مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در نهاد دامپزشکی: واردات مواد خوراکی غیرشرعی به کشور

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در نهاد دامپزشکی: واردات مواد خوراکی غیرشرعی به کشور

|مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در نهاد دامپزشکی: واردات مواد خوراکی غیرشرعی به کشور از مسیح داراب|

صدای شیعه: حجت الاسلام کلانتری گفت: حکومت یازدهم بدون در نظر گرفتن ضوابط شرعی شورای سیاست گذاری غذای حلال به راه انداخته می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حمزه کلانتری مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در نهاد دامپزشکی کشور در گفتگویی» در خصوص تعریف غذای حلال در کشور اظهار کرد: غذایی را حلال می دانیم که ضوابط و همچنین مقررات شرعی و همچنین بهداشتی در آن هم رعایت شده باشد. در صورتی که مسائل شرعی و همچنین بهداشتی در تهیه غذایی رعایت نشده باشد، خوردن آن هم را جایز نمی دانیم. قانون وظیفه نظارت شرعی بر حلیت غذا را بر عهده نماینده ولی فقیه در وزرات جهاد کشاورزی گذاشته می باشد.
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در نهاد دامپزشکی افزود: البته از نظر نظارت بهداشتی موضوع متغایر و متفاوت می باشد. بطوریکه نظارت بهداشتی بر تولید مواد با منشاء پروتئینی و همچنین گوشتی قبل از فرآوری و همچنین به صورت خام بر عهده نهاد دامپزشکی می باشد. بعد از آن هم به عهده وزارت بهداشت، درمان و همچنین آموزش علم پزشکی جدید می باشد. ولی باید توجه داشت از لحاظ شرعی کلیه نظارتها طبق قانون و همچنین مصوبه هیات وزیران بر عهده نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و همچنین نمایندگان او همچنین در نهاد دامپزشکی در سراسر کشور می باشد.

دستگاه‌های دولتی از خودشان گواهی حلال می‌دهند

حجت الاسلام کلانتری با انتقاد از بعضی دستگاه‌های دولتی به نسیم آنلاین خاطرنشان کرد: متاسفانه اخیرا بعضی از دستگاهها در آن قسمت و بخش دخالت می کنند، که آن باعث می می شود در بحث نظارت اختلالاتی ساخته یا ایجاد می شود.
او همچنین تصریح کرد: در حال حاضر کار اعطای برند حلال جمهوری اسلامی ایران به کندی پیش می رود. نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی چندین بار در آن خصوص با دستگاههای متنوع و گوناگون و مختلف نامه نگاری کرده و همچنین جلسات مختلفی را برگزار کرده می باشد، لکن دستگاهها بی توجهی می کنند و همچنین تا کنون نتایج مطلوبی حاصل نشده می باشد، بطوریکه بعضی دستگاهها قانون را دور می زنند و همچنین هر کدام علاقه مند خواهند بود خودشان گواهی حلال اعطا نمایند.
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در نهاد دامپزشکی خاطر نشان کرد: متاسفانه به تا حال نتوانسته ایم همه معظلات و مسائل و مشکلات را حل کنیم و همچنین همواره خواستار آن بوده ایم که به ما بگویند که با چه پشتوانه قوانین و قانونی و همچنین شرعی به بعضی از مواد خوراکی گواهی حلال می دهند؟ متاسفانه در حال حاضر بعضی از برندهای به اصطلاح حلال از کشور های دیگر وارد بازار شده می باشد که ما آنها را قبول نداریم چرا که در مواردی با فقه جعفری و همچنین تشیع سازگاری ندارد.
حجت الاسلام کلانتری با انتقاد از بعضی اعطا کنندگان گواهی حلال که بدون هماهنگی و همچنین اخذ مجوز های مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری از نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی اقدام به آن عمل می نمایند به نسیم آنلاین تصریح کرد: متاسفانه اخیرا بعضی مراکز در قبال گرفتن مبالغی جهت شرکت های داخلی یا خارجی به صورت اینترنتی گواهی حلال صادر می کنند که بایستی و حتما گفت آن گواهی ها هیچ اعتبار قوانین و قانونی ندارد، در حالیکه قانون نظارت شرعی بر ذبح و همچنین صید و همچنین آئین نامه اجرایی آن هم تکلیف همه را روشن کرده می باشد.

%name مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در نهاد دامپزشکی: واردات مواد خوراکی غیرشرعی به کشور

پس نتیجه آن می شود که چنین وضعی آن می باشد که ما در آن چند سال شمسی نتوانسته ایم برند حلال جمهوری اسلامی ایران را در بازارهای جهانی معرفی کنیم، بنابراین با توجه به آن که به زودی سیستم یکپارچه اعطای برند حلال آغاز به کار می کند، ما نظارت شرعی و همچنین حلیت آن برند را به خوبی در سطح جامعه و همچنین در خارج کشور ساخته یا ایجاد خواهیم کرد و همچنین جلوی برندهای متفرقه را خواهیم گرفت.
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در نهاد دامپزشکی کشور به نسیم آنلاین عنوان کرد: وظیفه ذاتی و همچنین قوانین و قانونی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و همچنین سازمانهای زیر مجموعه نظارت شرعی بر تولید غذای حلال و همچنین فرهنگ سازی و همچنین آموزش و همچنین ساماندهی ذابحین و همچنین ناظرین شرعی می باشد. در صورتی که ذابحین و همچنین یا ناظرین ما تخلفی را مرتکب شوند به آنها تذکر می دهیم و همچنین درصورت تکرار آنها را از ادامه فعالیت منع می کنیم که چند مورد در استان تهران آن کار را انجام دادیم.
حجت الاسلام کلانتری تاکید کرد: در حال حاضر همه گوشتهای وارداتی تحت نظارت ما می باشد و همچنین حتی بعضی از کشورهای همسایه با اعتمادی که به نظارت شرعی ما دارند با اثبات و یا تایید ناظران ما مجوز حلیت غذا را گرفتن می کنند.
در خصوص اقلیت های مذهبی هم واردات و همچنین تهیه گوشت تحت نظر ما انجام می می شود و همچنین ما اطمینان کسب می کنیم که گوشت مورد بهره بری و استفاده اقیلتهای مذهبی در مراکز فروش گوشت مورد نظر آنها توزیع می شود.

وزارت صنعت بدون در نظر گرفتن ضوابط شرعی شورای سیاست گذاری غذای حلال به راه انداخته می باشد

او همچنین با انتقاد از وزارت صنعت گفتن کرد: متاسفانه وزارت صنعت اخیرا پیشنهادی را داده که حکومت مستقلا شورایی را به عنوان شورای سیاست گذاری غذای حلال تشکیل دهد و همچنین متاسفانه مشکلی به معظلات و مسائل و مشکلات ما اضافه شده می باشد. مشخص نیست آن شورا که در وزارت صنعت تشکیل شده برخواسته از چه خاستگاه قوانین و قانونی و همچنین شرعی می باشد!

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در نهاد دامپزشکی افزود: متاسفانه هر یک از ذینفعان برند حلال در داخل کشور  در آن خصوص صرفا بحثهای تجاری و همچنین اقتصادی برند حلال را دنبال می کنند و همچنین به دنبال منافع اقتصادی آن هم خواهند بود و همچنین مباحث شرعی آن هم را که در تمام دنیا اصل می باشد را به حاشیه رانده اند. در حالی که وظیفه نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی آن می باشد که حلال و همچنین طاهر بودن یک غذا را اثبات و یا تایید کنند، با تشکیل شورای سیاست گذاری غذای حلال مورد نظر وزارت صنعت بخشی از وظایف قوانین و قانونی حوزه نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی به دستگاههای دیگر سپرده شده می باشد و همچنین آن نه تنها سرعت اعطای برند حلال را زیاد نکرده می باشد بلکه کندی بسیاری را هم در آن خصوص ساخته یا ایجاد کرده می باشد.

حکومت به نامه نماینده ولی فقیه در وزارت کشاورزی پاسخ نمی دهد

حجت الاسلام کلانتری گفت: مگر شورای سیاست گذاری غذای حلال می تواند جهت کشتارگاههای داخل کشور ناظر شرعی مشخص کردن کند و همچنین یا ناظرانی را به خارج از کشور اعزام کند؟ آیت الله عالمی در اعتراض به تشکیل شورای سیاست گذاری غذای حلال نامه ای را به دست یار اول محترم ریاست جمهور و همچنین کمیسیون اقتصادی حکومت یازدهم نوشتند، ولی پاسخ مشخصی در آن خصوص داده نشده می باشد. علت اصلی آن اتفاقات آن می باشد که آن عزیزان نسبت به قانون نظارت شرعی بر ذبح و همچنین صید آگاهی چندانی ندارند و همچنین بی توجهند.
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در نهاد دامپزشکی گفت: تنها راه حل معظلات و مسائل و مشکلات موجود در باره برند حلال آن می باشد که همه به قانون تمکین کنند و همچنین از بی قوانین و قانونی دوری نمایند تا روند کار جهت تولید کننده و همچنین مصرف کننده بهبود پیدا کند.

منبع: نسیم آنلاین

انتهای پیام

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در نهاد دامپزشکی: واردات مواد خوراکی غیرشرعی به کشور در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان