تحولات بعد از آزادی منطقه ها و مناطق شرقی لبنان

تحولات بعد از آزادی منطقه ها و مناطق شرقی لبنان

|تحولات بعد از آزادی منطقه ها و مناطق شرقی لبنان از مسیح داراب|

صدای شیعه: بعد از عملیات موفق گروه و حزب‌الله، ارتش سوریه و همچنین ارتش لبنان و همچنین شکست نظامی داعش خود خوانده، طی توافقی لبنانی – سوری با محوریت گروه و حزب‌الله توافق می‌می شود تا باقیمانده نیروهای داعش خود خوانده به روستای مرزی بوکمال در شرق سوریه (هم مرز با عراق) منتقل شوند. بوکمال جزیی از استان دیرالزور سوریه به شمار می‌رود.

از سوی دیگر طی توافق گروه و حزب‌الله و همچنین ارتش لبنان منطقه ها و مناطق آزاد شده لبنانی تحت کنترل ارتش لبنان قرار می‌گیرد.

هر دوی آن نتایج و همچنین دستاوردها به سرعت دستمایه اقدامات جدید آمریکا و همچنین اسرائیل علیه گروه و حزب‌الله قرار گرفت:

۱-  آمریکا که نگران استقرار ارتش و همچنین نیروهای حشد الشعبی عراق بر مرزهای مشترک عراق – سوریه می باشد حکومت عراق را تحت فشار قرار داده می باشد تا مقدمات استقرار ارتش یا ناظران ارتش آمریکا بر مرزها را تحت عنوان پیمان بین‌المللی علیه داعش خود خوانده فراهم آورد؛ آن در حالی می باشد که نبردها با داعش خود خوانده در غرب موصل و همچنین تلعفر در نزدیکی مرزهای عراق – سوریه همچنان ادامه دارد.

با توافق سه جانبه گروه و حزب‌الله، سوریه و همچنین ارتش لبنان مبنی بر آتش بس در شرق لبنان و همچنین انتقال باقیمانده نیروهای داعش خود خوانده (که با خانواده‌هایشان کمتر از هزار فرد یا شخص می‌باشند) دستمایه‌ای جدید جهت آمریکا فراهم شد تا از آن توافق انتقاد شدید کرده و همچنین چنین توافقی را تهدید امنیت عراق توصیف کند. بعضی سیاسیون عراقی شامل حیدر العبادی بدون توجه به اهداف جنگ روانی جدید آمریکا علیه گروه و حزب‌الله، آن توافق را مورد انتقاد قرار داد در حالی که پس نتیجه آن می شود که توافق، انتقال باقیمانده داعشی‌ها به یکی از روستاهای سوریه بوده می باشد و همچنین ربطی به داخل عراق ندارد. در سایه سکوت بزرگان و رهبران نظامی حشد الشعبی، بعضی سیاسیون عراقی از میان جریان صدری‌ها نیز از آن توافق انتقاد کردند در حالی که از ناحیه نظامی انتقال چند صد فرد یا شخص از داعشی‌های شکست خورده در شرق لبنان به شرق سوریه هیچ معادله‌ای را بر هم نمی‌زند و همچنین اتفاقا بعضی واکنش‌ها نشان می‌دهد بسیاری از بزرگان و رهبران حشد الشعبی در جریان آن توافق بوده و همچنین هیچگونه مخالفتی نکرده‌اند.

ولی باید توجه داشت آمریکا با فضای پیش آمده در داخل عراق و همچنین انتقادهای حاصله از آن توافق تلاش کرد تا جریانی سیاسی علیه گروه و حزب‌الله لبنان در عراق ساخته یا ایجاد کند در حالی که هدف اصلی آمریکا از آن فضا سازی تنها و فقط مقدمه چینی جهت مسلط بودن و تسلط داشتن نظامی بر مرزهای مشترک عراق با سوریه می باشد تا ارتباط حشد الشعبی در داخل عراق با نیروهای مقاومت در داخل خاک سوریه را قطع کند.

۲-  عملیات آزادسازی شرق لبنان مصادف با تمدید حضور نیروهای حافظ آتش بس نهاد ملل متحد در جنوب لبنان "یونیفل" از سوی شورای امنیت بود. همزمانی آن دو موضوع دستاویزی جدیدی جهت مخالفان گروه و حزب‌الله بود تا شیطنت‌های جدیدی علیه آن هم انجام دهند:

الف: جریانات سیاسی مخالف گروه و حزب‌الله با تمسک به آن که ارتش لبنان بایستی و حتما پاسداری مرزها را به عهده گیرد از طرفهای بین‌المللی خواستند تا وظایف یونیفل از جنوب به شرق کشور و همچنین استقرار در مرزهای شرقی لبنان با سوریه نیز گسترش پیدا کند تا کمکی به ارتش لبنان می شود. هدف آنها آن بود که دست گروه و حزب‌الله از مرزهای شرقی لبنان کوتاه شده و همچنین اقتدار و قدرت مانور نظامی اش در سوریه را از دست بدهد. آن در حالی می باشد که یونیفل براساس قطعنامه ۱۷۰۱ در جنوب لبنان استقرار دارد و همچنین تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند وظایفش را به شرق لبنان منتقل کند.

ب: آمریکا و همچنین اسرائیل چند روز پیش از تمدید مصوبه حضور یونیفل در جنوب لبنان تلاش کردند تا شروط تعجیزی جدیدی در وظایف یونیفل شامل وارد شدن به منطقه ها و مناطق ممنوعه (مناطقی که در سال شمسی ۲۰۰۶ بین یونیفل و همچنین گروه و حزب‌الله مورد توافق قرار گرفته بود)، وارد شدن سر زده به منازل ساکنین جنوب، جلوگیری از هرگونه تحرکات گروه و حزب‌الله و همچنین نیروهای مقاومت در جنوب، افزایش مقرهای نظامی و همچنین تفتیش یونیفل در جنوب، بازرسی‌های ضروری در خارج از خط آبی (اشاره به مناطقی که یونیفل تنها و فقط می‌تواند در آن هم محدوده تحرکات رسمی داشته باشد) و همچنین جلوگیری از ذخیره سلاح و همچنین مهمات در جنوب لبنان اعمال کنند. حکومت لبنان در کنار روسیه با هرگونه تغییر در مسئولیتهای یونیفل مخالفت کردند و همچنین طرفهای بین‌المللی هم موضع گروه و حزب‌الله را از کانال‌های خاص خودش شنیدند. از آن هم رو که اکثرا و بیشتر نیروهای فرماندهی و همچنین نظامی یونیفل از ایتالیا و همچنین فرانسه تشکیل شده می باشد و همچنین تغییر مسئولیت‌های یونیفل می‌توانسته بود امنیت آنها را به خطر بیاندازد آن دو کشور با تغییر مسئولیت‌ها مخالفت کردند و همچنین بعضی تغییرات ظاهری ساخته یا ایجاد شد تا آمریکا از مخالفتش با تمدید دست بردارد ولی باید توجه داشت همه حتی کودکان ساکن جنوب لبنان می‌دانند که یونیفل حتی یک قدم از وظایف رسمی‌اش نمی‌تواند فراتر رود زیرا جهت برهم خوردن استقرار و همچنین آرامش یونیفل در جنوب لبنان تنها و فقط کافی می باشد که بین یک خانواده جنوبی و همچنین نیروهای یونیفل مشکلی یا حادثه‌ای رخ دهد آنگاه یونیفل بایستی و حتما به سرعت به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن بازگشت از جنوب لبنان باشد و همچنین به روش قطع نه آمریکا و همچنین نه اسرائیل و همچنین نه اتحادیه اروپا چنین سناریویی را هرگز نمی‌خواهند.

با همه آن واکنش‌ها اکنون گروه و حزب‌الله و همچنین نیروهای مقاومت لبنان در شرایطی خیلی زیاد مطلوب به سر می‌برند:

۱-  گروه و حزب‌الله لبنان ثابت کرد همکاری نیروهای مقاومت با ارتش لبنان می‌تواند امنیت لبنان را تامین و همچنین منطقه ها و مناطق اشغالی را آزاد کند.

۲-  گروه و حزب‌الله در هماهنگی کامل با رییس جمهور لبنان وارد عملیات علیه جبهه النصره و همچنین داعش خود خوانده شد و همچنین از همین رو فضای حمایت سیاسی در جامعه مسیحی – شیعی و همچنین اهل سنت از خود را افزایش داد.

۳-   به رغم تلاش مخالفان گروه و حزب‌الله جهت عدم همکاری ارتش سوریه با ارتش لبنان، ولی باید توجه داشت عملیات علیه داعش خود خوانده در شرق لبنان ثابت کرد که بدون هماهنگی دو ارتش امنیت لبنان به مخاطره می‌افتد.

۴-   گروه و حزب‌الله نشان داد که در مرزهای اروپایی سوریه و همچنین مرزهای شرقی لبنان پایه اصلی استقرار امنیت و همچنین مبارزه با تروریسم می باشد. همین امر و همچنین واکنش‌های آن هم در جریان تمدید حضور یونیفل در جنوب لبنان نیز بیانگر آن هم بود که اختلافات جدی بین اتحادیه اروپا با آمریکا بر سر گروه و حزب‌الله و همچنین مبارزه با تروریسم وجود دارد

منبع: ایسنا

انتهای پیام

تحولات بعد از آزادی منطقه ها و مناطق شرقی لبنان در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان