تحلیلگر آمریکایی: ایدئولوژی وهابی عامل اصلی نسل کشی شیعیان در عربستان می باشد

تحلیلگر آمریکایی: ایدئولوژی وهابی عامل اصلی نسل کشی شیعیان در عربستان می باشد

|تحلیلگر آمریکایی: ایدئولوژی وهابی عامل اصلی نسل کشی شیعیان در عربستان می باشد از مسیح داراب|

صدای شیعه: «کیث پریستون» تحلیلگر سیاسی آمریکایی در مصاحبه ای تاکید کرد: ایدئولوژی وهابی جهت  سعودی ها خیلی زیاد مناسب می باشد چرا که تا زمانی که رژیم سعودی تحت تاثیر نگرانی های ژئوپلیتیکی قرار گرفته و همچنین به دنبال نفوذ سیاسی خود در منطقه می باشد، ایدئولوژی وهابیت بهانه مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت کشتار شیعیان در یمن و همچنین قطیف را فراهم می کند.

او همچنین در پاسخ به سئوالی در مورد علت و همچنین هدف اصلی سرکوب خشونت بار شیعیان شهرستان العوامیه توسط نیروهای امنیتی سعودی و همچنین مجبور کردن صدها شیعه جهت ترک منزل و خانه و همچنین کاشانه خود در آن شهرستان، تصریح کرد: کاری که سعودی ها در العوامیه انجام می دهند دقیقا آن هم کاری می باشد که در یمن انجام داده اند. آن دقیقا بخشی از آن هم طرح و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب می باشد. عربستان سعودی در حال جنگ با ایران به واسطه کشتار شیعیان در عربستان و همچنین یمن می باشد. دلایل کشتار شیعیان در یمن و همچنین قطیف کاملا آشکار می باشد. آن یک کشتار نهاد یافته می باشد که با هدف ریشه کن کردن جمعیت شیعه در منطقه صورت می گیرد. دو انگیزه اصلی در پشت آن اقدامات نیروهای سعودی وجود دارد. نخستین انگیزه، خصومت و همچنین دشمنی عربستان سعودی و همچنین متحدان منطقه ای آن هم با یمن، ایران و همچنین نگرانی آنها از آن مساله می باشد که شیعیان به عنوان ابزاری توسط ایران جهت گسترش نفوذ تهران در یمن و همچنین در خاک خودشان بهره بری و استفاده شوند.

پریستون افزود: سعودی ها امیدوارند مانع از نفوذ ایران در یمن شوند. آن اقدامات نه تنها ریشه در ادامه درگیری و همچنین تنش بین ایران و همچنین عربستان سعودی دارد، بلکه نشانگر منازعات سیاسی گسترده تری در سطح بین المللی می باشد. ایران مانند سوریه کشوری می باشد که در برابر واشنگتن مقاومت می کند و همچنین به دنبال نوسازی و همچنین توسعه جامعه خود می باشد. عربستان و همچنین متحدان منطقه ای آن هم در بین متحدان واشنگتن قرار دارند. قیام حوثی ها موجب شد تا عربستان به شدت نگران ظهور اقتدار و قدرت جدیدی در یمن می شود که طرفدار و همچنین حامی ایران می باشد. آرزوی سعودی ها آن می باشد که شیعیان یمن و همچنین قطیف را از بین ببرند تا مانع از گسترش احساسات حامی ایران در منطقه می شود. انگیره دوم مذهبی می باشد آن هم هم با توجه به تفسیر وهابیت از اسلام. بر اساس ایدئولوژی وهابیت، شیعیان افرادی کافر و همچنین مهدور الدم خواهند بود که عربستان به دنبال نابودی آنها می باشد.

آن تحلیلگر سیاسی آمریکایی در پاسخ به آن سئوال که تحولات اخیر عربستان بعد از انتقال اقتدار و قدرت به محمد بن سلمان روی داده می باشد و همچنین ارزیابی تو از آن تحولات چیست؟ اظهار داشت: محمد بن سلمان مواضع خاص و همچنین تندی را در قبال مسائل سیاست خارجی و همچنین داخلی عربستان سعودی اتخاذ کرده می باشد به خصوص در باره جنگ یمن و همچنین روابط ریاض با تهران. بنابر آن جای تعجبی نیست که حمله به شیعیان در یمن و همچنین عوامیه بلافصله بعد از رسیدن محمد بن سلمان به اقتدار و قدرت، تشدید شده باشد.

توجه داشته باشید که تشدید حملات علیه شیعیان و همچنین اصلاحات پیشنهادی از سوی محمد بن سلمان نه تنها بعد از ارتقای او همچنین به ولیعهدی گرفته شده می باشد بلکه بعد از قرارداد تسلیحاتی جدید بین عربستان سعودی و همچنین آمریکا بوده می است و خواهد بود.همه آن عوامل به روش همزمان در تحولات اخیر موثر بوده می باشد.

آن تحلیلگر آمریکایی گفت: خاندان آل سعود یک شاهزاده جوون را به ولیعهدی انتخاب کرده می باشد که آرزو دارد اصلاحات و همچنین تغییراتی را در عربستان اجرا کند که آن کشور را بیش از پیش به سوی الگوی اقتصادی نئولیبرال و همچنین مدل فرهنگی اروپایی که از سوی آمریکا حمایت می می شود، سوق دهد. انتصاب محمد بن سلمان تقریبا یک ماه بعد از سفر دونالد ترامپ ریاست جمهور آمریکا به عربستان سعودی بوده که قرارداد تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری بین دو کشور به امضا رسیده می باشد. و همچنین در حال حاظر تشدید حملات به یمن و همچنین قطیف نیز مدت زمان کوتاهی بعد از انتصاب محمد بن سلمان بوده می باشد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

تحلیلگر آمریکایی: ایدئولوژی وهابی عامل اصلی نسل کشی شیعیان در عربستان می باشد در تاریخ ۱۹۷۰-۰۱-۰۱ ۰۳:۳۰:۰۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان