در گفت‌وگو با کاردار پیشین ایران در لندن بررسی کردن شد؛ کودتای ۲۸ مرداد پخت و همچنین پز انگلیسی بود یا آمریکایی؟!

در گفت‌وگو با کاردار پیشین ایران در لندن بررسی کردن شد؛ کودتای ۲۸ مرداد پخت و همچنین پز انگلیسی بود یا آمریکایی؟!

|در گفت‌وگو با کاردار پیشین ایران در لندن بررسی کردن شد؛ کودتای ۲۸ مرداد پخت و همچنین پز انگلیسی بود یا آمریکایی؟! از مسیح داراب|

صدای شیعه: کودتای ۲۸ مرداد از بحث برانگیزترین وقایع تاریخ معاصر ایران به‌شمار می‌رود. حکومت مصدق  که با پافشاری جهت در دست گرفتن کنترل کامل منابع نفتی و همچنین ملی کردن صنعت نفت کشور دشمنی حکومت‌های اروپایی را به جان خریده بود، سرانجام در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ توسط سرلشکر فضل‌الله زاهدی که از حمایت ایالات متحده برخوردار بود، سرنگون شد.

به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، اسناد جدیدی که وزارت مسائل خارجه آمریکا از طبقه بندی خارج کرده می باشد، نشان می‌دهد که حکومت انگلیس به کرات از آمریکا خواسته بود به کودتا جهت سرنگونی حکومت محمد مصدق ، نخست‌وزیر وقت ایران در سال شمسی ۱۳۳۲ بپیوندد.

ولی باید توجه داشت جهت بررسی کردن بهتر نقش طراحان اصلی کودتای ضد مردمی ۲۸ مرداد گفتگویی با سید جلال ساداتیان کاردار پیشین ایران در انگلیس و همچنین استاد دانشگاه در حوزه سیاست خارجی و همچنین فن دیپلماسی ترتیب دادیم که در ادامه متن می‌خوانیم.

او همچنین در گفت‌وگو با جام جم آنلاین با نگاهی به تاریخ تلخ و همچنین تأسف بار سرزمین کهن کشورمان در عصر قاجار و همچنین پهلوی  گفت: ضعف حاکمان در طول آن دوران ، اقتدار و قدرت‌های پهناور و بزرگ آن هم زمان بویژه استعمار انگلیس جهت دست درازی و همچنین مسلط بودن و تسلط داشتن به منابع کشورمان را به طمع انداخت. ولی باید توجه داشت بریتانیایی که با هم دستی روسیه تزاری، ایران را به سه حوزه حاکمیتی تقسیم کرده بود در کشاکش دو جنگ جهانی رو به ضعف نهاده بود و همچنین جهت تداوم سیطره به خاک ایران نیازمند همدستی با یک ابرقدرت جدید و تو و تازه نفس بود.

ساداتیان با اشاره به گشایش نسبی فضای سیاسی فرهنگی و اجتماعی در پهلوی دوم و همچنین جان گرفتن بعضی نشریات و همچنین نهادهای مدنی در آن هم مقطع، افزود: در چنین شرایطی باره جهت ظهور سیاستمداری همچون محمد مصدق فراهم آمد و همچنین او سعی کرد با ساخته یا ایجاد وحدت بین شهروندان و مردم شهر، دموکراسی و همچنین ملی‌گرایی را میان شهروندان و مردم شهر پایه گذاری کند. ولی باید توجه داشت آن گذار سیاسی عملا با منافع حکومت بریتانیا که سال شمسی‌ها از ذخایر ایران سیراب شده در تضاد بود به ویژه آنکه نوک پیکان حرکت مصدق و همچنین هم پیمانانش همچون آیت الله کاشانی ملی کردن صنعت نفت بود.

آن استاد دانشگاه تصریح کرد: فضای به اصطلاح دموکراتیک حکومت مصدق و همچنین انفعال شاه در برابر حرکت مدنی شهروندان و مردم شهر، موجب تقویت مجلس و همچنین ابزارهای دموکراسی نظیر شعر و همچنین ادبیات شد. به موازات همین جریانات بود که نخست وزیر وقت مصدق و همچنین آیت الله کاشانی استیفای منافع ملی از بیگانگان را دستور کسب و کار خود قرار داده بودند که آن موضوع جهت چپاولگران ذخایر ایران نگران کننده به نظر می‌آمد.

ساداتیان خاطرنشان کرد: با توجه به تضعیف اقتدار و قدرت بریتانیا که به آن هم اشاره شد، آنها بدنبال یک شریک قدرتمند به منظور استمرار مالکیت نامشروع خود در ایران بودند، و همچنین لذا آمریکای جوون(در معادلات و همچنین بازی های سیاسی ) با عدم سابقه استعماری کهن و همچنین مداخله در دیگر کشورها را، فریب داده و همچنین جهت ساقط کردن حکومت قوانین و قانونی ایران از آن کشور بهره کشی کردند. بنابراین می‌قدرت پس نتیجه آن می شود که گرفت، طراح و همچنین معمار اصلی کودتای ۲۸ انگلیسی‌ها بودند و همچنین آمریکا در آن راه به آنها کمک کرد.

او همچنین با گفتن آنکه نباید گناه آمریکا در براندازی حکومت مصدق را کمتر از بریتانیا دانست، گفت: کاشانی و همچنین مصدق هر دو از میهن پرستان و همچنین سیاستمداران دوره خود بودند و همچنین در صورتی که بین آن دو اتحاد کامل وجود داشت و همچنین به ابراز نگرانی‌ها و همچنین تذکرات در مورد وجود توطئه(شامل نامه آیت الله کاشانی به مصدق در آن خصوص) اهتمام بیشتری می‌شد شاید کودتای نظامی علیه حکومت ایران به وقوع نمی‌پیوست.

آن استاد دانشگاه، اصلی‌ترین علت علاقه آمریکا جهت استقرار حکومت کودتا در ایران را چپاول نفت ایران محسوب کرد و همچنین ابراز داشت: آمریکا که پیش از ایران مزه شیرین اکتشاف نفت را چشیده بود، بیش از همه بر اهمیت آن طلای سیاه واقف بود، از آن رو دست انگلیس جهت پیاده سازی و راه اندازی آشوب در تهران و همچنین ساخته یا ایجاد کودتا را به گرمی فشرد.

مشاور سیاسی ادوار پیشین وزارت مسائل خارجه در تحلیل دیگر اهداف شرکت آمریکا در کودتای نظامی۲۸ مرداد، یادآور شد: مقابله با اقتدار و قدرت اتحاد جماهیر شوروی و همچنین نفوذ در عمق استراتژی نظام شرقی اروپایی حاکم بر دنیا یکی از اهداف حکومت آمریکا بود. به همین منظور آمریکایی‌ها بعد از کودتا، محمدرضا شاه را بعنوان فردی دست نشانده در راس اقتدار و قدرت نهادند و همچنین با دادن لقب ژاندارم منطقه به شاه او را به مثابه بادکنکی رشد دادند تا به اهداف خود در منطقه برسند.

ساداتیان در ادامه گفت‌وگو به واکاوی اکثرا و بیشتر نقش استعمار پیر در تضعیف شهروندان و مردم شهر ایران و همچنین به تاراج بردن ثروت آن هم پرداخت و همچنین تصریح کرد: هنگام و زمانی که در دوره قاجار فردی یا شخصی بنام امیر کبیر کشور را در مسیر اصلاحات و همچنین آبادانی قرار داد، میرزا آقاخان نوری عنصر انگلیس باره کشتن و قتل او همچنین را فراهم می آورد. در آن میان دیگر نفوذی‌های انگلیس در دستگاه حاکمیت مشغول پخت و همچنین پز منویات آن استعمارگر در کشور بودند.

او همچنین در تشریح دیگر ابعاد سلطه جویی مقامات بریتانیا در ایران اظهار اشت: انگلیس با پرداخت باج دادن دیگ مطامع خود را در داخل سفارت بار می‌گذاشت، بطور نمونه با اجیر کردن بعضی از اشخاص از آنها می‌خواستند در کنار فلان مسجد هر روز به ذکر مصیبت اهل بیت مشغول باشد تا به واسطه آن هم آبی جهت ساخته یا ایجاد تفرقه میان شیعه و همچنین سنی گرم می شود. پر واضح می باشد اختلاف افکنی بین اقوام و همچنین مذاهب ایرانی، جزو اصلی‌ترین برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها بشمار می‌آمد.

ساداتیان در پایان، در مذمت کودتای انگلیسی آمریکایی ۲۸ مرداد، گفت: مسیر تحولات ایران در آن هم مقاطع به سمت تثبیت نهادهای مدنی در حرکت بود و همچنین مجلس ملی در حال شکل گیری و همچنین قوام بود و همچنین در صورتی که خوشبینانه به موضوع نگاه کنیم جامعه به طرف نوعی دموکراسی ملی گرایانه می رفت.

او همچنین افزود: طراحی کودتا در هر کشوری و همچنین به هر شکلی یعنی مقابله با عزم و همچنین اراده یک ملت و همچنین حاکم کردن اراده غیر به شهروندان و مردم شهر یک جامعه تلقی می‌می شود، بنایراین کودتای نظامی انگلیس با همدستی آمریکا علیه حکومت قوانین و قانونی ایران در ۲۸ مرداد سال شمسی ۱۳۳۲ یکی از تاریک‌ترین نقاط سیاست خارجی آن دو کشور محسوب می‌می شود.

انتهای پیام

در گفت‌وگو با کاردار پیشین ایران در لندن بررسی کردن شد؛ کودتای ۲۸ مرداد پخت و همچنین پز انگلیسی بود یا آمریکایی؟! در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان