سیستم جوملا چیست ؟

جوملا چیست ؟
%D9%86%D8%B5%D8%A8 %D8%AC%D9%88%D9%85%D9%84%D8%A7 سیستم جوملا چیست ؟
آموزش جوملا
آموزش جوملا فارسی

در این مطلب به صورت مختصر با ماهیت کلی تاریخچه جوملا آشنا خواهید شد شرح اتی در مورد خصوصیات ی جوملا و روند پیشرفت آن در ایران در اختیار شما قرار می گیرد.
جوملا سیـستم مدیریت محتوای (CMS) متن باز (open source) است، که به شما قدرت ساخت یک وبسایت و پروگرام های قدرتمند آنلاین را می دهد.

جوملا تحت مجوز نامـه بین المللی مجوز نامـه GNU/GPL منتشر می شود.

جوملا بر طبـق زبان php تحت فرم ورکی با معماری MVC طراحی شده و برای ذخیره سازی داده ها با اکثر پایگاههای داده سازگاری دارد ولی تکنولوژی مهم پایگاه داده آن بر اساس MySQL است.

تاریخچه:
جوملا انشعابی از یک سیـستم مدیریت محتوی با نام “مامبو” است. سال ۲۰۰۵ گاهي از گسترش دهندگان سیسـتم مدیریت محتوای مامبو، گروهی با نام “Open Source Matters” تشکیل دادند و كار به انتشار نسخه نو ی از همان سیسـتم مدیریت محتوای مامبو به نام جوملا (ورژن ۱٫۰) کردند. از آن به بعد این دو سیـستم به صورت رسمی از جدا شده جداگانه گسترش پیدا کردند.

جوملا کلمه ای به زبان سواحیلی به معنای “همگی” است و از آن جالبتر شباهت معنایی ظاهری زیاد کلمه “جوملا” با عبارت فارسی “عبارت ” یا همان “جملگی” است.

خصوصیات جوملا
خصوصیات ی مختلف ی از عبارت سهولت در استفاده، انعطاف پذیری به روز رسانی امنیت مناسب باعث شده است، جوملا از محبوب ترین برنامـه های تولید، طراحی و مدیریت وبسایت در جهان باشد. و از تمام مهمتر، جوملا سیستم مدیریت محتوی رایگان یک راه حل متن باز (open source) است که در دسترس همگان قرار دارد.

تعداد کاربر ان زیاد جوملا در کنار متن باز بودن آن، باعث شده است که یکی از ایمن ترین سیسـتم های مدیریت محتوی هم محسوب شود، به صورت هـر روز بیش از هزاران برنامـه نویس و دولوپر در حال کار با جوملا هستند . موارد یا حفره های امنیتی احتمـا لی در هسته جوملا پیش از آن که بوسیله هکرها خرابکارها شناسایی شود، تیم پشتیبانی زیاد بزرگ جوملا آن را شناسایی سریع به روز رسانی می کنند.

تهم اکنون برای جوملا حدود ده هزار افزونه طراحی شده که به شما مجوز می دهد در طراحی وبسایت امکانات بسياري پیش روی خود داشته باشید.

با جوملا شما به راحتی می توانید محتوای سایت خود را بدون نیاز به دانش فنی پروگرام نویسی به روز رسانی ویرایش نمایید. محیط آن کاملا کاربر پسند بوده مصرف از بخش مدیریت آن کاملا به صورت گرافیکی است هر کابری به راحتی می تواند از آن استفاده نماید . ولی از نکات جالب این سیستم مدیریت محتوی این است که نه فقط جهت کاجهت مبتدی متوسط جالب است بلکه جهت کاربر ان حرفه‌ای، پروگرام نویسان طراحان حرفهای وب وب سایت نیز به دلیل افزونه های متنوع و قالب های آماده زیبا ، زیاد دیدنی است.

جوملا ثابت کرده است که می توان تغریبا هر نوع سایتی را از مبتدی گرفته تا فوق حرفهای بر پایه آن راه اندازی نمود، به هر حال نمی توان گفت یک سیستم مدیریت محتوای ۱۰۰٪ بی عیب نقص است همان گونه که هیچ سیستم مدیریت محتوایی بی عیب و نقص نیست. امکانات جوملا روز به روز در حال بیشتر شدن بوده نقاط ضعف آن نیز با انتشار هر ورژن جدید ویرایش پیدا می نماید ، پیشرفت روز افزون جوملا بسیار زیاد امیدبخش است.

جوملا در ایران:
سالهای بسياري است که جوملا بوسیله تیم های مختلف ی در ایران فارسی سازی و بومی سازی شده است. سایت‌ها گروه های حرفه‌ای زیاد ی در زمینه با ارائه قالب افزونه فارسی کار می کنند. می توان گفت در ایران هم این سیستم مدیریت محتوی اهمیت را به بهتر ی پیدا کرده است.

این متن صرفا برای آشنایی سطحی با جوملا نوشته شده و در مقالات بعدی روش جوملا را از مقدماتی ترین بخش به آسان ترین زبان ممکن به صورت گام به گام شروع می کنیم.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان