فیلم جالب مستند چیست؟

50 50 film1 econews Fixd فیلم جالب مستند چیست؟

دانلود مستند فارسی

فیلم جالب مستند چیست؟
اگر از دو مستندساز بپرسید که فیلم جالب مستند چیست ابه احتمال زیاد لا جواب وامیزانی نخواهید شنید بحث مفصلی راه خواهد افتاد ولی یک نظر کلی وجود دارد که می گوید که ((مستند کاوشی است در روح آدم ها و شرایط واقعی ))

مستند زمان:

مستند حاوی هر سه حالت زمانی است یعنی نه تنها مستند به زمان حال و قدیم می پردازد بلکه احتمال دارد به آینده نیز بپردازد مثل فیلـم بازی جنگ (۱۹۵۹) تاثیر پیتر واتیکنز از ماجرای بمباران شهرهای هیروشیما در طرح حمله فرضی به لندن استفاده کرده بود.

مستند پرداخت خلاق واقعیت:

بنیانگذار مستند – پدر جان گریسون مستند را ((پرداخت خلاق وا قعیت )) توصیف کرده است اما این تعریف مساله دارد آن این است که این تعریف تمام ی اشکال سینما را دربر می گیرد فیلـم های داستانی و غیر داستانی فیلم دیدنی های گزارشی صنعتی و… در حالی که چنین فیلم جذاب هایی را نمیتوان مستند نامید.

مستند ارزیابی اجتماعی:

مستند به ابعادی فراتر از کشف واقعیت می پردازد توام بانقد اجتماعی است فیلم دیدنی ی که جهت مثال کارگـران چطور کفش تولید میکنند تنها یک فیلم جذاب صنعتی است اما اگر فیلـم ی که به تاثیر دقت کارپرهزینه در تولید چنین محصولی بپردازد تماشاگر را به نوعی استنتاج ترغیب می نماید فیلـم مستند است. پرداختن به کیفیت زندگی آدم ها قضاوت در مورد انها از نمایش صرف وا قعیت ما را به سوی ابعاد معنوی و اخلاقی سوق میدهد و خود آبعضی آدم ی را بیشتر شدن میدهد در کلمه ما را به لایه های بالاتر از واقعیت صرف هدایت می نماید .

مستند – فردیت زاویه دید:

اکثرا ٌ هنرمندان در جامعه اولین افرادی هستند که لایه ها زیرین و حواشی جامعه را می بینند که ممکن هست از دید افراد دیگر خیلی طبیعی باشد یا اصلا آن رانبینند. امیل زولا مستندساز برجسته میگوید « اثر هنری گوشه ای از واقیعیت است که ازطریق سرشت آدم ویِژگزینشه دیده می شود » این تعریف خیلی تعریف زیبا تر جامعتر از اثر مستند است. هر فیلم جذاب مستند در واقع گوشه از واقعیت است که از چشـم منظر نظر آن آدم در کلمه از ویزور دوربین او دیده شده است. پس همان گونه که هر کس حقیقت را نسبت به موضوع تعریف می نماید به همان نسبت عکسهایی که از یک اتفاق بوسیله افراد مختلف ارایه می شود مفرق است با توجه به فرق های سبکی و تواناییهای آنها.

مستند روایت سازمان یافته:

یک اثر مستند همچون نمونه های داستانی به جریان بهتر فرد جالب کشش داستانی مهمتر از تمام زوایه دید منسجم و مستحکم نیاز دارد وجود این عناصر برای هر روایتی ضروری است که ان را میتوان در اسطوره ها افسانه ها داستان های عامیانه به مفهوم اولین اشکال روایت برسی کرد. تی اس الیوت چنین میگوید « همه وظیفه هنر این است که با انتساب نظمی به زندگی مفهومی از نظم زندگی را به ما عرضه نماید » پس تاثیر مستند با نمایش ارتباطات علت معلولی مفهومی از سازمان لایه های زیرین زندگی را به ما ارایه نماید .

دامنه اشکال مستند:

نمایش ارتباطات علت و معلولی یا تحمیل نظم را میتوان به اشکال مختلف انجام داد. مستند شاید پروگرام ریزی شده و آگاهانه یا خود انگیخته و پیش بینی ناپذیر باشد، شاعرانه تاثیر گذار باشد یا خشک و بی روح باشد گفتار متن داشته باشد یا اصلا فاقد کلام باشد باز جویی نماید تغییرات را شتاب بخشد یا حتی فرد ها را غافلگیر نماید . مستند احتمالا با مصرف از کلمات تصاویر موسیقی یا کنش و واکنش نظمی را تحمیل نماید . شاید از ادبیات، تاتر موسیقی و نقاشی و آواز، متن رقص مصرف نماید .

وفاداری به واقعیت در مقابل واقع گرایی:

شیفتگی عمیق توجه بسياري به واقعیت در مستند وجود دارد. پرسش با اهمیت زیاد این است واقعیت چیست؟ ذر ذهن مادی گرا واقعیت چیزی عینی و فابل مشاهده است که بتوان آن را محاسبه کرد قابل معلت ه باشد اکثر شبکه های تلویزیونی موسسات ملی معتبر ثروتمند به وحشت از دعاوی حقوق ی میخواهند مستند حاوی چیزهایی باشد که بتوان آن را دید محاسبه کرد و در دادگاه فرضی از آن دفاع کرد. به همین خاطر این شبکه بیشتر به ساختن فیلم زیبا های خبری گزارشی و تبلیغاتی طرفدار هستند تا یک فیلـم مستند انتقادی که از واقعیت سر چشم ه گرفته باشد که ناشی از وجدان فردی و نظر انتقادی نشات گرفته است.

معمولا مستند غنا و ابهامات نهفته در کل زندگی را منعکس جالب می نماید و غیر از واقعیت های بیرونی وقابل رویت واقعیتهای درونی نامریی راهم نمایش میدهد. چون کابوسها رویاها خاطرات نیز بخشی از واقعیت می باشند .

مستند هنر اجتماعی است:

مستند ساختاری از اسناد و شواهد است. مستند قصد دارد با نمایش تجربه های گابه گام سازندگانش در کلنجار رفتن با درک دریافت مفهوم رویداد ویِژگزینشه تماشگـران را به استنتاج بکشاند. فیلم زیبا مستند به صورت تیمی ساخـته می شود مثل کارگردان فیلم جالب بردار مجری و… پس چنین حساسیتی می بایست در تک تک افراد به وجود آمده باشد. پس فیلم زیبا ی که حاصل کار گروهی فرآیند جمعی است باید برای جمعی دیگر – به مفهوم مخاطبان – نمایش داده شود. فیلـم مستند هنری اجتماعی است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان