امام و پیشوا جواد پیشوای علم و همچنین جود نوشتاری از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

صافی امام و پیشوا جواد پیشوای علم و همچنین جود نوشتاری از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در نوشتاری به گفتن فضائل و همچنین ویژگی های امام و پیشوا جواد(ع) پرداخته می باشد.

به نقل از شفقنا، آن مرجع تقلید در نوشتاری به مناسبت سالروز شهادت پیشوای نهم شیعیان می نویسد: امام و پیشوا جواد علیه السلام، در اخلاق کریمه و همچنین صفات پسندیده و همچنین علم، معرفت، دانش، زهد و همچنین تقوا، وارث اجداد بزرگوار و همچنین در عظمت و همچنین جلالت، زبانزد خاصّ و همچنین عام بود و همچنین فردی یا شخصیّت‌های پهناور و بزرگ علمی و همچنین دینی در برابر او خاضع و همچنین فروتن بودند.
محدّثان پهناور و بزرگ و همچنین علمای عالیقدر، افتخار کسب علوم از آن هم حضرت را داشته و همچنین در دشوارترین مسایل علمی، او را حلاّل معظلات و مسائل و مشکلات می‌یافتند.

روایات خیلی زیاد در فضایل و همچنین کرامات، و همچنین نصوصی که دلالت بر امامت آن هم حضرت می کند، وجود دارد.  با آن‌که مدّت زندگی امام و پیشوا جواد علیه السّلام دیری نپایید و همچنین عمر شریفش به بیست و همچنین شش سال شمسی نرسید، علوم بسیاری از آن هم بزرگوار صادر شد و همچنین مجالس بحث و همچنین مناظراتی بین آن هم حضرت و همچنین علمای پهناور و بزرگ آن هم زمان صورت می‌گرفت; مانند مناظره علمی و همچنین مباحثه‌ای که با «یحیی بن اکثم» قاضی القضاه، در حضور مأمون ـ خلیفه عباسی ـ و همچنین جمعی از بنی‌عبّاس و همچنین دیگران فرمود؛ و همچنین در پاسخ به مسأله او، شقوق آن هم را چنان گفتن کرد که قاضی القضاه، حیران و همچنین خجل گشت و همچنین حکم تمام آن هم شقوق را گفتن فرموده؛ سپس از یحیی ـ طبق پیشنهاد مأمون ـ مسأله ای پرسید که از جواب آن هم عاجز گردید و همچنین حلّ آن هم مسأله را از شخص امام و پیشوا علیه السّلام در خواست کرد و همچنین حضرت پاسخ فرمود و همچنین بر همه بنی‌عبّاس واضع شد که طبق گفته مأمون، آن هم حضرت با وجود کمی سن، افضل و همچنین اعلم از همه علما می باشد; و همچنین خداوند متعال او را به آن ثواب و فضیلت و همچنین کمال مزیّن کرده می باشد.

و همچنین شامل مناظرات و همچنین مباحثات آن هم حضرت، مباحثه ای می باشد که بر حسب روایت « ابن شهرستان آشوب » از کتاب «الجلاء والشفاء» در سنّ هشت سالگی با جمعی از دانشمندان فرمود و همچنین مسایل مشکل آنها را به روش علمی پاسخ داد.

 

امامت در صباوت و همچنین صغر سن
دست پیدا کردن و یافتن بر امامت، پیش از سن بلوغ، گر چه تا آن هم زمان به روش رسمی سابقه نداشت; و همچنین در بین امامان، هیچ‌یک در آن سن بر مسند امامت ننشسته بود، ولی در بین سایر انبیا و همچنین پیامبران سابقه‌دار می باشد; و همچنین حضرت عیسی و همچنین یحیی در کودکی به مقام نبوّت رسیدند و همچنین قرآن در مورد حضرت عیسی می فرماید: (اِنّی عَبْدُ اللهِ آتانِی الْکِتابُ و همچنینَ جَعَلنی نَبِیّاً؛ :منم بنده خداوند تبارک و تعالی، به من کتاب داده و همچنین مرا پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله قرار داده می باشد.»
و همچنین در مورد حضرت یحیی می فرماید: (و همچنینَ آتَیْناهُ الْحُکْم صَبِیّاً؛ و همچنین از کودکی به او نبوت دادیم.)

آن مسأله که علوم و همچنین دانش‌های امامان و همچنین قّوت فهم و همچنین کثرت معارف آنان به واسطه آموزش و همچنین گذشت زمان و همچنین رشد جسمانی نیست، همواره مقبول مزایا و خاصیت هایّ و همچنین عوام بوده می باشد.

از دوران کودکی هر یک از ایشان، حکایات و همچنین داستان‌های شگفت انگیز بسیاری که حاکی از نبوغ فوق العاده و همچنین فعلیّت کمالات و همچنین فضایل آنهاست، نقل شده می باشد; حتّی معاویه و همچنین یزید و همچنین عبدالله بن عمر نیز از علم لدنّی آنها سخن می‌گفتند; زیرا و به درستی که ابوحنیفه که هنگام و زمانی که حضرت موسی بن جعفر علیه السّلام در سن هفت سالگی به سر می برد، از ایشان مسایل فقهی می پرسید و همچنین پاسخ می شنید.
هر کس در حالات آن هم بزرگواران مطالعه بنماید و همچنین علومی را که در دوران کودکی و همچنین بعد از بلوغ از آنها صادر شده را ملاحظه کند، می فهمد که آن همه علم و همچنین معرفت از راه تحصیل فراهم نمی می شود.

علوم بی پایان امیرالمؤمنین علیه السّلام را در همه رشته های علوم اسلامی، و همچنین حقوق و همچنین معارف والهیّات و همچنین …، چگونه می قدرت با تحصیل، به دست آورد و همچنین کدام مکتب و همچنین مدرسه غیر از مکتب خاصّ حضرت خاتم الانبیاء صلّی الله علیه وآله وسلّم می توانسته بود در آن هم زمان چنین فارغ التّحصیل داشته باشد و همچنین کدام استاد می توانسته بود آن شاگرد بی نظیر را تربیت کند و همچنین غیر از علی علیه السّلام چه کسی می توانسته بود علوم نبوّت را حمل کند و همچنین باب مدینه علوم نبی می شود؟

علوم تمام اصحاب و همچنین شاگردان مکتب پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلّی الله علیه وآله وسلّم در برابر علوم علی علیه السّلام قطره ای در مقابل دریا بود.
آن علوم از فضل خداوند تبارک و تعالی و همچنین میراث آنان از رسول خداوند تبارک و تعالی صلّی الله علیه وآله وسلّم می باشد و همچنین صدور آن علوم در صورتی که از خردسالان تعصّب داشته باشد، از سالمندان نیز متعصّب کننده می باشد. مگر سالمندان دیگر ظرفیّت آن همه علم را دارند؟ و همچنین مگر دانشمندان سالمند، آن گونه بدون سابقه و همچنین بالبداهه به مسایل شهروندان و مردم شهر پاسخ داده اند؟

در آن باب فرقی ما بین کودک هفت ساله و همچنین مرد هفتاد ساله نیست; هر دو بایستی و حتما استوار خاص و همچنین صلاحیّت تمام و همچنین کمال داشته باشند که بتوانند آن علوم را اخذ کرده و همچنین مُلْهَمْ و همچنینَمُفَهَّمْ و همچنین محّدث به آن هم شوند.

آن هم‌گونه که منصور، (خلیفه) در مورد امام و پیشوا جعفر صادق علیه السّلام گواهی داد که آن هم حضرت، از افرادی بود که خداوند تبارک و تعالی در شأن آن هم می فرماید: (ثُمَّ اَو همچنینْرَثْنَا الْکِتابَ الَّذینَ اصْطَفَیْنا مِنْ عِبادِنا…)

هر یک از امامان نیز بنده برگزیده خداوند تبارک و تعالی بودند که خداوند تبارک و تعالی کتاب و همچنین علم کتاب را برایشان عطا فرمود و همچنین هیچ گاه امّت، از چنین فردی یا شخصیّتی از اهل بیت، محروم نخواهد شد.

احادیث «ثقلین»، «سفینه»، «امان» و همچنین حدیث «فی کّل خلف من امتی» و همچنین روایات دیگر، همه مبیّن و همچنین مؤیّد آن موضوع می باشد و همچنین مرور زمان نیز ثابت کرد، غیر از آن ذوات مقدّسه، فرد غیره ای مصداق آن احادیث نیست و همچنین ایشان هستنند که علمشان از علم خداوند تبارک و تعالی و همچنین بصیرتشان، موهبت خاصّ خداوند تبارک و تعالی می باشد و همچنین مسلمانان به شرق بروند یا به غرب، علم صحیح را جز در نزد آنها نخواهد یافت.

امام و پیشوا جواد پیشوای علم و همچنین جود نوشتاری از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در تاریخ ۲۰۱۷-۰۸-۲۱ ۱۰:۳۸:۳۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان