در گفت‌و همچنین گو با برادرزاده «حاج احمد» مطرح شد؛ هنگام و زمانی که متوسلیان توی گوش رفعت اسد زد/ خاطرات ناگفته از دپیلمات دزدی شده کشورمان

در گفت‌و همچنین گو با برادرزاده «حاج احمد» مطرح شد؛ هنگام و زمانی که متوسلیان توی گوش رفعت اسد زد/ خاطرات ناگفته از دپیلمات دزدی شده کشورمان

|در گفت‌و همچنین گو با برادرزاده «حاج احمد» مطرح شد؛ هنگام و زمانی که متوسلیان توی گوش رفعت اسد زد/ خاطرات ناگفته از دپیلمات دزدی شده کشورمان از مسیح داراب|

صدای شیعه: تقریبا تمام ایرانی ها در خصوص حاج احمد متوسلیان فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله در  هشت سال شمسی دفاع مقدس و همچنین دیپلمات دزدی شده توسط قوای فالانژ لبنانی مطالبی را خوانده و همچنین شنیده اند.

در آن گفت‌و همچنین گو سعی کردیم در مصاحبه‌ای با یکی از نزدیکان او همچنین همچنین و علاوه بر تشریح آخرین اوضاع ۴ دیپلمات دزدی شده در سال شمسی ۶۱، اکثرا و بیشتر با ابعاد خصوصی و همچنین زندگی فردی یا شخصی حاج احمد آشنا شویم. در ادامه متن مصاحبه جام جم آنلاین با  حامد متوسلیان را می‌خوانیم.

در خصوص زنده بودن دیپلمات‌های دزدی شده کشورمان صحبت‌های متعددی عنوان شده، چه اسناد متقنی دال بر زنده بودن آن عزیزان وجود دارد؟

در ۱۴ تیر سال شمسی ۶۱ دیپلمات‌های ایرانی بصورت زنده دزدی شدند و همچنین زنده هم به اسراییل منتقل شدند بر آن اساس ما بنا را روی زنده بودن دزدی شدگان می‌گذاریم مگر آنکه سند قطعی شهادت آنها بر ما واصل گردد. لذا مادامی خبر شهادت آنها همراه با اسناد قابل اثبات و یا تایید به دست ما نرسد حاج احمد و همچنین رفقایش در قید حیات محسوب می‌شوند.

آیا با دیگر خانواده‌های دیپلمات دزدی شده در تماس یا رفت و همچنین آمد هستید؟

نه چندان، بصورت خیلی مختصر اکثرا و بیشتر دیدار ما در غالب یک سفر همه ساله به لبنان جهت پیگیری مشخص کردن تکلیف دیپلمات‌های دزدی شده خلاصه می‌می شود و همچنین در ایران ارتباط ویژه ای با هم نداریم.

از همرزمان حاج احمد کسی در آن هم مقطع از اوضاع و همچنین سرنوشت ایشان اطلاعاتی به تو نداده می باشد؟

واقعیت و حقیقت امر آن می باشد شهید بزرگوار حاج محمد ابراهیم همت در آن هم زمان دست یار عملیاتی عموی بنده بود حتی به اتفاق هم به لبنان عزیمت نمودند بعد از دزدی شدن حاج احمد، خیلی زیاد ابراز ناراحتی می کردند. با گذشت یک سال شمسی از آن واقعه ایشان با در دست داشتن یک جلد کلام الله مجید به مغازه پدر بزرگم آمدند و همچنین گفتند؛ از نظر ما حاج احمد و همچنین هیات همراه به شهادت رسیده‌اند و همچنین سندی دال بر زنده بودن آنها وجود ندارد.

با آن وجود همچنان فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کنید ایشان در قید حیات باشند؟

آن هم روش که عرض کردم تا شواهد محکم مبنی بر شهادت حاج احمد و همچنین دوستانش به ما ارایه نشود از نظر ما آن عزیزان زنده خواهند بود.

نقل قولی می باشد مبنی بر آنکه در زمان به گروگان گرفته شدن جاوید الاثر و همچنین هم سنگرانش تبادل آتشی حادث شده، آن مطلب را اثبات و یا تایید می کنید؟

بله گفته می‌می شود در اوضاع حمله نیروهای فالانژ جهت دزیدن هیات دیپلماتیک ایرانی، عموی بنده دست می‌برد به طرف کلت یکی از افراد فالانژها تا مقاومت کند، که یکی از ۴ تن بر اثر به رگبار بستن یکی از گروگان گیرها به شهادت می‌رسد.

کدامیک از بزرگواران در پی آن اقدام شهید شدند؟

مشخص نشده در همین حد شنیده‌ایم.

آیا پدر تو هم در دوران دفاع مقدس حضور داشتند؟

بله ایشان ماموریت پشتیبانی و همچنین پشت جبهه را به دست داشتند.

پدر در خصوص ویژگی‌های شخصیتی حاج احمد به تا حال با تو نکاتی را در میان گذاشته‌اند؟

زمانی که عموی بنده دزدی شد من سن خیلی کمی داشته و همچنین حتی عکسی با قنداق در آغوش حاج احمد هم دارم بنابراین به شخصه تصویر ذهنی ویژه ای از ایشان ندارم ولی پدرم همواره روی اعتقادات ریشه دار برادر خودشان تاکید داشتند.

آن اعتقاداتی که به آن هم اشاره کردید نشات گرفته از چه چیزی بود؟

در اصل حاج احمد نزد آقای حق شناس از روحانیون معروف و مشهور آن هم زمان تلمذ کرده بود و همچنین دائما به مسجد بازار رفت و همچنین آمد داشت. بعد از انقلاب هم با همکاری بچه‌های مسجد کمیته‌های استقبال از حضرت امام و پیشوا(ره) را سازماندهی کرد و همچنین در کل باره‌های فکری ایشان در مسجد و همچنین با بچه‌های متدین شکل گرفت.

آقای متوسلیان قبل از انقلاب هم فعالیتهای سیاسی داشته‌اند؟

بله مدتی را در زندان‌های ساواک گذراند و همچنین در شهرستان خرم آباد تا پای چوبه اعدام هم رفت. ولی باید توجه داشت بعدها شاه مخلوع بحث فضای باز سیاسی مطرح کرد و همچنین بخاطر همین از زندان آزاد و همچنین موضوع اعدام او همچنین منتفی شد.

دقیقا در خرم آباد پیش از انقلاب چه اقداماتی علیه حکومت پهلوی انجام می داند؟

حاج احمد اعلامیه‌های امام و پیشوا خمینی(ره) را به خرم آباد می‌بردند و همچنین میان شهروندان و مردم شهر پخش می‌کردند و همچنین عملا آشکارا با رژیم ستم شاهی مبارزه می کرد.‌ اصلی ترین دلیل دستگیری او همچنین هم همین موضوع بود.

گفته می‌می شود آقای متوسلیان خیلی زیاد علاقه مند بودند در موضوعات مذهبی با صاحب نظران وارد بحث و همچنین تجزیه و همچنین تحلیل موضوعات شده و همچنین بطور چالشی یک موضوعی را واکاوی کند در آن خصوص پدر مطلبی به تو یادآرو شده‌اند؟

عموی بنده از نظر اعتقادی با آقای حق شناس مراودات بسیاری داشتند و همچنین به موازات آن هم از کتابهای استاد مطهری هم تاثیر پذیرفته بود. از آن رو با بهره گیری از دانش آن دو بزرگوار در زمان بیکاری و اوقات تفریح در جمع دوستان جلسه پرسش و همچنین پاسخ چالشی راه می‌انداخت.

اکثرا و بیشتر چه موضوعاتی را مود بحث خود قرار می‌داد؟

مثلا می‌گفت فرض کنید من یک مارکسیسم هستم، خداوند تبارک و تعالی را جهت من اثبات کنید. از آن جهت خیلی به مباحث اثباتی با ارایه دلیل و همچنین برهان علاقه داشت.

پدربزرگم نقل می‌کرد، حاج احمد خیلی دوست داشت به حوزه برود و همچنین دروس فقهی را بیاموزد ولی باید توجه داشت با وارد شدن به مسایل سیاسی و همچنین پیروزی انقلاب و همچنین حضور در جبهه‌ها آن توفیق جهت ایشان حاصل نشد.

از نحوه وارد شدن حاج احمد متوسلیان به دفاع مقدس برایمان بگویید چگونه و چطوری به یک چهره معروف و مشهور نظامی تغییر پیدا کردن شد؟

با پیروزی انقلاب اسلامی در پادگان ولی عصر عضو سپاه شد و همچنین بعد از دوره‌های تخصصی دفاعی به همراه یک دسته ۲۰۰ نفری به منظور مبارزه با تیم‌های ضد انقلاب عازم کردستان شد.

اتفاقا مقام معظم رهبری در یکی از خطبه‌های نماز جمعه آن هم زمان در آن ارتباط فرمودند: من جوانی را دیدم که با ۲۰۰ فرد یا شخص به منطقه کردستان عزیمت کرد ولی از آن تعداد همه شهید شدند غیر از چند فرد یا شخص شامل احمد متوسلیان، ولی باید توجه داشت آنها هم هر لحظه آماده شهادت بودند.

مهمترین اقدامی که حاج احمد بعنوان یک فرمانده نظامی طی ماموریت خود در کردستان انجام داد چه بود؟

آزادسازی منطقه دزلی بود. دزلی یک منطقه کوهستانی بود و همچنین نفوذ در آن هم خیلی زیاد دشوار بنظر می‌آمد در ارتفاعات کوه، ضد انقلاب با استقرار تک تیرانداز اجازه هر نفوذی را گرفته بودند.

ولی باید توجه داشت حاج احمد در راس یک دسته نظامی با دو ساعت پیاده روی بدون آنکه مقصد خود را به کسی اطلاع دهد به هدف فتح دزلی به سمت مرزهای عراق روانه شد. بعد از آزادی سازی آن منطقه اکثر فرماندهان نظامی از نقاط نیرو آن عملیات به نیکی یاد کردند.

برگردیم به موضوع پیگیری پرونده دیپلمات‌های دزدی شده، در حال حاضر پرونده مشخص کردن سرنوشت آن عزیزان در چه مرحله‌ای می باشد؟

متاسفانه آن پرونده تا به امروز از حالت محرمانه در نیامده و همچنین جزییات آن هم به خانواده‌ها اعلام نمی‌می شود حتی به کمیسیون امنیت ملی مجلس هم که به ریاست فلاحت پیشه می باشد و همچنین کمیته‌ای دارد جهت رسیدگی به آخرین اوضاع دیپلمات‌های دزدی شده آن اطلاعات ارایه نمی‌می شود.

به تا حال جهت مشخص کردن تکلیف حاج احمد با مقامات لبنانی دیدار کرده‌اید، تا چه مقدار و اندازه و میزان در روشن شدن اوضاع دیپلمات‌های ما جدیت دارند؟

بله همه ساله در آستانه سالروز ربایش دیپلمات‌ها، هر چهار خانواده به لبنان سفر می‌کنیم. ولی باید توجه داشت در خصوص نحوی همکاری عرض ما آن می باشد که تا امروز تکلیف زنده بودن و همچنین یا خدایی ناکرده شهادت دیپلمات‌ها بایستی و حتما مشخص می شد. انتظار داریم مطالبه قوی تری از حکومت لبنان داشته باشیم و همچنین نباید تنها به دادن بیانیه و همچنین محکومیت آن اقدام ضد انسانی اکتفا کرد.

عمه بنده یعنی خواهر حاج احمد با سمیر جعجع رییس پیشین گروه و حزب فالانژها که مسئول مستقیم دزدیده شدن حاج احمد و همچنین هیات همراهش می باشد دیداری داشت. او همچنین در عرض یک ساعت چندین نقل قول ضد و همچنین نقیض و همچنین خلاف واقع در مورد آخرین اوضاع دیپلمات ها مطرح کرد.

مشخصا به چه نکاتی در آن ملاقات اشاره شده بود؟

طبق اظهارات عمه‌ام، آن مقام سیاسی لبنان یک بار گفت آنها را بعد از کشتن داخل چاه انداخته‌ایم و همچنین هم اکنون روی آن هم چاه ساختمان سازی شده می باشد، چند دقیقه بعد عنوان کرد آنها را زنده تحویل اسراییل داده‌ایم و همچنین دست آخر هم گفت اصلا ما هیچ اطلاعی از آنها نداریم.

خاطره‌ای ناگفتنی از حاج احمد متوسلیان دارید که تا به حال جایی بازگو نکرده باشید؟

در زمان حافظ اسد رییس جمهور وقت سوریه بود که او همچنین جهت دفاع از کشورش از ایران تقاضای نیرو کرده بود. ظاهرا بعد از ارسال نیرو به سوریه مقامات سوری در نبرد قوای ایرانی با ارتش اسراییل خلل ساخته یا ایجاد کرده و همچنین اقتدار و قدرت مانور آنها در میدان جنگ را محدود می‌کردند. به دنبال آن موضوع حاج احمد چندین بار با رفعت اسد وزیر دفاع سوریه( برادر حافظ اسد) ملاقات داشت و همچنین چندین بار در مورد علت کارشکنی حکومت سوریه در آن باره او همچنین را بازخواست کرده بود.

در یکی از آن دیدارها عموی بنده حین گلایه گذاری از رفعت اسد از کوره در رفته و همچنین یک کشیده به گوش وزیر دفاع سوریه می زند. بعد از آن بحث و داستان حاج احمد گزارشی مبنی بر عدم همکاری قوای سوری در جنگ با رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی خدمت حضرت امام و پیشوا ارسال می‌کند و همچنین ایشان هم دستور بازگشت رزمندگان ایرانی را صادر می فرمایند و همچنین در پیامی خطاب به آنها می نامند؛ برگردید راه قدس از کربلا می گذرد بایستی و حتما به جنگ خودمان با صدام برسیم.

پدرم هم دائما می گفت هر وقت حاج احمد از جبهه برمی گشت پول اندکی در جیب خود به همراه داشت و همچنین با آنکه از فرمانده های ارشد جنگ بود طوری وانمود می کرد که گویی یک رزمنده ساده می باشد.

دائما از پدر من پول قرض می گرفت هنگام و زمانی که علت بی پولی همیشگی او را جویا شدیم به آن پس نتیجه آن می شود که رسیدیم که زیرا و به درستی که شهروندان و مردم شهر منطقه کردستان در دوران حکومت شاه فقیر و همچنین تنگ دست نگه داشته شده بودند به همین بخاطر حاج احمد با هزینه فردی یا شخصی خود بعضی مایحتاج جهت شهروندان و مردم شهر ناحیه مورد نظر همچون ظروف و همچنین لوازم خانگی خریداری می کرد و همچنین به آنجا می برد.

به واقع بایستی و حتما گفت او هیچ چیز جهت خود نمی خواست. هنگام و زمانی که قرار شد بخاطر تنفیذ حکم فرمانده‌ای لشکر ۲۷ از مریوان عزمیت کند شهروندان و مردم شهر مریوان به دلیل قرابت و همچنین انسی که با حاج احمد داشتند گریه می کردند و همچنین آن نشان دهنده محبوبیت ایشان بین شهروندان و مردم شهر بود.

آیا تا به حال بحث تبادل زندانی بین ایران و همچنین اسراییل وجود داشته می باشد؟

گفته می می شود در جریان هدف قرار دادن جنگنده اسراییلی توسط گروه و حزب الله و همچنین فرود خلبان آن هم در اراضی لبنان آن خلبان اسیر و همچنین به ایران تحویل داده شده می باشد. بعد از آن رخداد تل آویو با ارسال پیامی از طریق گروه و حزب الله از ایران درخواست می کند که آن خلبان را به ما تحویل دهید ما حاضریم در خصوص متوسلیان و همچنین دوستانش به تو اطلاعات دهیم.

هم اکنون در صورتی که عمو احمد را ببینید چه احساسی به او خواهید داشت؟

آرزو دارم ایشان را زنده ببینم و همچنین در خدمتشان باشم و همچنین زیر نظرشان کار کنم. زیرا و به درستی که تو حوزه مدیریت حاج احمد انسان قوی و همچنین عملگرایی بوده و همچنین من دائما به داشتن عمویی زیرا و به درستی که حاج احمد افتخار می کنم.

سال شمسی قبل یکی از نقاشان کشور عکسی از حاج احمد متوسلیان کشیدند با آن مضمون که بعد از بازگشت از زندان رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی در آغوش مقام معظم رهبری قرار گرفتند، نظرتان در مورد آن اثر چیست؟

آن یک برداشت هنری ارزشمند از دزدی شدن حاج احمد بوده و همچنین روحیات شهروندان و مردم شهر را به سمتی می برد که اولا ان شالله نوید زنده بودن ایشان را می دهد و همچنین در ثانی نشان می دهد حاج احمد زیر شکنجه های رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی پیر شده می باشد. به هر حال دست خالق آن اثر دست نکند. رهبری انقلاب هم بعد از رویت آن نقاشی فرمودند که آقای متوسلیان ان‌شالله زنده خواهند بود و همچنین به وطن برمی‌گردند.

انتهای پیام

در گفت‌و همچنین گو با برادرزاده «حاج احمد» مطرح شد؛ هنگام و زمانی که متوسلیان توی گوش رفعت اسد زد/ خاطرات ناگفته از دپیلمات دزدی شده کشورمان در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان