آیه مباهله وقائل بودن اهل سنت به فضائل اهل بیت در قرآن

مکارم آیه مباهله وقائل بودن اهل سنت به فضائل اهل بیت در قرآن

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) –حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی به پرسشی در مورد فضائل اهل بیت در قرآن از دیدگاه اهل سنت پاسخ گفته می باشد.
به به گفته شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد

پرسش : آیا اهل سنت قائل به فضائل اهل بیت(علیهم السلام) در قرآن خواهند بود؟
پاسخ اجمالی: بسیاری از بزرگان اهل سنت مثل فخر رازى، احمد بن حنبل، ابن کثیر، حاکم نیشابورى، و همچنین… قائلند که آیات زیادى در قرآن مثل سوره دهر آیه ۸ و همچنین ۹، آیه شراء، آیه مباهله، آیه مودت و همچنین… در مورد فضائل اهل بیت(ص) آمده می باشد و همچنین روایاتی در آن باره از صحابه نقل کرده اند.
پاسخ تفصیلی: آیات زیادى در قرآندر مورد فضائل اهل بیت(علیهم السلام) آمده می باشد که در اینجا به برخى از آنها اشاره مى می شود:
۱ ـ سوره دهر: خداوند متعال مى فرماید: «و همچنینَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى حُبِّهِ مِسْکِیناً و همچنینَ یَتِیماً و همچنینَ اَسِیراً اِنَّما نُطْعِمُکُمْ لِو همچنینَجْهِ اللهِ لاَ نُرِیدُ مِنْکُمْ جَزَآءً و همچنینَ لاَ شُکُوراً»(۱)؛ (و همچنین غذای[خود] را با آنکه به آن هم علاقه [ونیاز] دارند، به مسکین و همچنین یتیم و همچنین اسیر می دهند. و همچنین می نامند: ما تو را به خاطر خدااطعام می کنیم، و همچنین هیچ پاداش و همچنین سپاسی از تو نمی خواهیم).
سى و همچنین شش فرد یا شخص از علماى اهل سنتتصریح نموده اند که آن آیه در شان اهل بیت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(علیهم السلام) نازل شده می باشد؛ شامل: فخر رازى در التفسیر الکبیر، ذیل همین آیه، قاضى بیضاوى در انوار التنزیل، سیوطى در الدّر المنثور، ابوالفداء در تاریخش،(۲)بغدادى در تاریخش(۳) و همچنین دیگران.
۲ ـ آیه شراء: خداوند متعال مى فرماید: «و همچنینَ مِنَ النّاسِ مَنْ یَشْرِى نَفْسَهُ ابْتِغآءَ مَرْضاتِ اللهِ و همچنینَاللهُ رَءُوفٌ بِالْعِبادِ»(۴)؛ (برخى مردانند که از جان خود در طلب رضایت خداوند درگذرند و همچنین خداوند دوست دار چنین بندگانى می باشد).
ابن عباسمى گوید: «نزلت الآیه فی علىٍّ حین هرب رسول الله(صلى اللهعلیه وآله) من المشرکین الى الغار مع ابی بکر و همچنین نام على فراش النبی(صلى اللهعلیه وآله)»(۵)؛ (آن آیه در شان على(علیه السلام) نازل شد، هنگامى که رسول خداوند تبارک و تعالی(صلى الله علیه وآله) از دست مشرکین گریز و فرار کرده و همچنین با ابوبکربه غارى پناه برد، على(علیه السلام)در رخت خواب پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(صلى اللهعلیه وآله) خوابید).
ابن ابى الحدید مى گوید: «و همچنین قد روى المفسّرون کلهم انَّ قول الله تعالى: «و همچنینَمِنَ النّاسِ…» اُنزلت فی علىّ لیله المبیتعلى الفراش»(۶)؛ (تمام مفسرین، روایت کرده اند که آیه فوق در شان على(علیه السلام) نازل شد، آن هم هم در شبى که آن هم حضرت در رخت خواب پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(صلى الله علیه وآله)خوابید).
تعدادی از علمای اهل سنتنیز تصریح نموده اند که آن آیه در «لیله المبیت» بر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(صلى اللهعلیه وآله) نازل شده می باشد که عبارتند از: احمدبن حنبل،(۷)طبرى،(۸) ابن سعد،(۹) ابن هشام،(۱۰) ابن اثیر،(۱۱) ابن کثیر(۱۲) و همچنین غیره.
۳ ـ آیه مباهله: خداوند متعال مى فرماید: «فَمَنْ حَآجَّکَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ ما جَآءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَو همچنینْا نَدْعُ اَبْنَآءَنا و همچنینَ اَبْنَآءَکُمْ و همچنین َنِسَآءَنا و همچنینَ نِسَآءَکُمْ و همچنینَ اَنفُسَنا و همچنینَ اَنفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَتَ اللهِ عَلَى الْکاذِبِینَ»(۱۳)؛ (هرگاه بعد از علم و همچنین دانشی که [در مورد مسیح] به تو رسیده، [باز] افرادی با تو به محاجّه و همچنین ستیز برخیزند، به آنها بگو: « بیایید ما فرزندان خود را دعوت کنیم، تو هم فرزندان خود را؛ ما زنان خویش را دعوت نماییم، تو هم زنان خود را؛ ما از نفوس خود دعوت کنیم ، تو هم از نفوس خود؛ آنگاه مباهله کنیم؛ و همچنین لعنت خدارا بر دروغگویان قرار دهیم»)
مفسرین، اجماعدارند بر آن که مراد از «انفسنا» در آن آیه، على بن ابى طالب(علیه السلام)می باشد که در آن جا از على(علیه السلام) به نفس پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(صلى اللهعلیه وآله) تعبیر شده می باشد.
احمد بن حنبل نقل مى کند: «… و همچنین لمّا نزلت هذه الآیه «نَدْعُ اَبْناءَنا واَبْناءَکُمْ» دعارسول الله(صلى اللهعلیه وآله) علیّاً وفاطمه و همچنین حسناً و همچنین حسیناً رضوان اللهعلیهم اجمعین، فقال: اللّهمّ هولآء اهلی»(۱۴)؛ (هنگامى که آن آیهنازل شد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(صلى اللهعلیه وآله) على، فاطمه، حسن و همچنین حسین را خواست، آن هم گاه عرض کرد: بار خدایا اینان اهل بیتمن خواهند بود).
مسلم نقل کرده که معاویهبن ابوسفیان، سعد بن ابى وقّاص را خواست و همچنین به او گفت: «ما مَنَعَک ان تسبَّ اباتراب؟ فقال: امّا ما ذکرت ثلاثاً قالهنّ له رسول الله(صلى الله علیه وآله) فلن اسبّه، لان تکون لی واحده منهنّ احبُّ الیَّ من حمر النّعم… و همچنین لمّا نزلت هذه الآیه: «فَقُلْ تَعالَو همچنینْا نَدْعُ اَبْناءَنا و همچنینَاَبْناءَکُمْ»، دعارسول الله(صلى اللهعلیه وآله) علیّاً و همچنین فاطمه و همچنین حسناً و همچنین حسیناً فقال: «اللّهمّ هولآء اهلی»»(۱۵)؛ (چه چیز تو را مانع شده که ابوترابرا دشنام دهی؟ گفت: سه ثواب و فضیلت را رسول خداوند تبارک و تعالی(صلى اللهعلیه وآله) در مورد على(علیه السلام) گفتن داشته که با وجود آن هم ها هرگز او را دشنام نخواهم داد، و همچنین در صورتی که یکى از آن هم ها براى من بود از شترهاى قرمز گران نرخ نزد من ارزشمندتر بود… هنگامى که آن آیهنازل شد «فَقُلْ تَعالَو همچنینْا…» رسول خداوند تبارک و تعالی(صلى اللهعلیه وآله) على و همچنین فاطمه و همچنین حسن و همچنین حسین(علیهم السلام) را خواست و همچنین عرض کرد: بار خدایا! اینان اهل من خواهند بود).
بیست و همچنین چهار فرد یا شخص از صحابهو تابعینمضمون آن روایت را نقل کرده و همچنین آیهرا در شان اهل بیت(علیهم السلام) مى دانند. از قرن سوّم تا سیزدهم نیز بیش از پنجاه فرد یا شخص از علماى اهل سنتاین مضمون را نقل کرده اند.
۴ ـ آیهمودّت: خداوند متعال مى فرماید: «قُلْ لاَ اَسْـَلُکُمْ عَلَیْهِ اَجْراً اِلاَّ الْمَو همچنینَدَّهَ فِی الْقُرْبَى»(۱۶)؛ (بگو من هیچ پاداشی از تو بر رسالتم در خواست نمی کنم جز دوست داشتن نزدیکانم).
اکثر عامه روایت کرده اند که بعد از نزول آیهفوق، سوال کردند: اى رسول خداوند تبارک و تعالی! نزدیکان تو که مودّت آنان بر ما واجباست چه افرادی خواهند بود؟ فرمود: «على، فاطمه، حسن و همچنین حسین».
حاکم نیشابورى به سند خود از على بن الحسین نقل کرده که فرمود: «حسن بن على(علیه السلام) بعد از شهادت على(علیه السلام) خطبهاى ایراد فرمود؛ در آن هم خطبهحمد و همچنین ستایش خداوند تبارک و تعالی کرده، آن هم گاه فرمود: در آن شب کسى از دنیا وفات نمود که هیچ یک از گذشتگان، در عمل بر او پیشى نمى گیرد و همچنین از آیندگان او را درک نخواهند نمود. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(صلى الله علیه وآله) پرچم را به دست على(علیه السلام) مى داد و همچنین جنگ مى نمود در حالى که جبرئیل طرف راستش و همچنین میکائیل طرف چپ او بودند، و همچنین از جهادباز نمى گشت تا آن که خداوند به دست او فتح و همچنین پیروزى را قرار مى داد. و همچنین بر اهل زمین، هیچ زرد و همچنین سفیدى (طلا و همچنین نقره) نگذاشت، جز ششصد درهم از زیادى عطاهایش، که مى خواست با آن هم خادمى را براى اهلش تهیه کند… آن هم گاه فرمود: اى شهروندان و مردم شهر! هر کس مرا مى شناسد که مى شناسد، و همچنین هر کس که مرا نمى شناسد، من حسن بن على هستم. من پسر پیامبرم، من پسر وصىّ ام، من پسر بشارت دهنده ام، من پسر بیم دهنده هستم. و همچنین من پسر دعوت کننده به سوى خدابه اذن اویم. من پسر سراج منیرم. من از اهل بیتى هستم که جبرئیل بر ما نازل مى شد و همچنین از نزد ما به آسمان می رفت. من از اهل بیتى هستم که خداوند پلیدى را از آنان دور کرده و همچنین آن هم ها را کاملاً پاک نموده می باشد. و همچنین من از اهل بیتى هستم که خداوند دوستى و همچنین مودّت آن هم ها را بر هر مسلمانی واجبکرده می باشد. خداوند تبارک و همچنین تعالى فرموده می باشد: «قل لا اسئلکم علیه اجراً الا المودّهَ فى القربى و همچنین من یقترف حسنهً نَزِد له فیها حسناً»؛ (بگو من هیچ پاداشی از تو بر رسالتم در خواست نمی کنم جز دوست داشتن نزدیکانم ». به دست آوردن حسنه مودتما اهل بیتاست).(۱۷)
آن روایت را بسیاری از صحابهو تابعینو علماى اهل سنتنقل کرده اند؛ ازجمله: سیوطى،(۱۸) طبرى،(۱۹) احمدبن حنبل و همچنین دیگران.(۲۰)

پی نوشت:
(۱). سوره دهر، آیات ۸ و همچنین ۹٫
(۲). تاریخ ابى الفداء، ج ۱، ص ۱۲۶٫
(۳). تاریخ بغداد، ج ۱۳، ص ۱۹۱٫
(۴). سوره بقره، آیه ۲۰۷٫
(۵). مستدرک حاکم، ج ۳، ص ۴٫
(۶). شرح ابن ابى الحدید، ج ۱۳، ص ۲۶۲٫
(۷). مسند احمد، ج ۱، ص ۳۴۸٫
(۸). تاریخ طبرى.
(۹). طبقات ابن سعد، ج ۱، ص ۲۱۲٫
(۱۰). سیره ابن هشام، ج ۲، ص ۲۹۱٫
(۱۱). کامل ابن اثیر، ج ۲، ص ۴۲٫
(۱۲). البدایه و همچنین النهایه، ج ۷، ص ۳۳۸٫
(۱۳). سوره آل عمران، آیه ۶۱٫
(۱۴). مسند احمد، ج ۱، ص ۱۸۵٫
(۱۵). صحیح مسلم، ج ۷، ص ۱۲۰٫
(۱۶). سوره شورى، آیه ۲۳٫
(۱۷). المستدرک عل الصحیحین ج ۳ ص ۱۷۲٫
(۱۸). درالمنثور، ج ۶، ص ۷٫
(۱۹). جامع البیان، ج ۲۵، ص ۱۴ و همچنین ۱۵ و همچنین مسند احمد، ج ۱، ص ۱۹۹٫
(۲۰). گردآوری از کتاب: دفاع از تشیع و همچنین پاسخ به شبهات، على اصغر رضوانى، انتشارات مسجد مقدس جمکران، ص ۲۴٫

آیه مباهله وقائل بودن اهل سنت به فضائل اهل بیت در قرآن در تاریخ ۲۰۱۷-۰۹-۱۵ ۱۷:۳۹:۲۷ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان