جریانی که باعث شد مامون از نمایش نماز عید فطر توسط امام و پیشوا رضا (ع) جلوگیری کند

نماز عید فطر جریانی که باعث شد مامون از نمایش نماز عید فطر توسط امام و پیشوا رضا (ع) جلوگیری کند

شفقنا-جهت دست یابی به دلایل جلوگیری مأمون از اقامه نماز عید فطر به امامت علی بن موسی الرضا (ع) -با آن که خود چنین پیشنهادی را داده بود- بایستی و حتما گفت؛ بعد از آن که مأمون بعد از مردن و مرگ هارون الرشید، بر اوضاع مسلط شد، نامه‏اى براى امام و پیشوا رضا (ع) نوشت و همچنین از آن هم حضرت دعوت کرد که به خراسان بیاید، حضرت رضا (ع) به جهات و همچنین عللى از آن پیشنهاد استقبال نکردند. مأمون بار دیگر درخواست خود را تکرار کرد و همچنین اصرار نمود که بایستی و حتما به طرف خراسان حرکت کند، حضرت رضا زیرا و به درستی که اصرار مأمون را در آن مورد دیدن کرد به ناچار درخواست او را اجابت کرد و همچنین عازم سفر خراسان گردید.

امام و پیشوا (ع) بعد از آن که وارد مرو (خراسان) شد مأمون پیشنهاد کرد که خلافت را قبول کند، ولی باید توجه داشت امام و پیشوا رضا به شدت با آن تقاضا مخالفت نمود. مأمون (ایشان را تهدید کرده و همچنین) گفت: پس ولایت عهدى مرا قبول کنید، حضرت فرمود با شروطى آن را مى‏پذیرم.

مأمون گفت: شروط تو چیست؟ امام و پیشوا رضا فرمود: شرط من آن می باشد که در هیچ امرى از مسائل سیاست و همچنین حکومت مداخله نکنم، و همچنین در عزل و همچنین نصب حکام و همچنین فرمانداران دخالتى نداشته باشم، مأمون نیز شروط امام و پیشوا را پذیرفت.

بعد از آن هم، در یکى از اعیاد مأمون به امام و پیشوا رضا (ع) گفت: اکنون روز عید می باشد، امامت نماز عید را بر عهده گیرید، و همچنین براى شهروندان و مردم شهر خطبه عید را بخوانید. حضرت در جواب مأمون فرمود: خود میدانى که من پیشنهاد تو را با شروطى پذیرفتم و همچنین یکى از آن هم شرط ها عدم شرکت در آن گونه مراسم می باشد. مأمون بار دیگر پیغام فرستاد من در نظر دارم شهروندان و مردم شهر مطمئن گردند و همچنین دل آنان به تو مایل شده و همچنین فضل تو را بشناسند.

مأمون با سماجت تمام انجام آن عمل را از آن هم جناب خواستار شدند، حضرت فرمود: من دوست دارم که مرا از آن کار معذور دارید و همچنین در صورتی که چنانچه اصرار دارى، من مانند جد خود رسول خداوند تبارک و تعالی (ص) نماز عید را خواهم خواند. مأمون گفت: هر روش که در نظر دارید انجام دهید.

راوی می گوید: هنگامى که اعلام شد امام و پیشوا رضا (ع) براى نماز عید به مصلا مى روند، شهروندان و مردم شهر مرو (خراسان) در کنار راه‏ها نشستند و همچنین منتظر تشریف فرمائى آن هم حضرت شدند. زنان و همچنین کودکان پشت بام ‏ها در انتظار مقدم او بودند، تمام فرماندهان لشگر و همچنین رجال کشور از هر صنف و همچنین طبقه درب منزل امام و پیشوا (ع) اجتماع کردند و همچنین انتظار بیرون شدن آن هم جناب را داشتند. هنگامى که آفتاب روز عید طلوع کرد، حضرت غسل کرد و همچنین عمامه سفیدى بر سر تبریک و مبارک گذاشت یک طرف آن هم را روى سینه و همچنین طرف دیگر را پشت سر افکند، و همچنین جامه‏هاى خود را تا زانو بالا زد، سپس به همه غلامان و همچنین کارگزاران و همچنین خدمت‏کاران خود فرمان داد تا آنان نیز چنین کنند. بعد از آن عصاى مخصوصى به دست گرفت و همچنین از منزل خارج شد.

هنگامى که حضرت حرکت کرد شهروندان و مردم شهر به دنبال او براه افتادند، امام و پیشوا (ع) سر تبریک و مبارک خود را به طرف آسمان بلند کرد و همچنین چهار مرتبه تکبیر گفت. همه فرماندهان لشگر و همچنین افسران و همچنین رجال و همچنین طبقات متنوع و گوناگون و مختلف کشور و همچنین شخصیت هاى مقیم مرو با ساز و همچنین برگ ‏هاى خود در کمال آرایش و همچنین زینت ایستاده بودند.

هنگامى که حضرت و همچنین همراهان او با آن هیئت مخصوص وارد میدان مقابل منزل شدند، اندکى درب منزل توقف کردند و همچنین چهار مرتبه گفتند: «اللَّه اکبر، اللَّه اکبر، اللَّه اکبر، اللَّه اکبر على ما هدانا، الله اکبر على ما رزقنا من بهیمه الانعام و همچنین الحمد للَّه على ما أبلانا». همه همراهان آن ذکر را با صداى بلند خواندن و قرائت کردند.

راوی می گوید: در آن هنگام چنان ضجه و همچنین شیونى از شهروندان و مردم شهر بلند شد، که گویا در و همچنین دیوار شهرستان مرو تکان مى‏خورد، و همچنین شهروندان و مردم شهر از دیدن آن هم حضرت همچنان فریاد برمى‏ آوردند. رجال مملکت و همچنین بزرگان لشگر زیرا و به درستی که دیدن کردند حضرت رضا پا برهنه حرکت مى‏کند، آنان نیز از مراکب خود پایین آمده و همچنین کفش هاى خود را به دور افکندند و همچنین پاى برهنه براه خود ادامه دادند. امام و پیشوا رضا هر ده قدم که حرکت مى‏کردند یک بار توقف مى‏کردند و همچنین سه مرتبه تکبیر مى‏گفتند، و همچنین ما چنان مى‏پنداشتیم که زمین و همچنین آسمان و همچنین در و همچنین دیوار با وى هم آواز مى‏شوند، و همچنین فریاد شیون و همچنین ناله از شهرستان مرو برآمد.

آن جریان به مأمون نقل از شد و همچنین او از اوضاع و همچنین احوال مطلع گشت. آن جا بود که فضل بن سهل به مأمون گفت: در صورتی که على بن موسى الرضا با همین وضع و همچنین هیئت خود را به مصلا برساند شهروندان و مردم شهر مفتون و همچنین شیفته او خواهند شد، صلاح در آن می باشد که از وى بخواهى تا از رفتن به مصلا خود دارى کند. بنابراین، مأمون پیک فرستاد و همچنین از آن هم حضرت درخواست کرد به منزل بازگردد. امام و پیشوا رضا (ع) نیز لباس ها و همچنین کفش خود را پوشید و همچنین سوار شد و همچنین به اقامت‏گاه خود بازگشت.[۱]

بنابر آن، عمده دلیل مأمون از جلوگیری اقامه نماز عید به وسیله امام و پیشوا رضا (ع)، احساس خطری بود که از ناحیه محبوبیت و همچنین اظهار علاقه و همچنین استقبال شهروندان و مردم شهر از امام و پیشوا شده بود؛ چراکه به گمان مأمون و همچنین مشاورش اقامه آن نماز و همچنین ایراد خطبه به وسیله امام و پیشوا ممکن بود حکومت او همچنین را به خطر اندازد؛ زیرا آنان نیت و اراده بهره بری و استفاده تبلیغاتی از آن نماز را داشته و همچنین هرگز فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نمی کردند، امام و پیشوا آن گونه در میان شهروندان و مردم شهر حتی رجال کشور و همچنین فرماندهان لشگر شامل محبوبیت باشد. لذا دستور داد تا امام و پیشوا از اقامه نماز منصرف می شود، تا بدین وسیله خود و همچنین حکومتش از خطرات احتمالی از ناحیه امام و پیشوا (ع) حفظ نماید.

[۱]. کلینی، کافی، ج ۱، ص ۴۸۸- ۴۹۰، ح ۷، دارالکتب الاسلامیه، تهران، ۱۳۶۸ ش؛ عطاردی، عزیز الله، مسند الإمام الرضا علیه السلام، مقدمه، ص ۶۴، آستان قدس (کنگره)، مشهد، چاپ اول، ۱۴۰۶ ق؛ خبرهای جدید و همچنین آثار حضرت امام و پیشوا رضا علیه السلام، ص ۹۹- ۱۰۲٫/انتخاب از اسلام کوئست

جریانی که باعث شد مامون از نمایش نماز عید فطر توسط امام و پیشوا رضا (ع) جلوگیری کند در تاریخ ۲۰۱۷-۰۶-۲۱ ۱۸:۱۶:۲۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان