پیروزی‌نهایی‌گروه و حزب‌الله نزدیک می باشد؛ روایتی از مهمترین روز سیاسی دنیا

پیروزی‌نهایی‌گروه و حزب‌الله نزدیک می باشد؛ روایتی از مهمترین روز سیاسی دنیا

|پیروزی‌نهایی‌گروه و حزب‌الله نزدیک می باشد؛ روایتی از مهمترین روز سیاسی دنیا از مسیح داراب|

صدای شیعه: ناصر قندیل تحلیلگر مسائل منطقه‌ای در مقاله‌ای در روزنامه البناء لبنان به بررسی کردن عید آزادسازی و همچنین مقاومت در لبنان پرداخت و همچنین تأکید کرد که نمی‌قدرت آن حادثه را به عنوان یک حادثه تاریخی صرف در میان لبنانی‌ها و همچنین سایر عرب ها و همچنین آزادگان دنیا دانست. چرا که یک کشور عربی کوچک با حکومت ضعیف خود موفق شد اراضی اشغالی خود را بدون مذاکره و همچنین بدون قید و همچنین شرط از اسرائیل پس بگیرد، اسرائیل در آن هم زمان دولتی قوی شامل ارتش شکست‌ناپذیر بود که مصر به عنوان پهناور و بزرگ‌ترین کشور عربی با قدرتمندترین ارتش عربی نتوانست بدون پرداخت هزینه‌های بالا یعنی توافق کمپ دیوید اراضی اشغالی خود را از آن هم پس بگیرد، توافقی که هنوز هم که هنوز می باشد مانعی در مسیر تمامیت و همچنین هیبت آن کشور به شمار می‌رود.

آن حادثه در هر حجم و همچنین مقدار و اندازه‌ای زلزله‌ای پهناور و بزرگ می باشد که پیامدهای آن هم عرصه جدیدی جهت تحولات منطقه‌ای و همچنین حتی بین‌المللی ساخته یا ایجاد کرده و همچنین همچنان سایه آن پیامدها به روی سر لبنان و همچنین لبنانی‌ها و همچنین منطقه حضور دارد و همچنین شهروندان و مردم شهر لبنان نشانه‌های آن دستاورد را در لبنان و همچنین منطقه می‌بینند.

در ۲۵ می ۲۰۰۰ دوره عربی و همچنین جهانی با عنوان نقش زور در اراده و تصمیم راسخ‌سازی‌های سیاسی به پایان رسید و همچنین مرحله جدیدی با عنوان پتانسیل ملت‌ها جهت تغییر روند معادلات اقتدار و قدرت ساخته یا ایجاد شد. جنوب لبنان عرصه واقعی آن آزمایش بود، عرصه‌ای که ملتی با کمترین حد از پشتیبانی موفق شد در روند معادلات اقتدار و قدرت در برابر طرف مقابل ایستادگی کند و همچنین پس نتیجه آن می شود که آن هم جنگی ۲۰ ساله بود. آن سخن هوگو چاوز رهبر فقید در آمریکای لاتین اشتباه نبود که می‌گفت پیروزی مقاومت در جنوب لبنان آن اطمینان را ساخته یا ایجاد کرد که ضعفا و همچنین فقرا نیز می‌توانند سرنوشت خود را با دستان خود رقم بزنند. او همچنین در همین ارتباط و رابطه انقلاب‌های بولیواری را در آمریکای لاتین جهت آزادی از سیطره ایالات متحده آمریکا آغاز کرد.

 همچنین اشتباه نبود که روسیه و همچنین ایران آن حادثه را با عنوان علامت پیری منظومه های سنتی اقتدار و قدرت به رهبری واشنگتن در دنیا قلمداد کردند و همچنین اطمینان دادند که اقتدار و قدرت تضمین موازنه ‌های جدید بین‌المللی با بروز پرونده هسته‌ای ایران از یک سو و همچنین افزایش نقش ولادیمیر پوتین ریاست‌جمهور سوریه در معادلات جهت ساخته یا ایجاد موازنه بین‌المللی از سوی دیگر به ‌وجودآمده می باشد.

همچنین طبیعی بود که پس‌لرزه‌های آن اتفاق زلزله‌ای پهناور و بزرگ را در آمریکا ساخته یا ایجاد کرد و همچنین آن کشور حمله نظامی امپراتوری خود را به سمت عراق و همچنین افغانستان آغاز کرد تا بتواند سوریه و همچنین ایران را محاصره کرده و همچنین آنها را تسلیم خود نمود و همچنین پشت مقاومت را بشکند تا در نهایت بتواند دست اسرائیل را به عنوان طرف برتر در منطقه بالا ببرد. همین موضوع بود که باعث شد کاندولیزا رایس وزیر خارجه وقت آمریکا آغاز جنگ ژولای بعد از شش سال شمسی جهت سرکوب مقاوت را درد زایمان جهت تولد خاورمیانه جدید توصیف کرد. در همین راستا پاتریک بوکانون از بزرگان و رهبران گروه و حزب جمهوری‌خواه و همچنین مخالف دیدگاه های جورج بوش ریاست‌جمهور آمریکا در حمله به عراق، آن جنگ را جهت بازگرداندن اعتبار اسرائیل توصیف کرد.

در ۲۵ می ۲۰۰۰ همراه با شکست اشغالگری اسرائیل ، قفل زندان فکری نهاده شده بر گردن ملت فلسطین که آن هم‌ها را به سمت سازش‌های خفت‌بار سوق می داد، شکسته شد. به آن ترتیب بود که فلسطینی‌ها مقاومت و همچنین انتفاضه خود را آغاز کردند تا آنکه نهایتاً نوار غزه در سال شمسی ۲۰۰۵ آزاد شد و همچنین مقوله سقوط اسرائیل پهناور و بزرگ که عرصه آن هم روز به روز کوچک تر می شد، تثبیت گشت. به آن ترتیب بود که جهت اولین بار مقدار و اندازه و میزان تأثیرگذاری دیدگاه‌های اشغال اراضی دیگران در آن رژیم مورد مناقشه قرار گرفت و همچنین دیدگاه تشکیل اسرائیل پهناور و بزرگ مبتنی بر اقتدار و قدرت بازدارندگی آن رژیم مطرح شد و همچنین اسرائیل تلاش کرد امنیت حکومت‌های همسایه را با توافق‌نامه‌های سیاسی و همچنین اقتصادی معامله کند.

آن اقتدار و قدرت بود که فاجعه‌ای پهناور و بزرگ جهت اسرائیل به ‌بارآمده و همچنین پروژه اسرائیل پهناور و بزرگ را به فروپاشی کشاند. اسناد نشر یافته شده شده رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی در ارتباط و رابطه با عوامل آن شکست پیش بینی می‌کند که بلافاصله بعد از آزادسازی جنوب لبنان آن فکر کردن و اندیشیدن به فلسطینی‌ها منتقل می شود. آن موضوعی بود که زئیف شیف تحلیل‌گر مسائل منطقه‌ای در روز ۲۸ می سال شمسی ۲۰۰۰ در مقاله مشهور خود در روزنامه‌ هآرتص به آن هم اذعان کرد و همچنین گفت فلسطینی ها بلافاصله با پرچم کشور خود به سمت گذرگاه "ایرتز" حرکت خواهند کرد.

در ۲۵ می سال شمسی ۲۰۰۰ دوره رژیم‌های عربی به پایان رسید و همچنین آن رژیم‌ها بعد از متلاشی شدن نهاد فکری و همچنین دیدگاه‌های امنیتی خود در رویکرد موسوم به بهار عربی از هم پاشیدند. هزینه های پرداخت شده جهت سقوط نظریه امنیتی اسرائیل، تلاش جهت نزدیک شدن به محور مقاومت منطقه ای و همچنین نادیده‌ گرفتن تغییر پیدا کردن شدن رهبر آن جنبش به نماد اول ملت‌های عربی بود، به گونه‌ای که تصاویر او همچنین در تمامی منازل علمی و همچنین منطقه ها و مناطق عمومی نشر یافته شده شده و همچنین پرچم گروه و حزب‌الله به زینتی جهت مراسم های متنوع و گوناگون و مختلف از مناسبت‌های ملی گرفته تا عروسی‌های خانوادگی تغییر پیدا کردن شد.

پاتک غرب جهت تقابل با آن سقوط، ساخته یا ایجاد جایگزین‌های پیش‌از اجازه فروپاشی رژیم‌های عربی بود. به آن ترتیب پروژه عثمانی جدید و همچنین اخوانی سازی منطقه کلید خورد و همچنین در کنار آن پروژه هرج‌ومرج و همچنین فتنه مذهبی و همچنین فعال کردن القاعده نیز آغاز شد. در کنار آن دو رویکرد، مسیر سومی نیز ساخته یا ایجاد شد که آن هم جنگ اسرائیل بر ضد لبنان در ژولای سال شمسی ۲۰۰۶ بود  که با استقبال پادشاه عربستان همراه شد.

در ۲۵ می ۲۰۰۰، دنیا و همچنین منطقه وارد جنگ استراتژی‌های بزرگی شد که تا امروز ادامه پیدا کرده می باشد، جنگی که سوریه در دوره  حافظ اسد و همچنین بشار اسد به عنوان دژ مستحکم مقاومت و همچنین حامی و همچنین دنبال کننده گزینه‌های استراتژیک آن هم به عرصه اصلی آن جنگ تغییر پیدا کردن شده می باشد. مقاومت همچنان عامل ارزش‌ افزوده سوریه بود، ولی باید توجه داشت مداخله‌جویان در سوریه اراده و تصمیم راسخ گرفته بودند که خودشان شکل و همچنین ماهیت نظام جدید منطقه‌ای و همچنین جهانی را ترسیم کنند.

در سایه آن مقاومت،  لبنان به حکومت بزرگی تغییر پیدا کردن شد که اهالی مقاومت در آن هم به علت گرایشی که دارند احساس افتخار کرده و همچنین سر خود را بالا نگه می‌دارند. آن در حالی می باشد که افرادی که با محور مقاومت مخاصمه می‌کنند مورد توجه اقتدار و قدرت‌های پهناور و بزرگ قرار می‌گیرند و همچنین کاخ سفید به آن اشخاص نظیر فؤاد سنیوره نخست وزیر اسبق لبنان به علت دشمنی با مقاومت ارزش قایل شده و همچنین با آنها تعامل می‌کند، تعاملی که حتی در رویکرد آن کشور نسبت به نخست‌وزیر کشوری نظیر ژاپن نیز مشابه آن هم دیده نمی‌می شود. تنها علت آن رویکرد آن می باشد که او همچنین در کشوری قرار دارد که می‌تواند به مقاومت آسیب برساند، مقاومتی که باعث تخریب پروژه‌های آمریکا در منطقه شده و همچنین اقتدار و قدرت شکست‌ناپذیر آن هم که اسرائیل نماینده آن هم می باشد را تهدید کرده می باشد.

در ۲۵ می مراحل متعددی به سر آمده و همچنین مراحل جدیدی آغاز شده می باشد، مراحلی که توسط افرادی که نقاط نورانی و همچنین درخشان در مسیر پیشرفت لبنانی‌ها و همچنین تمامی آزادگان جهان ساخته یا ایجاد کردند، شامل فرماندهان شهید شیخ راغب حرب و همچنین سید عباس موسوی و همچنین حاج عماد مغنیه و همچنین سیدمصطفی بدرالدین به نگارش درآمده می باشد. اینها افرادی خواهند بود که تاریخ با وجود تمام رویکردهای تخریب و همچنین شیطنت که بر ضد مقاومت وجود داشته،نام آنها را در کنار افرادی نظیر چه گوارا و همچنین ماتسی تونگ و همچنین سایر بزرگان و رهبران جهان و همچنین آزادی قسمت و بخش و همچنین مقاومت به خاطر خواهد سپرد.

 امین حطیط تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در مقاله‌ای در روزنامه البناء لبنان نوشت: در شانزدهمین سالروز آزاد سازی جنوب لبنان و همچنین اخراج دشمن اسرائیلی از اکثرا و بیشتر اراضی لبنان در آن منطقه، جنگ جهانی علیه آن هم تحت مدیریت آمریکا و همچنین دنباله روی و همچنین مزدوری جریان‌های منطقه‌ای و همچنین بین‌المللی شامل بعضی کشورهای عربی و همچنین اسلامی دنبال می‌می شود. در سالروز آن مناسبت و همچنین در سایه پایداری افسانه‌ای محور مقاومت در دفاع از اراضی و همچنین آبرو و همچنین کرامت و همچنین تمامیت ارضی لبنان و همچنین دفاع از دستاوردهای خود تأملی در روند تقابل آن محور با دشمن صهیونیستی و همچنین دستاوردهای آن هم خواهیم داشت و همچنین اقدامات قابل انتظار متجاوزان در چارچوب آن جنگ جهانی بر ضد محور مقاومت و همچنین سوریه و همچنین منطقه را در موارد و نکات زیر بررسی کردن خواهیم کرد:

۱-     پیروزی لبنان و همچنین مقاومت در جنگ آزادسازی در شرایطی رقم خورد که دنیا از حمایت لبنان دست برداشته بود و همچنین تحولات آن کشور را به اسرائیل واگذار کرده و همچنین در قبال اشغالگری آن هم سکوت اختیار می‌کرد. محافل بین‌المللی هیچ تحرکی در قبال رد اجرای قطعنامه ۴۲۵ شورای امنیت از سوی رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی انجام نمی‌دادند. در پس نتیجه آن می شود که چیزی که باعث آزادسازی جنوب لبنان شد، مقاومت بود که به تنهایی و همچنین غریبانه در کشور خود فعالیت کرده و همچنین حتی تیم‌های سیاسی گسترده‌ای از داخل لبنان نیز آن هم را حمایت نمی‌کردند و همچنین اقلیتی از شهروندان و مردم شهر هواداران بودند. ولی باید توجه داشت مقاومت با اقدامات و همچنین اصرار خود در آن مسیر پرپیچ‌وخم ، موجودیت خود را اثبات کرده و همچنین دنیا را مجبور کرد که آن موجودیت را به رسمیت بشناسد. مقاومت فعالیت‌های میدانی خود را تثبیت کرده و همچنین خود را به عنوان یک طرف تأثیرگذار و همچنین اساسی در معادلات موجود به دشمنان تحمیل کرد و همچنین تأیید رسمی و همچنین غیررسمی گسترده‌ای را در داخل لبنان به دست آورد. تأییدی که متأسفانه به حد اجماع نرسیده می باشد.

۲-     پیروزی مقاومت در لبنان پیروزی نبود که شرایط بین‌المللی اجازه آن هم را داده باشد، چرا که در آن هم زمان دنیا بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و همچنین استقرار نیروهای ناتو در خلیج فارس از سوی آمریکا مدیریت می‌شد و همچنین هیچکس در عرصه میدانی باقی نمانده بود که بتواند به پروژه‌های استعماری "نه" بگوید، در آن میان تنها عدة اندکی از نیروهای مقاومت در لبنان بودند که از سوی سامانه ای منطقه ای حمایت می‌شدند. آن تیم‌ها توسعه پیدا کرده و همچنین محور مقاومت را تشکیل دادند که از شرق به ایران و همچنین از غرب به سواحل دریای مدیترانه و همچنین سوریه و همچنین بخشی از لبنان و همچنین فلسطین می‌رسید. آن پیروزی نقطه عطفی در روند تحرکات بین‌المللی بود و همچنین جهت غرب و همچنین آمریکا و همچنین اسرائیل سیگنالی در روند مخالف خواسته‌های آنها به شمار می‌رفت، آن در حالی بود که تمامی دنیا فرماندهی آمریکا را پذیرفته بودند و همچنین تنها محور مقاومت بود که آن وابستگی را رد کرد و همچنین جهت آن هم مبارزه کرد و همچنین اراضی خود را آزاد کرد.

۳-     تحمیل پیروزی مقاومت لبنان به اسرائیل چالش بزرگی از ماهیت چالش‌های موجودیتی جهت اسرائیل بود، از آن منظر بود که می‌بینیم رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی بلافاصله نخبگان خود را به هرتصلیا دعوت کرد تا کنفرانسی را تشکیل دهد که در بعدی به کنفرانسی سالیانه و همچنین دوره ای جهت بررسی کردن راهکارهای حمایت از اسرائیل و همچنین تثبیت موجودیت آن هم و همچنین تلاش جهت افزایش فضای استراتژیک آن هم تغییر پیدا کردن شد. کنفرانسی که به دنبال مهار شکست در لبنان و همچنین بهره بری و استفاده از متغیرات بین‌المللی و همچنین منطقه‌ای بود.

 4-       مرحله بعد از پیروزی مقاومت لبنان بار دیگر نقش نهاد ملل متحد  در نادیده گرفتن حقوق ملت‌ها و همچنین تقدیم ‌کردن آن حقوق به اردوگاه متجاوزان و همچنین استعمار را ثابت کرد، به گونه‌ای که هیئت وابسته به نهاد ملل با نقشه‌هایی جدید به لبنان آمد که مرزهای آن کشور را در جایی غیر از موقعیت اصلی آن هم نشان می داد. نقشه‌هایی که در صورتی که لبنان آنها را می‌پذیرفت، می‌توانسته بود قسمت و بخش گسترده ای از خاک آن کشور را ضایع کرده و همچنین آن هم را با دروغ و همچنین بهتان به اسرائیل تقدیم کند. ولی باید توجه داشت موضع قاطعانه لبنانی‌ها نظیر موضع‌گیری امیل لحود ریاست‌جمهور وقت لبنان در زمان آزادسازی جنوب آن کشور که من نیز به عنوان ریاست کمیته نظامی لبنان جهت بررسی در آن باره  با او همکاری می‌کردم، باعث تکمیل شدن روند عقب‌نشینی دشمن و همچنین پاک سازی اراضی لبنان براساس نقشه‌های مرزی آن کشور شد. آن صلابت ما را موفق کرد که بتوانیم ۱۷۷۵۶۰۰۰ متر مربع از اراضی لبنان را پس بگیریم. آن در حالی بود که نهاد ملل متحد اصرار داشت با ساخته یا ایجاد بهانه‌های واهی اشغالگری را در منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف بویژه مزارع اشغالی شبعا و همچنین قسمت و بخش هایی از العدیسه و همچنین رمیش و همچنین المطله ادامه دهد

۵-       حوادث بعد از عقب‌نشینی نشان داد که صاحب حق هر مقدار و اندازه که اقتدار و قدرت مادی محدودی داشته باشد، می‌تواند ایستادگی کرده و همچنین و همچنین حق خود را مطالبه کند. فرقی نمی‌کند که متجاوز چه مقدار و اندازه و میزان اقتدار و قدرت داشته و همچنین مجهز به چه سلاح‌هایی بوده و همچنین چه اهرم‌های فشاری در اختیار داشته باشد. هنگام و زمانی که آن مباحث و مطالب را می‌نویسم، به مذاکرات مشهوری که بین من و همچنین مادلین آلبرایت وزیر خارجه وقت آمریکا اتفاق افتاد، فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم  او می‌خواست از ما آن اعتراف را بگیرد که مصوبه ۴۲۵ نهاد ملل متحد اجرایی شده می باشد، آن در حالی بود که اسرائیل همچنان قسمت و بخش‌هایی از اراضی داخلی لبنان را تحت اشغال خود داشت. هنگامی که من آن مطالبات را رد کردم ، آن هم را به نزد امیل لحود برد تا شاید بتواند با فشار بر او، آن موضوع را رسمیت دهد، ولی باید توجه داشت اقتدار و قدرت ملی و همچنین بازدارندگی و همچنین ثبات نظامی و همچنین سیاسی لحود باعث شد او نتواند آن کار را بکند و همچنین لحود با روند پاک‌سازی اراضی لبنان موافقت کرد.

۶اتفاقی که همه معادلات را بهم ریخت/ روایتی از مهمترین روز سیاسی دنیا/آماده نشر-       اتفاقی که در حال حاظر در جریان می باشد و همچنین جنگ جهانی که آمریکا و همچنین اسرائیل آن هم را مدیریت می‌کنند، اقدامی انتقام‌جویانه نسبت به شکستی می باشد که اردوگاه استعمار و همچنین تجاوز در منطقه گرفتن کرده، شکستی که میدان ابتدایی و اولیه آن هم در سال شمسی ۲۰۰۰ رقم خورد و همچنین در سال شمسی ۲۰۰۶ نیز تأکید مجددی بر آن هم صورت گرفت. اتفاقاتی که امروز در سوریه رخ می‌دهد ، ارتباطی با آزادی و همچنین دموکراسی و همچنین اصلاحات سیاسی ندارد ، بلکه حمله ای متجاوزانه و همچنین استعماری از سوی غرب بر ضد حلقه میانی محور مقاومت می باشد که طرح‌های آمریکا را جهت مسلط بودن و تسلط داشتن بر خاورمیانه و همچنین تمامی جهان و همچنین بنیان‌گذاری نظام تک قطبی  در دنیا از بین برده می باشد. از آن منظر درگیری‌های امروز در سوریه از سوی محور مقاومت در دو هدف دنبال می‌می شود: هدف اول حمایت از دستاوردهای تحقق‌یافته و همچنین وفاداری نسبت به خون شهدا و همچنین جان‌فشانی‌های انجام شده می باشد و همچنین هدف دوم که اصل و همچنین مبنای آن مقاومت می باشد ، استمرار روند دفاع از خود و همچنین حفظ موجودیت و همچنین تمامیت و همچنین استقلال آن محور می باشد.

۷-       روندی که محور مقاومت و همچنین به ویژه گروه و حزب‌الله لبنان در باره محاصره و همچنین تحریم و همچنین فشارهای موجود با آن هم مواجه می باشد، ریشه در آزادسازی جنوب لبنان در سال شمسی ۲۰۰۰ دارد و همچنین به دنبال انتقام از شکست در سال شمسی ۲۰۰۶ انجام می‌می شود. آمریکا مقاومت را عاملی می‌داند که طرح و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب‌های استعمار را در منطقه به شکست کشانده می باشد، به همین علت می باشد که تدابیر انتقام‌جویانه و همچنین مجازات‌هایی نامشروع و همچنین غیرقانونی جهت آن هم تدارک دیده می باشد. اقداماتی که هرگز با مواضع و همچنین گفته‌های غرب در باره آزادی و همچنین دموکراسی و همچنین حق ملت‌ها در دفاع از خود و همچنین آزادی و همچنین حقوقش تناسبی ندارد.

۸-       براساس آنچه که گفته شد روز مقاومت و همچنین آزاد سازی ، روزی افتخارآفرین در لبنان بوده و همچنین البته مسئولیتی نیز[بر دوش ما ] قرار می‌دهد، مبنی بر آنکه بعد از تمامی تلاش‌ها و همچنین دستاوردهای بررسی کننده و پروهشگر شده، هیچ کس نمی‌تواند عقب‌نشینی کند. مقاومت منطقه‌ای با سه رکن اساسی ایران و همچنین سوریه و همچنین گروه و حزب‌الله صلابت و همچنین اراده و همچنین اقتدار و قدرت خود در آن تقابل را نشان داد و همچنین ثابت کرد که جامعه مقاومت به ویژه در لبنان آن ساختارها و همچنین گرایش‌ها را در اختیار دارد. جدید و تو و تازه‌ترین آن رفتار را  در انتخابات شورای شهرستان و همچنین تعهد لبنان به حمایت از مقاومت با وجود تمامی تحریم‌ها و همچنین فشارها می‌قدرت دید. از همین منظر می باشد که ما می‌گوییم مقاومت با چنین شرایط و همچنین مختصاتی شایسته هیچ چیزی غیر از پیروزی نیست. به همین علت بود که سید حسن نصرالله دبیر کل گروه و حزب‌الله لبنان تأکید کرده زمان پیروزی‌ها فرارسیده می باشد و همچنین موعد پیروزی نهایی ما روز به روز نزدیک‌تر می‌می شود.

منبع: مشرق

انتهای پیام

پیروزی‌نهایی‌گروه و حزب‌الله نزدیک می باشد؛ روایتی از مهمترین روز سیاسی دنیا در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان