جاوا چیست؟

%name جاوا چیست؟

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

جاوا JAVA زبان پروگرام نویسی است که درسال ۱۹۹۴ بوسیله یکی از مهندسین شرکـت سان (sun) به نام جیمز گوسلینگ نوشته شد، جیمز از نوشتن برنامـه با ++C خسته شده بود جاوا را برای رفع نیازهای طراحی کرد. مثل لینوکس ترودلز که لینوکس (Linux) را برای استفاده پدید آورد.
جیمز ابتدا نام این برنامـه را oak گذاشت. در آن‌زمان شرکـت sun از گسترش oak منصرف شد ولی با پیشرفت گسترش اینترنت معین شدن امکانات پروگرام و تطابق بعضی خصوصیات ی آن با نیازهای اینترنت کمپانی sun پروژه oak را فعال نمود و نام جاوا را برای آن برگزید.
نام جاوا از Jsut Another Vague Acronym گرفته شده است دلیل آن این بود که تیم برنامـه نویسان جاوا به قهوه بسیار زیاد علاقه داشتند. این مساله در لوگوی جاوا مشهود است!!

نگارش نسخه اول جاوا در سال ۹۵ شروع شد در سال ۹۷ نسخه ۱/۱ در سال ۹۸ نسخه ۱/۲ به بازار ارایه شد. اما تا کنون ورژن های مفرق با امکانات مفرق به بازار ارایه شده است. جاوا زبان مادر برای سیسـتم علت سولاریس است، مثل بیسیک جهت سیستم علت ویندوز زبان سی برای یونیکس.
با اهمیت ترین ویژگی جاوا این است که اساسا شی گراست به این مفهوم که توانایی استفاده مجدد و مکرر از کدهای از پیش نوشته شده را دارد.
ویژگی دیگر جاوا این است که بر روی سیسـتم های مختلف کار می نماید جهت مثال پروگرام ای که شما با سیـستم اینتل نوشته اید به راحتی روی یک سیستم مکینتاش و یونیکس اجرا می شود و این علت مهم موفق یت جاوا است.
سادگی، قابل انتقال بودن، کارایی بالا، استحکام، پویایی ایمنی بالا از دیگر امکانات جاوا است.

معمول ترین برنامـه هایی که با جاوا نوشته می شود Applet ها هستند . Applet برنامـه ای پویا است که در یک صفحه وب اجرا می شود و برای دیدن آن به مرورگری نیاز است که جاوا را پشتیبانی نماید . همچنین این شما می توانید با جاوا برنامـه های کاربر دی، چند منظوره وسطح بالا بنویسید مثل پروگرام های سرویس دهی شبکه یا سرویس دهنده پست الکترونیک.
جاوا در واقع یک زبان پروگرام نویسی شی گرا وبسیار زیاد قدرتمند است تمام خصوصیت های ++C و C را داراست. اما خصوصیت های مساله ساز آن مثل وراثت اشاره گرها را کنار گذاشته است. پروگرام نویسانی که با C++ آشنا هستند بسیار زیاد راحت و سريع می توانند JAVA را یاد بگیرند. با جاوا کد نویسی بسیار زیاد آسان تر است و کدها و کلاس ها و کتابخانه های آماده جاوا باعث می گردد نوشتن یک برنامـه با جاوا از نظر تعداد خطوط و زمان ضروری تقریبا سوم برنامـه ++C است.

.NET رقیب JAVA؟
.NET فرمی است که به وسیله مایکروسافت MicroSoft برای تولید و ساخت وب سایت ها با امکانات زیاد مفرق ایجاد شده است به طوری که سری ی از یک پروژه را می توان با ++CV و بخش دیگر را با برنامـه ای دیگر نوشت در نهایت کل آن توسط واسطه به نام MSIL ترجمه شده و در محیط .NET قابل اجرا است.

J2EE (ورژن JAVA) به وسیله شرکت SUN و با همکاری شرکت های IBM و HP تهیه و تولید شده است. در این قالب تنها زبانی که مورد استفاده قرار می گیرد جاوا است، و بر خلاف .NET که فقط روی محیط های سازگار با ویندوز عمل می نماید ، مستقل از سخت افزار است.
بین .NET و JAVA کدام را گزینش کنیمًـ؟
– قابلیت انتقال پروگرام ها روی سیـستم های مختلف شعار مهم جاوا یعنی: “یک بار بنویس هر جا استفاده کن” (Writeonce-Run anywhere) موضوعی بسیار زیاد حایض ارزش است که بسته به نیاز شما نوع برنامـه شما می تواند خیلی با اهمیت زیاد باشد.
– در محیط هایی که چند نوع سیـستم سخت افزاری وجود دارد حتمـا پروگرام های تحت جاوا مناسب تر است ولی اگر در محیط مورد نظر شما از سیسـتم علت ویندوز مصرف می شود استفاده از .NET هزینه کمتری در برخواهد داشت.
– .NET خصوصیات یی دارد که با آن می توان وبسایت های جذاب زیبا تری ساخت اما در سایت های پیچیده و بزرگ و جایی که کارایی مهمتر از ظاهر است خوب است از جاوا مصرف کنیم.
– تصور بکنید نیاز به پروگرام ای دارید که در آن چیزهایی به صورت دینامیک ایجاد می شوند بعد از طی یک سری عملیات بر روی آنها از بین می روند، در این نوع پروگرام ها تعقیب اشیایی که در برنامـه تهیه و تولید می شوند، تخصیص مدیریت حافظه تماما بر عهده پروگرام نویس است. اما جاوا یک سیـستم اتوماتیک مدیریت پاکسازی حافظه است که بسياري از موارد را آسان کرده است.
هر تکنولوژی که ایجاد می شود؛ هر پروگرام ای که مورد توجه عموم قرار می گیرد به احتمال زیاد مورد توجه نفوذگران هم واقع می شود، هر سیستم ی که بخواهد بماند و پیشرفت نماید نیاز به ایمنی دارد و اینجاست که سدهای حفاظتی جاوا و مـدل های امنیتی آن که حاصل تلاش زبردست ترین پروگرام نویسان جهان ست مورد توجه قرار می گیرد. مدل چهار لایه امنیتی جاوا جلوی بسیار زیاد از اقدامات خرابکارانه و نفوذی را می گیرد، ولی هیچ سدی ۱۰۰درصد غیر قابل نفوذ نیست!!
در هر حال گزینش بین این دو نیاز به تحلیل دقیق، آینده نگری و معین شدن اهداف دراز مدت و میزان سرمایه گذاری شما دارد زیرا نرخ هایی که پروگرام جاوا دربر دارد در اکثر موارد چندین مساوی پروگرام .NET خواهد بود.

جاوا اسکریپت JAVA Script:
افرادی که با جهان ی اینترنت و رایانه آشنایی دارند حتمـا این اسم را شنیده‌اند. ولی غلط نکنید JAVA Script با جاوا تفاوت دارد. JAVA Script یک برنامـه کاملا مستقل است که بوسیله شرکـت SUN کمپانی NetScape تهیه و تولید شده است. جاوا هم به صورت فایل اجرایی (exe) هم در صفحات وب قابل استفاده است. ولی JAVA Script تنها به منظور مصرف در اینترنت طراحی شده است. شما می توانید یک متن جاوا اسکریپت را در آسان ترین ویرایشگرها مثل «وردپد» word pad ویرایش بکنید . دستورات JAVA Script درون تگ های HTML قرار گرفته بعد درون فایلی با پسوند .htm ذخیره می شوند در مرورگرهای وب قابل مشاهده هستند .
خلاصه این که جاوا پروگرام ای قوی و فرد دی است ابتدا فقط مورد توجه پروگرام نویسان آمریکایی بود ولی نیز اکنون به قدری بیشتر شدن کرده است که برنامـه نویسان همه جهان به آن اعتقاد پیدا کرده اند، ولی از آنجا که جاوا وسائل ی است برای برنامـه های پیچیده بزرگ که بوسیله تعداد معدودی از سیسـتم ها مورد استفاده قرار می گیرد، کمتر مورد توجه پروگرام نویسان سیـستم های کوچک قرار گرفته ولی با تمام اینها وسائل های زیاد قدرتمند و پیشرفته ای دارد که امکانات زیادی به این زبان پروگرام نویسی داده است.

سان به بازاری وسیع می اندیشد
جاوا ۲ ؛ آخرین تلاش برای بقا

۱۳ سال قبل, ۱۳ نفر از کارمندان سان میکروسیـستم جهت انجام پروژه پر تشویشی با عنوان “موج نو پردازش کامپوتری“ پرداختند.
این مساله از قدیم وجود داشت اما فقط دستاورد این تیم, جوابگویی به این پرسش بود که چگونه نیازهای نوین پردازش اطلاعات برطرف می شود. ۵ سال طول کشید وافکار ونظرات توصیه ات زیادی بیان شد تا فناوری جاوا به جهان یان شناسانده شود. جاوا اولین محیط ی است که امکان پروگرام نویسی قدرتمند تجاری را ایجاد کرد.
جاوا به صورت یک فناوری نوپا وارد بازار شد بعدها در اینترنت ریشه گرفت. این روزها نام HotJava کمتر به گوش می خورد. این محصول اولین مرورگری بود که Applet ها را پشتیبانی می کرد. Applet ها برنامـه های کوچکی بودند که در بروزر ذخیره می شدند و قادر بودند صفحات HTML ثابت را به فرد دهایی جذاب همچون گیم های شطرنج دوسویه, چت روم های چند نفری حتی کاربر دهایی در تجارت سهام تبدیل کنند.

توانایی های بالقوه جاوا با نیازهای روز اینترنت همخوانی پیدا کرد و سریع به صورت زبان بالفعل اینترنت محاسبات تجاری درآمد. جاوا سریع گسترش یافت طریقه محاسبات و همين طور مصرف از اینترنت را تغییر داد, به طوری که زمان ی شما به صورت آنلاین کتابی می خرید یا سهامی را به فروش می رسانید در حال استفاده از جاوا هستید.
حال بعد از گذشت ۸ سال کار جاوا,این پرسش بیان می شود که جاوا چطور می تواند بر موج محاسبات پردازش تاثیر گذار باشدًـ؟
دیدگاه های مختلف ی دراین زمینه وجود دارد ولی مهم ترین آنها این است که جاوا اگر می خواهد نقش خود, یعنی افزایش فرد د رایانه را حفظ نماید می بایست از پیچیدگی خود بکاهد. یکی از کلیدهای خوب یت جاوا ورژن تجاری جاوا ۲ است که با نام J2EE شناخته شده است.
J2EE بسیار زیاد قدرتمند است و توانایی های بسياري دارد ولی همان گونه که می دانیم با ارتقا قدرت پیچیدگی ها هم ارتقا می یابد. اما جاوا جهت این که با سازگاری زیادتری در وقت اجرا کار نماید و قدرت را نیز حفظ نماید می بایست آسان تر باشد.
“جاوا“ ۲ یا به این مساله توجه خواهد داشت نقش خود را درمحاسبات حفظ خواهد کرد و یا به فرد دی نبودن به دست فراموشی سپرده می شود. اما امیدواری بسياري وجود دارد که جاوا ۲ موفق عمل نماید , چون سرمایه ها و افکار زیاد ی آن را پشتیبانی می کنند. ولی جهت نیل به این هدف می بایست قادر به حل دو مساله باشد.
جاوا ۲ هنوز به طوری باور نکردنی پیچیده مانده است طوری که فقط برای افراد ماهر نیروهای کارشناس قابل استفاده است.
با توجه به یک نیاز جهان ی برای كم شدن قیمت ها و شرح حال به روز و سازندگان فناوری اطلاعات پیچیدگی می تواند علت ی نابود کننده باشد. جاوا ۲ بایستی با حفظ استانداردهای خود و توجه به نیازهای مشتریان و در صدر قرار گرفتن درعرصه های رقابتی روند تجاری شدن خود را تسریع نماید .
همان گونه که آسان تر کردن Visual Basic کاربر د ویندوز را بیشتر شدن داد, جاوا ۲ نیز می بایست میانه رو باشد با کاهش پیچیدگی از حالت اختصاص پیدا کردن به نخبگان خارج شود.
كم شدن پیچیدگی جاوا۲, آن را در سطح وسیع ی قابل فهم کاربر دی می نماید ضمن آن که در زمان کاربر ان صرفه جویی می شود وباعث مصرف بهینه از توانایی های آن می شود. به اضافه آن در زمینه تجاری نیز به میزان قابل توجه ی در هزینه و صرفه جویی می شود.
دومین مساله میزان سرعتی است که نوآوری جاوا ۲ در اختیار مشتریان می گذارد. میزان آسانی جاوا۲ احتمال دارد چندان ارزش نداشته باشد اما در مقابل جهت اینکه جاوا۲ در عرصه بازار هم یابد باید سرعت خود را به میزان ایده آل مناسب برساند.
افرادی هستند که ممکن است به کیفیت ارزش چندانی ندهند ولی سریع آنها نیاز باشد پس در اینجا سرعت مهمترین مساله خواهد بود.
جاوا۲ هنوز هم می تواند پیشتاز باشد ولی باید در دستورالعمل های تغییراتی را ایجاد نماید . متخصصان پیشرفته جاوا (JCP) در میدان رقبا در صدر قرار دارند برای جذب مشتری بیشتر فناوری های را قبل از ورود به بازار استاندارد می کنند.
این تغییرات یکی دوسال به طول خواهد انجامید و در حال حاضر با بیشتر شدن نیازهای مشتریان, فروشندگان ناچاربه عرضه فناوری هایی هستند که صورت تجاری داشته باشد ولی در واقع این فناوری ها بایستی قبل از عرضه, موارد مربوط به استاندارد در آنها اعمال شود. درحال حاضرweb فناوری هایی را عرضه می نماید که در سطح وسیع ی مورد استفاده قرار می گیرد و بوسیله world wide web consortium استاندارد می شود یعنی این فناوری ها اول در بازار عرضه می شود و بعد عمل استاندارد سازی بر آنها اعمال می شود.
JAVA2 با استانداردی که مورد نیاز مشتری است و با سرعتی بالاتر از انواع قبلی عرضه می شود به طوری که اگر این فناوری نبود باید مرتب مراحل نوآوری, اجرا, استاندارد مورد توجه قرار می گرفت.
جاوا ۲ از انواع موفق فناوری های عرضه شده در طول این هشت سال است و ما همچنان به سرمایه گذاری در كم شدن پیچیدگی و سرعت نوآوری استانداردسازی آن ادامه خواهیم داد تا در هشت سال آینده نیز به شکلی خوب عمل کنیم.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان