خاصیتهای تحقيق و کتابخوانی در کودکان نوجوانان

خواص بررسي و کتابخوانی در کودکان و نوجوانان
1115104536 comics thumb1 خاصیتهای  تحقيق  و کتابخوانی در کودکان  نوجوانان
بانک کتاب

بانک کتاب ایرانیان

bankeketab
حضرت علی علیه السلام می فرمایند: هر آن کس که با کتاب آرامش یابد ، راحتی و آسایش از او سلب نمی‌گردد. آدم موجودی کمال گراست با سکون سکوت سازگاری ندارد . او همـواره به دنبال راهی است که یک قدم پیش گذارد و گره ای از موارد خود بگاحتمال دارد . پس او برای پیشرفت در عرصه های زندگی احتیاج به معرفت جامعی از خود و جامعه دارد باید با قدیم اینده رابطه برقرار نماید . آئین مقدس ادرود ، فراگیری علم ودانش را علت ی برای رشد ، پویایی و تعالی جامعه برشمرده است . از پیامبر اسلام نیز روایت شده است : هر کس در جستجوی جهان ست باید دانش فراگیرد هر کس به آخرت دل بسته است ، بایستی از علم بهره گیرد و هر کس جهان آخرت هر دو را می خواهد، باز گریزی از دانش آموزی ندارد . و درجای دیگر می فرمایند: چنانچه روزی بر من بگذرد که درآن روز به علم ودانش من افزوده نشود. آن روز روز مبارکی نیست. با کتاب خوب است که آدم شناخته می شود ، افزایش می نماید و جهت حرکت آماده می شود.

عادت به تحقيق و تاثیر آن در کودکی و نوجوانی پایدار است.
بسياري از پژوهشگران روانشناسان معتقد هستند که اساس و زیربنای فرد آدم در سالهای اول زندگی پایه‌گذاری می شود و آموخته های این زمان تاثیر عمیقی بر آینده ی زندگی فرد دارد . پس چنانچه مطالب خواندنی مفید سازنده در اختیار کودکان ونوجوانان قرار گیرد و آنها از همان سن کودکی به بررسي عادت کنند، راه و رسم زندگی را خواهند آموخت تحت تاثیر داستانها کتابهای آموزنده ، به رشد و تعالی خواهند رسید و در آینده جهت حل موارد خود از کتاب یاری خواهند گرفت . حضرت علی (ع) می فرمایند: بهتریـن چیزی که نوجوانان باید یاد بگیرند سلسه کارهایی است که به وقت بزرگسالی به آن نیازمند خواهند بود : آدم ی جهت داشتن یک زندگی سعادتمند ، نیازمند بینش آبرخي است آموخته های زمان کودکی نوجوانی مقدمه ای جهت زندگی فرد است . کودکان راه زندگی سعادتمندانه فردا را امروز باید بیاموزند ودراین مسیر کتابخوانی ، چون چراغی فرا راه انهاست.
بررسي راهی برای تقویت روحیه دینی کودکان و نوجوانان است .
برخي والدین به ناآگاهی درک نادرستی که از موارد دینی و مذهبی دارند . نمی توانند راهنمای بهتر ی برای کودکان نوجوانان باشند. پس احتمالا در روش این گونه موارد دچار غلط شوند یا هرگز فرصت مناسبی جهت آموزش این موارد نیابند . تحقيق کتابهای دینی به کودک و نوجوان کمک می نماید تا به درک صحیحی از این موارد دست یابد و پیش از آن که دیر شود به رشد شکوفایی برسد. اما گزینش کتابهای مناسب و چگونگی بررسي و برداشت بچه از مطالب آنها از حساسیت خاصی برخودار است و به راهنمائی افراد آگاه نیاز دارد.
تحقيق صحیح ، زمینه ساز اندیشه خلاقیت کودکان و نوجوانان است.
خواندن کتابها و داستانهای مختلف سبب شکل گیری ارزشهای گوناگون در ذهن کودک می شود. حساسیت او را افزایش می دهد احترام به دیگران در او شکل میگرد . رضایتی که کودک از بررسي به دست می آورد او را متکی به خود بار خواهد آورد . سوالات ی که بر اثر بررسي جهت بچه بیان می شود و مقایسه هایی که او بین موارد مختلف می نماید . در کل سبب می شود که او فردی خلاق بار بیاید.
با بهره گیری از تخیل که ضرورت مهم خلاقیت است جهان یی بزرگ و پهناور در مقابل چشم ان بچه گشوده می شود او قادر است ازادانه خیال پردازی نماید . کوچولو در این شرایط هنوز خود را محدود و محبوس در حصار واقعیتها امور مشهود نمی بیند.
مطالعه باعث پیشرفت تحصیلی است
مطالعه غیر درسی ، باعث بالا رفتن سطح فکر و فعال شدن ذهن کودکان نوجوانان است . وقتی سطح فکر دانش آموزی بالا رفت ذهن او فعال شد . امکان فراگیری در سهای مدرسه جهت ش خوبتر فراهم می شود. یعنی ذهن او آمادگی بیشتری را جهت یادگیری ریاضی، ادبیات ، تاریخ، …. خواهد داشت این مطلبی است که تجربه ی آن را بارها ثابت کرده است.
دانش آموزی که همگام با بررسي ی درسی به طور جدی به بررسي ی کتابهای غیر درسی می پردازد، بدین وسیله :
دارای سطح فکر اندیشه های وسیع می شود.
ذهنش برای فراگیری فعال تر می شود.
گنجینه ی لغاتش کامل تر می شود.
افقهای جدید ی پیش رویش باز می شود.
آمادگی جهت یادگیری درسهای مدرسه بیشتر می شود.
به صورت تر و قوی تر در راه کسب علم گام بر می دارد.
کتابخوانی راهی جهت معرفت الگوهاست
کودکان نوجوانان برای موفق یت در زندگی به الگوهای رفتاری نیازمندند. وجود حس شبیه سازی در کودکان نوجوانان و نیاز آنها به الگوهای رفتاری ، ایجاب می نماید که به الگوهای مناسب ای دسترسی داشته باشند تا بدین وسله شخصیت و رفتار خود را تشکیل دهند. الگوهایی که به وسیله ی کتاب معرفی میشوند نقش مهمی را در شکل دادن به شخصیت کودکان و نوجوانان ایفا می کنند. به لحاظ تاثیری که الگوهای برجسته ی اخلاقی در شخصیت نوجوانان و جوانان دارد . بررسي ی زندگینامـه ی بزرگان مشاهیر فرزانگان می تواند بسیار زیاد اثر گذار واقع شود.
عادت به مطالعه ، امری اکتسابی است؟
عده ای از والدین مربیان تصور می کنند که عادت به مطالعه امری ذاتی و خصلتی است که تنها از افراد به دلیل کنجکاوی ، علاقه … به آن روی می آورند و افراد دیگر نمی توانند اهل مطالعه باشند و ممکن است به همین هیچ گونه تلاش ی برای ایجاد عادت به تحقيق در فرزندان انجام نمی دهند.
پژوهشهای اخیر در زمینه ی تعلیم و تربیت ثابت کرده است که عادت به تحقيق یک امر اکستابی است . به مفهوم همان گونه که یک کودک، خواندن و نوشتن را یاد میگرد می تواند بررسي را بیاموزد . پس باید روش مطالعه را به او آموخت واو را به خواندن عادت داد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان