صحیفه سجادیه انجیل اهل بیت می باشد/ اخلاق اصولی و کاربردی در صحیفه سجادیه

صحیفه سجادیه انجیل اهل بیت می باشد/ اخلاق اصولی و کاربردی در صحیفه سجادیه

|صحیفه سجادیه انجیل اهل بیت می باشد/ اخلاق اصولی و کاربردی در صحیفه سجادیه از مسیح داراب|

صدای شیعه: کتاب صحیفه سجادیه یکی از ارزنده ترین منابع شیعه می باشد که امام و پیشوا سجاد معارف اسلامی را در قالب دعا و همچنین نیایش عرضه داشته می باشد. شهید سید محمد باقر صدر(ره) می گوید صحیفه سجادیه را بایستی و حتما به عنوان بزرگترین عمل فرهنگی و اجتماعی زمان و همچنین موقعیت امام و پیشوا(ع) معرفی کرد. از صحیفه سجادیه، که سند آن هم به امام و پیشوا زین العابدین (ع) منتهی می می شود، به «اخت القرآن» و همچنین «انجیل اهل البیت» و همچنین «زبور آل محمد(ص)» و همچنین «صحیفه کامله» تعبیر شده می باشد. فصاحت و همچنین بلاغت صحیفه حاکی از آن هم می باشد که نمی تواند کلام غیرمعصوم(ع) باشد. چنانکه هنگام و زمانی که آیت الله مرعشی نجفی(ره) صحیفه سجادیه را به عنوان هدیه جهت «طنطاوی»، مفسر قرآن، ارسال می کند، طنطاوی می گوید: آن کتاب را فوق کلام مخلوق و همچنین دون کلام خالق دیدم.

میلاد با سعادت امام و پیشوا زین العابدین بهانه ای شد تا تامل دوباره ای بر روی بعضی از مفاهیم صحیفه سجادیه داشته باشم. جهت آن منظور به سراغ حجت الاسلام احمد غلامعلی عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و همچنین حدیث و همچنین هم چنین حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی، ریاست دانشگاه علوم و همچنین معارف قرآن کریم رفتیم تا نظر ایشان را در مورد موضوعاتی مانند نگاه اخلاقی امام و پیشوا سجاد(ع) در صحیفه سجادیه و همچنین همچنین تبیین جایگاه امامت در آن کتاب شریف جویا شویم. متن زیر مشروح گفتگو با آن کارشناسان دینی می باشد.

2074067 صحیفه سجادیه انجیل اهل بیت می باشد/ اخلاق اصولی و کاربردی در صحیفه سجادیه

حجت الاسلام احمد غلامعلی در مورد زمانه امام و پیشوا سجاد و همچنین چگونگی انتقال معارف به صورت دعا گفت: آن موضوعات شامل موضوعاتی می باشد که همواره به آن هم پرداخته می می شود. ولی باید توجه داشت یکی از موضوعاتی که هنوز مستلزم و نیاز به تامل دارد کتاب صحیفه سجادیه می باشد که متاسفانه اکثرا و بیشتر به عنوان کتاب دعا به آن هم نگاه شده می باشد و همچنین در کلیات از آن هم قبل ایم. در حالی که بایستی و حتما صحیفه سجادیه در موضوعات متخلف و همچنین میان رشته ای مورد توجه قرار گیرد و همچنین متناسب با مستلزم و نیاز امروز جامعه از آن هم طرح هایی استخراج می شود.

او همچنین در خصوص موضوع اخلاق در صحیفه سجادیه توضیح داد: اخلاق معمولا در جامعه ما به عنوان اخلاق توصیه ای می باشد. یعنی مثلا توصیه می می شود که دروغ نگویید. ما بایستی و حتما صحیفه سجادیه را از نگاه اخلاق اصولی و کاربردی مورد توجه قرار دهیم. یعنی کاری کنیم که بتوانیم بر اساس صحیفه سجادیه جهت اقشار متنوع و گوناگون و مختلف به صورت جداگانه اخلاق را احصا کنیم و همچنین آن اخلاق را اصولی و کاربردی کنیم. حضرت سجاد یک معدن آموزه های اخلاقی و همچنین عرفانی را جهت ما گذاشته ولی آن معدن همچنان بکر می باشد.

آن کارشناس دینی گفت: چند دعای صحیفه به روش خاص به مباحث اخلاقی اشاره دارد که مهمترین آن هم دعای بیستم، دعای مکارم الاخلاق می باشد. نقطه لطیفی که در سراسر دعای مکارم الاخلاق دیده می می شود آن می باشد که نقطه تعادل اخلاق کجاست؟ مثلا عبادت خیلی خوب می باشد ولی ممکن می باشد آسیب همین عبادت عجب و همچنین غرور باشد. در دعای مکارم الاخلاق هم به اخلاق اشاره شده و همچنین هم به آسیب هایی که ممکن می باشد داشته باشد اشاره شده می باشد.

او همچنین افزود: تو فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نکنید که اخلاق نمی تواند آسیب داشته باشد. اتفاقا از آن هم ناحیه اخلاقی ممکن می باشد به ما آسیب وارد می شود. فردی ممکن می باشد خیلی زیاد متدین باشد ولی باید توجه داشت در عین حال متکبر یا خودپسند باشد. آن موضوعات را امام و پیشوا سجاد(ع) خیلی دقیق در دعای مکارم الاخلاق مطرح کرده اند.

آن استاد دانشگاه با اشاره به دعای هشتم صحیفه سجادیه گفت: عنوان آن دعا استعاذه می باشد. استعاذه به معنای پناه بردن می باشد. مثلا به خداوند تبارک و تعالی از شر شیطان پناه می بریم. حضرت در آن دعا از ناخوشی ها و همچنین اخلاق نکوهیده به خداوند پناه می برد. من به بعضی از جملاتن آن دعا اشاره می کنم. در ابتدای آن دعا آمده می باشد «اللَّهُمَّ إِنیِّ أَعُوذُ بِکَ مِنْ هَیَجَانِ الْحِرْصِ» خدایا به تو پناه می برم از آنکه حرص من فوران کند. ما در زندگی مستلزم و نیاز به حرص داریم و همچنین در صورتی که حرص نباشد دیگر تلاشی جهت زندگی انجام نمی گیرد. ولی باید توجه داشت بایستی و حتما توجه داشت که جایی حرص مذموم می باشد که زیاد از حد می شود.

حجت الاسلام غلامعلی ادامه داد: حضرت می فرماید «أَو همچنینْ نَقُولَ فِی الْعِلْمِ بِغَیْرِ عِلْمٍ» خدایا به تو پناه می برم بخاطر چیزی که نمی دانم ولی در مورد آن هم اظهار علم کنم. لذا در روزگار ما فراوان دیده می می شود که افرادی در مورد مسائل متنوع و گوناگون و مختلف دانشی ندارند ولی در هر موردی سخن می نامند.

او همچنین افزود: حضرت به ظرفیت اشخاص توجه می کند. ما جهت بالابردن ظرفیت جامعه خود چه کرده ایم؟ مثلا تعریف جهت کسی که خود را نساخته باشد چه آسیب خواهد داشت؟ حضرت می فرماید «ولا ترفعنی فی الناس درجه الا حططتنی عند نفسی مثلها» یعنی خدایا هیچ درجه ای از من را بین شهروندان و مردم شهر بالا مبر جز آنکه مرا معادل آن هم منزلت و همچنین مزیت، در نزد خودم پست گردانی. یعنی خود را بشناسم و همچنین بدانم که آن هم تعریفی که شهروندان و مردم شهر می کنند واقعی نیست.

آن کارشناس دینی در خصوص مباحث امامت در صحیفه سجادیه توضیح داد: بحث امامت هم در صحیفه سجادیه مورد بررسی کردن قرار گرفته و همچنین هم بصورت مستقل توسط امام و پیشوا سجاد(ع) به آن هم پرداخته شده می باشد. یعنی حضرت به نوعی صحبت می کنند که افرادی که جایگاه امامت را نمی شناسند، قانع شوند.

او همچنین ادامه داد: در صحیفه سجادیه چند نقطه در بحث امامت وجود دارد. یکی در دعای دوم می باشد که در مورد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) می باشد که در آنجا خصلت هایی که ذکر می می شود در مورد اهل بیت هم صادق می باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و همچنین حدیث گفت: یکی از موارد دیگر دعای چهارم می باشد. در دعای چهارم حضرت آن بحث تابعین پیامبران را مطرح می کند. کانّه حضرت خود را دیده و همچنین در حال گفتن ویژگی های خود می باشد.

آن کارشناس دینی درخصوص در دعای چهل و همچنین هفتم که جهت روز عرفه می باشد، اظهار داشت: در آن دعا حضرت اهل بیت را معرفی می کند تا به امام و پیشوا زمان(عج) می رسد. مثلا حضرت می فرماید خدایا ولی خود را توفیق ده به شکر آن نعمت که او را جهت ما امام و پیشوا و همچنین پیشوا کردی و همچنین ما نیز نصیب کن که شکر آن نعمت را به جا آوریم. لذا حضرت می فرماید آنکه من امام و پیشوا دارم نیازمند شکرگذاری می باشد.

او همچنین ادامه داد: امام و پیشوا از خداوند تبارک و تعالی می خواهد «و همچنینَ آتِهِ مِنْ لَدُنْکَ سُلْطَانا نَصِيرا» یعنی امامت بایستی و حتما آن هم سلطنت یاری کننده باشد و همچنین امام و پیشوا در همه وجوه زندگی ما غالب باشد.

غلامعلی ادامه داد: حضرت می فرماید: «اللَّهُمَّ فَأَو همچنینْزِعْ لِو همچنینَلِيِّکَ شُکْرَ مَا أَنْعَمْتَ بِهِ عَلَيْهِ، و همچنینَ أَو همچنینْزِعْنَا مِثْلَهُ فِيهِ، و همچنینَ آتِهِ مِنْ لَدُنْکَ سُلْطَانا نَصِيرا، و همچنینَ افْتَحْ لَهُ فَتْحا يَسِيرا، و همچنینَ أَعِنْهُ بِرُکْنِکَ الْأَعَزِّ، و همچنینَ اشْدُدْ أَزْرَهُ، و همچنینَ قَو همچنینِّ عَضُدَهُ، و همچنینَ رَاعِهِ بِعَيْنِکَ، و همچنینَ احْمِهِ بِحِفْظِکَ و همچنینَ انْصُرْهُ بِمَلائِکَتِکَ و همچنینَ امْدُدْهُ بِجُنْدِکَ الْأَغْلَبِ.» یعنی پس ولى خود را الهام کن تا شکر اين نعمت بگزارد، و همچنین ما را نيز الهام کن که نعمت وجود او را سپاس گوييم و همچنین او را به فيروزى از جانب خود نصرت کن، و همچنین کار او را به آسانى بگشاى و همچنین به پشتيبانى محکم خود او را مدد فرماى و همچنین پشت او را قوى کن و همچنین بازوى او را نيرومند گردان، و همچنین او را به ديده رعايت خود نگران باش و همچنین در کنف حمايت خود نگهدار، و همچنین به فرشتگانش يارى کن و همچنین به سپاه نيرومند خويش مدد ده.

او همچنین در پایان گفت: کارآیی امام و پیشوا آن می باشد که بایستی و حتما کتاب خداوند تبارک و تعالی را بر پا بدارد و همچنین دین را زنده نگه دارد و همچنین در برابر ظالمین بایستد و همچنین معالم دین را به ما نشان دهد، که به اینها نیز در صحیفه سجادیه مورد اشاره واقع شده می باشد.

2074580 صحیفه سجادیه انجیل اهل بیت می باشد/ اخلاق اصولی و کاربردی در صحیفه سجادیه

حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی، ریاست دانشگاه علوم و همچنین معارف قرآن کریم در مورد ویژگی های صحیفه سجادیه گفت: صحیفه سجادیه به عنوان زبور آل محمد(ص) شناخته شدن و شهرت دارد ولی صحیفه سجادیه آن هم روش که در ابتدای آن هم آمده ۷۵ دعا از امام و پیشوا زین العابدین(ع) می باشد در حالی که صحیفه سجادیه ای که در دسترس ماست شامل ۵۴ دعاست، یعنی ۲۱ دعا کم می باشد. آن باعث شده که عده ای از علما به دنبال آن هم ۲۱ دعا را پیدا کنند.

او همچنین ادامه داد: مرحوم شیخ حر عاملی صاحب کتاب وسائل الشیعه به آن کار همت گماشت و همچنین حتی اکثرا و بیشتر از ۲۱ دعا پیدا کرد و همچنین کتابی نوشت بنام صحیفه سجادیه ثانیه یعنی دومی. بعد از شیخ حر عاملی، علامه افندی شاگرد علامه مجلسی در قرن یازدهم به دنبال آن کار رفت که دعاهای جدیدی همچنین و علاوه بر دعاهای شیخ حر عاملی دست پیدا کرد و همچنین کتابی نوشت به نام صحیفه سجادیه سویم.

ریاست دانشگاه علوم و همچنین معارف قرآن کریم گفت: بعد از علامه افندی مرحوم حاج میرزاحسین نوری پدر استاد آقا شیخ عباس قمی صاحب مفاتیح، استاد ایشان دنبال آن هم ۲۱ دعا گشت، یک دعاهای جدیدی پیدا کرد یک کتابی نوشت بنام صحیفه سجادیه چهارمی. بعد از ایشان مرحوم ملامحسن امین جبل عاملی صاحب کتاب اعیان الشیعه هم دنبال آن هم ۲۱ دعا می گشت، دعاهای جدیدی از امام و پیشوا چهارم پیدا کرد و همچنین کتابی بنام صحیفه سجادیه پنجم را نوشت. بعد از ایشان مرحوم کربلایی علی تبریزی دنبال آن هم ۲۱ دعا می گشت، یک دعاهای جدیدی پیدا کرد یک کتابی نوشت به نام صحیفه سجادیه ششم. بعدش شیخ هادی مکفر دنبال آن هم ۲۱ دعا می گشت یک دعاهای جدیدی پیدا کرد و همچنین کتابی نوشت به نام صحیفه سجادیه هفتم. آقاشیخ آقابزرگ تهرانی استاد امام و پیشوا دنبال آن هم ۲۱ دعا می گشت، یک دعاهای جدیدی پیدا کرد کتابی نوشت به نام صحیفه سجادیه هشتم. یعنی هم اکنون ما ۸ صحیفه سجادیه داریم.

آن کارشناس دینی ادامه داد: آنچه در دسترس عموم شهروندان و مردم شهر می باشد آن هم صحیفه سجادیه اول می باشد که ۵۴ دعا دارد. دعاهایی که در صحیفه سجادیه اول می باشد در صحیفه سجادیه دوم نیست. صحیفه سجادیه دوم یک دعاهایی دارد غیر از صحیفه سجادیه اول و همچنین دعاهایی درصحیفه سجادیه اولی و همچنین دومی هست که در سومی نیست. سومی دعاهای جدیدی دارد.  دعاهایی که در صحیفه اول و همچنین دوم و همچنین سوم هست در چهارم نیست. صحیفه چهارم دعاهای جدیدی دارد. هم اکنون ما هشت صحیفه سجادیه داریم که هر کدام دعاهای امام و پیشوا زین العابدین(ع) را دارند. مثلا دعای ابوحمزه ثمالی که در ماه رمضان می خوانند متعلق به امام و پیشوا سجاد(ع) می باشد ولی در صحیفه سجادیه نیست. اینها دعاهایی خواهند بود که در صحیفه دوم تا چهارم خواهند بود. در صحیفه اول آن دعاها نیست.

حجت الاسلام عابدی با گفتن آنکه یکی از امتیازات ویژه شیعه نسبت به ادیان و همچنین مذاهب دیگر کتابهای دعا می باشد، گفت: آن تعداد دعاهایی که در شیعه وجود دارد در هیچ دین و همچنین مذهبی نیست. سیصد کتاب شبیه مفاتیح در میان تراث ما وجود دارد که بعضی ها چاپ شدند و همچنین بعضی ها هم خطی خواهند بود. آن نشان می دهد که در شیعه چقدر دعا فراوان می باشد. جای تأسف آن می باشد که مسیحی ها معمولا دعا ندارند و همچنین روزهای یکشنبه که به کلیسا می روند یک شعر دانته را می خوانند. شعر دانته، شعری می باشد در مدح خداوند تبارک و تعالی که از یونان باستان می باشد. یک شعر دارند در مدح خداوند تبارک و تعالی و همچنین با آن یک شعر چقدر فلسفه درست کردند. چقدر مکتبهای تربیتی درست کردند و همچنین دارند دنیا را می گیرند. ما شیعیان آن همه کتاب دعا داریم ولی کار تحقیقی و همچنین پژوهشی در مورد آن دعاها به ویژه صحیفه سجادیه کم انجام دادیم.

انتهای پیام

صحیفه سجادیه انجیل اهل بیت می باشد/ اخلاق اصولی و کاربردی در صحیفه سجادیه در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان