حضرت آیت الله جوادی آملی: قرآن کریم تاریخ مصرف ندارد

shafaqna ayatollah javadi 19 حضرت آیت الله جوادی آملی: قرآن کریم تاریخ مصرف ندارد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: حسین‌بن‌علی(ع) نیازی نداشتند که فرزندشان را به مکتب بفرستند تا استادی حضرت علی اکبر را عالِم به سوره فاتحهالکتاب کند بلکه می‌خواهند تدریس قرآن و همچنین درس قرآن را به عنوان الگو به ما بیاموزانند.

به به گفته شفقنا، آن مرجع تقلید در دیدار جمعی از طلاب مدرسه علمیه دارالسلام تهران در شهرستان دماوند، با اشاره به اهمیت تعلیم قرآن کریم، گفتن داشت: می دانید که خاندان عصمت و همچنین طهارت نیازی به تعلیم بشری نداشتند، ولی هنگام و زمانی که وجود تبریک و مبارک ابی عبدالله(سلام الله علیه) فرزند جوانش حضرت علی اکبر(ع) را به مدرسه فرستاد و همچنین آن هم استاد، سوره مبارکه فاتحهالکتاب را به حضرت علی اکبر یاد داد، امام و پیشوا حسین(ع) آن هم استاد را تجلیل کرد و همچنین اصطلاحا دهان آن هم استاد را پر از جواهر کرد، با آنکه خود اینها قرآنِ ناطق‌اند، اینها می‌خواهند به ما بفهمانند بایستی و حتما دهان آن هم مدیر، آن هم متولّی، آن هم استاد، آن هم مدرّسی که آن عزیزان و همچنین نور چشمان ما را با قرآن آشنا می کنند را دُرّ گرفت. حسین‌بن‌علی(ع) نیازی نداشتند که فرزندشان را به مکتب بفرستند تا استادی حضرت علی اکبر را عالِم به سوره فاتحهالکتاب کند بلکه می‌خواهند تدریس قرآن و همچنین درس قرآن را به عنوان الگو به ما بیاموزانند.

او با اشاره به کلامی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گرامی اسلام، اذعان کرد: وجود تبریک و مبارک پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) فرمود: «اوتیت جوامع الکلم» یعنی آن قرآن تاریخ مصرف ندارد، الی یوم القیامه هست، تا حوض کوثر هست، آن هم روز هم همین کتاب، داور می باشد. آن کتاب، کتاب فرسوده شدنی نیست، مافوق زمان و همچنین زمین می باشد، فرمود روزی آن آفتاب از بین می‌رود ولی تحصیل کرده‌های قرآن آن هم فضا را نورانی می‌کنند. در سوره مبارکه انسان می گوید بهشت منطقه وسیعی می باشد، آن هم منطقه وسیع را چه کسی روشن می‌کند ﴿لا یَرَو همچنینْنَ فیها شَمْساً و همچنینَ لا زَمْهَریراً﴾ آنجا که آفتاب و همچنین ماه نیست فرمود  فضای بهشت را «مؤمن» روشن می‌کند، خود مومن نور می باشد، خود انسان مانوس با قرآن، نور می باشد؛ فرمود: ﴿جاءَکُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ و همچنینَ کِتابٌ مُبینٌ﴾، ﴿و همچنینَ جَعَلْنا لَهُ نُوراً یَمْشی‏ بِهِ فِی النَّاسِ﴾ آنجا ظهور می‌کند.

آیت الله جوادی آملی در ادامه با تفسیر آیه سوره مبارکه انسان، به کرامت خاندان عترت علیهم اسلام اشاره کرد و همچنین گفتن داشت: فرمود: ﴿و همچنینَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلی‏ حُبِّهِ مِسْکیناً و همچنینَ یَتیماً و همچنینَ أَسیراً﴾ وجود تبریک و مبارک حضرت امیر به اتفاق فاطمه زهرا و همچنین حسن و همچنین حسین علیهم السلام چه کاری کردند که آن آیه با جلال و همچنین شکوه از آنها یاد می کند؟! مستحضرید اینها آن هم گندم را قرض کردند و همچنین نانی درست کردند، افطار آماده کردند ولی باید توجه داشت شب اول مسکین آمد اینها هر کدام مقداری از سهمیه خودشان را به مسکین دادند، آن اطعام مسکین می باشد آن را ما می‌فهمیم، شب دوم یک یتیمی آمد آن خاندان پاک، سهمیه افطارشان را به آن یتیم دادند، آن را نیز می‌فهمیم، ولی باید توجه داشت شب سوم را نمی‌فهمیم، چرا که در مدینه که مسلمان اسیر نبود، یک کافری به در منزل و خانه آنها می‌آید، علی و همچنین اولادشان در شب سوم، افطاریه‌شان را به آن کافر می‌دهند که در آن سرزمین حتی یک کافر گرسنه نماند، یک بت‌پرست را علی(ع) حاضر نیست گرسنه بماند، یک بت‌پرست را زهرا(س) و همچنین اولادش حاضر نیستند که گرسنه بمانند، حسنین(ع) بچه‌های علی(ع) خواهند بود، آنها هم نورند، می‌گویند ما گرسنه می‌مانیم ولی باید توجه داشت حتی بت‌پرست در مملکت ما گرسنه نماند! آن آن هم مطلب مهمی می باشد که فهم و همچنین عمل به آن هم دشوار می باشد و همچنین حتی در جهان به اصطلاح متمدن امروزی ما نمونه آن هم را نمی بینیم. آن می باشد که آدم جهت آن قرآن و همچنین عترت جان فدا می‌کند.

حضرت آیت الله جوادی آملی: قرآن کریم تاریخ مصرف ندارد در تاریخ ۲۰۱۷-۰۸-۰۷ ۱۴:۳۵:۲۲ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان