نوعی حالت سنگین از امام و پیشوا علی (ع) که تا طلوع فجر ادامه داشت

امام و پیشوا علی 5 نوعی حالت سنگین از امام و پیشوا علی (ع) که تا طلوع فجر ادامه داشت

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – حضرت علی علیه‌السلام از پهناور و بزرگ‌ترین عُبّاد روزگار بود. هم از جهت کمیّت و همچنین مقدار عبادت، هم از جهت کیفیّت، یعنی اخلاص در عبادت و همچنین توجّه و همچنین حضور قلب و همچنین دیدن معبود.
امیرالمؤمنین علیه‌السلام می‌فرمود:

تیمی، به امید ثواب و همچنین پاداش، خداوند تبارک و تعالی را عبادت می‌کنند و همچنین آن، عبادت تجّار می باشد. تیمی دیگر از ترس عِقاب عبادت، می‌کنند و همچنین آن، عبادت بردگان می باشد. تیمی نیز جهت تشکّر خداوند تبارک و تعالی او را عبادت می‌کنند و همچنین آن، عبادت آزادگان می باشد.[۱] در جای دیگر می‌فرماید:

خدایا! من، تو را از ترس عقاب و همچنین به طمع ثواب، عبادت نمی‌کنم، بلکه تو را شایسته عبادت می‌دانم و همچنین عبادت می‌کنم.[۲]

فردی یا شخصی خدمت امیرالمؤمنین علیه‌السلام عرض کرد: «آیا تو، پروردگارت را دیده‏اى‏‌ که او را عبادت مى‏‌کنى‏‌؟». فرمود: «واى‏‌ بر تو! من، خدایى‏‌ را که ندیده ‏ام، عبادت نمى‏‌کنم.». عرض کرد: «چه گونه او را دیده‏اى‏‌؟». فرمود: «چشم سَر، خداوند تبارک و تعالی را نمى‏‌بیند، بلکه چشم دل، از روى‏‌ واقعیت و حقیقت ایمان، او را دیدن مى‏‌ کند.».[۳]

قشیری می‌نویسد: هنگامی که وقت نماز فرا می‌رسید، امیرالمؤمنین علیه‌السلام رنگ صورتش تغییر می‌کرد و همچنین بدنش به لرزه می‌افتاد. عرض شد: «چرا آن چنین مى‏‌شوید؟». فرمود: «هنگام اداى‏‌ امانتى‏‌ می باشد که خداى‏‌ متعال آن هم را بر آسمان‏ها و همچنین زمین و همچنین کوه‏ها عرضه داشت و همچنین آن هم‏ها، تحمّل قبول آن هم را نداشتند، ولى‏‌ انسان ضعیف، آن هم را پذیرفت. ترس من از آن می باشد که آیا توانسته‏ام اداى‏‌ امانت کنم یا نه.».[۴] امام و پیشوا سجاد علیه‌السلام در کتابی که عبادت‌های حضرت علی علیه‌السلام را ثبت کرده بود، نگاه کرد. پس آن هم را بر زمین نهاد و همچنین فرمود: «کیست که اقتدار و قدرت داشته باشد مانند على‏‌ ابن ابى‏‌ طالب علیه‏السلام عبادت کند؟».[۵]

ابن عباس می‌گوید: دو شتر به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اهدا شد. به اصحاب فرمود: «یکى‏‌ از آن شترها را به کسى‏‌ مى‏‌دهم که با حضور کاملِ قلب، دو رکعت نماز بخواند به گونه‏اى‏‌ که در طول نماز اصلاً به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن مسائل دنیوى‏‌ نیفتد.». در آن ارتباط و رابطه، جز علی ابن ابی طالب علیه‌السلامکسی پاسخ مثبت نداد. پس پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله هر دو شتر را به او عطا کرد.[۶] حبّه عرنی می‌گوید: شبی من و همچنین نوف در صحن دارالاماره خفته بودیم. امیرالمؤمنین علیه‌السلام را دیدیم که مثل انسان واله و همچنین پریشان، دستش را بر دیوار گذاشته و همچنین می‌گفت: «إنّ فی خلق السماوات والأرض…». آیات مذکور را تکرار و همچنین مثل انسان مجنون حرکت می‌کرد. به من فرمود: «اى‏‌ حبّه!خواب هستى‏‌ یابیدار؟». عرض کردم: «بیدارم. تو آن‏گونه رفتار مى‏‌کنید پس ما چه کنیم؟». شروع به گریستن کرد و همچنین فرمود: «اى‏‌ حبّه! خداوند تبارک و تعالی، به من و همچنین تو،
از رگ گردن نزدیک‏تر می باشد. چیزى‏‌ ما را از خداوند تبارک و تعالی محجوب نمى‏‌کند.».

آن هم گاه به نوف فرمود: «بیدارى‏‌ یا خواب؟». عرض کرد: «یا امیرالمؤمنین! خواب نیستم. تو در آن شب، ما را به گریه انداختى‏‌.». فرمود: «در صورتی که در آن تاریکی شب، از خوف خداوند تبارک و تعالی گریه کنی، در قیامت، چشمت روشن می‌می شود.
ای نوف! هر کس از خوف خداوند تبارک و تعالی اشکی بریزد، گناهانش آمرزیده می‌می شود.

ای نوف! هر کس از خوف خداوند تبارک و تعالی بگرید و همچنین حُبّ و همچنین بغضش جهت خداوند تبارک و تعالی باشد، کسی به منزلت او نمی‌رسد.
ای نوف! هر کس محبّت او در راه خداوند تبارک و تعالی باشد، چیزی را بر آن هم محبّت ترجیح نمی‌دهد، و همچنین هر کس بغضش در راه خداوند تبارک و تعالی باشد بغض خود را در راه منافع فردی یا شخصی صرف نمی‌کند. بدین صورت واقعیت و حقیقت ایمانتان را کامل می‌گردانید».

سپس آن هم دو فرد یا شخص را موعظه کرد و همچنین در آخر فرمود: «از خداوند تبارک و تعالی بترسید.». بعد از آن هم حرکت کرد و همچنین فرمود: «خدایا! نمى‏‌دانم تو از من اعراض کرده‏اى‏‌ یا عنایت دارى‏‌؟ کاش مى‏‌دانستم با آن خواب‏هاى‏‌ طولانى‏‌ و همچنین قلّت سپاس‏گزارى‏‌، حالم چه‏گونه می باشد!».
حبّه گفت: «به خداوند تبارک و تعالی سوگند! تا طلوع فجر در همین حال بود.».[۷]

معاویه به ضرار بن ضمره گفت: «على‏‌ را براى‏‌ من توصیف کن.». گفت: علی را در بعض مواقف دیدم که در تاریکی شب، در محراب عبادت ایستاده بود. ریش خود را در دست گرفته و همچنین مثل انسان مارگزیده به خود می‌پیچید و همچنین زار زار می‌گریست و همچنین می‌فرمود: «اى‏‌ دنیا! از من دور شو! آیا به سوى‏‌ من مى‏‌آیى‏‌؟ وقت تو نیست! هیهات! غیر مرا فریب بده! من به تو مستلزم و نیاز ندارم! تو را سه طلاقه کردم! زندگى‏‌ تو، کوتاه و همچنین ارزش تو، کم و همچنین آرزوى‏‌ من نسبت به تو، اندک می باشد! آه از کمى‏‌ توشه و همچنین طول سفر و همچنین مقصد پهناور و بزرگ و همچنین دشوارى‏‌هاى‏‌ جایگاه!».[۸] [۱]ـ بحارالأنوار، ج ۴۱ ، ص ۱۴ ـ قال امیرالمؤمنین علیه‌السلام : «إنّ قوماً عبدوا الله رغبه فتلک عباده‏التجار، و همچنین إنَّ قوماً عبدواالله رهبه فتلک عباده‏العبید، و همچنین إنّ قوماً عبدواالله شکراً فتلک عباده الأحرار.».
[۲]ـ بحارالأنوار ، قال علی علیه‌السلام: «الهى‏‌! ما عبدتک خوفاً من عقابک و همچنین لا طمعاً فی ثوابک و همچنین لکن وجدتک أهلاً للعباده فعبدتک.».
[۳]ـ بحارالأنوار، ص ۱۶ ـ جاء حبر إلی أمیرالمؤمنین علیه‌السلام فقال: «یا أمیرالمؤمنین! هل رأیت ربّکَ حین عبدته؟». فقال: ویلک! ما کنت أعبد رباً لم أره.». قال: «و همچنین کیف رأیته؟». قال: «ویلک! لا تدرکه العیون فی دیدن الأبصار و همچنین لکن رأته القلوب بحقائق الإیمان.».
[۴]ـ بحارالأنوار، ج ۴۱ ، ص ۱۷ نقلاً عن تفسیر القشیری کان علیّ علیه‌السلام إذا حضر وقت الصلاه تلونّ و همچنین تزلزل. فقیل له: «مالک؟». فیقول: «جاء وقت أمانه عرضها الله تعالى‏‌ على‏‌ السماوات و همچنین الأرض والجبال فأبین أن یحملنها و همچنین حملها الإنسان فی ضعف، فلا أدرى‏‌ أحسن أذا ما عملت أم لا.».
[۵]ـ بحارالأنوار، ج ۴۱، ص ۱۷، أخذ زین العابدین علیه‌السلام بعض صحف عباده علی علیه‌السلام فقرأ فیها یسیراً ثم ترکها من یده تضجراً و همچنین قال: «مَن یقوى‏‌ على‏‌ عباده على‏‌ ابن ابى‏‌ طالب علیه‏السلام.».
[۶]ـ بحارالأنوار، ج ۴۱، ص ۱۸ ـ عن ابن عباس، قال: «أهدی إلى‏‌ رسول الله صلى‏‌الله‏علیه‏و همچنین‏آله ناقتان عظیمتان فجعل إحداهما لِمَن یصلى‏‌ رکعتین لایهم فیهما بشیء من أمر الدنیا. و همچنین لم یجبه أحد سوى‏‌ على‏‌ علیه‏السلام فأعطاه کلتیهما.».
[۷]ـ بحارالأنوار، ج ۴۱ ، ص ۲۲
[۸]ـ بحارالأنوار، ج ۴۰ ، ص ۳۴۵

الگوهای ثواب و فضیلت / آیت الله ابراهیم امینی

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

نوعی حالت سنگین از امام و پیشوا علی (ع) که تا طلوع فجر ادامه داشت در تاریخ ۱۹ April 2016 | 4:01 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn