چرا شعبان ،شهرستان الشفاعه نام گرفت؟

شعبان چرا شعبان ،شهرستان الشفاعه نام گرفت؟

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – ماه شریف شعبان المعظم ماه صوم و همچنین صلوات بر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و همچنین آل او (علیهم السلام) می باشد.(و همچنینَ أَکْثِرُوا فِی شَعْبَانَ مِنَ الصَّلَاهِ عَلَى نَبِیِّکُمْ‏)[۱] .چنانچه یکی از نام های آن ماه شریف، (شهرستان الشفاعه) می باشد. در توضیح آن نام امام و پیشوا رضا علیه السلام می فرماید:

إِنَّمَا سُمِّیَ شَعْبَانُ شَهْرَ الشَّفَاعَهِ لِأَنَّ رَسُولَکُمْ یَشْفَعُ لِکُلِّ مَنْ یُصَلِّی عَلَیْهِ فِیهِ[۲].

بسیاری از دعاهای مأثور در آن ماه با صلوات شروع می می شود که توجه به شئون نبی اکرم و همچنین ائمه معصومین(صلوات الله علیهم اجمعین) می باشد. ثمره صلوات،چنانچه در جامعه کبیره می خوانیم، اصلاح نفس و همچنین آمرزش گناهان می باشد.

«وجعل صلاتنا علیکم و همچنین ما خصنا به من ولایتکم طیبا لخلقنا و همچنین طهاره لانفسنا و همچنین تزکیه لنا و همچنین کفاره لذنوبنا»

ماهی که به حضرت سید انبیاء صَلَّى اللهِ عَلِیهِ و همچنینَ آله منسوب می باشد و همچنین آن هم حضرت آن ماه را روزه مى گرفت و همچنین به ماه رمضان وصل مى کرد و همچنین مى فرمود شعبان، ماه من می باشد(و همچنینَ کَانَ یَقُولُ شَعْبَانُ شَهْرِی) [۳] هر که یک روز از ماه مرا روزه بگیرد بهشت جهت او واجب می می شود.

شیخ از صفوان جمال روایت کرده که گفت : حضرت صادق علیه السلام به من فرمود کسانى که در اطراف تو خواهند بود را بر روزه گرفتن در ماه شعبان ترغیب کن. گفتم فدایت شوم مگر در ثواب و فضیلت آن هم چیزى هست؟ فرمود بله همانا که رسول خداوند تبارک و تعالی صلى الله علیه و همچنین آله هر گاه هلال ماه شعبان را مى دید به مُنادیى امر مى فرمود که در مدینه ندا دهد: اى اهل مدینه من رسولم از جانب رسول خداوند تبارک و تعالی صلى الله علیه و همچنین آله به سوى تو. ایشان مى فرماید آگاه باشید همانا شعبان ماه من می باشد پس خداوند تبارک و تعالی رحمت کند کسى را که یارى کند مرا بر ماه من یعنى در آن هم ماه روزه بگیرد.

سپس از حضرت صادق علیه السلام و همچنین ایشان از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل کرد که مى فرمود: از زمانى که شنیدم منادى رسول خداوند تبارک و تعالی صلى الله علیه و همچنین آله ندا کرد در ماه شعبان، ترک نشد از من روزه شعبان و همچنین ترک نخواهد شد[۴] از من تا مدتى که حیات دارم ان شاء الله تعالى[۵].

بعضی دیگر از اعمال آن ماه شریف عبارت می باشد از:

اوّل : هر روز هفتاد مرتبه بگوید «اَسْتَغْفِرُاللّهَ و همچنینَ اَسْئَلُهُ التَّو همچنینْبَهَ»

دوّم : هر روز هفتاد مرتبه بگوید «اَسْتَغْفِرُاللّهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُو همچنینَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیّو همچنینُمُ و همچنینَ اَتُوبُ اِلَیْهِ» و همچنین در بعضى روایات الْحَىُّ الْقَیُّومُ پیش از الرَّحْمنُ الرَّحیمُ می باشد و همچنین عمل به هر دو خوبست و همچنین از روایات بهره بری و استفاده مى می شود که بهترین دعاها و همچنین ذکرها در آن ماه استغفار می باشد و همچنین هر که در هر روز از آن ماه هفتاد مرتبه استغفار کند مثل آن هم می باشد که هفتاد هزار مرتبه در ماههاى دیگر استغفار کند .

سوّم : تصدّق کند در آن ماه اگرچه به نصف دانه خرمایى باشد تا حق تعالى بدن او را برآتش جهنّم حرام گرداند از حضرت صادق علیه السلام منقول می باشد که از آن هم جناب سؤ ال کردند از ثواب و فضیلت روزه رجب. فرمود: چرا غافلید از روزه شعبان؟ راوى عرض کرد: یابن رَسول الله چه ثواب دارد کسى که یک روز از شعبان را روزه بدارد؟ فرمود :به خداوند تبارک و تعالی قسم بهشت ثواب اوست. عرض کرد: یابن رسول الله بهترین اعمال در آن ماه چیست؟ فرمود؟ تصدّق و همچنین استغفار. هر که تصدّق کند در ماه شعبان حق تعالى آن هم را تربیت کند همچنانکه یکى از تو شتر بچّه اش را تربیت مى کند تا آنکه در روز قیامت برسد به صاحبش در حالتى که بقدر کوه اُحُد شده باشد.

چهارم : در تمام آن ماه هزار بار بگوید: «لا اِلهَ اِلا اللّهُ و همچنینَلانَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ و همچنینَ لَو همچنینُ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ» که ثواب خیلی زیاد دارد شامل آنکه عبادت هزار ساله در نامه عملش بنویسند .

پنجم : در هر پنجشنبه آن ماه دو رکعت نماز کند در هر رکعت بعد از حمد صد مرتبه توحید و همچنین بعد از سلام صد بار صلوات بفرستد تا حق تعالى برآورد هر حاجتى که دارد از امر دین و همچنین دنیاى خود و همچنین روزه اش نیز ثواب و فضیلت دارد و همچنین روایت شده که در هر روز پنجشنبه ماه شعبان زینت مى کنند آسمانها را پس ملائکه عرض مى کنند: خداوندا بیامرز روزه داران آن روز را و همچنین دعاى ایشان رامستجاب گردان و همچنین در خبر نبوى می باشد که هرکه روز دوشنبه و همچنین پنجشنبه شعبان را روزه دارد حق تعالى بیست حاجت ازحوائج دنیا و همچنین بیست حاجت ازحاجتهاى آخرت او را برآورد .

[۱] -وسائل الشیعه، ج ۱۰، ص: ۵۱۲ ‏

[۲] -آن هم

[۳]-وسائل الشیعه؛ ج ۱۰، ص: ۴۹۰‏

[۴] -َ فَلَنْ تَفُوتَنِی أَیَّامَ حَیَاتِی صَو همچنینْمُ شَعْبَانَ إِنْ شَاءَ اللَّهُ

[۵] – بحار الانوار ۹۷/ ۷۹، ح ۴۴.

انتخاب شفقنا از وبسایت و مرکز خبرهای جدید آیت الله شبیبری زنجانی

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

چرا شعبان ،شهرستان الشفاعه نام گرفت؟ در تاریخ ۲۶ May 2016 | 2:17 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان