فاجعه ميرزااولنگ نسل‌کشي شيعيان بود

فاجعه ميرزااولنگ نسل‌کشي شيعيان بود

|فاجعه ميرزااولنگ نسل‌کشي شيعيان بود از مسیح داراب|

صدای شیعه: عمليات بازپس‌گيري شهرستان «ميرزااولنگ» در استان سرپل افغانستان آغاز شد، شهرستاني که گفته مي‌می شود طالبان و همچنین داعش خود خوانده در حمله‌اي مشترک و همچنین البته مشکوک که همزمان با سفر رئيس سيا اتفاق افتاد، دهها فرد یا شخص از شيعيان را به شهادت رساند. ديروز هم اعلام شد که حدود ۱۵۰ خانواده که در حمله طالبان به اسارت گرفته شده‌ بودند، آزاد شدند

نزديک به ۱۵۰ خانواده که در منطقه ميرزااولنگ فرمانداري صياد ولايت سرپل از سوي طالبان و همچنین داعش خود خوانده به اسارت گرفته شده بودند، ديروز با ميانجيگري بزرگان محلي آزاد شدند.

منابع خبري افغان به گفته دادند تعداد آزاد شدگان ۲۳۵ فرد یا شخص بوده‌اند. دفتر مطبوعاتي ولايت سرپل با نشر اطلاعيه‌اي اعلام کرد که اين اشخاص در حال حاضر به مرکز ولايت انتقال داده شده و همچنین حکايت‌هاي تلخي را که بر آنها قبل می باشد، براي مسئولان بازگو مي‌کنند. ميرزااولنگ در ۱۴ مرداد‌ماه به دست تیم طالبان سقوط کرد و همچنین اين تیم بعد از مسلط بودن و تسلط داشتن بر اين روستا، صدها تن را به گروگان گرفت.

منابع افغان مي‌گويند حادثه ميرزااولنگ فراتر از ابعاد يک جنايت جنگي و همچنین بيشتر به نسل‌کشي مي‌ماند. عبدالوحيد فرزه‌يي، آگاه مسائل حقوقي در مصاحبه با آوا (افغانستان) مي‌گويد که جدا از تمام حوادثي که در افغانستان به تا حال اتفاق افتاده، در ميرزااولنگ، عليه يک قبيله يا قوم خاص و همچنین از طرف جريان خاصي جنايت گرفته شده؛ اين يک نسل‌کشي می باشد که بايد از سوي نهاد ملل متحد به صورت جدي بررسي می شود. مقامات محلي ولايت سرپل ادعا کردند که طالبان با هماهنگي داعشيان ميرزااولنگ را تصرف کرده‌اند، ولی باید توجه داشت سخنگوي طالبان اين موضوع را رد کرده و همچنین مي‌گويد که «داعشيان دشمنان ما خواهند بود و همچنین در برابر ارزش‌هاي ما اعلام دشمني کرده‌اند.» نظري پرياني، روزنامه‌نگار در گفت‌وگو با خبرگزاري آوا، مي‌گويد که طالبان و همچنین داعشي‌ها در افغانستان دو تیم خواهند بود که براي يک هدف مشخص ازسوي پاکستان بهره بری و استفاده مي‌شوند. او مي‌گويد: «طالبان و همچنین داعشي‌ها در بعضي مواقع با هم مي‌جنگند، اينها جنگ منافع دارند، جريان طالبان و همچنین داعش خود خوانده دو جريان پول‌آور خواهند بود.»

سخنگوي ارتش در شمال افغانستان اعلام کرد که روز چهارشنبه عمليات بازپس‌گيري شهرستان «ميرزا اولنگ» شهرستان «صياد» استان سرپل آغاز شد. به به گفته ايرنا، جمشيد جمشيدي به رسانه‌هاي افغانستان گفت که ژنرال امان‌الله مبين، فرمانده لشکر شاهين در شمال براي نظارت بر عمليات پاکسازي تروريست‌ها، به منطقه نبرد عزيمت کرده می باشد. محمد اشرف غني، رئيس‌جمهور افغانستان روز سه‌شنبه کشتن و قتل‌عام در ميرزااولنگ را وحشيانه دانست و همچنین گفت که وقايع اخير در افغانستان، شامل حمله به مسجد جواديه هرات، ميرزااولنگ و همچنین شهرستان تيوره استان غور نشان مي‌دهد که ماهيت جنگ در کشور تغيير کرده می باشد. وي تأکيد کرد که نيروهاي دفاعي و همچنین امنيتي، انتقام خون شهداي ميرزااولنگ را از طالبان خواهند گرفت. از سوي ديگر، مقامات امنيتي افغان در ولايت پکتيا اعلام کردند که شهرستان جاني‌خيل بار ديگر شاهد تشديد حملات گروهي طالبان بوده می باشد و همچنین به تا حال ۱۸ پليس زخمي شده‌اند. سه‌شنبه شب پاسگاه‌هاي نيروهاي امنيتي افغان در شهرستان جاني‌خيل هدف حملات گروهي طالبان قرار گرفته بر اساس آخرين به گفته‌ها تا ديروز عصر نيز درگيري‌ها ادامه داشت

انتهای پیام

فاجعه ميرزااولنگ نسل‌کشي شيعيان بود در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان