگی هست آن هم را برطرف کند.

کمالات و همچنین درجات را تنها و فقط بایستی و حتما با برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی که از طریق احادیث و همچنین روایات ائمه علیهم‌السلام رسیده می باشد به دست آورد، آنکه فلان کس چه گفته، اینها صحیح نیست.

بعضی از اشخاصی که متوجه حال خودشان خواهند بود گاهی متوجه می‌شوند مثلاً توفیقاتی داشته‌اند و همچنین کم شده، به حال خود رسیدگی می‌کنند، می‌فهمند دلیلی دارد مثلاً معاشرتی پیدا شده می باشد.

در مسأله معاشرت اگرچه انسان در حوزه می باشد و همچنین همه طلبه یا استادند ولی مع‌ذلک آنکه انسان معاشرتش را با افرادی که صحیح الاعتقاد و همچنین صحیح العمل باشند قرار دهد خیلی زیاد مهم می باشد.

یک وقت می‌بینید انسان با کسی معاشرت و همچنین مجالست پیدا می‌کند که ما را به‌کلی نابود می‌کند و همچنین یا در معاشرت‌های خوب مسائل و همچنین مقاصد بلندی را به دست می‌آورد.

انسان بایستی و حتما با افرادی که از خودش خوب‌ترند معاشرت کند و همچنین از آنها کسب فیض و همچنین کمال نماید و همچنین از معاشرت با افرادی که از آنها بهره‌ای نمی‌برد بپرهیزد.

البته مسائل اخلاقی خیلی زیاد می باشد یکی غیبت نکردن می باشد که خیلی زیاد مهم می باشد، دیگر آنکه انسان بتواند زبانش، چشمش، اعضا و همچنین جوارحش را در اختیار داشته باشد، هنگام و زمانی که حرف می‌زند یا نگاه می‌کند مواظب مسئولیت‌های خدایی باشد.

ارتباط با حضرت ولیّ عصر ارواحنا فداه را نگه دارید

امیدوارم تو بتوانید مخصوصاً ارتباط با حضرت ولیّ عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را نگه دارید و همچنین فراموش نکنید که ما وابسته به ایشان هستیم یعنی معرفی شده‌ایم به آنکه وابسته به ایشان هستیم و همچنین شهروندان و مردم شهر ما را آن‌گونه می‌شناسند.

می‌خواهیم بگوییم که ما دنبال اهداف و همچنین مقاصد ایشان هستیم و همچنین درحقیقت ما دنبال کارهایی که ایشان دارند هستیم، آن مسئولیت خیلی زیاد بزرگی می باشد.

وظایف شیعیان در عصر غیبت

کتاب‌هایی در مورد وظایف انسان در زمان غیبت نوشته شده می باشد که شیعیان حضرت بایستی و حتما اخلاق و همچنین رفتاری داشته باشند تا سبب توجه شهروندان و مردم شهر به دین و همچنین مذهب و همچنین امام و پیشوا زمان ارواح العالمین له الفدا می شود و همچنین شهروندان و مردم شهر خوش‌بین شوند، در صورتی که شهروندان و مردم شهر ببینند ما آدم‌هایی هستیم که روش درستی نداریم، اخلاق خوبی نداریم، حلم و همچنین کظم غیظ و همچنین تواضع و همچنین گذشت نداریم، به جامعه روحانیت بدبین می‌شوند، گمان می‌کنند که اینها زیرا و به درستی که چهار کلمه یاد گرفته‌اند متکبّرند. در صورتی که انسان دو هزار سال شمسی هم عمر پیدا کند و همچنین مرتب درس بخواند باز هم مجهولاتش در مقابل معلوماتش الی ما شاء الله زیاد می باشد. انسان هنگام و زمانی که علمش اکثرا و بیشتر می‌می شود، تواضع و همچنین خضوعش در برابر خداوند متعال و همچنین کائنات و همچنین عظمت خلقت اکثرا و بیشتر می‌می شود.

فکر کردن و اندیشیدن یا وسیله کمال

در صورتی که انسان حال فکر کردن و اندیشیدن داشته باشد جهت او اسباب کمال می باشد.  «الَّذِینَ یذْکُرُونَ اللّهَ قِیاماً و همچنینَقُعُوداً و همچنینَعَلَى جُنُوبِهِمْ و همچنینَیتَفَکَّرُونَ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ و همچنینَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلاً سُبْحَانَکَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ»  فکر کردن و اندیشیدن در خلقت آسمان و همچنین زمین، فکر کردن و اندیشیدن در اعمال خویش، فکر کردن و اندیشیدن در حوادث و همچنین اوضاع دنیا.

در روایت از حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و همچنین آله آمده می باشد: «تَفَکُّرُ سَاعَهٍ خَیْرٌ مِنْ قِیَامِ لَیْلَهٍ».

البته آن حدیث لفظ‌های مختلفی دارد. «فِکْرَهُ سَاعَهٍ خَیْرٌ مِنْ عِبَادَهِ سَنَهٍ».   «تَفَکَّرُ سَاعَهٍ خَیْرٌ مِنْ عِبَادَهِ سَنَهٍ».

اینها هر کدام معنایی دارد و همچنین برحسب درجات فکر کردن و اندیشیدن و همچنین اشخاص متغایر و متفاوت می باشد. از امام و پیشوا در مورد آن حدیث پیغمبر اکرم صلی الله علیه و همچنین آله سؤال کردند که چگونه فکر کردن و اندیشیدن کنیم؟ کَیْفَ نَتَفَکَّرُ؟ قَالَ: «یَمُرُّ بِالْخَرِبَهِ أَو همچنینْ بِالدَّارِ فَیَقُولُ: أَیْنَ سَاکِنُوکِ؟ أَیْنَ بَانُوکِ؟ مَا لَکِ لا تَتَکَلَّمِین‏؟».

حضرت فرمودند: «هنگامی ‌که انسان عبور می‌کند به مکان خرابی از روی فکر کردن و اندیشیدن بگوید: کجا رفتند آنها که تو را بنا کردند؟ کجا رفتند آنها که در تو ساکن بودند؟ چرا سخن نمی‌گویی؟».

انسان هنگام و زمانی که به دنیا نگاه می‌کند، قبرها را می‌بیند و همچنین آگاهانه روی زمین راه می‌رود از همه مناظری که می‌بیند می‌تواند عبرت بگیرد.

موعظه موسی بن جعفر علیهماالسلام به‌ هارون

هارون به موسی بن جعفر علیهماالسلام نوشت:

«عِظْنِی و همچنینَأَو همچنینْجِز»؛ «مرا موعظه کن ولی باید توجه داشت مختصر». حضرت در جوابش فرمودند: «مَا مِنْ شَیْ‏ءٍ تَرَاهُ عَیْنُکَ إِلا و همچنینَفِیهِ مَو همچنینْعِظَه»؛  «در هرچه چشمت آن هم را می‌بیند موعظه می باشد».

حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرمایند: «إِنَّ اَو همچنینْلِیَاءَ اللهِ هُمُ الَّذِینَ نَظَرُوا إِلَى بَاطِنِ الدُّنْیَا إِذَا نَظَرَ النَّاسُ إِلَى ظَاهِرِهَا»؛  «هنگامی‌که شهروندان و مردم شهر به ظاهر دنیا نگاه می‌کنند اولیای خداوند تبارک و تعالی به باطن آن هم نظر می‌اندازند.»

هرکسی می‌رسید می‌گفت چرا طلبه شدی؟!

امروز جهت افرادی که بخواهند درس بخوانند وسیله هست، در قبل وسائل آن‌گونه فراهم نبود، نه استاد بود، نه مدرسه، نه تشویق و همچنین ترغیبی و همچنین نه آنکه کسی به انسان بگوید احسنتم، هر‌کسی می‌رسید می‌گفت: چرا طلبه شدی؟ چرا درس می‌خوانی؟ چرا معطلی؟ چرا رها نمی‌کنی؟

مواظب مجالست‌های غیر مطلوب باشید، کتاب‌هایی که نباید خواند، بعضی مباحثی که خارج از کتاب و همچنین سنّت می باشد، اینها چه بسا حجاب رسیدن انسان به مقامات و همچنین مدارج عالیه می‌می شود.

خداوند همه طلاب عزیز را از مروجین پهناور و بزرگ شرع قرار دهد و همچنین امیدوارم از افرادی باشند که بتوانند رضای خاطر تبریک و مبارک امام و پیشوا زمان ارواح العالمین له الفدا را به احسن وجه فراهم کنند، و همچنین به مقاصد عالیه‌ای که دارند نائل گردند.

مقاصد دنیا، جاه و همچنین مقام و همچنین ریاست مانع می باشد و همچنین بسا اینها به‌قدری انسان را از خداوند دور می‌کند که نزدیک شدن خیلی زیاد مشکل می‌می شود.

در آن فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نباشید که فلانی چه شد؟ کجا رفت، چه چیزی پیدا کرد؟ روی مقاصد دنیایی حساب نکنید در صورتی که تمام دنیا را به انسان بدهند و همچنین در مقابل یک ساعت درس خواندن را بدهیم باز هم ارزان فروخته‌ایم.

در عین‌حال که نباید تکبر داشت و همچنین مغرور بود ولی باید توجه داشت بایستی و حتما توجه داشت کسی که ایمان و همچنین ولایت اهل‌بیت علیهم السلام را دارد بایستی و حتما به آفتاب و همچنین ماه و همچنین همه اینها اعتنا نداشته باشد و همچنین تنها و فقط به رضای خداوند متعال و همچنین توسل به اهل‌بیت علیهم السلام توجه داشته باشد.

در آن فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نباشید که فلانی چه شد؟ گفتاری از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در تاریخ ۲۰۱۷-۰۸-۲۹ ۱۵:۰۳:۴۹ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان