کارشناسان دینی در گفت و همچنین گویی از چرایی جابه‌جایی ارزش‌ها می‌گویند متاسفانه عده ای به دنبال دین سلیقه‌ای و همچنین متناسب با امیال و همچنین هواهای نفسشان خواهند بود

کارشناسان دینی در گفت و همچنین گویی از چرایی جابه‌جایی ارزش‌ها می‌گویند متاسفانه عده ای به دنبال دین سلیقه‌ای و همچنین متناسب با امیال و همچنین هواهای نفسشان خواهند بود

|کارشناسان دینی در گفت و همچنین گویی از چرایی جابه‌جایی ارزش‌ها می‌گویند متاسفانه عده ای به دنبال دین سلیقه‌ای و همچنین متناسب با امیال و همچنین هواهای نفسشان خواهند بود از مسیح داراب|

صدای شیعه: اگرچه در اسلام بر انجام مستحبات و همچنین پرهیز از مکروهات توصیه شده، ولی باید توجه داشت آن بدان معنا نیست که آن هم قدر درگیر مستحبات شویم که واجبات مان بر زمین بماند یا به قدری بر پرهیز از مکروهات متمرکز شویم که یادمان برود، گناهان کبیره کدامند و همچنین به آسانی از کنارشان بگذریم؛ ولی باید توجه داشت… مروری بر یک روز از سبک زندگی ما نشان می‌دهد، بسیاری از اوقات ما چنین هستیم و همچنین واجبات بر زمین مانده و همچنین گناهان انجام شده در کارنامه اعمالمان فراوان می باشد!

از آن رو به منظور بررسی کردن چرایی و همچنین عواقب منفی آن جابه‌جایی در ارزش‌های دینی با دو تن از کارشناسان به گفت وگو پرداخته‌ایم که مشروح آن هم به حضورتان تقدیم می‌می شود:

حجت الاسلام والمسلمین احمد زادهوش، ریاست جامعة المرتضی(ع) دگرگونی و همچنین جابه‌جایی در ارزش‌های دینی را آسیبی مهم خواند و همچنین گفت: عوامل متعددی در آن باره موثر می باشد که یکی از آن هم‌ها کارشناسی‌های ناقص و همچنین اظهارنظرهای ناشیانه از جانب مدعیان اسلام شناسی می باشد. یعنی افرادی در لباس و همچنین کسوت روحانیت و همچنین یا خارج از آن هم، بدون فهم عمیق و همچنین همه جانبه از دین به سخنرانی و همچنین تألیف کتاب دست می‌زنند.

او همچنین ادامه داد: چنین افرادی ممکن می باشد، بخشی از متون و همچنین آموزه‌های دینی را فهمیده باشند، ولی نمی‌توانند، نقشه کامل و همچنین نظام جامعی از دین به مخاطبانشان ارائه کنند، بنابراین مثل افرادی که فیل را ستونی یافته‌اند، قطور یا ناودانی طویل، دین خداوند تبارک و تعالی را ناقص و همچنین کاریکاتوری عرضه می‌کنند.

حجت الاسلام زادهوش تصریح کرد: پس نتیجه آن می شود که کار آن جماعت را می‌قدرت در سوگوارانی دید که ظهر عاشورا قمه می‌زنند؛ ولی باید توجه داشت کاری به اوضاع مسلمانان در یمن، بحرین و همچنین سوریه ندارند و همچنین یا هر هفته به زیارت عتبات عالیات می‌روند؛ ولی خمس نمی‌دهند. اینجاست که حساسیت بلندگوهای مذهبی و همچنین پایگاه‌های تبلیغ دینی را درمی یابیم.

نظارت مراجع قوانین و قانونی کافی نیست

ریاست جامعة المرتضی(ع) با ابراز تأسف از وارد شدن خودسرانه بعضی به میدان تفسیر قرآن، سخنرانی مذهبی و همچنین تألیفات دینی، گفتن کرد: نظارت مراجع قوانین و قانونی و همچنین نهادهای مذهبی در آن صحنه پرماجرا کافی و همچنین کارساز نیست.

او همچنین ابراز کرد: عامل دیگر در جابه‌جایی و همچنین نامرتبی ارزش‌های دینی که حتی گاهی واجبات را جایگزین و همچنین فدای مستحبات می‌کند، راحت طلبی، هواپرستی و همچنین نگاه ابزاری به دین خداست. در سفر چندروزه‌ای که به دوبی داشتم، مجبور بودم در پانسیونی که عمدتاً جوانان فرش فروش ایرانی حضور داشتند، اقامت کنم. یکی از آن هم‌ها پرسید: چکار کنم که مشکلاتم حل و همچنین فصل و همچنین وضع اقتصادی و مالی‌ام خوب می شود؟ من که می‌دانستم او اهل نماز نیست، گفتم: تنها و همچنین بهترین کاری که سراغ دارم، نماز اول وقت می باشد. ولی باید توجه داشت او با بی حوصلگی و همچنین نادیده گرفتن تمام گفت: نه! منظورم ذکری، دعایی یا صدقه‌ای می باشد.

دنبال دین سلیقه‌ای هستیم

حجت الاسلام زادهوش ادامه داد: آن حکایت بسیاری از مسلمانان می باشد که به دنبال دین راحت و همچنین سلیقه‌ای و همچنین متناسب با امیال و همچنین هواهای نفسشان خواهند بود.

آن استاد حوزه با اشاره به خاطره‌ای از دوران کودکی خود، گفتن کرد: همسایه منزل پدری ما (در زمان شاه) روضه خوانی می‌کرد، در حالی که دخترانش کاملاً بی حجاب بودند و همچنین خودش نیز اهل نماز و همچنین مسجد نبود. آن‌ها با آخوندی رفیق‌اند که روضه‌اش را بخواند و همچنین پولش را بگیرد و همچنین کاری به بقیه مسائل نداشته باشد. بعضی جلسات ختم انعام مخصوص زنان و دختران جوان نیز آن گونه می باشد. چنین افرادی سعی دارند، دغدغه‌های روحی، حس خداجویی و همچنین مستلزم و نیاز به دین و همچنین معنویت را با مستحبات، آن هم هم با روش خودشان برطرف کنند.

جابه‌جایی ارزش‌ها شهروندان و مردم شهر را از دین دلزده می‌کند

حجت الاسلام زادهوش در مورد عواقب منفی آن نوع دینداری تأکید کرد: مخدوش کردن چهره دین و همچنین دلزدگی شهروندان و مردم شهر بویژه جوانان شامل آن پیامدهاست. جوانی که ببیند، افرادی در کسب و همچنین تجارت انواع حیله گری‌ها را به کار می‌برند و همچنین یا در مسائل فردی یا شخصی به واجبات خداوند تبارک و تعالی مقید نیستند، ولی باید توجه داشت با نذری دادن یا سیاه پوشیدن و همچنین… به دنبال جلب رضایت خداوند تبارک و تعالی و همچنین محبوبیت میان خلق خواهند بود، از دین و همچنین دیانت گریزان شده و همچنین شیرینی بندگی در کام او تغییر پیدا کردن به نفرت می‌می شود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین مومنی، استاد حوزه نیز در مورد چرایی جابه‌جایی ارزش‌های دینی و همچنین پرداختن اکثرا و بیشتر از واجبات به مستحبات و همچنین قُبح اکثرا و بیشتر مکروهات در مقایسه با گناهان کبیره، گفت: آن پیشامد جدید ابعاد مختلفی دارد که بررسی کردن چرایی‌اش نیازمند تشکیل اتاق فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می باشد و همچنین تا زمانی که دغدغه آن هم در میان فرهیختگان حتی علما و همچنین مراجع پیش نیاید، مشکلی برطرف نمی‌می شود.

او همچنین با تأکید بر ضرورت دغدغه مندی جامعه در آن باره، گفتن کرد: بسیاری باور ندارند که چنین اتفاقی افتاده و همچنین جای واجبات و همچنین مستحبات عوض شده. شهروندان و مردم شهر از گناهان کبیره به آسانی می‌گذرند و همچنین مسئولان جامعه هم دغدغه آن را ندارند. تا جایی که هنگام و زمانی که مرجع تقلیدی از افزایش ربا در نظام بانکی که به منزله جنگ با خداست سخن می‌گوید، کارشناس فن پاسخ می‌دهد: آقایان به بحث نجس و همچنین پاکی خود بپردازند؛ و همچنین اینچنین کارشناسان دین را منزوی و همچنین مجبور به سکوت می‌کنند.

حجت الاسلام مومنی در مورد چرایی آن جابه‌جایی تصریح کرد: متأسفانه، افرادی که بایستی و حتما وارد شدن کرده و همچنین سخن بگویند، سکوت کرده اند! یا وارد شدن مناسب ندارند؛ جهت مثال زمانی در مجلس خبرگان رهبری از بعضی آسیب‌های هیئات مذهبی سخن گفته شد، در حالی که بایستی و حتما سؤال کرد آیا دغدغه جامعه امروز ما آن بود؟ آیا واقعاً آسیب‌های آن هیئات بیش از عرصه‌های اسپورت و ورزشی و همچنین سینمایی می باشد!؟

استاد حوزه علمیه ادامه داد: یا می‌بینیم به مسائل سیاسی متنوع و گوناگون و مختلف اعم از اسرائیل، آمریکا، سند ۲۰۳۰ و همچنین… در سطحی گسترده می‌پردازند، ولی باید توجه داشت چرا در مورد بدحجابی در کف جامعه حرفی زده نمی‌می شود؟ چرا تریبون نماز جمعه در آن باره وارد شدن ندارد و همچنین مطالبه نمی‌کند!؟. هنگام و زمانی که شهروندان و مردم شهر شاهد تغییر پیدا کردن ارزش‌ها به ضدارزش باشند، هنگام و زمانی که در جامعه زنان آرایش کرده به جای بانوان محجبه و همچنین آراسته به آداب و همچنین اخلاق جهت مشاغل انتخاب می‌شوند یا در دانشگاه، استادان با دانشجویانی که از نظر حجاب راحت ترند، بهتر ارتباط می‌گیرند و همچنین دختر دانشجوی ما به دلیل فضای سنگین دانشگاه چادرش را کنار می‌گذارد، طبیعتاً جامعه به سوی بی بندوباری سوق می‌یابد.

آن کارشناس مذهبی با اشاره به نقش سرنوشت ساز صداوسیما در اصلاح آن ناهنجاری‌ها و همچنین پیشگیری از تغییر پیدا کردن ضدارزش‌ها به ارزش، گفتن کرد: هنگام و زمانی که به جوون مان می‌گوییم به نامحرم نگاه نکن و همچنین برایش قرآن تلاوت می‌کنیم: «قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ و همچنینَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ»، ولی باید توجه داشت رسانه ما می‌خواهد به لبخند خانمی با آرایش کامل، امتیاز یا به اجرای کمدین زن رأی دهیم، صریحاً خلاف قرآن عمل کرده و همچنین ارزش زدایی می‌کنیم.

او همچنین با گفتن آنکه شهروندان و مردم شهر نباید فراموش کنند که ما در کشوری اسلامی شیعی زندگی می‌کنیم، ابراز کرد: در آن کشور همه مسائل و همچنین افعال بایستی و حتما با قرآن، سنت و همچنین سیره پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) و همچنین ائمه(ع) منطبق باشد؛ در صورتی که شهروندان و مردم شهر به آن باور برسند، بسیاری از معظلات و مسائل و مشکلات رنگ می‌بازد.

بی تدبیری و همچنین سوءاستفاده شیاطین

حجت الاسلام مومنی با گفتن آنکه صرفاً جنگ نرم و همچنین تهاجم فرهنگی سبب بروز چنین شرایطی نشده می باشد، گفت: در منطق، اصطلاحاتی می باشد که حدوحصر ندارد و همچنین کاربرد اشتباه آن هم‌ها می‌تواند، مشکل زا باشد؛ مثلاً زمانی که از آزادی پایدار و همچنین… (فارغ از مباحث سیاسی) بویژه از سوی مسئولان اجرایی سخن به میان می‌آید، موجب سوءبرداشت عده‌ای می‌می شود، چنانکه درپی کسب آرا، شاهد رقص و همچنین پایکوبی و همچنین کشف بودیم؛ آنکه بعضی از «چهارشنبه سفید» سخن می‌گویند، پس نتیجه آن می شود که بی تدبیری بعضی از مسئولان در کاربرد تعابیر می باشد که باعث سوءاستفاده شیاطین می‌می شود.

آن کارشناس مذهبی در مورد عواقب مضر و همچنین بد جابه‌جایی ارزش‌های دینی گفتن کرد: واجبات اسلام مانند رعایت حجاب جهت حفظ ارزش و همچنین شخصیت انسان می باشد، جهت مثال هنگام و زمانی که برهنگی و همچنین نیمه برهنگی در جامعه رایج می شود، آرامش خانواده‌ها از بین می‌رود. همچنین هنگام و زمانی که دروغ، غیبت و همچنین استهزا در جامعه رواج یابد، آرامش از آن هم رخت برمی بندد.

او همچنین در پایان تأکید کرد: در صورتی که جامعه آرام و همچنین بانشاط و همچنین امیدوار می‌خواهیم، بایستی و حتما ارزش‌های دینی تقویت می شود؛ وگرنه شادی حقیقی نخواهیم داشت. آنچه به اسم شادی درک می‌کنیم، مقطعی و همچنین همچون مُسکّن می باشد. یعنی هنگام و زمانی که معروف جایش را به منکر دهد، آنگاه اشخاص جهت آرامش به قرص و همچنین مواد اعتیاد آور و مخدر پناه می‌برند؛ در حالی که آرامش حقیقی در ارتباط با خداوند تبارک و تعالی می باشد: «أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ».

منبع: روزنامه قدس

انتهای پیام

کارشناسان دینی در گفت و همچنین گویی از چرایی جابه‌جایی ارزش‌ها می‌گویند متاسفانه عده ای به دنبال دین سلیقه‌ای و همچنین متناسب با امیال و همچنین هواهای نفسشان خواهند بود در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان