تسویه حساب سیاسی عربستان در مراسم حج

تسویه حساب سیاسی عربستان در مراسم حج

|تسویه حساب سیاسی عربستان در مراسم حج از مسیح داراب|

صدای شیعه: از سال شمسی قبل و همچنین بعد از تعرض به ۲ نوجوان ایرانی در فرودگاه جده و همچنین شهادت مظلومانه حجاج در فاجعه منا، روابط ایران و همچنین عربستان سعودی پرتنش تر از قبل شد. در پی اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی برجسته شیعی و همچنین شکل گیری اعتراض ها و همچنین قطع روابط دیپلماتیک با ایران از سوی عربستان، آن روابط پرتنش بحرانی تر شد. حال مقام های سعودی در صددند تا از طریق کشاندن آن دعواهای سیاسی به موضوع حج تمتع، با کارشکنی و همچنین وقت کُشی از وارد شدن زایران ایرانی به عربستان جلوگیری کنند.

«علی جنتی» وزیر فرهنگ و همچنین ارشاد اسلامی چند روز پیش، از رفتار عربستان در ارتباط و رابطه با حضور زایران ایرانی در مراسم حج انتقاد کرد و همچنین گفت: نمایش حج امسال منوط به همراهی مقامات سعودی می باشد ولی باید توجه داشت متاسفانه در چند ماه قبل حکومت عربستان کارشکنی کرده می باشد.

در پی اعدام شیخ نمر در عربستان و همچنین شکل گیری اعتراض ها در اکثرا و بیشتر کشورهای اسلامی، عده ای از معترضان خشمگین خودسرانه، در تهران و همچنین مشهد به سفارت و همچنین کنسولگری عربستان حمله کردند. هر چند آن رخداد به صورت رسمی از سوی مقام های ایرانی محکوم و همچنین دستور تعقیب قضایی عاملان صادر شد، ولی باید توجه داشت بهانه ای شد تا سعودی ها با تصمیمی عجولانه روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کنند.

حال عربستان در صدد می باشد با مضر و همچنین بد بهره بری و استفاده از آن مسایل و همچنین سیاسی کاری در موضوع حج و همچنین تعلل و همچنین اهمال در انجام مسائل آن هم، سد راه حضور زایران ایرانی می شود.
در طول سه ماه قبل تلاش های بسیاری از جانب وزارت فرهنگ و همچنین ارشاد اسلامی و همچنین نهاد حج و همچنین زیارت انجام شد تا مسایل، مشکل ها و همچنین حاشیه های حج ۹۵ حل و همچنین فصل می شود و همچنین اختلاف ها و همچنین تنش های سیاسی به دور از فریضه مقدس حج قرار گیرد. ولی باید توجه داشت هنگامی که قرار شد هیاتی از ایران جهت گفت وگو در مورد مسایل حج به عربستان اعزام می شود، آن فرایند به دلیل تعلل سعودی ها در واگذاری روادید، ۲ ماه به طول انجامید و همچنین زمان بسیاری که می توانسته بود به پیگیری مسایل مرتبط به حج اختصاص داده می شود با بی توجهی سعودی ها هدر رفت.

سعودی ها با اقدام های تاسف برانگیز خود، بی احترامی را به آخر رساندند و همچنین زمانی که بعد از مانع تراشی های خیلی زیاد، جهت «سعید اوحدی» رییس نهاد حج و همچنین زیارت روادید صادر شد تا به عربستان سفر کند، با وجود داشتن پاسپورت سیاسی، از او انگشت نگاری به عمل آمد و همچنین وسایل او همچنین مورد تفتیش قرار گرفت.

طنز ماجرا آن جا می باشد که از طریق تریبون های پادشاهی سعودی آن روش القا می می شود که جمهوری اسلامی ایران در صدد مضر و همچنین بد بهره بری و استفاده سیاسی از حج و همچنین کشاندن اختلاف ها به مقوله مذهبی می باشد. وزارت حج عربستان روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه طی بیانیه ای اعلام کرد: ایران مسوول تصمیماتش در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی و همچنین در مورد حج می باشد. عربستان از حضور حجاج سرتاسر جهان استقبال می کند. البته مراسم بایستی و حتما در چارچوب سیستم و همچنین اصولی که عربستان جهت مسائل حج تنظیم کرده می باشد سازماندهی می شود.

حکام سعودی مدعی اند مانع از حضور زایران در فریضه حج نخواهند شد ولی باید توجه داشت در عمل کارشکنی و همچنین تعلل را به حدی رسانده اند که زمان کافی جهت انجام هماهنگی های مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری و همچنین ثبت نام زایران و همچنین صدور روادید جهت آن هم ها امکان پذیر نباشد. تا همین هنگام هم با توجه به زمان نمایش حج ۹۵ در شهریور ماه، به خط قرمز زمان بندی نزدیک شده ایم.

افزون بر موارد یاد شده، پیش شرط هایی که مقام های سعودی جهت حضور زایران ایرانی گذاشته اند، اوضاع پیچیده تری جهت اقامه آن فریضه الهی ساخته یا ایجاد کرده می باشد. عربستان اعلام کرده می باشد که با توجه به قطع روابط دیپلماتیک بین تهران و همچنین ریاض صدور روادید در کشور ثالث صورت پذیرد. همچنین اجازه فرود به هیچ یک از هواپیماهای ایرانی داده نخواهد شد و همچنین زایران تنها و فقط با ناوگان هوایی سعودی جابه جا خواهند شد. در ادامه، مقام های عربستان به بهانه های بی اساسی مانند ساخته یا ایجاد اخلال در حرکت دیگر حجاج، اجازه نمایش مراسم دعای کمیل و همچنین برائت از مشرکین را به حجاج ایرانی نخواهند داد.

در برابرِ تمام آن کارشکنی ها و همچنین بی حرمتی ها شاهد خویشتنداری و همچنین سعه صدر مقام های ایرانی هستیم. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا یک خواسته مهم داشته و همچنین آن هم موضوع تامین امنیت زایران می باشد؛ خواسته ای که با توجه مضر و همچنین بد مدیریت و همچنین بی کفایتی مسوولان سعودی نمایش حج که فاجعه تاسف بار منا را رقم زد، خیلی زیاد طبیعی می باشد.

مسوولان حج ایران معتقدند با توجه به آنکه سفارت سوییس در تهران حافظ منافع عربستان در ایران می باشد، فرایند صدور روادید هم بایستی و حتما در داخل ایران و همچنین از طریق سفارت سوییس انجام می شود.

در جدید و تو و تازه ترین موضع گیری، نهاد حج و همچنین زیارت با نشر بیانیه ای در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه، از حکومت عربستان خواست در کوتاه ترین زمان باره مناسب را جهت اعزام حجاج فراهم سازد و همچنین مانع انجام فریضه حج نشود. در آن بیانیه از وزارت حج عربستان خواسته شده نظر صریح وزارت مسائل خارجه و همچنین نهاد هواپیمایی سعودی را در خصوص موارد زیر اعلام کند:

۱-صدور روادید حجاج ایرانی
۲-انتقال حجاج ایرانی با ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و همچنین هواپیمایی سعودی به مانند سال شمسی های قبل.

در پایان بایستی و حتما یادآورشد مسوولان جمهوری اسلامی ایران تا به اینجا از هیچ تلاشی جهت حضور زایران ایرانی در حج ۹۵ فرو گذار نکرده اند ولی باید توجه داشت مسوولان سعودی به گونه ای رفتار می کنند که آشکار می باشد تمایلی جهت پذیرش زایران ایرانی نزد آن هم ها وجود ندارد.

حکام سعودی نیت و اراده دارند از آن فریضه دینی به مانند اهرم فشاری روی ایران و همچنین ابزاری جهت تسویه حساب ناکامی های خود در صحنه سیاسی بهره بری و استفاده کنند. گویی آن هم ها در صدد جبران شکست های خود در سوریه و همچنین عراق و همچنین یمن از راه در اختیار گرفتن همه مسائل حج و همچنین نمایش سلیقه ای آن هم خواهند بود تا به گمان خود جمهوری اسلامی ایران را در تنگنا قرار دهند. ولی باید توجه داشت آنچه روشن می باشد آن می باشد که ایرانی ها تنها حج عزتمندانه را می خواهند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

تسویه حساب سیاسی عربستان در مراسم حج در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان