تاکید حضرت آیت الله مکارم شیرازی بر توجه به سنتهای اسلامی در شهرسازی: در شهرسازی نباید غرق در غرب شویم

makarem 14 تاکید حضرت آیت الله مکارم شیرازی بر توجه به سنتهای اسلامی در شهرسازی: در شهرسازی نباید غرق در غرب شویم

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی بر رعایت سنت ایرانی اسلامی در ساخت و همچنین سازها تاکید کرد و همچنین گفت: نباید در شهرسازی غرق در غرب شویم و همچنین سنت ایرانی اسلامی خود را فراموش کنیم.

به نقل از روزنامه نویس و خبرنگار شفقنا در قم، آن مرجع تقلید امروز در دیدار افراد شورای عالی استانها با اشاره به اهمیت مشورت در قرآن کریم ابراز کرد: مشورت تا جایی از اهمیت برخوردار می باشد که خداوند والدین را به مشورت در شیرگرفتن فرزند از شیر مادر توصیه می کند.

او تشکیل شورای عالی استانها را گامی موثر در انتقال تجربیات شوراهای متنوع و گوناگون و مختلف شهرستان و همچنین روستا به یکدیگر دانست و همچنین گفت: آن انتقال تجربیات و همچنین در کنار هم بودن باعث می می شود شوراها درک بهتری از مسائل داشته و همچنین با صدای واحد خواسته های خود را به مجلس و همچنین حکومت اعلام کنند.

آیت الله مکارم شیرازی بر رعایت حقوق اقشار ضعیف جامعه تاکید و همچنین ابراز کرد: شورای شهرستان و همچنین شهرداری بودجه مستقلی ندارد و همچنین از طریق کمک شهروندان و مردم شهر اداره می می شود و همچنین لذا بایستی و حتما مراقبت کرد در آن کمک گرفتن به قشر ضعیف فشار وارد نشود.

او بر فرهنگسازی نسبت به فعالیتهای شوراها تاکید کرد و همچنین افزود:  بایستی و حتما شهروندان و مردم شهر را با فعالیتهای شورای شهرستان آشنا کرد تا بدانند هزینه ای از آنها گرفته می می شود منجر به افزایش سرویس ها و خدمات شهری و همچنین آبادانی شهرستان می می شود.

آن مرجع تقلید همچنین به ساخت و همچنین سازهای مزاحم هم اشاره و همچنین گفتن داشت: جهت آن پیشامد جدید بایستی و حتما برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی کرد تا آن ساخت و همچنین سازها جهت شهروندان و مردم شهر ساخته یا ایجاد مزاحمت نکند.

او در ادامه سخنان خود توجه افراد شورا را به اهمیت ساخت مساجد در شهرها و روستاها و همچنین شهرک های جدید و تو و تازه احداث جلب نمود و همچنین گفت:  بایستی و حتما قبل از اجرای نقشه شهرک به آن مسائل اهمیت داده می شود و همچنین نباید از آن پیشامد جدید غفلت کرد ولی متاسفانه کوتاهی هایی در آن باره گرفته شده و همچنین غفلت هایی شده می باشد. بعضی ها شهرک می سازند بعد می آیند جهت ساخت مسجد  و همچنین مدرسه کمک می گیرند.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: موضوع دیگر پارکینگ می باشد هنگام و زمانی که پول جهت ساخت پارکینگ گرفته می می شود جهت ساخت آن هم هزینه نمی می شود و همچنین حتی بعضی ها اول مجوز ساخت پارکینگ می گیرند و همچنین بعد به عنوان سالن اجتماعات از آن هم بهره بری و استفاده می کنند. بایستی و حتما به آن مسائل نظارت جدی تری می شود.

او توجه به سنت های ایرانی اسلامی را در شهرسازی خواستار شد و همچنین تاکید کرد: نباید ساخت وسازها شکل و همچنین شمایل اروپایی پیدا کند، هنگام و زمانی که در لندن آجر روی آجر می خواهند بگذارند از شهرداری اجازه می گیرند زیرا و به درستی که بر رعایت سنت در شهرستان سازی تاکید دارند پس ما هم نباید در شهرسازی غرق در غرب شویم و همچنین سنت ایرانی اسلامی خود را فراموش کنیم.

آن مرجع تقلید شوراها را به پرهیز از جناح بازی و همچنین باندبازی توصیه کرد و همچنین گفت: پیشامد جدید مهم آن می باشد که شوراها نباید گرفتار پیشامد جدید جناحی و همچنین باند بازی می شود بلکه بایستی و حتما مستقل عمل کنند زیرا و به درستی که در وابستگی به جناح خاص، هدف آن می می شود که آن جناح، جناح دیگر را از صحنه خارج کند و همچنین دیگر زمانی جهت خدمت رسانی باقی نمی ماند.

تعامل شورا با حکومت و همچنین اطلاع رسانی به شهروندان و مردم شهر از موارد و نکات غیره ای بود که آیت الله مکارم شیرازی، افراد شورای عالی استانها را نسبت به آن هم  توجه داد و همچنین افزود: کارهایی که می کنید به گوش شهروندان و مردم شهر برسانید  تا شهروندان و مردم شهر فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نکنند آن پولهایی که از آنها جهت خدمت به شهرستان گرفته می می شود در کجا هزینه می می شود.

او اهمیت دادن به مراکز و همچنین مسائل فرهنگی را شامل مواردی دانست که شهرداری ها بایستی و حتما به آن هم توجه کنند و همچنین گفت: بایستی و حتما جهت احیاء دین  و همچنین مسجد هزینه کرد؛ در صورتی که مراکز دینی درست باشد امنیت و همچنین آرامش درست خواهد بود ولی باید توجه داشت در صورتی که شهروندان و مردم شهر از ارزشها فاصله بگیرند، امنیت هم از بین خواهد رفت.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

تاکید حضرت آیت الله مکارم شیرازی بر توجه به سنتهای اسلامی در شهرسازی: در شهرسازی نباید غرق در غرب شویم در تاریخ ۲۵ May 2016 | 11:23 am نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان