حضرت آیت الله نوری همدانی: جامعه اسلامی مرهون انظار و افکار عالمانه شیخ حرّ عاملی می باشد

آیت الله نوری همدانی حضرت آیت الله نوری همدانی: جامعه اسلامی مرهون انظار و افکار عالمانه شیخ حرّ عاملی می باشد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمى نورى همدانى در پیامی به همایش بزرگداشت شیخ حر عاملى در بیروت گفت: جامعه اسلامی مرهون انظار و افکار و همچنین نقطه نظرات عالمانه شیخ حرّ عاملی می باشد که زندگی انسان را در قلمرو فرد و همچنین جامعه از جهات گوناگون مورد تاثیر قرار داده می باشد.

به به گفته شفقنا، متن پیام آن مرجع تقلید به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

بقا وجاودانگی اسلام به برکت وجود شخصیت های علمی و همچنین فقهی بزرگانی می باشد که از همه ظرفیت ها و همچنین توانمندی های خویش در نشر اندیشه های ناب مکتب حیات قسمت و بخش یعنی آموزه های  وحیانی اسلام که منطبق با فطرت انسان ها می باشد بهره جسته و همچنین از هیچ تلاشی دریغ ننموده اند.

شیخ حر عاملی شامل آن شخصیت های فرزانه و همچنین روشن بینی می باشد که جامعه اسلامی مرهون انظار و افکار و همچنین نقطه نظرات عالمانه اوست که زندگی انسان را در قلمرو فرد و همچنین جامعه از جهات گوناگون مورد تاثیر قرار داده می باشد  والبته بر همگان پیداست نقش آفرینی آن عالم بزرگوار  جهت تقویت  بنیه دینی مسلمانان غیر قابل نادیده گرفتن می باشد  و همچنین سیره وسلوک آن هم فقیه بزرگوار جهت همه علمای اسلام می تواند درس و همچنین سرمشق باشد.

شیخ محمد بن حسن حر عاملی در شب جمعه هشتم رجب در سال شمسی ١٠٣٣در روستای مشغره از توابع جبع چشم به آن جهان گشود. صاحب اعیان الشیعه در مورد آن منطقه می نویسد : جبع یکی از مراکز مهم جبل عامل می باشد که شخصیت های ارزنده ای همچون شیخ بهایی و همچنین شهید ثانی تحویل جامعه اسلامی داده می باشد .

دیاری که شیخ حر عاملی در آن هم چشم به جهان گشود یکی از سرزمین های تشیع وعالم پرور می باشد.  میرزای شوشتری می افزاید هیچ قریه ای از آن هم نیست که جمعی از فقها و همچنین فضلای امامیه در آن هم نباشد.

سرسلسه خاندان شیخ حر عاملی حر بن یزید ریاحی نخستین قربانی عشق حسین (علیه السلام) در روز عاشوراست شیخ حر عاملی از منزل و خانه آل حر قامت راست کرد  منزل و خانه ای که سخاوت، بارزترین خصلت اخلاقی و همچنین سجیه وعلم وادب و همچنین شهادت و همچنین شهامت از صفات بارز آن هم به شمار می رود . در واقع از آن خاندان که همواره مرکز علم و همچنین معرفت بوده اند، اشخاص برجسته بسیاری جوشیده می باشد . اینها دیر زمانی می باشد که بر مسند دانش وتقوا نشسته اند و همچنین مشعل هدایت را مشتعل نگاه داشته اند . نزد پدر خود که یکی از علمای پهناور و بزرگ می باشد درس خوانده بود مادرش نیز طلایه دار زهد و همچنین تقوا به شمار می رود ، او همچنین دختر علامه شیخ عبد السلام می باشد .

تالیفات خیلی زیاد :

۱- اثبات الهدایه بالنصوص و همچنین المعجزات .

۲- الفصول المهمه فی أصول الأئمه .

۳- وسایل الشیعه که در ۱۸ سال شمسی تالیف شده و همچنین انفع تمام تالیفات اوست که در تمامی اقطار عالم مشهور ومرجع بهره بری و استفاده علماء وفقهای که همچنین و علاوه بر کتب اربعه از کتاب های دیگر نیز روایاتی در باره احکام اسلام در آن هم مندرج ساخته و همچنین مجموعا از یک صد و همچنین پنجاه کتاب روایت در وسائل الشیعه که مجموعا ۳۵ هزار حدیث می باشد .

قله فقاهت او لطافت باران شعرش را تحت الشعاع قرار داده که او خود میگوید .

علمی وشعری اقتتلا اصطلاحا         والعلم یابی ان اعد شاعرا

فخضــــــع الشعر لعلمی راغما       والشعر یرضی ان اعد عالما

شعرش به بیست هزار بیت می رسد .

 

محل تدریس  و همچنین شاگردان :

شیخ حر تنها پیرو تتبع و همچنین بررسی و همچنین نگارش نبود  بلکه در تدریس  و همچنین تربیت شاگردان از رجال موفق زمان خود به شمار می رفت . محل تدریس او در مشهد مقدس صحن حضرت ثامن الأئمه (علیهم السلام) هر چند تعداد شاگردان او در دسترس نیست  ولی از گفتار  همعصران شیخ  بر میاید که درس شیخ یکی از با شکوه ترین کلاس های درس در عصر او همچنین بوده می باشد .

دانشمندان بزرگی نیز از شیخ حر عاملی نقل حدیث کرده اند که علامه امینی در باره آنان گفته می باشد : ویروی عنه بالاجازه العلامه المجلسی  والشیخ محمد فاضل بن محمد مهدی المشهدی  والسید نور الدین ابن السید نعمه الله الجزائری  والشیخ محمود بن عبد السلام البحرانی کما فی المستدرک ۳/ ۳۹۰

علامه امینی درالغدیر گفتن می دارد: فشیخنا المترجم له دره علی تاج الزمن ، وغره علی جبهه الفضیله ، متی استکنهته تجد له فی کل قدر مغرفه ، وبکل فن معرفه ، ولقد تقاصرت عنه جمل المدح ، وزمر الثناء ، فکأنه عاد جثمان العلم ، وهیکل الأدب ، وشخصیه الکمال البارزه ، وإن من آثاره أو من مآثره تدوینه لأحادیث أئمه أهل البیت علیهم السلام فی مجلدات کثیره ، وتألیفه لهم بإثبات إمامتهم ، ونشر فضائلهم ، والاشاده بذکرهم ، وجمع شتات أحکامهم وحکمهم ، ونظم عقود القریض فی إطرائهم ، وإفراغ سبائک المدح فی بوتقه الثناء علیهم ولقد أبقت له الذکر الخالد کتبه القیمه .

و همچنین لقد أحسن  وأجاد أخوه العلامه الصالح فی تقریظه بقوله :

هذا کتــــاب علا فی الدین رتبته              قد قصرت دونها الأخبار و همچنین الکتب

یمیز کالشمس فی جو القلوب هدی         فتنحنی منه عن أبصارنا الحجب

هذا صراط الهدی  ما ضل سالکه            إلی المقامه بل تسمو به الرتب

إن کان ذا الدین حقا فهو متبع             حقا  إلی درجات المنتهی سبب

 

شیخ حر شامل قریحه شعری سرشاری هم بوده  واین چند شعر جهت نمونه :

فضل الفتی بالبذل والاحسان                 والجود خیر الوصف للانسان

أو لیس إبراهیم لما أصبحت                    أمواله وقفا علی الضیـــفان

حتی إذا أفنی اللهی اخذ ابن                    فســخا به للذبح والقربان

ثم ابتغی النمرود إحراقا له                      فسخا بمهجته علی النیران

بالمال جاد وبابنه وبنفسه                     وبــــــقلبه للواحد الدیان

أضحی خلیل الله جل جلاله                   ناهیک فضلا خله الرحمن

صح الحدیث به فیالک رتبه                 تعلو بأخمصها علی التیجان

 

ودر جایی دیگر می گوید :

هدایه رب العالمین قلوبــــــــنا         إلی حب من لم یخلق الخلق مولاه

هو الجوهر الفرد الذی لیس یرتقی            لـــــأعلی مقامات النبیین إلا هو

هلال نما فارتد بدرا فأشـ ـــرقت         جوانـــ ب آفاق العلا بمـــــحیاه

هما عله للخلق أعنی محــــــمدا       وأول من لما دعـــــا الخلق لبــاه

هوی النجم یبغی داره لا بل ارتــقی       إلیها فمثوی النجم من دون مثواه

هل أختار خیر المرسلین مواخـــــیا       سواه فأولا الکمــــ ـــال وآخاه

هدی لاح من قول النبی ولیـــــــکم      علی ومولی کل من کنـــت مـولاه

هناک أتاه الوحـــی بلغ ولا تـــــخف      ومن کل ما تخشاه یعصمـــک الله

هنا لک أبدی المصطفی بعض فضــله      وباح بما قد کان للخوف أخــــــفاه

وفات شیخ حر در ۲۱ رمضان سال شمسی ۱۱۰۴ در مشهد مقدس رضوی بوده و همچنین در صحن شریف آن هم حضرت نزدیکی مدرسه میرزا جعفر مدفون گردید .

در پایان از تمامی شرکت کنندگان محترم در آن کنفرانس با عظمت دانشمندان ، فقها و همچنین شخصیت های علمی کمال سپاس گذاری را دارم . کنفرانسی که به نام یک از فقهای مکتب جعفری نامگذاری شده می باشد و همچنین از خداوند متعال می خواهم ما را در حفظ آثار وترویج  اندیشه های تابناک آن بزرگان موفق نموده ودر آن راه قدم های ما را محکم بدارد.

والسلام علیکم و همچنین رحمت الله و همچنین برکاته

حضرت آیت الله نوری همدانی: جامعه اسلامی مرهون انظار و افکار عالمانه شیخ حرّ عاملی می باشد در تاریخ ۲۰۱۷-۰۹-۰۸ ۱۲:۴۵:۱۷ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان