امام و پیشوا جواد پیشوای علم و همچنین جود نوشتاری از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

صافی امام و پیشوا جواد پیشوای علم و همچنین جود نوشتاری از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در نوشتاری به گفتن فضائل و همچنین ویژگی های امام و پیشوا جواد(ع) پرداخته می باشد.

به نقل از شفقنا، آن مرجع تقلید در نوشتاری به مناسبت سالروز شهادت پیشوای نهم شیعیان می نویسد: امام و پیشوا جواد علیه السلام، در اخلاق کریمه و همچنین صفات پسندیده و همچنین علم، معرفت، دانش، زهد و همچنین تقوا، وارث اجداد بزرگوار و همچنین در عظمت و همچنین جلالت، زبانزد خاصّ و همچنین عام بود و همچنین فردی یا شخصیّت‌های پهناور و بزرگ علمی و همچنین دینی در برابر او خاضع و همچنین فروتن بودند.
محدّثان پهناور و بزرگ و همچنین علمای عالیقدر، افتخار کسب علوم از آن هم حضرت را داشته و همچنین در دشوارترین مسایل علمی، او را حلاّل معظلات و مسائل و مشکلات می‌یافتند.

روایات خیلی زیاد در فضایل و همچنین کرامات، و همچنین نصوصی که دلالت بر امامت آن هم حضرت می کند، وجود دارد.  با آن‌که مدّت زندگی امام و پیشوا جواد علیه السّلام دیری نپایید و همچنین عمر شریفش به بیست و همچنین شش سال شمسی نرسید، علوم بسیاری از آن هم بزرگوار صادر شد و همچنین مجالس بحث و همچنین مناظراتی بین آن هم حضرت و همچنین علمای پهناور و بزرگ آن هم زمان صورت می‌گرفت; مانند مناظره علمی و همچنین مباحثه‌ای که با «یحیی بن اکثم» قاضی القضاه، در حضور مأمون ـ خلیفه عباسی ـ و همچنین جمعی از بنی‌عبّاس و همچنین دیگران فرمود؛ و همچنین در پاسخ به مسأله او، شقوق آن هم را چنان گفتن کرد که قاضی القضاه، حیران و همچنین خجل گشت و همچنین حکم تمام آن هم شقوق را گفتن فرموده؛ سپس از یحیی ـ طبق پیشنهاد مأمون ـ مسأله ای پرسید که از جواب آن هم عاجز گردید و همچنین حلّ آن هم مسأله را از شخص امام و پیشوا علیه السّلام در خواست کرد و همچنین حضرت پاسخ فرمود و همچنین بر همه بنی‌عبّاس واضع شد که طبق گفته مأمون، آن هم حضرت با وجود کمی سن، افضل و همچنین اعلم از همه علما می باشد; و همچنین خداوند متعال او را به آن ثواب و فضیلت و همچنین کمال مزیّن کرده می باشد.

و همچنین شامل مناظرات و همچنین مباحثات آن هم حضرت، مباحثه ای می باشد که بر حسب روایت « ابن شهرستان آشوب » از کتاب «الجلاء والشفاء» در سنّ هشت سالگی با جمعی از دانشمندان فرمود و همچنین مسایل مشکل آنها را به روش علمی پاسخ داد.

 

امامت در صباوت و همچنین صغر سن
دست پیدا کردن و یافتن بر امامت، پیش از سن بلوغ، گر چه تا آن هم زمان به روش رسمی سابقه نداشت; و همچنین در بین امامان، هیچ‌یک در آن سن بر مسند امامت ننشسته بود، ولی در بین سایر انبیا و همچنین پیامبران سابقه‌دار می باشد; و همچنین حضرت عیسی و همچنین یحیی در کودکی به مقام نبوّت رسیدند و همچنین قرآن در مورد حضرت عیسی می فرماید: (اِنّی عَبْدُ اللهِ آتانِی الْکِتابُ و همچنینَ جَعَلنی نَبِیّاً؛ :منم بنده خداوند تبارک و تعالی، به من کتاب داده و همچنین مرا پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله قرار داده می باشد.»
و همچنین در مورد حضرت یحیی می فرماید: (و همچنینَ آتَیْناهُ الْحُکْم صَبِیّاً؛ و همچنین از کودکی به او نبوت دادیم.)

آن مسأله که علوم و همچنین دانش‌های امامان و همچنین قّوت فهم و همچنین کثرت معارف آنان به واسطه آموزش و همچنین گذشت زمان و همچنین رشد جسمانی نیست، همواره مقبول مزایا و خاصیت هایّ و همچنین عوام بوده می باشد.

از دوران کودکی هر یک از ایشان، حکایات و همچنین داستان‌های شگفت انگیز بسیاری که حاکی از نبوغ فوق العاده و همچنین فعلیّت کمالات و همچنین فضایل آنهاست، نقل شده می باشد; حتّی معاویه و همچنین یزید و همچنین عبدالله بن عمر نیز از علم لدنّی آنها سخن می‌گفتند; زیرا و به درستی که ابوحنیفه که هنگام و زمانی که حضرت موسی بن جعفر علیه السّلام در سن هفت سالگی به سر می برد، از ایشان مسایل فقهی می پرسید و همچنین پاسخ می شنید.
هر کس در حالات آن هم بزرگواران مطالعه بنماید و همچنین علومی را که در دوران کودکی و همچنین بعد از بلوغ از آنها صادر شده را ملاحظه کند، می فهمد که آن همه علم و همچنین معرفت از راه تحصیل فراهم نمی می شود.

علوم بی پایان امیرالمؤمنین علیه السّلام را در همه رشته های علوم اسلامی، و همچنین حقوق و همچنین معارف والهیّات و همچنین …، چگونه می قدرت با تحصیل، به دست آورد و همچنین کدام مکتب و همچنین مدرسه غیر از مکتب خاصّ حضرت خاتم الانبیاء صلّی الله علیه وآله وسلّم می توانسته بود در آن هم زمان چنین فارغ التّحصیل داشته باشد و همچنین کدام استاد می توانسته بود آن شاگرد بی نظیر را تربیت کند و همچنین غیر از علی علیه السّلام چه کسی می توانسته بود علوم نبوّت را حمل کند و همچنین باب مدینه علوم نبی می شود؟

علوم تمام اصحاب و همچنین شاگردان مکتب پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلّی الله علیه وآله وسلّم در برابر علوم علی علیه السّلام قطره ای در مقابل دریا بود.
آن علوم از فضل خداوند تبارک و تعالی و همچنین میراث آنان از رسول خداوند تبارک و تعالی صلّی الله علیه وآله وسلّم می باشد و همچنین صدور آن علوم در صورتی که از خردسالان تعصّب داشته باشد، از سالمندان نیز متعصّب کننده می باشد. مگر سالمندان دیگر ظرفیّت آن همه علم را دارند؟ و همچنین مگر دانشمندان سالمند، آن گونه بدون سابقه و همچنین بالبداهه به مسایل شهروندان و مردم شهر پاسخ داده اند؟

در آن باب فرقی ما بین کودک هفت ساله و همچنین مرد هفتاد ساله نیست; هر دو بایستی و حتما استوار خاص و همچنین صلاحیّت تمام و همچنین کمال داشته باشند که بتوانند آن علوم را اخذ کرده و همچنین مُلْهَمْ و همچنینَمُفَهَّمْ و همچنین محّدث به آن هم شوند.

آن هم‌گونه که منصور، (خلیفه) در مورد امام و پیشوا جعفر صادق علیه السّلام گواهی داد که آن هم حضرت، از افرادی بود که خداوند تبارک و تعالی در شأن آن هم می فرماید: (ثُمَّ اَو همچنینْرَثْنَا الْکِتابَ الَّذینَ اصْطَفَیْنا مِنْ عِبادِنا…)

هر یک از امامان نیز بنده برگزیده خداوند تبارک و تعالی بودند که خداوند تبارک و تعالی کتاب و همچنین علم کتاب را برایشان عطا فرمود و همچنین هیچ گاه امّت، از چنین فردی یا شخصیّتی از اهل بیت، محروم نخواهد شد.

احادیث «ثقلین»، «سفینه»، «امان» و همچنین حدیث «فی کّل خلف من امتی» و همچنین روایات دیگر، همه مبیّن و همچنین مؤیّد آن موضوع می باشد و همچنین مرور زمان نیز ثابت کرد، غیر از آن ذوات مقدّسه، فرد غیره ای مصداق آن احادیث نیست و همچنین ایشان هستنند که علمشان از علم خداوند تبارک و تعالی و همچنین بصیرتشان، موهبت خاصّ خداوند تبارک و تعالی می باشد و همچنین مسلمانان به شرق بروند یا به غرب، علم صحیح را جز در نزد آنها نخواهد یافت.

امام و پیشوا جواد پیشوای علم و همچنین جود نوشتاری از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در تاریخ ۲۰۱۷-۰۸-۲۱ ۱۰:۳۸:۳۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn