عکس العمل «متقین» در مقابل مدح و همچنین ستایش دیگران/مدح متقین باعث انتقاد آنها از خود می می شود

مکارم 10 عکس العمل «متقین» در مقابل مدح و همچنین ستایش دیگران/مدح متقین باعث انتقاد آنها از خود می می شود

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) –حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی به پرسشی در مورد عکس العمل «متقین» در مقابل مدح و همچنین ستایش دیگران پاسخ گفته می باشد.
به به گفته شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

پرسش : امام و پیشوا علی(علیه السلام) در مورد عکس العمل «متقین» در مقابل مدح و همچنین ستایش دیگران چه بیانی دارند؟
پاسخ اجمالی: امام و پیشوا علی(ع) در مورد اوصاف «متقین» می فرماید: «هرگاه یکى از آنها ستوده می شود، به هراس مى افتد و همچنین مى گوید: من از دیگران نسبت به خود آگاه ترم و همچنین پروردگارم به نفس من از خود من آگاه تر می باشد …». آری مدح در متقین تأثیر نکرده بلکه مدح باعث بیدارى آنها مى می شود؛ مدح متقین باعث انتقاد آنها از خود می می شود چراکه متقین در مقام خودشناسى حرکت می کنند و همچنین وقتى خود را شناختند از مدح دیگران خشنود نشده و همچنین به نقد خود مى پردازند.
پاسخ تفصیلی: امام و پیشوا علی(علیه السلام) در فرازی از خطبهمتقین در گفتن اوصاف متقین می فرماید: «اِذَا زُکَّىَ اَحَدُهُمْ خَافَ مِمَّا یُقَالُ لَهُ فَیَقُولُ اَنَا اَعْلَمُ بِنَفْسِى مِنْ غَیْر‍ِی و همچنینَ رَبِّى اَعْلَمُ مِنّى بِنَفْسِى، اَللّهُمَّ لَاتُواخِذْنِى بِمَا یَقُولُونَ و همچنینَ اجْعَلْنِى اَفضَلَ مِمَّا یَظُنُّونَ و همچنینَ اغْفِرْلِى مَا لَایَعْلَمُونَ»؛ (هرگاه یکى از آنها [متقین] ستوده می شود، از آنچه بر او گفته مى می شود به هراس مى افتد و همچنین مى گوید: من از دیگران نسبت به خود آگاه ترم و همچنین پروردگارم به نفس من از خود من آگاه تر می باشد [مى گوید] خدایا! مرا به آنچه مى گویند مگیر و همچنین مواخذه مکن! و همچنین مرا بهتر از آنچه گمان مى کنند قرار ده، و همچنین آنچه را از اعمالم نمى دانند بیامرز!). از فراز بالا به دست مى آید که:
۱ـ مدح مداحان و همچنین ثناء ثناخوانان در متقین تاثیر نکرده و همچنین عوض نمى شوند، بلکه مدح باعث بیدارى آنها مى می شود که مبادا از جاده خارج شوند!
۲ـ متقین نقّاد خویشتن خواهند بود، وقتى مدح مى شنوند، به انتقاد از خود مى پردازند.
۳ـ متقین در مقام خودشناسى پیشرفته و همچنین خود را شناخته اند و همچنین آن خودشناسى و همچنین معرفت نفس زیربناى دو خصلت قبل می باشد، وقتى خود صفت وجودى خود را شناختند از مداحى دیگران خشنود نشده و همچنین به نقّادى از خود مى پردازند.(۱)

پی نوشت:
(۱). گردآوری از کتاب: اخلاق اسلامى در نهج البلاغه، مکارم شیرازى، ناصر، تهیه و همچنین تنظیم: اکبر خادم الذاکرین‏، نسل جوون‏، قم‏، ۱۳۸۵ شمسی، چاپ: اول‏، ج ۲، ص ۱۲۹٫

عکس العمل «متقین» در مقابل مدح و همچنین ستایش دیگران/مدح متقین باعث انتقاد آنها از خود می می شود در تاریخ ۲۰۱۷-۰۷-۲۶ ۱۷:۲۷:۵۴ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان