نگاهی به بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد زندگی امیرالمؤمنین(ع) سیری در سیره حضرت علی(ع) در «نقش نگار»

نگاهی به بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد زندگی امیرالمؤمنین(ع) سیری در سیره حضرت علی(ع) در «نقش نگار»

|نگاهی به بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد زندگی امیرالمؤمنین(ع) سیری در سیره حضرت علی(ع) در «نقش نگار» از مسیح داراب|

صدای شیعه: آشنایی با زلال معارف معصومین(علیهم السّلام) و همچنین آگاهی از حیات سیاسی و همچنین روش مبارزاتی ایشان، الگویی تمام عیار و همچنین بی‌‌نظیر جهت انسان انقلابی معاصر در انتخاب مسیرهای بدیع و همچنین کارآمد جهت مبارزه می باشد. کتاب «نقش نگار» یکی از بهترین منابع جهت آشنایی با آن معارف، سخنرانی‌ها و همچنین بیانات رهبر معظّم انقلاب اسلامی می باشد که مطالعات وسیع و همچنین پردامنه‌ای در آن حوزه داشته‌اند و همچنین جای‌جای کلام ایشان از دوران پیش از انقلاب به تا حال، مشحون از درس‌ها و همچنین عبرت‌های زندگانی آن بزرگواران و همچنین مرجعی جهت تکمیل و همچنین غنای معلومات دوستداران مکتب اهل‌بیت(علیهم السلام) بوده می باشد.

انتشارات انقلاب اسلامی به تا حال آثار مستقلی در مورد‌ حیات و همچنین معارف حضرات معصومین(ع) مانند «درس‌های پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اعظم(ص)»، «آفتاب در مصاف»، «72 سخن عاشورایی» و همچنین «نقش نگار» نشر یافته شده کرده می باشد. «نقش نگار» به کوشش حجّت‌الاسلام محمّد محمّدیان گردآوری شده و همچنین در ۱۵ فصل و همچنین ۲۹۶ صفحه، چاپ شده می باشد. آن کتاب شامل سخنرانی‌های مقام معظّم رهبری در باب زندگانی پربار و همچنین پرفراز و همچنین نشیب امام و پیشوا علی(ع) می باشد که در مناسبت‌های متنوع و گوناگون و مختلف از بدو پیروزی انقلاب تا به امروز از سوی معظّم‌ٌله گفتن شده می باشد؛ مجموعه‌ای ارزشمند که متضمّن نکاتی عمیق و همچنین دقیق از دریای معارف علوی و همچنین تحلیل‌هایی عالمانه و همچنین جامع، مستند به منابع تاریخی معتبر، و همچنین با رویکردی سیاسی فرهنگی و اجتماعی به سوانح زندگانی امیرالمؤمنین(ع) می باشد.

همچنان که در مقدّمه‌ کتاب ذکر شده، سخنان رهبر معظّم انقلاب از بدو انقلاب به تا حال، در مورد‌ زندگانی و همچنین ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف فردی یا شخصیّت ممتاز و همچنین کلمات نورانی امیرالمؤمنین(ع) را می‌قدرت در ذیل سه قسمت و بخش و همچنین عنوان عمده تنظیم کرد: ۱٫ فرازهایی از زندگی امیرالمؤمنین(ع) ۲٫ فردی یا شخصیّت امیرالمؤمنین(ع) و همچنین ۳٫ سخنانی از امیرالمؤمنین(ع). مباحث و مطالب «نقش نگار» شامل نخستین قسمت و بخش از آن قسمت و بخش‌های سه‌گانه می باشد و همچنین دو قسمت و بخش دیگر نیز در بعدی‌ای نزدیک در قالب آثاری مجزّا تنظیم و همچنین نشر یافته شده خواهند شد.

گردآوری و همچنین تنظیم سخنان رهبر معظّم انقلاب در مورد‌ی ادوار متنوع و گوناگون و مختلف زندگانی امیرالمؤمنین(ع) در آن اثر، بر مبنای ترتیب تاریخی وقایع بوده و همچنین آن سیر، در تمام فصول کتاب کاملاً رعایت شده می باشد؛ به گونه‌ای که کتاب در فصل اوّل با مطالبی در مورد‌ی دوران نوجوانی و همچنین جوانی امام و پیشوا(ع) و همچنین ایمان آوردن ایشان به اسلام آغاز می‌می شود و همچنین در آخرین فصل با مطالبی در مورد‌ی واقعه‌ شهادت ایشان با عنوان «سوزناکترین داغ تاریخ» پایان می‌یابد.

نخستین فصل کتاب با عنوان «بهار ایمان و همچنین آغاز سختیها» شامل مطالبی در مورد‌ی دوران نوجوانی و همچنین جوانیِ پرشور مرد اوّل ایمان، شجاعت او در پذیرش حق و همچنین خاطره‌ی یوم‌الدّار می باشد. فصل دوّم در چند فراز به شرح لحظات حسّاس جانبازی و همچنین فداکاری امیرالمؤمنین(ع) در شب هجرت رسول‌الله(ص) و همچنین حماسه‌ی لیلة‌المبیت پرداخته می باشد. موضوع سوّمین فصل کتاب به جهاد و همچنین از‌جان‌گذشتگی مستمر امیرالمؤمنین(ع) در روزگار بعد از هجرت به مدینه اختصاص یافته می باشد؛ زمانی که آن هم حضرت، با تمام وجود در خدمت اسلام، ایفاگر سخت‌ترین نقش‌ها و همچنین فرمانده‌ی کلّ هماره‌ی جنگ‌ها بود. در آن فصل، فرازهایی از مجاهدات و همچنین دلاوری‌های شه ملک لافتی، از بدر و همچنین احد تا خندق گنجانده شده و همچنین رمز پیروزی اسلام و همچنین مسلمانان در زمان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص)، از زبان مولا تبیین شده می باشد.

«امام و پیشوا(ع) در غیاب خورشید» عنوان چهارمین فصل کتاب می باشد؛ روزهای سخت فقدان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) که وظیفه‌ای خطیر بر دوش امام و پیشوا(ع) می‌نهاد و همچنین ایشان با کناره‌گیری مسالمت‌آمیز خود، جهت رعایت مصلحتی بزرگتر و همچنین در واقع، جهت ممانعت از سقوط نظام اسلامی، سکوت کرد و همچنین با دسیسه‌ها و همچنین توطئه‌ها – مانند توطئه‌ی ابوسفیان – به مقابله برخاست. فصل پنجم به «حضور فعّال امام و پیشوا(ع) در دوران ۲۵ ساله‌ی سکوت» اختصاص یافته می باشد؛ در آن فصل، به بعضی از وقایع آن دوران اشاره شده که در آنها امام و پیشوا(ع) گرچه جهت حفظ دین و همچنین رعایت مصالح اسلام کناره‌نشینی اختیار کرد، ولی باید توجه داشت بر خلاف بعضی اقوال، هیچ‌گاه منزل و خانه‌نشین نشد و همچنین جهت پیشبرد اهداف اسلام و همچنین با پایبندی مطلق به اصول اسلام، در قامت وزیری مسئول و همچنین مشاوری امین با خلفا همکاری کرد (نقش نگار؛ ص ۵۹-۶۵).

فصل ششم با عنوان «انقلاب علیه عثمان» فرازهایی از سخنان رهبر معظّم انقلاب در مورد حادثه‌ی پیچیده‌ی کشتن و قتل خلیفه‌ی سوّم و همچنین مواضع حساب شده‌ی امام و پیشوا(ع) را در قامت میانجی و همچنین ناصحی مشفق، در خود جای داده و همچنین فصل هفتم نیز به «حماسه‌ی بیعت» شهروندان و مردم شهر با امام و پیشوا(ع) پرداخته می باشد. بعد از کشتن و قتل عثمان، شهروندان و مردم شهر با شور و همچنین شوق زایدالوصفی جهت بیعت با امام و پیشوا(ع) هجوم آوردند، ولی باید توجه داشت روح پهناور و بزرگ ایشان اقبالی به سمت اقتدار و قدرت نکرد و همچنین به شهروندان و مردم شهر پیشنهاد کرد که به سراغ فردِ غیره ای بروند. به تعبیر رهبر انقلاب «او دنبال خلافت نرفت؛ بلکه خلافت دنبال او آمد. او دنبال کسب مقام نرفت؛ بلکه مقام به علی افتخار می‌کرد و همچنین دنبال او آمد…»(ص ۸۰). در عالم اسلام، نخستین بار بود که عامّه‌ی شهروندان و مردم شهر با تقاضا و همچنین التماس از کسی می‌خواستند که زمامداری آنان را بر عهده بگیرد و همچنین از همین روی، حکومت امام و پیشوا علی(ع) «نمونه‌ی کامل یک حکومت مردمی» بود (ص ۸۱).

هشتمین فصل کتاب به تحلیل «انگیزه‌های امام و پیشوا(ع) در پذیرش مسئولیّت» از لسان رهبر معظّم انقلاب پرداخته می باشد؛ در عناوینی زیرا و به درستی که ظالم‌ستیزی و همچنین حمایت از مظلوم، اهتزاز پرچم دین و همچنین اصلاح مسائل مسلمین، برپایی حق و همچنین محو باطل، و همچنین برقراری عدالت. فصل نهم به مطالبی در باب شیوه‌ی «برخورد امام و پیشوا(ع) با متخلّفین از بیعت» اختصاص یافته و همچنین در فصل دهم نیز فرازهایی چند از بیانات رهبر انقلاب مرتبط با برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومتی امام و پیشوا(ع) گنجانده شده می باشد؛ اتمام حجّت قبل از بیعت، حمایت از مستضعفان، عدالت اقتصادی، دست ردّ به سینه‌ی امتیازطلبان و همچنین… .

یازدهمین فصل کتاب به تشریح فهرستی از مشکلاتی که امام و پیشوا علی(ع) در دوران حکومت خود با آنها مواجه بود، اختصاص دارد؛ دوران هجوم فتنه‌ها، بازگشت جاهلیّت و همچنین دگرگونی ارزشها، ساخته یا ایجاد فضای شبهه‌ناک، در محاق رفتن حق، انحراف از خطّ توحید و همچنین ولایت، ضعف تحلیل سیاسی شهروندان و مردم شهر زمانه، تغییر پیدا کردن امامت به سلطنت، کثرت مزایا و خاصیت های دنیازده، فزونی گرفتن چهره‌های نفاق، جنگ با مسلمانان! و همچنین… .

در بخشی از مباحث و مطالب آن فصل آمده می باشد: «جنگ با دو تیمی که هر دو نماز می‌خوانند و همچنین روزه می‌گیرند، هر دو به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله معتقدند، هر دو به قبله معتقدند، هر دو ادّعای قرآن دارند و همچنین قرآن می‌خوانند، تنها و فقط در زمان امیرالمؤمنین(ع) اتفاق افتاد. هیچ‌کس آن جرأت و همچنین اقتدار و قدرت را نداشت که با افرادی که در لباس مسلمانی، خودشان را پنهان کرده و همچنین باطن کافر خود را پوشانده بودند و همچنین با رهبرانی که پشت سر یک توده‌ی ناآگاه مسلمان خود را مخفی کرده بودند، بجنگد. آن کار را امیرالمؤمنین(ع) انجام داد و همچنین آن نهایت قاطعیّت و همچنین شجاعت آن هم حضرت بود.(ص ۱۱۹-۱۲۰)

فصل دوازدهم در عناوین متعدّدی به تبیین عوامل و همچنین باره‌های وقوع جنگ جمل و همچنین تحلیل شیوه‌ی مواجهه‌ی امام و پیشوا با فتنه‌ی عظیم و همچنین خطرناک ناکثین پرداخته می باشد. در آن فصل، همچنین و علاوه بر بررسی کردن باره‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین روانی ساخته یا ایجاد آن فتنه، قاطعیّت بی‌نظیر امام و پیشوا(ع) در برخورد با اصحاب جمل و همچنین به‌ویژه مزایا و خاصیت هایّی زیرا و به درستی که طلحه و همچنین زبیر تشریح شده می باشد. شجاعت علوی در میدان جنگ و همچنین بحث فکری در خطّ مقدّم جمل، شامل موضوعاتی می باشد که در آن فصل از لسان رهبر معظّم انقلاب بررسی کردن و همچنین تحلیل شده می باشد. شیوه‌ برخورد امام و پیشوا(ع) با عایشه، نقش امویان در جنگ جمل، مواضع کوفیان در جنگ جمل، تشریح فقراتی از نامه‌ی امام و پیشوا به ‌جریربن‌عبدالله در مورد‌ی جنگ جمل، و همچنین ماجرای تردید و همچنین دودلی سلیمان‌بن‌صرد خزاعی در فضای شبهه‌ناک جنگ، از دیگر مباحث و مطالب خواندنی آن فصل خواهند بود.

فصل سیزدهم در عناوین گوناگونی به تحلیل و همچنین بررسی کردن حوادث جنگ صفّین و همچنین رویارویی امیرالمؤمنین(ع) با قاسطین پرداخته می باشد. (آن هم، ص ۱۴۷-۱۴۸).

تحلیل وضعیّت فرهنگی و همچنین فرهنگی و اجتماعی شام، مخالفت امام و پیشوا(ع) با ابقای معاویه، بررسی کردن بعضی از اقدامات و همچنین تحرّکات معاویه در شام، اصولگرایی و همچنین قاطعیّت امام و پیشوا(ع)، تأخیر امام و پیشوا(ع) در آغاز جنگ به امید هدایت بعضی از لشکریان دشمن، تردید مقدّس‌مآب‌ها!، سخنرانی عمّار یاسر در اثنای جنگ، داستان آب، قرآنها بر نیزه‌ها! و همچنین… از دیگر عناوین مباحث و مطالب مهم و همچنین خواندنی آن فصل محسوب می‌شوند.

در چهاردهمین فصل آن کتاب نیز مباحث و مطالب مفصّلی به بررسی کردن عوامل و همچنین باره‌های ظهور خوارج و همچنین واقعه‌ی نهروان اختصاص یافته می باشد. رهبر معظّم انقلاب با استناد به سخنی از شهید مطهری، رویارویی با خوارج و همچنین فتنه‌ی مارقین را بزرگترین مشکل امام و پیشوا علی(ع) معرفی کرده‌اند و همچنین پنج ویژگی اصلی و همچنین قطعی آن طایفه را با استناد به شواهد تاریخی تشریح کرده‌اند. از دیگر موضوعات خواندنی آن فصل می‌قدرت به بررسی کردن باره‌های سیاسی – فرهنگی و اجتماعی و همچنین روانی پیدایش خوارج، تبارشناسی بزرگان و رهبران و همچنین پیروان خوارج، مفهوم‌شناسی شعار «لا حکم الا لله»، اهداف و همچنین اغراض خروج آنان بر امام و پیشوا(ع)، چگونگی جدایی خوارج از اردوگاه امام و پیشوا(ع)، مروری بر بعضی از جنایت‌های خوارج، سخنان امام و پیشوا(ع) در میان کشته‌های خطّ انحراف و همچنین… اشاره کرد.

یکی از موارد و نکات خیلی زیاد جذاب و جالب در آن فصل گفتن شده، آن هم می باشد که ایشان بهره بری و استفاده از تعبیر «خشکه‌مقدّس» را جهت خوارج اشتباه و همچنین نارسا برشمرده و همچنین معتقدند: «در زبان ما خوارج را به مقدّسهای متحجّر تشبیه می‌کنند؛ ولی باید توجه داشت آن عبارت اشتباه می باشد. مقدّس متحجّر گوشه‌گیری که به کسی کاری ندارد و همچنین حرف نو را هم قبول نمی‌کند، آن کجا و همچنین خوارج کجا؟ خوارج سر راه می‌گرفتند،‌ می‌کشتند، می‌دریدند و همچنین می‌زدند… خوارج مقدّس‌مآب نبودند، ولی باید توجه داشت جهل مرکّب داشتند؛ یعنی طبق یک بینش خیلی زیاد تنگ‌نظرانه و همچنین غلط، چیزی را جهت خودشان، دین اتّخاذ کرده بودند و همچنین در راه آن هم دین، می‌زدند و همچنین می‌کشتند و همچنین مبارزه می‌کردند. (ص ۱۷۰-۱۷۱).

پانزدهمین و همچنین آخرین فصل آن کتاب با عنوان «سوزناکترین داغ تاریخ» هم در ذیل چند عنوان به آخرین لحظات زندگانی امیرالمؤمنین(ع)، ماجرای ضربت خوردن ایشان، حالات و همچنین وصایای ایشان در آستانه‌ی شهادت، و همچنین اوضاع کوفه در غروب شهادت امام و پیشوا(ع) پرداخته می باشد.

انتهای پیام

نگاهی به بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد زندگی امیرالمؤمنین(ع) سیری در سیره حضرت علی(ع) در «نقش نگار» در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان