یادداشت مجتبی امانی ریاست دفتر سابق حافظ منافع ایران در قاهره خصومت‌های عربستان علیه ایران و همچنین وعده‌های غیرعملی به مصر

یادداشت مجتبی امانی ریاست دفتر سابق حافظ منافع ایران در قاهره خصومت‌های عربستان علیه ایران و همچنین وعده‌های غیرعملی به مصر

|یادداشت مجتبی امانی ریاست دفتر سابق حافظ منافع ایران در قاهره خصومت‌های عربستان علیه ایران و همچنین وعده‌های غیرعملی به مصر از مسیح داراب|

صدای شیعه: عربستان سعودی، سال شمسی‌هاست که شمشیر را جهت ایران از رو بسته می باشد. اینکار کمی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شروع شد. ولی باید توجه داشت سعودی‌ها آن دوراندیشی را داشتند که خودشان را بطور مستقیم با ایران درگیر نکنند. به همین دلیل از حماقت و همچنین توهم صدام بهره بری و استفاده کردند و همچنین جنگی هشت ساله را علیه ایران حمایت کردند تا شاید به هدف خود یعنی از هم پاشیده شدن جمهوری اسلامی یا لااقل تضعیف و همچنین پاره پاره شدن کشورمان دست یابند.

نیت و اراده آن هم ندارم که آن قسمت و بخش از تاریخ را بازگو کنم تنها پایان آن شاهنامه جهت عربستانی‌ها آن هم شد که موشک‌های صدام بر سر زمین آن هم‌ها فرود آمد و همچنین جهت ساقط کردن آن وحشی خودپرورده، از آمریکا کمک خواستند پول صعود و همچنین سقوط صدام را عربستانی‌ها و همچنین کویت و همچنین دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دادند. آمریکا که هم آمد نتوانست در عراق بماند آن هم زمان بود که سعودی‌ها فهمیدند که ای وای ما چه کردیم؟

شماتت‌ها بر بوش آغاز شد که چرا عراق را در یک سینی طلایی به ایران تسلیم کردید؟ تا آن جای حکایت، قصه چوب و همچنین پیاز و همچنین … بود که نصیب عربستانی‌ها شد. سعودی‌ها سال شمسی‌ها از کاری که خودشان کرده بودند در تحیر بودند. به همین دلیل بعد از حمله آمریکا به عراق و همچنین آزادسازی کویت و همچنین شاید با آن پیش باره ذهنی که بخشی از اهداف آنها یعنی از بین رفتن زیرساخت‌های اقتصادی ایران در جنگ تحمیلی حاصل شده می باشد و همچنین شاید تشکر از موضع بیطرفانه ایران در حمله به عراق، دست دوستی بسوی ایران دراز کردند و همچنین یا به تعبیری دیگر دست دوستی ایران را پس نزدند؛ چیزی که می‌توانسته بود نشانه پشیمانی آنها از مواضع قبلی قلمداد می شود.
رفته رفته ایران به پیشرفت‌های خوبی رسید و همچنین در همه باره‌ها پیشرفت کرد.

در دهه ۹۰ شمسی، یعنی سی سال شمسی بعد از انقلاب اسلامی، ایران آن هم چنان پیشرفت کرد که دوباره نگرانی و همچنین حسادت عربستان را تحریک کرد. از آن هم سال شمسی‌ها بود که عربستان به زعم خودش، تلاش کرد جلوی پیشرفت و همچنین نفوذ ایران را بگیرد. پیشرفت‌های حیرت انگیز در باره‌های علوم علم پزشکی جدید، شبیه‌سازی حیوانات، نانو، موشک و همچنین دیگر صنایع نظامی، ماهواره فضایی، هسته‌ای در آن سال شمسی‌ها خارق‌العاده بود. عربستان و همچنین البته کشورهای استکباری آن پیشرفت‌ها را تحمل نمی‌کردند و همچنین آن هم‌ها را باره افزایش اقتدار و قدرت همه جانبه ایران می‌دانستند که به زعم آن هم‌ها می‌توانسته بود باره تشکیل یک اقتدار و قدرت نه تنها و فقط منطقه‌ای بلکه قدرتی که شانه به شانه ابرقدرت‌ها در جهان بیاید، بوجود آورد.

طبیعی می باشد که آمریکا، اروپا بخواهند از آن انگیزه‌های سعودی‌ها جهت مقابله با ایران بهره بری و استفاده کنند؛ چرا که در آن حالت با پول و همچنین امکانات کشورهای اسلامی خود آن کشورها را تضعیف می‌کنند. سعودی‌ها نشان دادند آمادگی کامل دارند که آن نقشه را با تکیه بر ثروت‌های نفتی خود اجرا کنند.

آنچه که عربستان و همچنین البته آمریکا و همچنین اروپا را از ایران راضی می‌کند، کاهش اقتدار و قدرت آن هم می باشد. آن هم‌ها به غیر از آن راضی نمی‌شوند. هرکاری هم که از دستشان در آن باره برآید، فروگذار نخواهند کرد حتی در صورتی که ضررهایی را متوجه خودشان کنند. تلاش عربستان جهت پایین نگه داشتن نرخ نفت، نمونه بارز فعالیت کشوری می باشد که به زعم خود همزمان به خودش و همچنین به ما ضربه می‌زند.

پول‌هایی که عربستان در لبنان ، عراق ، مصر ، یمن و همچنین بحرین و همچنین… علیه ایران خرج کرده می باشد سر به آسمان می‌زند.عربستان آنچنان از حرکت مرسی جهت نزدیکی به ایران و همچنین باز کردن فضای جهانگردی جهت ایران در مصر خشمگین شد که تمام عوامل خود را علیه مرسی بکار گرفت و همچنین از حکومت السیسی حمایت کردپادشاه عربستان تنها و فقط یک ربع بعد از اعلام سقوط مرسی، با السیسی تماس گرفت وحمایت خود را از او همچنین اعلام کرد. موضوعی که جهت اخوان المسلمین که تصور می‌کرد عربستان حامی تشکیل یک حکومت اخوانی خواهد بود غیر قابل انتظار و همچنین به عنوان خنجری از پشت تعبیر شد.

سفر آن هفته پادشاه عربستان به مصر که از آن هم به عنوان مهمترین سفر و همچنین شامل ابعاد استراتژیک ارزیابی شده می باشد، خالی از رویکردهای ضد ایرانی نیستعربستانی‌ها در دو موضوع سوریه و همچنین یمن با مصری‌ها مشکل دارند. مصری‌ها آنچنان که سعودی‌ها می‌خواهند در آن میدان وارد نشده‌اند. عربستانی‌ها توقع داشتند مصر از نزدیکی سرزمینی خود به یمن بهره بری و استفاده کند و همچنین نیروهای زمینی به آنجا اعزام کند و همچنین عربستان را در تحقق اهدافش در یمن کمک کند. همچنین عربستانی‌ها از آنکه مصری‌ها چندان در موضوع سوریه مطابق میل عربستان عمل نمی‌کند ناراضی خواهند بود. ایران حاضر، غایب در موضوع یمن و همچنین سوریه می باشد و همچنین عربستانی‌ها تلاش دارند که یک اتحاد بین‌المللی علیه بشار اسد وحوثی‌ها تشکیل دهند که البته مصر می‌تواند در آن هم نقش مهمی ایفا کند.

از سوی دیگر مصر در نوعی حالت شبیه فروپاشی اقتصادی بسر می‌برد. حکومت السیسی نیازمند کمک‌های فوری خارجی می باشد. عربستان تنها دست گشاده‌ای می باشد که مصری‌ها در مقابل خود می‌بینند، وعده‌های کمک اقتصادی و مالی که توسط ملک سلمان در آن سفر داده شده خیلی زیاد جهت مصر مهم و همچنین سرنوشت ساز می باشد؛ البته در صورتی که به مرحله عمل برسد. واقعیت و حقیقت آن می باشد که از آن وعده‌های اقتصادی خیلی زیاد به مصر داده شد؛ ولی باید توجه داشت همه آن هم‌ها عملی نشده می باشد. ضمن آنکه بایستی و حتما به آن نقطه توجه کرد اشتهای اقتصاد مصر هم جهت بهره بری و استفاده از کمک‌های خارجی به حد سیری ناپذیری رسیده می باشد.

مصر و همچنین عربستان شامل وجوهی مهم از تقابل خواهند بود، مصر نمی‌خواهد ته‌ماند پرستیژ رهبری جهان عرب را از دست بدهد، عربستان نیز می‌خواهد آن رهبری را بدست آورد. جهان عرب به علت فروپاشیدگی خیلی از نظام‌های عربی سابق، مدعی مهمی جهت رهبری ندارد. تقابل مصر و همچنین عربستان، تقابل یک اقتدار و قدرت بازمانده از نظام سابق عربی و همچنین یک مدعی جدید می باشد. بدیهی می باشد که مصر جهت حفظ جایگاه خود، کوتاه نیاید.

در طول تاریخ حاضر، روابط مصر و همچنین و همچنین عربستان قبل از آنکه یک روابط پا بر جا و همچنین محکم بوده باشد، حالت عقد موقت دارد. سایه درگیری‌ها و همچنین نزاع‌های مختلفی بین دو کشور در دهه‌های اخیر، برهرگونه تحرکی در آن روابط وجود دارد.

در سفر اخیر پادشاه عربستان به قاهره، دو جزیره تیران و همچنین صنافیر که در جنوب صحرای سینا قرار دارد به عربستان سعودی داده شد. مصری‌ها آن دو جزیره را در جریان جنگ‌های ۱۹۶۷ تصرف کردند تا بتوانند از موقعیت استراتژیک آنها در جریان جنگ با رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی بهره بری و استفاده کنند.

آن دو جزیره در جریان امضای قرارداد کمپ‌دیوید، به عنوان منطقه (ج) در صحرای سینا شناخته شد که مفهوم آن هم آن می باشد که مصر حق حضور نظامی در آن هم ندارد. هم اکنون نیز حتی جهانگردان خارجی از وارد شدن به آن هم منع شده‌اند. بنابراین امکان بهره بری و استفاده نظامی از آن جزایر بایستی و حتما در چارچوب قرارداد کمپ‌دیوید قرار گیرد.

ولی باید توجه داشت دادن آن جزایر به سعودی، موجی از خشم و همچنین غضب در داخل مصر پدید آورده می باشد و همچنین بسیاری السیسی را به فروش سرزمین‌های مصر متهم کرد‌ه‌اند که می‌تواند تاثیرات و همچنین اثرات وخیمی جهت وضع داخلی مصر داشته باشد که ابعاد آن هم می‌تواند خیلی زیاد فراگیر باشد.

در همین سفر، از عزم دو طرف جهت ساخت پل بر روی دریای سرخ نقل شده می باشد.پلی که قرار می باشد مصر و همچنین عربستان را به یکدیگر متصل کند. سابقه تاریخی گفت‌وگوها جهت ساخت آن پل لااقل به سی سال شمسی پیش باز می‌گردد و همچنین بارها به عنوان یک خبر دوست داشتنی و جذاب مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته ولی هیچگاه قدمی جهت اجرای آن هم برداشته نشده می باشدتبلیغ جهت ساختن آن پل را در آن سفر نیز می‌قدرت در کنار دیگر خبرهای جدید نشر یافته شده شده در آن سال شمسی‌ها گذاشت و همچنین به آن پس نتیجه آن می شود که رسید که آن تبلیغات نیز گذرا خواهد بود و همچنین عملی را در پی نخواهد داشت.

در مجموع با تلفیق دو موضوع آن مقاله یعنی ابعاد خصومت عربستان با ایران و همچنین سفر پادشاه عربستان به مصر می‌توانیم آن سوال را مطرح کنیم که آیا آن سفر و همچنین توافقات انجام شده پیرامون آن هم می‌تواند به افزایش جایگاه عربستان و همچنین کشاندن مصر به همکاری اکثرا و بیشتر با عربستان در موضوعات منطقه‌ای که بخشی از آن هم ماهیت ضد ایرانی دارد منجر می شود؟ به نظرم پاسخ به آن سوال را نمی‌قدرت، در قالب آری یا نه پاسخ گفت.

به شکل عمومی و همچنین براساس تجارب خود با مصر می‌توانم بگویم نه عربستانی‌ها به شکل کامل به وعده‌های خود عمل خواهند کرد و همچنین نه مصر‌ی‌ها همه تخم‌مرغ‌های خود را در جهان عرب در سبد عربستان خواهند گذاشت. آن هم می باشد که می‌توانیم بگوییم مصری‌ها، خوش استقبال و همچنین بد بدرقه با توافقات حاصل از آن سفر برخورد خواهند کرد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

یادداشت مجتبی امانی ریاست دفتر سابق حافظ منافع ایران در قاهره خصومت‌های عربستان علیه ایران و همچنین وعده‌های غیرعملی به مصر در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان