آیا توهین به مقدسات مسلمانان، خط قرمز حقوق ‌بشر نیست؟

آیا توهین به مقدسات مسلمانان، خط قرمز حقوق ‌بشر نیست؟

|آیا توهین به مقدسات مسلمانان، خط قرمز حقوق ‌بشر نیست؟ از مسیح داراب|

صدای شیعه: مدتی می باشد در رشته‌ حقوق به فعالیت می‌پردازم و همچنین در مورد موضوعات متعدد آن رشته مطالعه کرده‌ام و همچنین چند سالی می باشد که در شاخه‌ حقوق عمومی فعالیت پژوهشی می‌کنم. چیزی که همواره جهت من جای سوال داشت، برخورد «حقوق‌بشر» با مسلمانان بود؛ از آن‌رو همواره در مطالعه‌ اسناد حقوق‌بشری مانند اعلامیه‌ جهانی حقوق‌بشر و همچنین میثاق حقوق مدنی- سیاسی به دنبال مقرراتی در آن‌باره بودم و همچنین همچنین نحوه‌ اهتمام مقامات بین‌المللی را در آن مسائل دیدن و همچنین رصد می‌کردم؛ اقداماتی همچون کشتار جمعی شهروندان و مردم شهر میانمار(برمه) و همچنین اقدامات مکرر کشیشان در آتش زدن قرآن و همچنین همچنین بی‌توجهی به حقوق مسلمانان در ایالات متحده آمریکا شامل وضع محدودیت‌های رفت و همچنین آمدی و همچنین اقامت اشخاص مسلمان در ایالات متحده‌ آمریکا و همچنین همچنین محدودیت‌های حجاب در کشور فرانسه و همچنین کشیدن کاریکاتورهای توهین‌آمیز توسط تیم «شارلی ابدو» و همچنین ده‌ها واقعه‌ دیگر شاید جهت انظار و افکار عمومی ایران خیلی زیاد آشنا باشد و همچنین چیزی که در مقابل آن اتفاقات دیدن می‌کردم تنها «سکوت» بود.
دلیل آن سکوت چیزی جز بی‌توجهی و همچنین دشمنی دیرینه با مسلمانان نیست و همچنین گویی قواعد حقوق‌بشر یک استثنا خورده‌اند و همچنین آن هم «مسلمانان» خواهند بود. کوچک‌ترین رخدادها در بعضی کشورهای اروپایی و همچنین کشته‌شدن چند فرد یا شخص به بحران حقوق‌بشر در جهان تغییر پیدا کردن می‌می شود و همچنین بسیاری جهت آن هم پیام‌ها ارسال و همچنین اظهار تأسف می‌کنند؛ لیکن کشته‌شدن هزاران هزار انسان مسلمان اعم از اهل تشیع و همچنین تسنن، گویی جهت هیچ‌یک از آحاد بشر و همچنین حقوق‌بشر دردناک و همچنین دردآور نیست. در حوادث اخیر در پاریس هم رهبری اشاره کردند که پاریس بخشی از چیزی را تجربه کرد که شهروندان و مردم شهر کشورهای عراق و همچنین سوریه مدت‌هاست به روش هر روز خدا با آن هم زندگی می‌کنند و همچنین آن هم را تجربه می‌کنند.
حقوق‌بشر مجموعه‌ قواعدی می باشد که به روش معمول جهت آحاد بشر وضع شده می باشد و همچنین همچنین بایستی و حتما فارغ از دین و همچنین مذهب و همچنین جنسیت و همچنین نژاد جهت تمام آحاد بشر اعمال و همچنین تضمین می شود. فارغ از ایرادات مساله‌ حقوق‌بشر و همچنین تعارض بعضی احکام آن هم شامل برابری حقوق زن و همچنین مرد با اسلام، مقررات مرتبط به منع توهین به مقدسات و همچنین احترام به ادیان گوناگون، از پایه‌های بدیهی و همچنین ابتدایی و اولیه‌ آن حقوق تلقی می‌می شود. به موجب ماده «18» اعلامیه جهانی حقوق‌بشر «هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و همچنین دین می باشد… و همچنین هیچ فردی حق اهانت و همچنین تعرض به فرد غیره ای را به لحاظ تمایز و همچنین اختلاف اندیشه ندارد» و همچنین مطابق بند دوم ماده «20» میثاق بین‌المللی حقوق مدنی- سیاسی «هرگونه ترغیب به تنفر ملی یا نژادی یا مذهبی که باعث تحریک به تبعیض یا دشمنی و همچنین خشونت می شود، به ‌موجب قانون ممنوع می باشد». در اسناد دیگر بین‌المللی مانند کنوانسیون اروپایی حقوق‌بشر و همچنین سایر کنوانسیون‌های منطقه‌ای نیز به مساله آزادی گفتن و همچنین محدودیت‌های ناظر بر آن هم شامل توهین به مقدسات و همچنین مذاهب اشاره شده می باشد.
در پی اقدام توهین‌آمیز و همچنین شرم‌آور «شادی صدر» در نشر عکسی از خود در حالی که بر کاناپه‌ای نشسته می باشد که تصاویر مرتبط به کتیبه‌های عزاداری امام و پیشوا حسین(ع) بر آن هم منقش می باشد، آن پرسش به میان می‌آید که چگونه چنین فردی یا شخصی که خود را مدعی حقوق‌بشر می‌نامد و همچنین اتفاقاً حقوق‌خوانده نیز هست، به احکام و همچنین قواعد پایه‌ای حقوق‌بشر هم آگاهی ندارد- یا دارد و همچنین می‌خواهد آگاهانه آنها را زیر پا بگذارد- و همچنین احساسات میلیون‌ها مسلمان را جریحه‌دار کند؟ «شادی صدر» که عضو فعال کمپین قانون بی‌سنگسار می باشد و همچنین از فعالان ایرانی حقوق زنان و همچنین جریان فمینیسم می باشد، بارها و همچنین بارها با طرح ایده‌های متنوع و گوناگون و مختلف از حقوق‌بشر و همچنین از حقوق زنان و همچنین… سخن گفته می باشد؛ حال چگونه می باشد که چنین اقدام توهین‌آمیزی را نقض حقوق میلیون‌ها انسان مسلمان تلقی نمی‌کند؟
بعد از اقدام توهین‌آمیز شادی صدر به مقدسات اسلامی، پرسشی که در شبکه‌های فرهنگی و اجتماعی و همچنین میان حقوقدانان مطرح شد، آن بود که آیا آن اقدام قابل مجازات می باشد و همچنین آیا جرمی بررسی کننده و پروهشگر شده می باشد یا خیر؟ آن اقدام توهین‌آمیز به جهت جرم و جنایت‌انگاری توهین به مقدسات اسلامی در قوانین جزایی جمهوری اسلامی ایران، قابل پیگیری حقوقی می باشد و همچنین شایسته می باشد در آن‌باره اقدام عملی صورت بگیرد. به موجب ماده «7» قانون مجازات اسلامی تصویب شده و مصوب قانون ۱۳۹۲ و همچنین همچنین ماده «5» آن قانون، اصل سرزمینی‌بودن قوانین جزایی، در مواردی استثنا شده می باشد. ماده «7» گفتن می‌کند: «همچنین و علاوه بر موارد مذکور در مواد فوق [منظور مواد «5» و همچنین «6» قانون مجازات اسلامی تصویب شده و مصوب قانون ۱۳۹۲ می باشد] هریک از اتباع ایران در خارج از کشور مرتکب جرمی می شود، در صورتی که در ایران یافت و همچنین یا به ایران اعاده گردد، طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران محاکمه و همچنین مجازات می‌می شود مشروط بر آنکه:
الف- رفتار ارتکابی به موجب قانون جمهوری اسلامی ایران جرم و جنایت باشد.
ب- در صورتی که جرم و جنایت ارتکابی از جرائم موجب تعزیر باشد، متهم در محل وقوع جرم و جنایت محاکمه و همچنین تبرئه نشده یا در صورت محکومیت، مجازات کلاً یا بعضاً در مورد او اجرا نشده باشد.
پ- طبق قوانین ایران موجبی جهت منع یا موقوفی تعقیب یا موقوفی اجرای مجازات یا سقوط آن هم نباشد».
همچنین به موجب ماده «513» قانون مجازات اسلامی قسمت و بخش تعزیرات و همچنین مجازات‌های بازدارنده تصویب شده و مصوب قانون ۱۳۷۵ «هرکس به مقدسات اسلام و همچنین یا هر یک از انبیای عظام یا ائمه طاهرین(ع‌) یا حضرت صدیقه طاهره(س‌) اهانت نماید، در صورتی که مشمول حکم ساب‌النبی باشد، اعدام می‌می شود و همچنین در غیر آن صورت‌ به حبس از یک تا ۵ سال شمسی محکوم خواهد شد». بنابراین در پاسخ به آن پرسش که آیا آن عمل جرم و جنایت می باشد، بایستی و حتما با قاطعیت کامل عنصر مادی و همچنین معنوی جرم و جنایت را محرز دانست و همچنین مطابق مواد متعدد قانون مجازات اسلامی نیز به عنصر قوانین و قانونی استناد کرد و همچنین از مقامات عمومی کشور تقاضا کرد از آن اقدام و همچنین اقدامات مشابه چشم‌پوشی نکنند و همچنین خواهان استرداد، محاکمه و همچنین مجازات چنین اشخاصی بشوند. بنابراین به آن جهت که اولاً در قانون مجازات اسلامی آن عمل جرم و جنایت‌انگاری شده می باشد، اقدام آن شخص به استناد بند «الف» ماده «7» قانون مجازات اسلامی، جرم و جنایت و همچنین قابل مجازات می باشد؛ لیکن مجازات او همچنین منوط به یافته‌شدن در ایران و همچنین یا اعاده به کشور ایران می باشد. همچنین مجازات آن شخص نیز به ۲ صورت خواهد بود؛ در صورتی که آن عمل مشمول عنوان ساب‌النبی باشد که البته به جهت خاص بودن ساب‌النبی بعید می باشد اقدام و همچنین رفتار عملی آن شخص مشمول آن عنوان باشد، حکم او همچنین اعدام و همچنین در صورتی که مشمول عنوان ساب‌النبی نباشد، او همچنین به یک تا ۵ ‌سال شمسی حبس محکوم خواهد شد.
البته اینها فارغ از آن هم می باشد که نه‌تنها ایران بلکه محاکم بین‌المللی در صورتی که بخواهند بی‌طرفی را لحاظ کنند و همچنین با قاعده استثنای مسلمانان از حقوق بین‌المللی رفتار نکنند، آنها نیز بایستی و حتما پیگرد قوانین و قانونی شادی صدر و همچنین هر کس غیره ای را که به مذاهب توهین می‌کند در دستور کار بیاورند-چنانکه قوانین موضوعه آن هم مجمل گفتن شد- ولی باید توجه داشت سابقه نشان داده آن استثنا همواره یک قاعده جهت اراده و تصمیم راسخ‌گیران مجامع بین‌المللی بوده می باشد.
به هر جهت به عنوان یکی از فعالان حقوقی و همچنین رسانه‌ای از مقامات قضایی تقاضای رسیدگی به آن مساله و همچنین استرداد آن شخص را دارم و همچنین امیدوارم با برخورد جدی و همچنین مناسب قضایی شاهد کاهش چنین اعمال و همچنین اقداماتی باشیم.

محمد مهاجری – مدرس دانشگاه و همچنین پژوهشگر حقوقی

منبع: وطن امروز

انتهای پیام

آیا توهین به مقدسات مسلمانان، خط قرمز حقوق ‌بشر نیست؟ در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان