آیا امام و پیشوا رضا(ع) فرزندی به نام حسن داشته می باشد که به او “ابا لحسن” می نامند؟

امام و پیشوا رضا آیا امام و پیشوا رضا(ع) فرزندی به نام حسن داشته می باشد که به او “ابا لحسن” می نامند؟

شفقنا-در فرهنگ عرب، جهت انتخاب کنیه اشخاص، گاهی از نام فرزند آن هم شخص بهره بری و استفاده می‌می شود. در آن حالت، نام فرزند پهناور و بزرگ‌تر به کلمه «اَب» یا «اُم» اضافه می‌می شود و همچنین به عنوان کنیه، به پدر یا مادر او اطلاق می‌می شود؛ ولی باید توجه داشت در بعضی از موارد، بدون توجه به نام فرزند (خصوصاً جهت افرادی که فرزند ندارند) با بهره بری و استفاده از بعضی ویژگی‌های موجود در اشخاص، جهت آنان کنیه قرار داده می‌می شود. با توجه به کنیه «ابا الحسن» جهت امام و پیشوا رضا (ع)،آیا ایشان فرزندی به نام حسن داشته می باشد؟پاسخ وبسایت و مرکز خبرهای جدید اسلام کوتست به آن پرسش بدین شرح می باشد:

چرا به امام و پیشوا موسی کاظم(ع) و همچنین امام و پیشوا رضا(ع) لقب «ابا الحسن» را داده‌اند؟
پاسخ اجمالی
در فرهنگ عرب، جهت انتخاب کنیه اشخاص، گاهی از نام فرزند آن هم شخص بهره بری و استفاده می‌می شود. در آن حالت، نام فرزند پهناور و بزرگ‌تر به کلمه «اَب» یا «اُم» اضافه می‌می شود و همچنین به عنوان کنیه، به پدر یا مادر او اطلاق می‌می شود؛ مانند «ابو الحسن» که کنیه امام و پیشوا علی(ع) و همچنین بر گرفته از نام فرزند پهناور و بزرگ ایشان امام و پیشوا حسن(ع) می باشد و همچنین نیز امام و پیشوا هادی(ع) که به مناسبت فرزندشان امام و پیشوا حسن عسکری(ع)، «ابوالحسن الثالث» نامیده می‌می شود.
ولی باید توجه داشت در بعضی از موارد، بدون توجه به نام فرزند (خصوصاً جهت افرادی که فرزند ندارند) با بهره بری و استفاده از بعضی ویژگی‌های موجود در اشخاص، جهت آنان کنیه قرار داده می‌می شود. به عنوان مثال؛ می‌قدرت به کنیه «ابو تراب» اشاره کرد که به جهت خاکی بودن امام و پیشوا علی(ع)، به حضرتشان اطلاق می‌شد.[۱] امام و پیشوا رضا(ع) فرزند خود، امام و پیشوا جواد(ع) را جهت احترام و همچنین تعظیم، همواره با کنیه «ابو جعفر» خطاب می‌کردند، در حالی که ایشان خردسال بوده و همچنین ازدواج هم نکرده بودند.[۲] در مورد امام و پیشوا کاظم(ع) بایستی و حتما گفت؛ ایشان فرزندان بسیاری داشتند که نام یکی از آنها «حسن» بود و همچنین ممکن می باشد که آن کنیه، از نام همین فرزند گرفته شده باشد. همچنین و علاوه بر آن؛ ایشان کنیه‌های غیره ای نیز مانند «ابو ابراهیم» و همچنین «ابو اسماعیل» داشتند که برگرفته از نام فرزندان دیگرشان بود.[۳] ولی باید توجه داشت امام و پیشوا رضا(ع) که در سن بالا صاحب فرزند شدند، ظاهراً برگزیدن کنیه جهت ایشان از نوع دوم می‌باشد و همچنین شاید بتوان معنای ضمنی آن کنیه را «پدر انسانی زیبا و همچنین نیک» دانست.

آیا امام و پیشوا رضا(ع) فرزندی به نام حسن داشته می باشد که به او “ابا لحسن” می نامند؟ در تاریخ ۲۰۱۷-۰۸-۰۱ ۰۱:۳۹:۱۵ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان