تاثیرات و همچنین اثرات منزل و خانه نشینی شایستگان در زمان بنی امیه بر شعور دینی جامعه

صافی تاثیرات و همچنین اثرات منزل و خانه نشینی شایستگان در زمان بنی امیه بر شعور دینی جامعه

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – حضرت آیت‌الله العظمی صافی گفتاری در مورد بیداری شعور دینی گفتن کرده می باشد.
به نقل از شفقنا متن گفتار مطرح شده آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

در اثر تبلیغات معاویه و همچنین روش او و همچنین همدستانش و همچنین دوری شهروندان و مردم شهر از عهد رسالت و همچنین تعطیل اجرای برنامه جذاب و جالب و خوب‎های اسلام و همچنین توسعه ممالک اسلامی و همچنین ممنوع شدن تبلیغات صحیح دینی و همچنین منزل و خانه‌نشین شدن شایستگان و همچنین دانشوران، شعور دینی شهروندان و مردم شهر ضعیف گشت و همچنین انظار و افکار آنها انحطاط یافت، اکثریت شهروندان و مردم شهر در برابر وضع موجود، خودباخته و همچنین شکسته‌خاطر و همچنین بی‌تفاوت شده بودند.

ذلت و همچنین خواری و همچنین احساس زبونی و همچنین انظلام در جوامع اسلامی، مثل بیماری سرطان پیکر اجتماع را فرا می‎گرفت و همچنین استرخاء و همچنین سستی عجیب، آنها را از حرکت و همچنین نشان دادن عکس‌العمل در برابر مظالم بنی‌امیه چنان بازداشته بود که هرچه بر آنها تحمیل می‎کردند می‎پذیرفتند، و همچنین آن هم‌روش که عبدالله بن همّام سلولی گفت:

فَإِنْ تَأتُوا بِرَمْلَهَ أَو همچنینْ بِهِنْدٍ

نُبَایِعُهَا أَمِیرَهَ مُؤمِنِینَاً[۱]

هرکس را می‎خواستند بر آنها حاکم می‎ساختند و همچنین در صورتی که زنان بنی‎امیه یا بوزینگان یزید را هم نامزد حکومت می‎کردند کسی از بیعت سر بر نمی‎تافت و همچنین همه از ترس زندان و همچنین کشتن و قتل، آن هم را می‌پذیرفتند.

خلوص نیّت، فداکاری، شجاعت اخلاقی و همچنین نترسیدن از مردن و مرگ که از صفات ممتاز و همچنین برجسته مسلمانان عصر پیغمبر‌(ص) بود، از بین رفته و همچنین از آن هم پهلوانان ایمان و همچنین قهرمانان ثواب و فضیلت که شهادت در راه نصرت دین و همچنین مردن و مرگ با عزّت را به زندگی با ذلّت ترجیح می‎دادند، جز معدودی که در راه یاری حسین‌(علیه‌السلام) کشته شدند، یا در گوشه‌وکنارها بی‎اطلاع از جریان مسائل بودند، کسی باقی نمانده بود.

شهادت امام و پیشوا‌حسین‌(علیه‌السلام) و همچنین اصحاب نامدارش احساسات را بیدار و همچنین خصال انسانی را زنده ساخت و همچنین به مسلمانان درس مردانگی و همچنین استقامت داد که هرچه در شورش‎هایی که علیه بنی‎امیه می‎کردند آنها را سرکوب می‎نمودند، و همچنین شکست می‎دادند، و همچنین کشته می‎شدند، روحیه آنان شکست نمی‎خورد و همچنین کشته‌شدن در راه هدف و همچنین مقصد را افتخار می‎شمردند.

مصعب بن زبیر هنگام و زمانی که همسر ارجمندش سکینه(علیهاالسلام) را در حزن و همچنین اندوه دید گفت:

لَمْ یُبْقِ أَبُوکِ لاِبْنِ حُرَّهٍ عُذْراً؛

پدرت جهت هیچ آزاد‌زاده‎ای عذری باقی نگذاشت.

و همچنینَإِنَّ الاُلَی بِالطَّفِّ مِنْ آلِ هَاشِمٍ

تَأَسَّو همچنینْا فَسَنُّوا لِلْکِرَامِ التَّأَسِّیَا[۲]

آنان که در کربلا از آل هاشم شکیبایی و همچنین پایداری نمودند، جهت شهروندان و مردم شهر کریم و همچنین بزرگوار پایداری و همچنین شکیبایی را یاد داده و همچنین سنّت قرار دادند.

……………………………………….
[۱]. بلاذری، انساب‌الاشراف، ج۵، ص۶۴؛ ابن‌اعثم کوفی، الفتوح، ج۴، ص۳۳۰؛ مسعودی، مروج‌الذهب، ج۳، ص۲۸؛ ابن‌عساکر، تاریخ مدینه دمشق، ج۳۳، ص۳۵۲؛ ذهبی، تاریخ‌الاسلام، ج۵، ص۴۷۰؛ ابن‌منظور، لسان العرب، ج۴، ص۳۱؛ زبیدی، تاج‌العروس، ج۶، ص۳۲٫ در بعضی منابع عبارت شعر آن‌گونه نقل شده می باشد:

و همچنینَلَو همچنینْ جَاؤوا بِرَمْلَهَ أَو همچنینْ بِهِنْدٍ
لَبَایَعْنَا أَمِیرَهَ مُؤْمِنِیناً

در صورتی که رمله یا هند را هم بیاورید ما با او به‌عنوان امیرمؤمنان بیعت می‌کنیم. مقصود شاعر آن می باشد که: کار سلب آزادی و همچنین فشار و همچنین خود‌مختاری بنی‎امیه به جایی رسیده که در صورتی که رمله یا هند از زنان بنی‎امیه را هم نامزد حکومت و همچنین امارت کنند ما از بس بیچاره ظلم بنی‌امیه هستیم و همچنین اقتدار و قدرت نفس کشیدن نداریم با او بیعت می‎کنیم.

.[۲] ابن‌داوود دینوری، الاخبارالطوال، ص۳۱۱؛ طبری، تاریخ، ج۵، ص۶؛ ابن‌عساکر، تاریخ مدینه دمشق، ج۵۸، ص۲۴۰؛ ابن‌ابی‌الحدید، شرح نهج‌البلاغه، ج۳، ص۲۴۹، ۲۹۸؛ ذهبی، تاریخ‌الاسلام، ج۵، ص۳۰۶؛ ابن‌کثیر، البدایه و همچنین النهایه، ج۸، ص۳۴۶٫

کتاب:پرتوی از عظمت امام و پیشوا حسین(علیه السلام)/حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

تاثیرات و همچنین اثرات منزل و خانه نشینی شایستگان در زمان بنی امیه بر شعور دینی جامعه در تاریخ ۲۰۱۷-۰۸-۲۰ ۱۵:۴۹:۳۹ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان