حضرت آیت الله جوادی آملی:سنت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله مدارا کردن با شهروندان و مردم شهر می باشد

shafaqna ayatollah javadi 6 حضرت آیت الله جوادی آملی:سنت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله مدارا کردن با شهروندان و مردم شهر می باشد

شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: در صورتی که کسی بخواهد روش ائمه(ع) را داشته باشد بایستی و حتما در سختی‌ها و همچنین دشواری‌ها صابر باشد، زیرا و به درستی که می دانید ما در بهشت زندگی نمی‌کنیم، در دنیا زندگی می‌کنیم و همچنین دنیا هم جای امتحان می باشد.

به به گفته شفقنا، آن مرجع تقلید در دیدار جمعی از شهروندان و مردم شهر شهرستان دماوند با اشاره به دهه پربرکت کرامت، اظهار داشت: دهه کرامت که از اول ذیقعده شروع می‌می شود و همچنین تا یازدهم ذیقعده ادامه دارد و همچنین آن ایام اربعین کلیمی که از اول ذیقعده تا دهم ذیحجه هست، یک فرصتی می باشد جهت آنکه چشمه از درون جان آدم بجوشد، آن هم وقت آن دیگر مشکلاتی مانند نبود استاد یا از کار افتادن گوش و همچنین چشم در زمان پیری جهت انسان نخواهد بود تا از کسب علم محروم می شود، جهت آنکه در صورتی که کسی مانند چشمه باشد و همچنین از درون او علم بجوشد دیگر اینگونه معظلات و مسائل و مشکلات جهت او معنا ندارد. فرمود کاری کنید که از درون جان تو چشمه علم بجوشد، آن راه شدنی می باشد و همچنین در صورتی که نبود که آن همه اصرار نمی‌کردند.

او ادامه داد: بهترین فرصتی که جهت ما از نظر کرامت وجود دارد آن می باشد که حداقل جهت خودمان یک چشمه باشیم، در صورتی که نتوانیم یک جامعه‌ای را سیراب بکنیم لااقل خودمان تشنه نمانیم. و همچنین راه‌های عملی‌اش آن می باشد که وجود تبریک و مبارک امام و پیشوا رضا(ع) فرمود ساکت بودن، حرف‌های زاید و همچنین بیخود نزدن، آن بابی از ابواب حکمت می باشد! آدم که مرتب دهن باز نمی‌کند هر حرفی بزند یا چشم باز نمی‌کند هر جایی را ببیند، زیرا و به درستی که همه اینها یک سلسله اموری می باشد که وارد حوزه بدن و همچنین جان ما می‌می شود و همچنین هنگام مردن و مرگ جهت ما معظلات و مسائل و مشکلات ساخته یا ایجاد می‌کند.

آیت الله جوادی آملی در ادامه با تکیه بر روایتی از امام و پیشوا رضا علیه السلام به راه‌های کامل شدن ایمان پرداخت و همچنین گفتن کرد: حضرت فرمود تو در عین حال که مشغول کارتان هستید هر شغلی که دارید می‌توانید آن سه برنامه جذاب و جالب و خوب را داشته باشید؛ مؤمن هنگام و زمانی که ایمانش کامل می‌می شود که هم سنّتی از خداوند تبارک و تعالی داشته باشد، هم سنّتی از پیغمبر، هم سنّتی از امام و پیشوا؛ به ما گفتند ببینید خداوند تبارک و تعالی چگونه و چطوری با تو رفتار می‌کند تو آن هم‌روش با شهروندان و مردم شهر رفتار کنید، پیغمبر چگونه و چطوری با تو رفتار می‌کند تو آن هم‌روش با شهروندان و مردم شهر رفتار کنید، امام و پیشوا چگونه و چطوری زندگی می‌کند تو آن هم‌روش زندگی کنید! بعد حضرت توضیح دادند که آدم همه اسرار خود را با دیگران بازگو نمی‌‌کند آنکه خدای سبحان در قرآن دارد «عالِمُ الْغَیبِ فَلا یظْهِرُ عَلی‏ غَیبِهِ أَحَداً» مگر خداوند تبارک و تعالی همه غیب را جهت همه می‌گوید، بلکه تنها و فقط جهت معصومان خاص می‌گوید، آدمی نیز همه اسرار و همچنین رمز و همچنین راز زندگی خود را جهت دیگران نمی‌گوید.

آن مرجع تقلید اذعان کرد: بعضی از مباحث و مطالب می باشد که آنها هم جزء سرّ می باشد تو هنگام و زمانی که یک مطلب عمیق عقلی را فهمیدید در صورتی که بخواهید جهت یک نوجوان مطرح کنید یا جهت کسی که استعداد قوی جهت درک مطلب ندارد گفتن کنید او نمی‌فهمد بعد معظلات و مسائل و مشکلات فکری جهت او پیش می‌آید. سنّت پیغمبر با شهروندان و مردم شهر مدارا کردن می باشد، کسی می باشد که مشکلی برایش پیش آمده الآن شرایط عادی ندارد یک حرف تُندی زده ، آدم کمی تحمل می‌کند بعد او عذرخواهی می‌کند و همچنین آن باعث می‌می شود ما چند میلیون پرونده در دستگاه قضایی نداشته باشیم. با یک کلمه عذرخواهی، یا یک لحظه صبرکردن دیگر آن معظلات و مسائل و مشکلات پیش نمی‌آید.

او تصریح کرد: در صورتی که کسی بخواهد روش ائمه(ع) را داشته باشد بایستی و حتما در سختی‌ها و همچنین دشواری‌ها صابر باشد، زیرا و به درستی که می دانید ما در بهشت زندگی نمی‌کنیم، در دنیا زندگی می‌کنیم و همچنین دنیا هم جای امتحان می باشد، ما در صورتی که بدانیم دنیا چیست و همچنین بهشت چیست اشتباه نمی‌کنیم! ما خیال می‌کنیم در بهشتیم و همچنین راحتیم در حالی که آنکه ما را آفرید فرمود قسم یاد می‌کنم که انسان را در ابتلائات و همچنین امتحانات قرار دادم «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ کَبَدٍ» ما می‌توانیم در اینجا طرزی زندگی کنیم که جهت خودمان بهشت بسازیم چه آنکه خدای ناکرده می‌می شود طرزی زندگی کرد که جهت خود جهنم بسازیم. امام و پیشوا رضا(ع) فرمود بایستی و حتما سنّت امامتان را داشته باشید یعنی صابر بودن، بردبار بودن و همچنین نرنجیدن و همچنین نرنجاندن آن سنّت ولی خداست که همه ما بایستی و حتما داشته باشیم.

حضرت آیت الله جوادی آملی:سنت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله مدارا کردن با شهروندان و مردم شهر می باشد در تاریخ ۲۰۱۷-۰۸-۰۱ ۲۰:۱۲:۱۶ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان