روز جهانی بدون دخانیات محو در دود قلیان ظهور عصر "قلیانیسم" در ایران

روز جهانی بدون دخانیات محو در دود قلیان ظهور عصر "قلیانیسم" در ایران

|روز جهانی بدون دخانیات محو در دود قلیان ظهور عصر "قلیانیسم" در ایران از مسیح داراب|

صدای شیعه: تاریخ قطعی وارد شدن تنباکو به ایران را نمی قدرت مشخص کردن کرد. ولی آنچه که در تاریخ می‌قدرت به طورقطع به آن هم اشاره کرد ولی باید توجه داشت می‌قدرت گفت وارد شدن توتون و همچنین تنباکو همزمان با حمله پرتقالی‌ها به خلیج فارس و همچنین اشغال جزایر جنوبی ایران در حوالی سال شمسی ۹۱۳ هجری قمری بوده می باشد.

ژان باتیست تاورنیه جهانگرد و همچنین بازرگان معروف فرانسوی که در عصر صفوی بارها به ایران و همچنین مشرق زمین سفر کرده در توصیف نحوه بهره بری و استفاده از قلیان در سفرنامه خود اینگونه می‌‌نویسد: «ایرانیان؛ زن و همچنین مرد، به طوری از جوانی عادت به کشیدن تنباکو کرده اند، که کاسبی که بایستی و حتما روزی پنج شاهی خرج کند، سه شاهی آن هم را به مصرف تنباکو می‌رسانند، می‌گویند در صورتی که تنباکو نمی داشتیم چگونه و چطوری ممکن بود کیف و همچنین دماغ داشته باشیم».

قدیم‌ترین ذکری که از قلیان در ادبیات فارسی شده در همین برهه زمانی و همچنین مرتبط به شاعری به نام اهلی شیرازی (متوفی در سال شمسی ۹۴۲ هجری قمری) می باشد. او همچنین رباعی زیر را در وصف قلیان سروده می باشد:

قلیان ز لب تو بهره ور می‌گردد
نی در دهن تو نیشکر می‌گردد

بر گِرد رخ تو دود تنباکو نیست
ابریست که بر گِرد قمر می‌گردد

شاید اهلی شیرازی ۵۰۰ سال شمسی پیش فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نمی‌کرد که ۵ قرن بعد از سرودن آن رباعی انواع و همچنین اقسام تنباکوهای میوه‌ای معطری که حاوی مواد سمی و همچنین خطرناکی زیرا و به درستی که بنزن خواهند بود، نی‌ در دهان را به جای نیشکر تغییر پیدا کردن به انواع سرطان‌ها و همچنین بیماری‌های خونی و همچنین تنفسی کند و همچنین آن ابر مورد اشاره جناب اهلی راه تنفس‌ جوانان امروز را ببندد.

در خیابان‌ها چیزی که بیش از پیش به چشم می‌خورد یک درمیان شعب موسسات اقتصادی و مالی و همچنین اعتباری و همچنین قهوه‌منزل و خانه‌ها می باشد، آن هم‌گونه که کارخانه‌های متعدد با دودکش‌های بلند نشانه‌ دوران انقلاب صنعتی بود! شاید بتوان آنها را نمادهای دوران قلیانیسم در زمان رکود اقتصادی ایران دانست. پارک، بوستان، خیابان، جنگل، کوه، دریا و همچنین هر جایی که فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنید عده‌ای عمدتا جوون دور هم نشسته و همچنین سمفونی دود دار قُل قُل را با هم می‌نوازند. دیگر حتی قبح بهره بری و استفاده از قلیان در میان خانواده‌ها هم شکسته شده و همچنین در روزی مثل ۱۳ فروردین امسال می‌توانستید خانواده‌هایی را ببینید که پدر و همچنین مادر و همچنین خواهر و همچنین برادر همه با هم در یک دورهمی دودزا در دامان طبیعت نشسته و همچنین لذت می‌برند.

%name روز جهانی بدون دخانیات محو در دود قلیان ظهور عصر "قلیانیسم" در ایران

دکتر خسرو صادق‌نیت ریاست مرکز سلامت محیط و همچنین کار وزارت بهداشت با اشاره به فراگیر شدن مصرف قلیان در کشور، گفتن می‌کند: متاسفانه همراه با رشد مصرف قلیان، بهره بری و استفاده از قلیان، خانوادگی شده می باشد یعنی پدر و همچنین مادر به راحتی در کنار فرزندان قلیان مصرف می‌کنند در حالی که در مورد سیگار، چنین شرایطی حاکم نیست.

%name روز جهانی بدون دخانیات محو در دود قلیان ظهور عصر "قلیانیسم" در ایران

مهمترین سوالی که آن روزها می‌قدرت پرسید آن می باشد که چرا آن تغییر سریع در سال شمسی‌های اخیر و همچنین استقبال گسترده از سوی جامعه به خصوص جوانان نسبت به استعمال دخانیات و همچنین قلیان به وجود آمده تا حدی که شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات با عنوان "قلیان، سمی جهت سلامت خانواده" در نظر گرفته شده و همچنین سیگار تقریبا به اولویت دوم تغییر پیدا کردن شده می باشد.

یکی از علت‌های آن پدیده وجود باورهای غلط در خصوص قلیان در جامعه می باشد که بعضی از آنها ریشه‌ در قرن‌های قبل داشته و همچنین تا به امروز نیز وجود دارد. به روش مثال تاورنیه در آن خصوص به یک باور قدیمی در مورد ضرر کمتر قلیان اشاره کرده و همچنین می‌گوید: "به واسطه آبی که به قلیان می‌ریزند دود تنباکو تصفیه می‌می شود و همچنین کمتر ضرر می‌رساند والا با آن همه قلیان که می‌کشند، مقاومت جهت آنها غیر ممکن می باشد".

دکتر نوذر نخعی دست یار بهداشتی دانشگاه علوم علم پزشکی جدید کرمان با اشاره به باورهای نادرستی که نسبت به قلیان در جامعه وجود دارد، تصریح می‌کند: عده‌ای تصور می‌کنند که دود قلیان به دلیل آینکه از آب رد می‌می شود، خطرات کمتری نسبت به سیگار دارد، آن در حالی می باشد که مطالعات نشان داده می باشد که ۹۵ قسمت و بخش نیکوتین بعد از گذشتن دود قلیان از آب می‌گذرد.

توجیه غیره ای که در باره استعمال قلیان وجود دارد اعتیاد آور نبودن آن هم می باشد، خیلی از افرادی که در ابتدا مصرف سیگار‌ و همچنین حتی مواد اعتیاد آور و مخدر را شروع کرده‌اند نیز همین تصور مشترک را داشتند ولی باید توجه داشت به مرور زمان آن امر به لحاظ علمی اثبات شد که مصرف تفریحی قلیان در صورت استمرار منجر به اعتیاد به تنباکو می‌می شود.

نخعی در مورد باور نادرست غیره ای که در خصوص مصرف قلیان مبنی بر «تعویض دهانی قلیان سبب می‌می شود از سرایت بیماری‌ها پیشگیری می شود» نیز می‌گوید: مطالعات نشان داده که شیلنگ و همچنین بطری قلیان در حدود ۸۵ قسمت و بخش موارد حاوی باکتری‌های متعددی خواهند بود لذا با تعویض دهانی قلیان نمی‌قدرت عدم انتقال بعضی بیماری‌های مسری شامل سل را منتفی دانست.

همه آن موارد را می‌قدرت به سهل الوصول بودن، ارزان بودن، نبود تفریح جایگزین، کنجکاوی، تلاش جهت دوست‌یابی، همرنگی فرهنگی و اجتماعی، الگوهای نامناسب فرهنگی و اجتماعی، احساس اعتماد به نفس کاذب و همچنین … را می‌قدرت شامل عوامل فراگیر شدن مصرف قلیان در جامعه دانست.

%name روز جهانی بدون دخانیات محو در دود قلیان ظهور عصر "قلیانیسم" در ایران

نبود تفریح جایگزین و همچنین ارزان جهت جوانان، گران بودن مکان‌ها و همچنین امکانات اسپورت و ورزشی به اضافه معضلاتی زیرا و به درستی که بیکاری و همچنین نداشتن کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل همه دست به دست هم داده‌اند تا جوانان، بسیاری از اوقات شبانه روز خود را به امری اختصاص بدهند که نه تنها از نظر مادی جهت آنها ضرر آفرین می باشد بلکه در بعدی نه چندان دور معظلات و مسائل و مشکلات جسمی غیر قابل جبرانی برایشان بوجود خواهد آورد.

%name روز جهانی بدون دخانیات محو در دود قلیان ظهور عصر "قلیانیسم" در ایران

تغییر تصاویر بر روی پاکت‌های سیگار

متاسفانه با نزدیک شدن به هفته مبارزه با دخانیات همچنان مسئولان بهداشت کشور به ارائه آمار در خصوص مضرات سیگار و همچنین قلیان می‌پردازند، قوه انتظامی از برخورد با قهوه‌منزل و خانه‌های بدون مجوز و همچنین مکان‌های غیر مجاز عرضه قلیان سخن می‌گوید، وزارت صنعت معدن و همچنین تجارت هم که چراغ خاموش مشغول ساخته یا ایجاد کارخانه‌های تولید مواد دخانی و همچنین واردات انبوه تنباکوهای مضر در فضای پسابرجام می باشد، حتی به خود زحمت نمی‌دهند که طبق عرف جهانی تصاویر بر روی پاکت‌های سیگار و همچنین تنباکو را هر از چندگاهی عوض کنند. وزارت ورزش و همچنین جوانان هم کلا نظری ندارد و همچنین سایر دستگاه‌ها هم دور از شأن خود می‌دانند که به آن بحث و داستان وارد شدن کنند. ولی باید توجه داشت به واقع حل ریشه‌ای آن معضل بدون هم‌اندیشی، احساس مسئولیت و همچنین تهیه یک نقشه راه واحد که نقش هر یک از دستگاه‌های مسئول در آن هم مشخص شده باشد امکان‌پذیر می باشد؟

منبع: نسیم آنلاین

انتهای پیام

روز جهانی بدون دخانیات محو در دود قلیان ظهور عصر "قلیانیسم" در ایران در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان