در مراسم رونمایی کتاب «عملیات مهندسی» مطرح شد: نهاد مجاهدین خلق با رهبری روحانیت مخالف بود

در مراسم رونمایی کتاب «عملیات مهندسی» مطرح شد: نهاد مجاهدین خلق با رهبری روحانیت مخالف بود

|در مراسم رونمایی کتاب «عملیات مهندسی» مطرح شد: نهاد مجاهدین خلق با رهبری روحانیت مخالف بود از مسیح داراب|

صدای شیعه به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و همچنین شبکه‌های فرهنگی و اجتماعی: مراسم رونمایی نقد و همچنین بررسی کردن کتاب  «عملیات مهندسی» همراه با نشست بررسی کردن کارنامه قسمت و بخش ویژه نظامی نهاد مجاهدین خلق، با حضور «محمدحسن روزی‌طلب» نویسند کتاب و همچنین «علی‌اکبر طاهری» کارشناس ارشد حوزه اطلاعات امنیت و همچنین استاد دانشگاه عصر دوشنبه ۹ مرداد در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

محمدحسن روزی طلب نویسنده آن کتاب در مورد شکل گیری کتاب خود اظهار داشت: اعلام نظامی نهاد مجاهدین خلق در 30 خرداد اتفاق مهمی بود. حال و همچنین هوای امروز ما نیز متاثر از آن روز می باشد. پژوهش های قبلی موضع یک طرفه ای داشتند. آن نهاد یک خطر بالفعل جهت نظام می باشد که آن مساله تاریخ نویسی را دچار مشکل می‌کرد. آن مورد براحتی ابطال پذیر می باشد چرا که کنش قضایی نظام در آن هم لحاظ نمی‌می شود. مثل برخورد قضایی در ماجرای بعد از هفتم تیر.

او همچنین در ادامه افزود: ما از چند سال شمسی قبل سعی کردیم به کنش و همچنین واکنش نظام هم بپردازیم. ما جهت اولین بار با کارشناسان طراز اول گفتگو کردیم. در مورد جزئیات کتاب بایستی و حتما بگویم که تلاش داشتیم کتاب شکنجه را ویرایش جدید کنیم. در بررسی کردن ابتدایی و اولیه اطلاعات غیره ای را مورد بررسی کردن قرار دادیم. مجموعه آن اطلاعات در نهایت کتاب عملیات مهندسی را شکل داد.

آن نویسنده تاریخ معاصر در مورد معنای عملیات مهندسی گفت: در نهاد امکان خودسری وجود ندارد. نهاد بعد از ضربه‌ای که در بحث و داستان موسی خیابانی حرکت نظام را حرکت پیچیده ای تصور نمی‌کردند. بعد از ضربه 12 اردیبهشت آنها به آن پس نتیجه آن می شود که رسیدند که حرکت نظام از چهار عامل نشات می‌گیرد. اول آنکه نظام تعقیب و همچنین مراقبت بالایی دارند. دوم آنکه نظام از نفوذ بهره بری و استفاده می‌کند همچنین از شکنجه هواداران نهاد اطلاعات می‌گیرد چهارم هم نظام از امکانات مخابرات بهره بری و استفاده می‌کرده جهت همین نظام توانسته به نهاد ضربه بزند. نهاد اراده و تصمیم راسخ می‌گیرد با دستگیری فعالان نظام در آن چهار قسمت و بخش به شگردهای حکومت پی ببرد.

با گفتن آنکه منافقین همواره در طول حیات خود در پی براندازی حکومت مرکزی بوده اند، گفت: آن گروهک تا سال شمسی ١٣٥٠ توانستند امکاناتی را کسب کنند و همچنین از طرفی نیت و اراده ترور شاه را داشتند که آن هم را در قدرت خود ندیدند. با برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی آنها جهت اخلال در جشن های ٢٥٠٠ ساله بدلیل اقدام زودهنگام و همچنین بدون برنامه جذاب و جالب و خوب حدود ١٤٠ فرد یا شخص از مرکزیت نهاد و همچنین هواداران آنها توسط ساواک دستگیر شد.

او همچنین افزود: اقدامات بعدی نهاد در سالهای بعد مانند ترور و همچنین عملیات انفجاری، اکثرا و بیشتر واکنشی بود تا از چریک های فدایی عقب نمانند.

طاهری با گفتن آنکه در مقطع انقلاب منافقین به آن فکر کردن و اندیشیدن رسیدند که راس حکومت توسط روحانیت غصب شده می باشد، گفت: به همین دلیل اراده و تصمیم راسخ گرفتند به سازماندهی جدید دست بزنند. عده‌ای گمان می‌کنند در صورتی که نهاد وارد حکومت می‌شد، اقدامات مسلحانه انجام نمی‌داد. ولی باید توجه داشت آن تصور غلطی می باشد، آنها با رهبری روحانیت مخالف بودند. خط مشی اتخاذ شده توسط نهاد آن بود که تشکیلات گسترده و همچنین سراسری را راه بیاندازد تا بصورت پیوسته با اتخاذ مواضع مناسب، رویارویی با نظام نداشته باشد به همین دلیل توانسته بود هواداران و همچنین سمپات های فراوانی را در اقصی نقاط کشور به دست بیاورد.

آن کارشناس امنیتی با گفتن آنکه برنامه جذاب و جالب و خوب نهاد و همچنین استراتژی اصلی آنها جهت ٦ ماه بعد از ٣٠ خرداد ١٣٦٠ بود، گفت: برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی آنها به اینگونه بود که با جذب نیروهای اکثرا و بیشتر و همچنین تهیه سلاح و همچنین مهمات دست به حرکت های اعتراضی آمیخته با خشونت بزنند.

او همچنین افزود: در صورتی که آن ماجرا ٦ ماه دیرتر صورت میگرفت قطعا آسیب های بیشتری به نظام وارد می شد.

 طاهری گفت: بعد از اعلامیه دادستانی مبنی بر کنار گذاشتن سلاح توسط تیم ها و همچنین عزل بنی صدر کادر مرکزی نهاد در جلسه ای که تشکیل دادند به آن پس نتیجه آن می شود که رسیدند تا وارد فاز نظامی شوند ولی باید توجه داشت نگرانی اصلی رجوی نفوذی ها بودند.

کارشناس امنیتی تاکید کرد: دستگیری ها و همچنین تاکتیک های گسترده جمهوری اسلامی باعث شکست نهاد در آن باره شد.

او همچنین با اشاره به آنکه ترورهای مقطعی بین نیمه سال شمسی ٦٠، تا سال شمسی ٦٥ جهت فراری دادن کادر های نهاد بوده می باشد، اظهار داشت: در سال شمسی ٦٥ رجوی از فرانسه اخراج شد و همچنین در عراق مستقر شد. رجوی معتقد بود آنچنان که مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد جهت جنگ انرژی نگذاشتند، لذا دست به یک سری تصفیه ها در نهاد زدند.

طاهری افزود: منافقین از اسفند ٦٥ تا خرداد ٦٧ بیش از ٩٤ عملیات را غالبا علیه پاسگاه ها و همچنین مراکز مرزی ما انجام دادند.

آن کارشناس امنیتی عملیات چلچراغ در خرداد ١٣٦٧ را دوره تغییر تاکتیک عملیاتی منافقین برشمرد و همچنین خاطرنشان کرد: رجوی تحلیلش آن بود که جنگ چریکی دیگر کارساز نیست و همچنین بایستی و حتما وارد فاز عملیات مانوری شد.

او همچنین یادآور شد: آنها عملیات فروغ جاویدان و همچنین یا آن هم مرصاد را جهت ٦ ماه بعد از چلچراغ برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی کرده بودند و همچنین حتی افرادی را جهت آموزش خلبانی هواپیما و همچنین هلی‌کوپتر انتخاب کرده بودند، ولی باید توجه داشت با پذیرش قطعنامه که حتی گروه و حزب اللهی ترین اشخاص هم آن هم را تصور نمی کردند، کلیه معادلات آنها بهم خورد.

طاهری در پایان خاطرنشان کرد: آنها عملیات را در آخر نا آمادگی، به مرحله اجرا رساندند، تا آنجایی که اشخاص خود را از سرتاسر دنیا به عراق آوردند و همچنین همین تعجیل آنها شکستشان را رقم زد. در ادامه آن نشست در مورد دیگر عملیات نظامی منافقین شامل عملیات چلچراغ و همچنین فروغ جاویدان بحث و همچنین گفتگو شد و همچنین  کارشناسان حوزه مبارزه با نفاق، به طرح بحث و همچنین پاسخگویی به سوالات پرداختند.

در پایان آن مراسم از کتاب «عملیات مهندسی»، رونمایی شد.

انتهای پیام

در مراسم رونمایی کتاب «عملیات مهندسی» مطرح شد: نهاد مجاهدین خلق با رهبری روحانیت مخالف بود در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان