حضرت آیت الله مکارم شیرازی: کار وکلا بایستی و حتما کاملاً منطبق با احکام اسلامی و همچنین موازین شرعی باشد

makarem 83 1 350x233 حضرت آیت الله مکارم شیرازی: کار وکلا بایستی و حتما کاملاً منطبق با احکام اسلامی و همچنین موازین شرعی باشد

شفقنا – حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ضمن هشدار به فراگیر شدن مساله طلاق گفت: مراکز مشاوره ای که در جراید و همچنین نشریات آگهی طلاق آسان را می دهند خائن به بنیان خانواده و همچنین جامعه خواهند بود.

به به گفته روزنامه نویس و خبرنگار شفنقا در قم، آن مرجع تقلید شامگاه یکشنبه در دیدار تیمی از حقوقدانان با گفتن آنکه دستگیری از ضعفا و همچنین مستضعفان بایستی و حتما اولویت کار وکلا قرار بگیرد، اظهار داشت: آنکه بعضی از وکلا با نرخ های نجومی و همچنین حق الزحمه های بی حساب و همچنین کتاب آماده خدمت به جامعه خواهند بود کار شایسته و همچنین مناسبی نیست، وکلا می بایست رسالت خود را دستگیری از ضعفا و همچنین احقاق حق مستضعفان قرار دهند.

او ادامه داد: امروز با توجه به دغدغه ها و همچنین مسائل متعدد در جامعه و همچنین میان اشخاص، مساله وکالت امری ضروری و همچنین مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد ولی آنچه بایستی و حتما مورد توجه گیرد آن هم می باشد که وکلا نسبت به دستگیری از قشر ضعیف جامعه و همچنین احقاق حقوق مستضعفین عنایت ویژه ای داشته باشند.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفتن داشت: وکالت در زمان فعلی از ضروریات مسائل قضایی می باشد چرا که بسیاری از شهروندان و مردم شهر نسبت به پیچ‌ وخم های قوانین و قانونی آشنایی ندارند و همچنین یا آگاهی کمی نسبت به آن هم دارند و همچنین بر حجمی  که مواد قوانین و قانونی هر روز افزوده می‌می شود، بدون تردید مساله وکالت در مسائل متنوع و گوناگون و مختلف امروزی بلااشکال جزء ضروریات می باشد.

او افزود: وجود مراکز و همچنین موسسات تخصصی با هدف دستگیری از مستضعفین جامعه امری ارزشمند می باشد که می تواند به احقاق حقوق مظلومان منتهی می شود.

استاد حوزه علمیه قم با گفتن آنکه هنگام و زمانی که کلمه وکالت به میان می آید ناخداگاه ذهن اشخاص به مسائلی جلب می می شود، افزود: یکی از دلایل اصلی و همچنین مهمی که بعضی نارضایتی مردمی را رقم می زند گرفتن حقوق و همچنین حق‌الزحمه‌های نجومی توسط آن اشخاص می باشد که موجبات تکدر خاطر ملت شده می باشد.

او اظهارداشت: چگونه و چطوری می می شود پرونده ای که یک میلیارد تومان به فرض ارزش دارد وکیل تقاضای ۱۰درصد یا اکثرا و بیشتر می کند که مبلغ صد میلیون تومان می می شود و همچنین با چند ساعت وقت گذاشتن در صورتی که موفق می شود آن مبلغ را طلب می کند، بر اساس چه اصول و همچنین قوانینی آن نرخ را می دهد؟ مگر می می شود ساعتی ۵ میلیون تومان از موکل طلب کرد؟

آیت الله مکارم شیرازی گفت: شامل موارد دیگر نارضایتی شهروندان و مردم شهر از وکلا گرفتن حق‌الزحمه‌های از پیش مشخص کردن‌شده در هر دو حالت اثبات یا شکست در یک پیشامد جدید حقوقی می باشد که سبب رنج و همچنین آزردگی شهروندان و مردم شهر می‌می شود.

او تأکید کرد: پذیرفتن هر نوع وکالتی نیز توسط وکلا پذیرفتنی نیست چراکه اصل در وکالت، رساندن حق پایمال‌شده به صاحب حق می باشد و همچنین درصورتی‌که دیدن می‌می شود بعضی وکلا از آن‌که باطلی را حق جلوه داده باشند خوشحال خواهند بود که بی‌هیچ وجه قابل توجیه نیست.

آن مرجع تقلید در قسمت و بخش غیره ای از سخنانش با انتقاد از سبک زندگی اروپایی در جامعه مذهبی ایران اظهار داشت: دلیلی ندارد صرفاً به خاطر گرفتن پول و همچنین حقوق، یک ناحق و همچنین باطلی را در جای حق قرار بدهیم که آن نوع از کار و همچنین فعالیت برگرفته از سبک زندگی سکولار اروپایی می باشد و همچنین با منطق اسلام در تعارض می باشد.

او با تأکید بر لزوم  شکل‌گیری مراکز مشاوره در دفاتر وکالت تصریح کرد: بسیاری از مسائل و همچنین دعاوی حقوقی یا مشاوره قابل‌ حل می باشد و همچنین با مشاوره درست می‌تواند اختلافات بسیاری نیز راه خیر و همچنین صلاح را سپری کند.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: طولانی کردن و همچنین کش دادن پرونده‌ها نیز شامل دیگر معظلات و مسائل و مشکلات مهم وکلا می باشد که سبب رنجش خاطر شهروندان و مردم شهر می‌می شود که شخصاً شاهد آن بودم که یک پرونده ۲۰ سال شمسی طول کشید تا حکم جهت آن هم صادر می شود.

او گفتن داشت: کار وکلای حقوقدان بایستی و حتما کاملاً منطبق با احکام اسلامی و همچنین موازین شرعی باشد و همچنین هدف در آن هم نیز احیاء حق باشد نه کسب دخل و درآمد.

آن مرجع تقلید با انتقاد از بعضی اقدامات دفاتر وکالت پیرامون مساله طلاق گفت: آنکه عده ای از مراکز مشاوره مساله تسهیل در امر طلاق را آگهی می کنند خیلی زیاد زننده ، زشت و همچنین زیبنده جامعه اسلامی نیست و همچنین در واقع خیانت به بنیان خانواده و همچنین به دنبال آن هم جامعه می باشد.

او از دیدارکنندگان خواست نسبت به قشر ضعیف و همچنین احقاق حق مستضعفان از هیچ کوششی فروگذار نکنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: کار وکلا بایستی و حتما کاملاً منطبق با احکام اسلامی و همچنین موازین شرعی باشد در تاریخ ۲۰۱۷-۰۹-۱۰ ۲۱:۴۳:۳۷ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان