تفسیرجالب حق و همچنین باطل از یک آیه معروف قرآن

سید صادق 3 تفسیرجالب حق و همچنین باطل از یک آیه معروف قرآن

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت آیت‌الله العظمی سیّد صادق روحانی به پرسشی در مورد قرآن پاسخ گفته می باشد.
به به گفته شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

چرا در آیه ۲۵۷ بقره کلمه «الطاغوت» مفرد آمده ولى «أَو همچنینْلِیَاؤُهُمُ » جمع آمده می باشد؟
استفتاء:

خداوند متعال مى ‌فرماید: «اللهُ و همچنینَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُوا یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ و همچنینَالَّذِینَ کَفَرُوا أَو همچنینْلِیَاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُمَاتِ» (۱). پرسش اینجاست که چرا کلمه «الطاغوت» در آیه به صورت مفرد آمده ولى کلمه «أَو همچنینْلِیَاؤُهُمُ » و همچنین کلمه بعد از آن هم «یُخْرِجُونَهُم» به صورت جمع آمده می باشد؟ آیا آن بدین دلیل می باشد که از لحاظ دستورى در زبان و همچنین ادبیات عرب، امکان جمع بستن کلمه طاغوت به صورت (طواغیت) ممکن نیست؟
جواب:

باسمه جلت اسمائه؛ در آن آیه کریمه دو مورد براى آن پرسش وجود دارد، اول آنکه چگونه می باشد که نور به صورت مفرد آمده در حالى که ظلمات به شکل جمع آمده می باشد: «یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ» و همچنین مورد دوم آن هم می باشد که تو مطرح کرده ‌اید.

در مورد نخست بایستی و حتما گفت که آن آیه به یکى بودن حق و همچنین عدم وجود اختلاف در باب آن هم اشاره مى ‌کند در حالى که باطل پراکنده می باشد و همچنین وحدتى در آن هم نیست، براى همین می باشد که خداوند متعال مى‌ فرماید: «و همچنینَ أَنَّ هذَا صِرَاطِى مُسْتَقِیماً فَاتَّبعُوهُ و همچنینَلاَ تَتَّبعُوا السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بکُمْ» (۲).

ولی باید توجه داشت در مورد دوم: منظور، طاغوت مفهومى می باشد یعنى مفهوم طاغوت مورد نظر می باشد و همچنین قرآن کریم در آن آیه مبارکه از جمع بستن طاغوت امتناع نموده می باشد تا مفهوم طاغوت، تمامى انواع و همچنین اشخاص و همچنین مصادیق آن هم را شامل می شود.

—————————————————————

۱٫ «خداوند تبارک و تعالی یار اهل ایمان می باشد که آنان را از تاریکی های جهل بیرون آرد و همچنین به عالم نور برد، و همچنین آنان که راه کفر گزیدند یار ایشان شیاطین و همچنین دیوهایند که آن هم ها را از عالم نور به تاریکی ‌های گمراهی در افکنند»؛ بقره (۲): ۲۵۷٫
۲٫ «و همچنین آن می باشد راه راست من، از آن هم پیروی کنید و همچنین از راه‌ های دیگر که موجب تفرقه تو از راه اوست متابعت نکنید»؛ انعام (۶): ۱۵۳٫

تفسیرجالب حق و همچنین باطل از یک آیه معروف قرآن در تاریخ ۲۰۱۷-۰۶-۲۷ ۱۵:۰۴:۱۹ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان