پای درس اخلاق استاد انصاریان حضرت زهرا(س) حکومت زمان خود را محکوم کرد/ چه افرادی در کاروان ائمه(ع) خواهند بود؟

پای درس اخلاق استاد انصاریان حضرت زهرا(س) حکومت زمان خود را محکوم کرد/ چه افرادی در کاروان ائمه(ع) خواهند بود؟

|پای درس اخلاق استاد انصاریان حضرت زهرا(س) حکومت زمان خود را محکوم کرد/ چه افرادی در کاروان ائمه(ع) خواهند بود؟ از مسیح داراب|

صدای شیعه: استاد حسین انصاریان از اساتید اخلاق، سه‌شنبه ۲۴ مردادماه در حرم مطهر شاهچراغ شیراز به سخنرانی پرداخت.

مشروح آن سخنرانی را در ادامه می‌خوانید:

خداوند متعال همچنین و علاوه‌ بر آنکه انبیای خداوند تبارک و تعالی، ائمه طاهرین(ع) و همچنین اولیای الهی را در دنیا از آبرومندی بالایی برخوردار کرده، در قیامت هم در بهترین جایگاه قرار خواهد داد و همچنین هر مرد و همچنین زنی که همراه و همچنین هم کاروان آنان باشد، با آن هم بزرگواران در آن هم جایگاه قرار می‌گیرد؛ آن یک سخن بی‌ریشه‌ نیست و همچنین من آن مطلب را از آیه شصت‌و همچنین‌نهم سوره مبارکه نساء گرفته‌ام. هرکسی در هر روزگاری در آن کاروان باشد، یعنی در کاروان انبیاء و همچنین ائمه(ع) و همچنین اولیاء، قیامت در آن هم جایی خواهد بود که آن بزرگواران خواهند بود. آیه ۶۹ به ‌سبب یک داستانی از جانب پروردگار بر قلب مطهر رسول اسلام نازل شد.

داستان آیه ۶۹ سوره مبارکه نساء از آن قرار می باشد که: مؤمنی به‌نام ثوبان که در شهرستان مدینه زندگی می‌کرد، عمل‌کننده‌ای بود که تکالیف خود را ادا می‌کرد و همچنین به رسول خداوند تبارک و تعالی(ص) خیلی زیاد محبت داشت، یعنی عاشق پیغمبر اسلام بود. همه افرادی که مدینه بودند، آن‌گونه نبودند و همچنین تنها یک تعداد آدم بیدار دل، بصیر و همچنین بامعرفت در مدینه بودند که مقام، زیبایی‌های عقل، رفتار، کردار، اعمال و همچنین اخلاق پیغمبر اکرم(ص) را شناخته بودند و همچنین آن زیباشناسی موجب شده بود که آنها با همه وجود عاشق پیغمبر باشند؛ زیرا و به درستی که آدم تا زیباشناس نشود، عاشق نمی‌می شود، حال یا زیبایی‌های ظاهری یا زیبایی‌های باطنی یا زیبایی‌هایی که درست نیست و همچنین ما زیبا می‌دانیم یا زیبایی‌هایی که درست می باشد.

چه افرادی در کاروان انبیاء، اولیا و همچنین ائمه خواهند بود؟

پیغمبر اکرم(ص) روزی ثوبان را دیدند که محزون می باشد؛ پیغمبر هم تحمل گرفتگی چهره کسی را نداشت و همچنین آنی می‌پرسید. ثوبان چه شده می باشد؟ گفت: یارسول‌الله! چندروز می باشد در فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن قیامت هستم که در صورتی که اهل بهشت باشم، من کجا و همچنین تو کجا؟! خداوند تبارک و تعالی جایی را که به تو می‌دهد، اصلاً ما به تو دسترسی نخواهیم داشت؛ در صورتی که هم من را به جهنم ببرد که هیچ! فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم من را بهشت ببرد و همچنین تو را نبینم که دق می‌کنم، من را جهنم ببرد و همچنین نبینمت، عذابم با ندیدن تو اضافه می باشد! جبرئیل آن آیه را آورد «و همچنین من یطع الله و همچنین الرسول»، افرادی که مطیع خداوند تبارک و تعالی و همچنین پیغمبر خواهند بود، «فاولئک مع الذین انعم الله علیهم من النبیین و همچنین الصدیقین و همچنین الشهدا و همچنین الصالحین و همچنین حسن اولئک رفیقا»، در قیامت جای او کنار انبیاء، صدیقین، شهدا و همچنین صالحین می باشد. خیالت راحت شد ثوبان که تو را در قیامت کجا می‌برند؟ پیش ما، پیش صدیقین، پیش شهدا، پیش صالحین. کسی که در حد خودش مثل امام و پیشوا صادق(ع) زندگی کند، در کاروان انبیاء و همچنین اولیاء و همچنین ائمه(ع) می باشد، در دنیا آبرومند و همچنین قیامت هم در بهترین درجات می باشد.

خودِ زیبایی خیلی زیاد پرجاذبه می باشد و همچنین هنگام و زمانی که که انسان با دلش، از طریق چشمش یا از طریق فکرش، با زیبایی ارتباط برقرار می‌کند، عاشق می‌می شود. پروردگار سه‌هزار اسم جهت خود انتخاب کرده که هزار اسم در آن دعای جوشن‌کبیر، هزار اسم به انبیاء یاد داده و همچنین هزار اسم هم جزء اسرار می باشد که هیچ‌کسی نمی‌داند و همچنین عنوان آن هم «الاسماءُ المستأثره» می باشد؛ اسم‌های سری و همچنین باطنی. یکی از آن هم اسم‌هایی که آشکار هست، جمیل می باشد: «ان الله جمیل»، یقیناً پروردگار عالم زیباست! زیبای معنوی و همچنین نه زیبای مادّی و همچنین ظاهری. آن پروردگاری که زیباست و همچنین زیبای بی‌نهایت می باشد، «یحب الجمال»، عاشق زیبایی می باشد.

منظور از ایمان، ایمانی می باشد که خداوند در قرآن می‌فرماید: «زینه فی قلوبکم»، ایمان را در دل تو شهروندان و مردم شهر مؤمن آرایش داده‌ام و همچنین دلتان به ایمان زینت پیدا کرده و همچنین زیبا شده می باشد.

زیبایی دیگر اخلاق حسنه می باشد، یعنی یک انسانی که مهر، محبت، خضوع، خشوع، فروتنی، جواد و همچنین سخی می باشد، خداوند مهربان دوستش دارد؛ زیرا و به درستی که خداوند تبارک و تعالی خودش زیباست و همچنین زیبایی‌های ایمانی و همچنین عملی و همچنین اخلاقی را دوست دارد. در قرآن می‌فرماید: «ان الله یحب المتوکلین»، مشخص می‌می شود توکل زیباست؛ «و همچنین الله یحب المتقین»، پرهیزکاری زیباست؛ «یحب الصابرین»، شکیبایی در حوادث و همچنین فتنه‌ها که آدم خودش را نگه دارد تا بی‌دین نشود، زیباست؛ «یحب المقسطین»، عدالت زیباست. آن یحب، یحب، یحب که در قرآن مجید ده‌تاست، زلفش به زلف زیبایی‌ها گره خورده می باشد.

حضرت سیدالشهدا(ع) از پیغمبر(ص) روایت مهمی نقل می‌کنند، پیغمبر می‌فرمایند: «کان یقول»، جدم همواره آن مطلب را می‌گفتند، نه یکبار، نه دوبار، نه ده‌بار، بلکه هر مناسبتی که پیش می‌آمد، می‌گفتند: «ان الله یحب معالی الامور»، خداوند تبارک و تعالی همه ارزش‌های اخلاقی و همچنین عملی و همچنین اعتقادی را دوست دارد. اینها در وجود هرکسی قرار بگیرد، محبوب خداوند تبارک و تعالی می‌می شود. یک انسانی که دلش، روانش و همچنین اعمالش پاک و همچنین پاکیزه می باشد و همچنین حَسَن و همچنین اَحسن و همچنین زیباست، محبوب خداست؛ «ان الله یحب التوابین و همچنین یحب المتطهرین»، زیبایی‌ها را دوست دارد و همچنین در هرکسی هم باشد، او را هم دوست دارد.

سه پیشنهاد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) به اسیران جنگی

امام و پیشوا صادق(ع) داستان عجیبی را نقل می‌کنند که شنیدنی می باشد؛ ایشان می‌فرمایند: در جنگی تعدادی اسیر شدند. دائما پیغمبر اکرم(ص) به اسیران سه پیشنهاد جهت آزاد شدنشان می‌کردند: پیشنهاد اول، اسلام را قبول کنید که به خیر دنیا و همچنین آخرتتان می باشد؛ پیشنهاد دوم، هرکدامتان سواد دارید، ده مسلمان را باسواد کنید، آزاد هستید؛ یا به‌خاطر آنکه جنگ را به ما تحمیل کردید و همچنین ما را وارد هزینه و همچنین خرج کردید، به قیمتی که ما می‌گوییم، خودتان را از ما بخرید و همچنین بروید. آن سه پیشنهاد به چند اسیر داده شد، ولی باید توجه داشت قبول نکردند زیرا و به درستی که کبر باطن، غرور، خودبینی، تعصب جاهلی و همچنین نازیبایی‌هاست که در صورتی که در انسان باشد، مورد نفرت پروردگار می باشد.

هنگام و زمانی که اسیران آن سه پیشنهاد را قبول نکردند، پیغمبر گفتند در صورتی که آزاد شوند، توطئه سنگین‌تری می‌کنند لذا دستور دادند که هر چند فرد یا شخص را بکشند، زیرا و به درستی که زیر بار هیچ‌چیزی نمی‌روند و همچنین می‌خواهند بروند و همچنین توطئه کنند؛ اینها نباید زنده باشند! امام و پیشوا صادق(ع) می‌فرمایند: اولی را گردن زدند، دومی را زدند، سومی را زدند، آن هم که شمشیر دستش بود و همچنین به فرمان پیغمبر داشت عمل می‌کرد، به یک جوون رسید. پیغمبر اکرم(ص) فرمودند: او را نکُش، بعدی را بزن!

جوون به پیغمبر(ص) گفت: چرا من را نکشتی؟ من با اینها چه فرقی داشتم؟ من که دینت را قبول نکردم، یاددادن سواد را هم که قبول نکردم و همچنین حاضر هم نشدم خودم را از تو بخرم، جهت چه من را نکشتی؟ پیغمبر اکرم(ص) فرمودند: من نبودم که تو را نکشتم! من اراده و تصمیم راسخ داشتم تو را هم بکشم، ولی باید توجه داشت من یک فرشته‌ای دارم که بین من و همچنین خداوند تبارک و تعالی ارتباط و رابطه دارد، هنگام و زمانی که که نوبت کشتن تو رسید، نام آن هم فرشته جبرئیل می باشد، ملک به من گفت: یارسول‌الله! خداوند تبارک و تعالی می‌گوید که آن جوون را نکش، یعنی آن آدم کافر و همچنین آن آدمی که با مسلمان‌ها جنگیده می باشد! گفت: یارسول‌الله! علتی دارد؟ فرمودند: بله، علت دارد و همچنین علتش را خداوند تبارک و تعالی به جبرئیل گفت، جبرئیل هم به من گفت. خداوند به من پیغام داد که چندتا خصلت باارزش در وجود آن جوون می باشد که حیف می باشد کشته می شود؛ حال می‌خواهد مسلمان بشود یا می‌خواهد نشود. آن خصلت‌ها خیلی ارزش دارد و همچنین به آن زودی با آن آدم در قبر نرود، بماند و همچنین با آن خصلت‌ها زندگی کند.

غیرت، راستگویی، سخاوت و همچنین شجاعت؛ چهار خصلت جوانی که سبب نجات او از مردن و مرگ شد

پیغمبر(ص) فرمود: «الغیرة الشدیدة علی حرمک»، جوون! خداوند تبارک و تعالی به من پیغام داده که تو نسبت به ناموست، مادرت، خانمت، خواهرت، دخترت، آدم باغیرتی هستی و همچنین تحمل آنکه چشم ناپاکی به چهره و همچنین به مو و همچنین به بدن زنان منزل و خانه‌ات، مادرت، خواهرت، دخترت و همچنین زنت بخورد، را نداری. غیرتت نمی‌گذارد که ناموس تو بی‌حجاب، بدحجاب و همچنین سر و همچنین موی باز در مردان غریبه بریزد و همچنین مردان غریبه هم با چشم‌های ناپاکشان – آنهایی که دین ندارند یا آنهایی که ضعیف‌الایمان خواهند بود – هر لذتی که دلشان می‌خواهد، از آن ناموس تو در فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن و همچنین در جانشان ببرند. غیرت داری و همچنین تحمل نداری که ناموست حداقل در صفحه چشمان نامحرمان قرار بگیرد و همچنین در حوزه شهوات حرام نامحرمان، قرار بگیرد.

هیچ پیغمبر و همچنین امامی نگفته زن در منزل و خانه حبس باشد، ۱۲۴ هزار پیغمبر، ائمه و همچنین اولیای خداوند تبارک و تعالی هیچ یک زن، دختر، خواهر و همچنین مادر بدحجاب و همچنین بی‌حجاب نداشتند، هیچ پیغمبر و همچنین امامی هم نگفته زن در منزل و خانه حبس باشد. زن می‌تواند مهمانی برود، می‌تواند بیرون برود، می‌تواند دبیر و همچنین معلم می شود، می‌تواند دکتر می شود؛ ولی باید توجه داشت آنچه که خیلی مهم می باشد، آن می باشد که انبیاء و همچنین ائمه(ع) می‌گویند زنان و همچنین دخترک های جوان و ازدواج نکرده کالای شهوت بیگانگان نشوند. آن مهم می باشد که نسل جوون با دیدن آن‌همه دختر و همچنین زن بدحجاب یا بی‌حجاب به فساد کشیده نشوند، ولی باید توجه داشت قانون حبس زن در منزل و خانه در فرهنگ هیچ‌ یک از انبیاء و همچنین ائمه(ع) و همچنین اولیای خداوند تبارک و تعالی نبوده می باشد.

صدیقه کبری(س) علیه حکومت پرقدرت زمان خود به مسجد آمد و همچنین حکومت را محاکمه و همچنین محکوم کرد که به تا حال جواب زهرا(س) را ندارند، بدهند. زهرا(س) با آیات قرآن و همچنین با صدای بلند که خیلی‌ها از سخنرانی او اشک ریختند، اقتدار و قدرت زمان خود را محکوم کرد! کسی نگفته زن در منزل و خانه حبس باشد، ولی باید توجه داشت همه گفته‌اند که زن و همچنین دختر با بیگانگان ارتباط نداشته باشند؛ همه گفته‌اند یک مرد و همچنین یک زن در ادارات در یک اتاق نباشند، حرام می باشد؛ همه گفته‌اند مرد و همچنین زن نامحرم در یک بانک، تنها در یک اتاق نباشند که حرام می باشد؛ همه ما هم می‌دانیم سبب فساد می باشد و همچنین در صورتی که کسی منکر باشد، انکارش دروغ می باشد.

دروغ یعنی کلاهبرداری و همچنین فریب‌دادن، خداوند تبارک و تعالی من را نیافریده که پنجاه‌ سال شمسی به همه دروغ بگویم، همه را گول بزنم، سر همه را کلاه بگذارم، همه را فریب بدهم و همچنین خودم را آن هم‌گونه نشان شهروندان و مردم شهر بدهم که نیستم. پروردگار به من پیام داد که آن جوون آدم راستگویی می باشد و همچنین من راستی و همچنین غیرت را دوست دارم.

سومین ویژگی مثبت جوون مورد عفو پروردگار در نزد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) آن بود: آن هم جوون سخی بود و همچنین در صورتی که غذایی نصیبش می شد، با دیگران می خورد، بخل زشتی می باشد و همچنین خداوند تبارک و تعالی از آن هم نفرت دارد. جود و همچنین سخاوت زیبایی و همچنین خیلی زیاد جذاب و جالب می باشد که خداوند تبارک و تعالی کل عالم را سخی خلق کرده می باشد؛ تنها و فقط انسان منحرف در آن عالم بخیل خواهند بود.

میلیون‌ها سال شمسی می باشد حیوانات حلال گوشت خیلی سخاوتمندانه دارند به شهروندان و مردم شهر شیر می‌دهند؛ میلیاردها سال شمسی می باشد درخت‌ها سخاوتمندانه همه‌جور میوه می‌دهند؛ میلیاردها سال شمسی می باشد خورشید سخاوتمندانه نور می‌دهد؛ میلیاردها سال شمسی زمین انبار غذای موجودات زنده می باشد و همچنین نزدیک بهار، درِ آن انبار را باز می‌کند و همچنین گندم، جو، نهال، گل و همچنین صیفی جات و همچنین حبوبات بیرون می‌آید، بخیل در عالم وجود ندارد و همچنین خداوند تبارک و تعالی سخی می باشد، تمام آفریده‌هایش هم سخاوتمند خواهند بود؛ یک موجود بخیل می باشد، آن هم‌هم انسان بی‌دین، انسانی که خداوند تبارک و تعالی را درست قبول ندارد. هزار میلیارد ثروت دارد، دریغ از آنکه به یک یتیم لقمه، یک پیراهن یا یک کفش بدهد.

خصلت چهارم جوون که سبب نجات او از مردن و مرگ شد، آن جوون شجاع بود؛ من از آدم‌های ترسو خوشم نمی‌آید،  ولی باید توجه داشت آدم‌هایی که اقتدار و قدرت روحی دارند را دوست دارم؛ پروردگار «ان الله بکل شی قدیر» می باشد و همچنین اقتدار و قدرت را دوست دارد البته قدرتی که درست مصرف می شود. بعد از آنکه پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) خصلت های جوون را به او گوشزد کرد، گفت: می توانی بروی؛ جوون گفت: نمی‌خواهم بروم و همچنین مسلمان شد، مسلمان خیلی باارزشی هم شد. بعد به پیغمبر گفت: حال که مسلمان شدم، با خداوند تبارک و تعالی آشتی کردم و همچنین در آن کاروانی که درست و همچنین صادقانه زندگی می کند، قرار گرفتم؛ درخواستی دارم، پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) فرمود: درخواستت چیست؟ گفت: گوش می‌دهم که بشنوم؛ با زبان خودت، همین الآن از پروردگار بخواه در صورتی که جنگی در بعدی بین تو و همچنین کافران اتفاق افتاد، شهادت را نصیبم کند. پیغمبر هم دعا کردند، امام و پیشوا صادق(ع) می‌فرمایند: در جنگ بعدی شهید شد.

انتهای پیام

پای درس اخلاق استاد انصاریان حضرت زهرا(س) حکومت زمان خود را محکوم کرد/ چه افرادی در کاروان ائمه(ع) خواهند بود؟ در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان