مؤسس شبکه المیادین تشریح کرد مقاومت در برابر امپراتوری‌های رسانه‌ای

مؤسس شبکه المیادین تشریح کرد مقاومت در برابر امپراتوری‌های رسانه‌ای

|مؤسس شبکه المیادین تشریح کرد مقاومت در برابر امپراتوری‌های رسانه‌ای از مسیح داراب|

صدای شیعه: «بن جدو» که زاده کشور تونس در سال شمسی ۱۹۶۲بوده و همچنین مادر او لبنانی می باشد، سال شمسی‌ها در کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف جهان به فعالیت مطبوعاتی پرداخته و همچنین کار در رسانه‌هایی زیرا و به درستی که روزنامه الحیات، شبکه بی بی سی و همچنین شبکه الجزیره قطر را در کارنامه خود دارد. از سال شمسی ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ یعنی زمان استعفایش، مدیریت دفتر شبکه الجزیره در بیروت را بر عهده داشت. او دلیل استعفایش را، سوگیری‌های آن شبکه در ارتباط و رابطه با حوادث جاری در کشورهای عربی تعبیر می‌کند. بعد از آن مرحله، بن جدو سنگ بنای تأسیس شبکه المیادین را گذاشت. آنچه می‌خوانید مصاحبه با آن چهره معروف و مشهور رسانه‌ای در جهان عرب می باشد.
 
فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن تأسیس شبکه المیادین از کجا نشأت گرفت و همچنین آیا نتایج دلخواه در راستای التزام و همچنین تعهد به مشی رسانه‌ای را بررسی کننده و پروهشگر ساخته می باشد؟
 در ابتدا بایستی و حتما به صراحت بگویم که تأسیس شبکه المیادین اتفاقی بود، به آن معنا که ما برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای از پیش طرح ریزی شده جهت بنیان گذاری آن هم نداشتیم. شخص من در شبکه الجزیره مشغول به کار بودم و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای جهت استعفا از آن هم نداشتم؛ ولی باید توجه داشت چندی پیش از تأسیس المیادین، در کنفرانس ملی گرایی عربی به من پیشنهاد شد که پژوهشی پیرامون تأسیس یک شبکه در راستای اهداف آن کنفرانس تهیه کنیم. از آن هم ابتدا برنامه جذاب و جالب و خوب بر آن شد که من مسوولیت اشراف بر آن شبکه را به دست بگیرم. شاید بشود گفت که تشکیل چنین شبکه‌ای از مدت‌ها پیش در ذهن من بود، ولی باید توجه داشت در آن زمان هنوز تصمیمم جدی نشده بود، به هر حال از الجزیره استعفا دادم.
تو می دانید که در سال شمسی ۲۰۱۱۱، حوادثی که بهار عربی نامیده می‌می شود آغاز شدند و همچنین در پی آن هم چند دستگی‌ها و همچنین فتنه‌های فراوانی رخ دادند. در آن هم زمان به نظر من دو انقلاب جدی در تونس و همچنین مصر شکل گرفته بودند و همچنین بعد از آن دو انقلاب، انحراف شدیدی در منطقه ساخته یا ایجاد شد. به هر حال مسایلی رخ داده بودند که سبب شدند بخواهم از الجزیره خارج شوم، چرا که می‌دانستم مراحل خطیر و همچنین خونینی پیش روست. در چنین شرایطی، انسان می‌بایست جهت خود تصمیمی تاریخی گرفته و همچنین اطمینان حاصل کند که تصمیمش سلیم و همچنین صحیح می باشد؛ حتی در صورتی که در جبهه اقلیت قرار بگیرد. از تو پنهان نمی‌کنم، در آن هم زمان که من و همچنین همفکرانم آن اراده و تصمیم راسخ را اتخاذ کردیم، جزو کوچک‌ترین اقلیت‌ها قرار گرفتیم.
 
در آن هم زمان، انظار و افکار عمومی جهان عرب، فکر کردن و اندیشیدن اکثریت را همراهی می‌کرد و همچنین جنبش‌های مدعی اسلام گرایی روز به روز یکی بعد از غیره ای سر بر می‌آوردند و همچنین در چنین شرایطی، هر جنبشی که در هر کشور عربی رخ می‌داد، برچسب انقلابی‌گری و همچنین آزادی طلبی می‌خورد و همچنین دیگران چاره‌ای جز تأیید آن هم نداشتند.
 
هیچ کس به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن آن هم نبود که ساخته یا ایجاد آن چند دستگی‌ها و همچنین خون ریزی‌ها چقدر به نفع اسرائیل می باشد. همچنین کسی نمی‌دانست که توسعه اندیشه سلفی جهادی چقدر می‌تواند خطرناک باشد. کسی به آن هم فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نمی‌کرد که صرفاً منهدم ساختن بنیان‌های نظام در کشورهای عربی، منطقه را به چه سمت و همچنین سویی می‌برد. در آن هم زمان بعضی جهات متعمدانه به ساخته یا ایجاد تحریک مذهبی میان شهروندان و مردم شهر، به ویژه تحریک‌های شیعی- سنی شروع کردند؛ پر واضح بود که آن هم‌ها می‌خواستند مسیحیان از خاورمیانه رانده شوند. من در آن هم زمان تمام آن مسائل را می‌دانستم، ولی باید توجه داشت اغلب انظار و افکار عمومی نظر غیره ای داشتند.
 
در چنین شرایطی، تأسیس المیادین، ماجراجویی تمام عیار بود، چرا که به سختی می‌قدرت در آن اوضاع کسی را پیدا کرد که از چنین طرز تفکری حمایت اقتصادی و مالی و همچنین معنوی کند. به هر حال مشغول به کار شدیم و همچنین به یاری خداوند تبارک و تعالی حامیان خود را یافتیم. نام آن هم را میادین (جمع میدان) گذاشتیم، چرا که به مقاومت و همچنین انقلاب حقیقی در میدان‌ها ایمان داشتیم .
 
جذاب و جالب می باشد جهت تو بگویم که تعداد نیروهای ما در المیادین خیلی زیاد کم می باشد؛ کل نیروهای المیادین در دفتر اصلی بیروت و همچنین دیگر دفاترمان در سراسر جهان به حدود ۴۵۰ فرد یا شخص می‌رسد. آن تعداد کمتر از ۱۰ قسمت و بخش نیروهای شبکه‌های عربی پهناور و بزرگ (زیرا و به درستی که الجزیره و همچنین العربیه) می باشد. در خصوص بودجه المیادین بایستی و حتما بگویم که بودجه یک سال شمسی یکی از آن شبکه‌های عربی معروف، جهت نیم قرن شبکه ما کفایت می‌کند و همچنین هیچ مبالغه‌ای هم در کار نیست. البته ما راضی هستیم و همچنین بعد از آن چند سالی که کار کرده‌ایم، می‌توانم بگویم که به بخشی از اهداف از پیش مشخص کردن شده خود رسیده‌ایم.
به نظر تو وظیفه رسانه متعهد در برابر رسانه‌های تکفیری و همچنین صهیونیستی چیست؟
 برادر عزیز! بایستی و حتما به صراحت بگویم که در شرایط فعلی ما تنها و فقط با رسانه‌های کلاسیک صهیونیستی مواجه نیستیم. ما در برابر امپراتوری‌های رسانه‌ای خیلی زیاد بزرگی قرار داریم؛ شاید آن امپراتوری‌های رسانه‌ای صهیونیستی و همچنین تکفیری نباشند و همچنین در ظاهری عربی و همچنین اسلامی و همچنین با نیروهایی فوق‌العاده حرفه‌ای در جبهه مقابل ما قرار داشته باشند. من با اطمینان کامل می‌توانم بگویم که بخواهیم یا نخواهیم آنچه اکنون در کشورهای عربی رخ می‌دهند، در راستای منافع اسرائیل‌اند.
 
آنچه در منطقه ما رخ می‌دهد، دلیلی واضح بر آن مدعاست؛ اکنون در مرحله‌ای قرار گرفته‌ایم که یک ائتلاف عربی-اسرائیلی- آمریکایی علیه یک کشور مسلمان زیرا و به درستی که ایران وارد عمل و همچنین توطئه می‌شوند. به جایی رسیده‌ایم که مسأله فلسطین در اولویت صدم جهان عرب و همچنین اسلام قرار گرفته می باشد. چندی پیش در فلسطین شاهد اعتصاب غذای اسرا در زندان‌های صهیونیستی بودیم و همچنین تنها و فقط ما و همچنین چند رسانه انگشت شمار به آن مسأله پرداختند؛ ببینید که چگونه اولویت‌ها در انظار و افکار عمومی عربی تغییر می‌کند! مشابه آن سانسورها را در کشتارهای وخیم چند ماه پیش در فوعه و همچنین کفریا شاهد بودیم. آن سیاست‌های رسانه‌ای در سبد منافع چه کسی می‌ریزد؟
 اینجاست که من می گویم ما با امپراتوری‌های پهناور و بزرگ عربی و همچنین منطقه‌ای روبه‌رو هستیم که در نهایت منافعشان با اسرائیل گره می‌خورد. ما در آن راه، طی چند سال شمسی اخیر حرکت کرده‌ایم و همچنین البته راه جانفرسایی می باشد، چرا که از سوی مقابل تحت فشار خیلی زیاد سختی قرار گرفته‌ایم؛ ولی باید توجه داشت همینکه می‌بینیم رسانه‌هایی که در حوزه محور مقاومت مشغول فعالیت خواهند بود و همچنین المیادین نیز جزئی از آنهاست و همچنین تأثیر بسزایی در انظار و افکار عمومی برجای می‌گذارند، به ما انرژی می‌بخشد.
 
المیادین اکنون به رتبه بالایی در مقدار و اندازه و میزان دیدن و همچنین تاثیرگذاری در جهان عرب رسیده می باشد و همچنین بر اساس آمارهایی اثبات شده، ما می دانیم که آن شبکه در سطوح متنوع و گوناگون و مختلف جهان عرب از نظام‌ها گرفته تا شهروندان و مردم شهر عادی، جای خود را پیدا کرده می باشد.
آیا تجربه المیادین به زبان‌های دیگر زیرا و به درستی که انگلیسی، فرانسه و همچنین حتی فارسی تسری پیدا می کند؟
 آن امر نیازمند امکانات اقتصادی و مالی خیلی زیاد بالایی می باشد؛ ما امکانات مادی و همچنین لجستیکی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را به هیچ وجه جهت تأسیس دیگر شبکه‌ها یا دیگر زبان‌ها نداریم. با همین امکانات اندکی که جهت شبکه عربی المیادین وجود دارد، به سختی در حال پیش بردن کارها هستیم. می دانید که ما تحت محاصره شدیدی از سوی امپراتوری‌هایی که اشاره کردم بوده و همچنین حتی در باره تبلیغات نیز فشار خیلی زیاد بسیاری را بر ما تحمیل کرده‌اند.
 
از بعضی جهات کمک‌هایی به لطف خداوند تبارک و تعالی می‌رسد، ولی باید توجه داشت من به شخصه نمی‌دانم که پروژه المیادین با آن ضعف شدید اقتصادی و مالی تا به کی می‌تواند سر پا باقی بماند. بر آن اساس ما مطلقاً به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن تأسیس شبکه به دیگر زبان‌ها نیستیم ولی باید توجه داشت بخشی از آرزوهای ماست.
 
در کشورهای عربی با چه مشکلاتی روبه‌رو بوده و همچنین چگونه نیروهای المیادین با وجود آن معظلات و مسائل و مشکلات فعالیت حرفه‌ای و همچنین رسانه‌ای خود را پی می‌گیرند؟
 هنگام و زمانی که که ما المیادین را تأسیس کردیم، آن هم‌گونه که خدمتتان عرض کردم، کوچک‌ترین اقلیت‌ها را نمایندگی می‌کرد و همچنین به شکل خلاصه بر خلاف جهت انظار و افکار عمومی جهان عرب به حرکت پرداخت. از آن هم لحظات آغازین ما را شبکه ایران، نظام سوریه و همچنین گروه و حزب الله لبنان معرفی کردند.
 
مخالفان ما می‌خواستند که آن شبکه را با آن نام‌ها و همچنین اتهام‌ها تضعیف کرده و همچنین منزوی کنند. البته ما توجه ویژه ای به آن تبلیغات منفی آنها نکردیم؛ بلکه از طرف مقابل در جهت مثبت به بهره بری و استفاده از آن هم پرداختیم. بدان معنا که گفتیم بهترین واکنش در آن راستا صبر می باشد. چندی بعد حمله ائتلاف سعودی به یمن تحت عنوان «توفان‌قاطعیت» آغاز شد و همچنین در پی آن هم المیادین به پوشش خبرهای جدید لحظه به لحظه آن تجاوز پرداخت. پس نتیجه آن می شود که‌ای که ما حاصل کردیم آن بود که دریافتیم نسبت دیدن المیادین در جهان عرب به ویژه در کشورهای حوزه خلیج فارس، روند صعودی به خود گرفت.
 
شاید بپرسید که چگونه به آن پس نتیجه آن می شود که رسیدیم؟ چرا که آمار دقیقی از مقدار و اندازه و میزان دیدن شبکه‌های تصویری و تلویزیونی از طریق ماهواره نمی‌قدرت به دست آورد. ما آن مسأله را از طریق دیدن آنلاین از طریق پایگاه اینترنتی المیادین کشف کردیم. در هفته‌های ابتدایی و اولیه حمله ائتلاف سعودی به یمن، به شکل فوق العاده بسیاری مقدار و اندازه و میزان دیدن شبکه از طریق اینترنت بالا رفت و همچنین آن نشان می‌داد که مقدار و اندازه و میزان دیدن ماهواره‌ای نیز خیلی زیاد بالا رفته می باشد.
 
نقطه‌ای که در آن راستا جهت ما اهمیت داشت، آن بود که شهروندان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، با توجه به آنکه به شکل عام حامی حکومت‌های خود علیه انصارالله یمن بودند، ولی باید توجه داشت در نهایت زندگی و همچنین امنیت برایشان مهم بود و همچنین جهت اطلاع پیدا کردن و یافتن از جریان جنگ در جبهه یمن، بهترین گزینه را شبکه المیادین یافته بودند.
 
در ابتدا اعلام شده بود که جنگ علیه یمن چند روز یا چند هفته اکثرا و بیشتر طول نخواهد کشید، ولی باید توجه داشت با طولانی شدن جنگ، شهروندان عرب دریافتند که رسانه‌های مؤید آن جنگ، در ارتباط و رابطه با تحولات آن هم صادق و همچنین دقیق نخواهند بود؛ بنابراین به دنبال رسانه‌ای گشتند که آن خلأ را برایشان پر کند و همچنین آن شد که سراغ المیادین آمدند. آن شد که نسبت مخاطبان آن شبکه حتی در عربستان سعودی نیز به شکل چشمگیری بالا رفت تا جایی که آن کشور رتبه اول را در دیدن المیادین از طریق اینترنت به خود اختصاص داده و همچنین ریاض نیز در آن طبقه بندی، اولین شهرستان و همچنین جده دومین شهرستان می باشد. در امارات و همچنین دیگر کشورهای آن حوزه نیز شرایط مشابه می باشد. آن نشان می‌دهد که ما در مسیر حرفه‌ای خود، پیروزی‌های خوبی به دست آورده و همچنین به اهداف خود تا حدود بسیاری رسیده‌ایم، چرا که نقل واقعیات را در دستور کسب و کار خود قرار داده و همچنین از گفتمان ناسزا و همچنین فحش و همچنین تفرقه افکنی بیزاری جسته‌ایم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

مؤسس شبکه المیادین تشریح کرد مقاومت در برابر امپراتوری‌های رسانه‌ای در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان