نقل از روزنامه نویس و خبرنگار بی بی سی از اوضاع شهرستان شیعه نشین العوامیه عربستان

نقل از روزنامه نویس و خبرنگار بی بی سی از اوضاع شهرستان شیعه نشین العوامیه عربستان

|نقل از روزنامه نویس و خبرنگار بی بی سی از اوضاع شهرستان شیعه نشین العوامیه عربستان از مسیح داراب|

صدای شیعه به نقل از بی بی سی: «سالی نبیل» در گفتن مشاهدات خود از اوضاع عوامیه می گوید: از چند ماه  قبل که قسمت و بخش قدیمی شهرستان عوامیه در شرق عربستان تخریب شد، آن شهرستان صحنه زد و همچنین خورد بین نیروهای امنیتی عربستان و همچنین شیعیان بوده می باشد. من از معدود خبرنگارانی بودم که اجازه بازدید از شهرستان داشتم.

در حالی که سوار یک خودروی زرهی عازم عوامیه می‌شدیم، افسر پلیس سعودی به روش جدی به ما گفت که اجازه داریم تنها و فقط چند دقیقه از آن شهرستان بازدید کنیم و همچنین هنگامی که دستور ترک شهرستان داده می‌می شود بایستی و حتما فورا از منطقه خارج شویم. در حالی که با اسکورت نیروهای ویژه به عوامیه نزدیک می‌شدیم، ماموران با فرماندهان خود مرتبا تماس تلفنی داشتند تا از بی‌خطر بودن ادامه سفر تیم ما مطمئن شوند.

روزنامه نویس و خبرنگار بی بی سی در ادامه می گوید: اوضاع امنیتی عوامیه همچنان بی‌ثبات می باشد گرچه حکومت عربستان می‌گوید شهرستان را در کنترل دارد. هنگامی که به عوامیه رسیدیم از ابعاد ویرانی شهرستان شوکه شدیم. آن شهرستان شبیه یک منطقه جنگی بود-مثل آن که وارد موصل یا حلب شده بودیم.

زمانی در آن شهرستان که در استان شرقی عربستان در منطقه قطیف قرار دارد، قریب به ۳۰ هزار فرد یا شخص که عمدتا شیعه بودند، زندگی می‌کردند. آن شهرستان از نظر منابع نفتی غنی می باشد. ولی اکنون از منطقه مسکونی شهرستان که زمانی پر جنب و همچنین جوش بود چیزی جز منزل و خانه‌هایی که گلوله تفنگ باران شده و همچنین مغازه‌ها و همچنین اتومبیل‌های سوخته باقی نمانده می باشد. خرابه‌ای که گواه زد و همچنین خورد شدید می باشد.

اقلیت شیعه عربستان سال شمسی هاست از آنچه که آن هم را اقدامات تبعیض آمیز و همچنین به حاشیه راندنشان توسط مقامات سعودی می‌خوانند، شکایت دارند. ولی اعتراضات آنها همواره سرکوب شده می باشد.

«علی الدبیسی» مدیر نهاد اروپایی-سعودی حقوق بشر که مقر آن هم برلین می باشد به من گفت: عربستان سعودی مخالفت را نمی‌پذیرد، اعم از آن که از جانب سنی‌ها باشد یا شیعه‌ها. آنها صرفا (مخالفت را) تحمل نمی‌کنند.

در حین قدم زدن در عوامیه، چند بولدوزر را وسط ویرانه‌ها دیدن کردم.

در ماه مه قبل، ماموران سعودی به خاطر برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای که آن هم را «پروژه مجتمع مسکونی» می‌خوانند، تخریب محله المسوره را که ۴۰۰ سال شمسی قدمت دارد، شروع کردند.

«عصام عبداللطیف المولا» شهردار موقت شهرستان می‌گوید: ۸۰ منزل و خانه تخریب شده‌ و همچنین حدود ۴۰۰ منزل و خانه دیگر بایستی و حتما خراب می شود. آن‌ها ساختمان‌های کهنه و همچنین مخروبه‌ای خواهند بود که بایستی و حتما از نو ساخته شوند. بعد از آنکه به خانواده‌ها غرامت داده شد و همچنین منزل و خانه‌های جدیدی به آنها پیشنهاد شد، آنها جا به جا شدند.

به مجرد شروع عملیات تخریب، یک برخورد خشونت‌آمیز شروع شد و همچنین تیم‌های شیعه مذهب، نیروهای پلیس را متهم می‌کردند که با هدف سرکوب کردن ناراضی‌ها، شهروندان و مردم شهر را مجبور به ترک منزل و خانه‌هایشان می‌کنند.

به گفته کنشگران، نیروهای امنیتی از قسمتهای آخر ماه ژوئیه راه‌های وارد شدن و همچنین خروج عوامیه را مسدود کرده و همچنین مانع می‌شوند ساکنانی که شهرستان را ترک نکرده‌اند بتوانند به سرویس ها و خدمات اساسی مانند تسهیلات بهداشتی دسترسی پیدا کنند.

تیم‌های شیعی، مقامات را متهم کرده‌اند که هزاران فرد یا شخص را مجبور به ترک منزل و خانه‌هایشان می‌کنند.

کنشگران می‌گویند در پس نتیجه آن می شود که خشونت‌ها همچنین و علاوه بر سه شبه نظامی، بیش از ۲۰ فرد یا شخص شامل یک کودک سه ساله کشته شده‌اند.

مقامات سعودی می‌گویند ۸ مامور پلیس و همچنین چهار فرد یا شخص از پرسنل نیروهای ویژه جان خود را از دست داده‌اند ولی در مورد تلفات غیرنظامیان و همچنین شبه سربازان اطلاعاتی نداده‌اند. وزارت کشور عربستان سعودی تیم‌های ضد بشری و ترویستی را که سال شمسی‌ها در منطقه بوده‌اند مسبب ناآرامی‌ها معرفی می‌کند.

در بیانیه‌ای آمده می باشد که به روش مکرر با آر پی جی (نارنجک‌هایی که با موشک پرتاب می‌شوند)، کوکتل مولوتف (بمب بنزینی) و همچنین مسلسل به نیروهای دولتی حمله شده می باشد.

در آن بیانیه همچنین نقل شده: تروریست‌ها بدون هدف‌گیری غیرنظامیان را به کشتن و قتل می‌رسانند و همچنین از آنان به عنوان سپر انسانی بهره بری و استفاده می‌کنند و همچنین دلیل گریز و فرار شهروندان و مردم شهر آن بوده که احساس می‌کردند شبه سربازان آنان را تهدید می‌کنند.

روزنامه نویس و خبرنگار بی بی سی با رد آن ادعا می گوید: ولی آن تنها یک روی داستان می باشد. من توانستم یک کسی که عضو شهر است سعودی را که اخیرا از عوامیه گریز و فرار کرده و همچنین اکنون از آلمان درخواست پناهندگی کرده ملاقات کنم.

آن مرد گفت: نیروهای امنیتی به همه شلیک می‌کنند- مرد، زن، و همچنین شخص سالخورده یا حتی کودک. روزها به دلیل آن که بیش از حد ترسیده بودم نمی‌توانستم از منزل و خانه خارج شوم. در عربستان سعودی تنها و فقط به دلیل شیعه بودن یا تعلق به مذهب متغایر و متفاوت، ممکن می باشد به مجازات مردن و مرگ محکوم شوید. شهروندان و مردم شهر از آزادی و همچنین کرامت انسانی محرومند و همچنین ممکن می باشد حتی با یک محاکمه غیرمنصفانه اعدام شوند. آنها جهت دائما ساکت نخواهند ماند. در صورتی که کسی به تو شلیک کند تو ناچار خواهید شد به شلیک او پاسخ دهید.

آن شخص که به دلیل بیم از جانش نمی‌خواست نامش را فاش کنیم گفت هرگز خودش دست به اسلحه نبرده ولی درک می‌کند چرا بعضی‌ها آن کار را می‌کنند.

او شروع اعتراضات شیعیان در عوامیه، در اوایل سال شمسی ۲۰۱۱ را یادآوری کرد؛ هنگام و زمانی که که شورش‌های موسوم به بهار عربی در خیابان‌های سراسر منطقه به راه افتاده بود: تظاهرات ما صلح آمیز بود ولی نیروهای امنیتی با توسل به سلاح گرم ما را متفرق کردند.

از آن هم موقع به بعد صدها فرد یا شخص بازداشت شدند. تیم‌های حقوق بشری می‌گویند دادگاه‌های ویژه جنایی که جهت رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با تروریسم تشکیل شده بیش از ۳۰ مرد و همچنین پسرجوان را در پی محاکمه‌های غیرمنصفانه، به مجازات مردن و مرگ محکوم کردند.

تیم‌های حقوق بشری از آن بیم دارند که ۱۴ فرد یا شخص از تظاهرکنندگان شامل چهار فرد یا شخص که در زیر سن قوانین و قانونی مرتکب جرم و جنایت شده‌اند، هر لحظه اعدام شوند.

شامل آن عده، می‌قدرت از برادرزاده شیخ نمر، روحانی معروف و مشهور شیعه و همچنین منتقد صریح اللهجه حکومت سعودی نام برد که در ژانویه ۲۰۱۶ اعدام شد.

منبع: مهر

انتهای پیام

نقل از روزنامه نویس و خبرنگار بی بی سی از اوضاع شهرستان شیعه نشین العوامیه عربستان در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان