آیا کتاب هایی که تعبیر خواب امام و پیشوا صادق (ع) را نقل می کنند،معتبر خواهند بود؟

تعبیر خواب آیا کتاب هایی که تعبیر خواب امام و پیشوا صادق (ع) را نقل می کنند،معتبر خواهند بود؟

شفقنا -درست می باشد که آن روزها علم و همچنین تکنولوژی پیشرفت بسیاری کرده و همچنین می قدرت به پاسخ بسیاری از سوالات رسید ولی باید توجه داشت هنوز خیلی از سوالات وجود دارند که دانشمندان نتوانسته اند پاسخ درستی جهت آنها بیابند. یکی از مهمترین آن سوالات، سوالات مرتبط به عالم خواب می باشد که بشر با تمام کنجکاوی اش نتوانسته می باشد به پاسخ درستی در مورد آن هم برسد. هنوز هم هنگام و زمانی که از محققان خواب در مورد آن مقوله می پرسیم، به جز گفتن مسائل کلی، نمی توانند به شکلی قانع کننده وارد جزییات شوند. حتی در مورد تعبیر خواب هم جز در مقوله روانکاوانه روح انسان صحبت نمی کنند.
همچنین کتاب های تعبیر خوابی خواهند بود که صحت بعضی از آنها بطور کامل مورد اثبات و یا تایید نیست سوالی که وبسایت و مرکز خبرهای جدید اسلام کوئیت با موضوع تعبیر خواب پاسخ داده می باشد بدین شرح می باشد:

س:آیا کتاب‌های تعبیر خوابی که در بازار خواهند بود و همچنین تعابیری را از امام و پیشوا صادق(ع) نقل می‌کنند معتبر خواهند بود و همچنین آیا واقعا امام و پیشوا صادق تعبیر خواب می‌کردند؟
پاسخ اجمالی
آنچه در موضوع مورد پرسش می‌قدرت گفت؛ آن می باشد که در کتاب‌های معتبر شیعه نیز تعابیر خوابی از ائمه و همچنین امام و پیشوا صادق(ع) نقل شده می باشد؛ مانند:
۱٫ «إِسْمَاعِیلُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ الْقُرَشِیُّ قَالَ: أَتَى إِلَى أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع) رَجُلٌ فَقَالَ لَهُ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ رَأَیْتُ فِی مَنَامِی کَأَنِّی خَارِجٌ مِنْ مَدِینَهِ الْکُوفَهِ فِی مَو همچنینْضِعٍ أَعْرِفُهُ و همچنینَ کَأَنَّ شَبَحاً مِنْ خَشَبٍ أَو همچنینْ رَجُلًا مَنْحُوتاً مِنْ خَشَب‏ عَلَى فَرَسٍ مِنْ خَشَبٍ یُلَو همچنینِّحُ بِسَیْفِهِ و همچنینَ أَنَا أُشَاهِدُهُ فَزِعاً مَرْعُوباً فَقَالَ لَهُ (ع) أَنْتَ رَجُلٌ تُرِیدُ اغْتِیَالَ رَجُلٍ فِی مَعِیشَتِهِ فَاتَّقِ اللَّهَ الَّذِی خَلَقَکَ ثُمَّ یُمِیتُکَ فَقَالَ الرَّجُلُ أَشْهَدُ أَنَّکَ قَدْ أُوتِیتَ عِلْماً و همچنینَ اسْتَنْبَطْتَهُ مِنْ مَعْدِنِهِ أُخْبِرُکَ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ عَمَّا [قَدْ] فَسَّرْتَ لِی إِنَّ رَجُلًا مِنْ جِیرَانِی جَاءَنِی و همچنینَ عَرَضَ عَلَیَّ ضَیْعَتَهُ فَهَمَمْتُ أَنْ أَمْلِکَهَا بِو همچنینَکْسٍ کَثِیرٍ لِمَا عَرَفْتُ أَنَّهُ لَیْسَ لَهَا طَالِبٌ غَیْرِی‏»؛[۱] اسماعیل بن عبد اللَّه قرشى می‌گوید: مردى خدمت امام و پیشوا صادق(ع) آمد و همچنین گفت اى فرزند رسول خداوند تبارک و تعالی(ص) من در خواب دیدم گویا در بیرون شهرستان کوفه هستم، در جایى که می‌دانم کجا می باشد، و همچنین گویا شبحى از چوب یا مردى چوبى را دیدم که بر اسبى چوبین سوار بود و همچنین شمشیر را نشان می‌داد، و همچنین من در حالى‌که ترسان و همچنین هراسان بودم او را بدان حال مى‌‏نگریستم. حضرت به او فرمود: تو مردى هستى که نیت و اراده دارى زندگى مردى را بربایى (و همچنین تباه سازى). پس بترس از آن هم خدایى که تو را آفریده و همچنین تو را می‌میراند. آن هم مرد (که آن سخن را شنید) گفت: گواهى می‌‌دهم که علمى نصیب تو گشته و همچنین آن هم‌را از معدنش گرفتن کرده‌‏اى. اکنون اى فرزند رسول خداوند تبارک و تعالی(ص) آنچه را برایم تفسیر و همچنین تعبیر کردى به تو خبر می‌‌دهم. همانا مردى از همسایگان من پیش من آمد و همچنین آب و همچنین ملک خود را براى فروش به من عرضه کرد و همچنین من اراده و تصمیم راسخ گرفته‌‏‌ام آن هم‌را به بهاى خیلی زیاد کمى بخرم؛ زیرا و به درستی که می‌‌دانم که جز من کسى طالب آنها نیست.
۲٫ «و همچنین قال رجل لعلی بن الحسین (ع) رأیت فی منامی کأنی أبول فی یدی فقال تحتک محرم فنظروا فإذا بینه و همچنین بین امرأته رضاع»؛‏[۲] مردی به امام و پیشوا سجاد(ع) گفت؛ در خواب دیده‌‌ام گویا در دست خودم ادرار می‌‌کنم. امام و پیشوا(ع) به او همچنین فرمود: همسر تو محرم تو می باشد. آن هم مرد دقت کرد دید شوهر یا همسر خود خواهر رضاعی او می باشد.
۳٫ «و همچنین قال رجل للرضا (ع) رأیت رسول الله (ص) فی المنام یقول لی کیف أنتم إذا دفن فی أرضکم بعضی و همچنین استحفظتم ودیعتی و همچنین غیبت فی ثراکم لحمی فقال (ع) أنا المدفون فی أرضکم و همچنین أنا بضعه من نبیکم و همچنین أنا الودیعه و همچنین اللحم»؛‏[۳] مردى به حضرت رضا(ع) گفت؛ من رسول خداوند تبارک و تعالی(ص) را در خواب دیدم که به من فرمود: تو چکار خواهید کرد در آن هم هنگام که ودیعه من در زمین تو دفن گردد؟ حضرت فرمود: مدفون در زمین تو من هستم، ودیعه و همچنین پاره تن پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله من هستم.
گفتنی می باشد؛ آن‌گونه تعبیر خواب‌ها از ائمه(ع) در منابع شیعی وجود دارد، ولی باید توجه داشت آن بدان معنا نیست که هر آنچه به نام تعبیر خواب امام و پیشوا صادق(ع) و همچنین دیگر ائمه در هر کتابی نقل می‌می شود، مورد تأیید باشد.

[۱]. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، بررسی کننده و پروهشگر، مصحح، غفارى، على اکبر، آخوندى، محمد، ج ‏۸، ص ۲۹۳، تهران، دار الکتب الإسلامیه، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.‏
[۲]. ابن شهرستان آشوب مازندرانى، محمد بن على‏، متشابه القرآن و همچنین مختلفه، ج ‏۱، ص ۳۸، قم، دار بیدار للنشر، چاپ اول، ۱۳۶۹ق.‏
[۳]. آن هم.

آیا کتاب هایی که تعبیر خواب امام و پیشوا صادق (ع) را نقل می کنند،معتبر خواهند بود؟ در تاریخ ۲۰۱۷-۰۷-۱۹ ۱۵:۳۲:۵۰ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان