نوعی حالت سنگین از امام و پیشوا علی (ع) که تا طلوع فجر ادامه داشت

امام و پیشوا علی 5 نوعی حالت سنگین از امام و پیشوا علی (ع) که تا طلوع فجر ادامه داشت

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – حضرت علی علیه‌السلام از پهناور و بزرگ‌ترین عُبّاد روزگار بود. هم از جهت کمیّت و همچنین مقدار عبادت، هم از جهت کیفیّت، یعنی اخلاص در عبادت و همچنین توجّه و همچنین حضور قلب و همچنین دیدن معبود.
امیرالمؤمنین علیه‌السلام می‌فرمود:

تیمی، به امید ثواب و همچنین پاداش، خداوند تبارک و تعالی را عبادت می‌کنند و همچنین آن، عبادت تجّار می باشد. تیمی دیگر از ترس عِقاب عبادت، می‌کنند و همچنین آن، عبادت بردگان می باشد. تیمی نیز جهت تشکّر خداوند تبارک و تعالی او را عبادت می‌کنند و همچنین آن، عبادت آزادگان می باشد.[۱] در جای دیگر می‌فرماید:

خدایا! من، تو را از ترس عقاب و همچنین به طمع ثواب، عبادت نمی‌کنم، بلکه تو را شایسته عبادت می‌دانم و همچنین عبادت می‌کنم.[۲]

فردی یا شخصی خدمت امیرالمؤمنین علیه‌السلام عرض کرد: «آیا تو، پروردگارت را دیده‏اى‏‌ که او را عبادت مى‏‌کنى‏‌؟». فرمود: «واى‏‌ بر تو! من، خدایى‏‌ را که ندیده ‏ام، عبادت نمى‏‌کنم.». عرض کرد: «چه گونه او را دیده‏اى‏‌؟». فرمود: «چشم سَر، خداوند تبارک و تعالی را نمى‏‌بیند، بلکه چشم دل، از روى‏‌ واقعیت و حقیقت ایمان، او را دیدن مى‏‌ کند.».[۳]

قشیری می‌نویسد: هنگامی که وقت نماز فرا می‌رسید، امیرالمؤمنین علیه‌السلام رنگ صورتش تغییر می‌کرد و همچنین بدنش به لرزه می‌افتاد. عرض شد: «چرا آن چنین مى‏‌شوید؟». فرمود: «هنگام اداى‏‌ امانتى‏‌ می باشد که خداى‏‌ متعال آن هم را بر آسمان‏ها و همچنین زمین و همچنین کوه‏ها عرضه داشت و همچنین آن هم‏ها، تحمّل قبول آن هم را نداشتند، ولى‏‌ انسان ضعیف، آن هم را پذیرفت. ترس من از آن می باشد که آیا توانسته‏ام اداى‏‌ امانت کنم یا نه.».[۴] امام و پیشوا سجاد علیه‌السلام در کتابی که عبادت‌های حضرت علی علیه‌السلام را ثبت کرده بود، نگاه کرد. پس آن هم را بر زمین نهاد و همچنین فرمود: «کیست که اقتدار و قدرت داشته باشد مانند على‏‌ ابن ابى‏‌ طالب علیه‏السلام عبادت کند؟».[۵]

ابن عباس می‌گوید: دو شتر به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اهدا شد. به اصحاب فرمود: «یکى‏‌ از آن شترها را به کسى‏‌ مى‏‌دهم که با حضور کاملِ قلب، دو رکعت نماز بخواند به گونه‏اى‏‌ که در طول نماز اصلاً به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن مسائل دنیوى‏‌ نیفتد.». در آن ارتباط و رابطه، جز علی ابن ابی طالب علیه‌السلامکسی پاسخ مثبت نداد. پس پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله هر دو شتر را به او عطا کرد.[۶] حبّه عرنی می‌گوید: شبی من و همچنین نوف در صحن دارالاماره خفته بودیم. امیرالمؤمنین علیه‌السلام را دیدیم که مثل انسان واله و همچنین پریشان، دستش را بر دیوار گذاشته و همچنین می‌گفت: «إنّ فی خلق السماوات والأرض…». آیات مذکور را تکرار و همچنین مثل انسان مجنون حرکت می‌کرد. به من فرمود: «اى‏‌ حبّه!خواب هستى‏‌ یابیدار؟». عرض کردم: «بیدارم. تو آن‏گونه رفتار مى‏‌کنید پس ما چه کنیم؟». شروع به گریستن کرد و همچنین فرمود: «اى‏‌ حبّه! خداوند تبارک و تعالی، به من و همچنین تو،
از رگ گردن نزدیک‏تر می باشد. چیزى‏‌ ما را از خداوند تبارک و تعالی محجوب نمى‏‌کند.».

آن هم گاه به نوف فرمود: «بیدارى‏‌ یا خواب؟». عرض کرد: «یا امیرالمؤمنین! خواب نیستم. تو در آن شب، ما را به گریه انداختى‏‌.». فرمود: «در صورتی که در آن تاریکی شب، از خوف خداوند تبارک و تعالی گریه کنی، در قیامت، چشمت روشن می‌می شود.
ای نوف! هر کس از خوف خداوند تبارک و تعالی اشکی بریزد، گناهانش آمرزیده می‌می شود.

ای نوف! هر کس از خوف خداوند تبارک و تعالی بگرید و همچنین حُبّ و همچنین بغضش جهت خداوند تبارک و تعالی باشد، کسی به منزلت او نمی‌رسد.
ای نوف! هر کس محبّت او در راه خداوند تبارک و تعالی باشد، چیزی را بر آن هم محبّت ترجیح نمی‌دهد، و همچنین هر کس بغضش در راه خداوند تبارک و تعالی باشد بغض خود را در راه منافع فردی یا شخصی صرف نمی‌کند. بدین صورت واقعیت و حقیقت ایمانتان را کامل می‌گردانید».

سپس آن هم دو فرد یا شخص را موعظه کرد و همچنین در آخر فرمود: «از خداوند تبارک و تعالی بترسید.». بعد از آن هم حرکت کرد و همچنین فرمود: «خدایا! نمى‏‌دانم تو از من اعراض کرده‏اى‏‌ یا عنایت دارى‏‌؟ کاش مى‏‌دانستم با آن خواب‏هاى‏‌ طولانى‏‌ و همچنین قلّت سپاس‏گزارى‏‌، حالم چه‏گونه می باشد!».
حبّه گفت: «به خداوند تبارک و تعالی سوگند! تا طلوع فجر در همین حال بود.».[۷]

معاویه به ضرار بن ضمره گفت: «على‏‌ را براى‏‌ من توصیف کن.». گفت: علی را در بعض مواقف دیدم که در تاریکی شب، در محراب عبادت ایستاده بود. ریش خود را در دست گرفته و همچنین مثل انسان مارگزیده به خود می‌پیچید و همچنین زار زار می‌گریست و همچنین می‌فرمود: «اى‏‌ دنیا! از من دور شو! آیا به سوى‏‌ من مى‏‌آیى‏‌؟ وقت تو نیست! هیهات! غیر مرا فریب بده! من به تو مستلزم و نیاز ندارم! تو را سه طلاقه کردم! زندگى‏‌ تو، کوتاه و همچنین ارزش تو، کم و همچنین آرزوى‏‌ من نسبت به تو، اندک می باشد! آه از کمى‏‌ توشه و همچنین طول سفر و همچنین مقصد پهناور و بزرگ و همچنین دشوارى‏‌هاى‏‌ جایگاه!».[۸] [۱]ـ بحارالأنوار، ج ۴۱ ، ص ۱۴ ـ قال امیرالمؤمنین علیه‌السلام : «إنّ قوماً عبدوا الله رغبه فتلک عباده‏التجار، و همچنین إنَّ قوماً عبدواالله رهبه فتلک عباده‏العبید، و همچنین إنّ قوماً عبدواالله شکراً فتلک عباده الأحرار.».
[۲]ـ بحارالأنوار ، قال علی علیه‌السلام: «الهى‏‌! ما عبدتک خوفاً من عقابک و همچنین لا طمعاً فی ثوابک و همچنین لکن وجدتک أهلاً للعباده فعبدتک.».
[۳]ـ بحارالأنوار، ص ۱۶ ـ جاء حبر إلی أمیرالمؤمنین علیه‌السلام فقال: «یا أمیرالمؤمنین! هل رأیت ربّکَ حین عبدته؟». فقال: ویلک! ما کنت أعبد رباً لم أره.». قال: «و همچنین کیف رأیته؟». قال: «ویلک! لا تدرکه العیون فی دیدن الأبصار و همچنین لکن رأته القلوب بحقائق الإیمان.».
[۴]ـ بحارالأنوار، ج ۴۱ ، ص ۱۷ نقلاً عن تفسیر القشیری کان علیّ علیه‌السلام إذا حضر وقت الصلاه تلونّ و همچنین تزلزل. فقیل له: «مالک؟». فیقول: «جاء وقت أمانه عرضها الله تعالى‏‌ على‏‌ السماوات و همچنین الأرض والجبال فأبین أن یحملنها و همچنین حملها الإنسان فی ضعف، فلا أدرى‏‌ أحسن أذا ما عملت أم لا.».
[۵]ـ بحارالأنوار، ج ۴۱، ص ۱۷، أخذ زین العابدین علیه‌السلام بعض صحف عباده علی علیه‌السلام فقرأ فیها یسیراً ثم ترکها من یده تضجراً و همچنین قال: «مَن یقوى‏‌ على‏‌ عباده على‏‌ ابن ابى‏‌ طالب علیه‏السلام.».
[۶]ـ بحارالأنوار، ج ۴۱، ص ۱۸ ـ عن ابن عباس، قال: «أهدی إلى‏‌ رسول الله صلى‏‌الله‏علیه‏و همچنین‏آله ناقتان عظیمتان فجعل إحداهما لِمَن یصلى‏‌ رکعتین لایهم فیهما بشیء من أمر الدنیا. و همچنین لم یجبه أحد سوى‏‌ على‏‌ علیه‏السلام فأعطاه کلتیهما.».
[۷]ـ بحارالأنوار، ج ۴۱ ، ص ۲۲
[۸]ـ بحارالأنوار، ج ۴۰ ، ص ۳۴۵

الگوهای ثواب و فضیلت / آیت الله ابراهیم امینی

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

نوعی حالت سنگین از امام و پیشوا علی (ع) که تا طلوع فجر ادامه داشت در تاریخ ۱۹ April 2016 | 4:01 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان