سران حکومت وحدت ملی، بامیان شیعه را از انرژی برق محروم می‌کنند

سران حکومت وحدت ملی، بامیان شیعه را از انرژی برق محروم می‌کنند

|سران حکومت وحدت ملی، بامیان شیعه را از انرژی برق محروم می‌کنند از مسیح داراب|

صدای شیعه: ریاست‌جمهور و همچنین ریاست اجرایی افغانستان در نشستی در کاخ ریاست جمهوری آن کشور در کابل اراده و تصمیم راسخ گرفته‌اند که خط انتقال برق ۵۰۰ مگاوات ترکمنستان از مسیر سالنگ عبور کند.

آن در حالی می باشد که قرار بود خطوط انتقال برق «توتاپ» از ولایت بامیان عبور کنند.

طرح جامع ۲۰ ساله برق افغانستان در سالهای ۲۰۱۲ ـ ۲۰۱۳ میلادی با پیشنهاد وزارت انرژی و همچنین آب افغانستان به یک شرکت معتبر آلمانی به نام «فیشنر» داده شد.

براساس بررسی کردن‌های علمی و همچنین فنی در آن طرح جامع، قرار بود انتقال خط برق ۵۰۰ مگا‌وات ترکمنستان از مسیر بامیان -‌ میدان‌وردک صورت گیرد ولی باید توجه داشت چند ماه قبل شرکت برق «برشنا» و همچنین وزارت انرژی افغانستان، علی رغم توصیه‌های کارشناسی آن شرکت، اراده و تصمیم راسخ به عبور خطوط برق از مسیر سالنگ گرفتند.

اراده و تصمیم راسخ شرکت برشنا و همچنین وزارت انرژی افغانستان با واکنشهای جدی روبرو شد تا جایی که نمایندگان پارلمان افغانستان آن کار شرکت برشنا را تبعیض آشکار خواندند و همچنین خواهان اجرایی‌ شدن آن پروژه مطابق برنامه جذاب و جالب و خوب شرکت فیشنر شدند.

به به گفته خبرگزاری صدای افغان، آن در حالی می باشد که منابع در کاخ ریاست‌ جمهوری افغانستان اعلام کردند که اشرف‌غنی و همچنین عبدالله  باوجود مخالفتها در آن باره، دستور اجرایی‌شدن پروژه ‌توتاپ از مسیر سالنگ صادر کرده‌اند.

براساس دستور جدید ریاست‌جمهور افغانستان، انتقال برق ۵۰۰ مگاوات ترکمنستان که مرحله سوم آن هم به نام «کاسا ۱۰۰۰» نیز یاد می‌می شود، از «سنگ توده» در تاجیکستان آغاز ‌و همچنین از مسیر «شیرخان بندر» وارد افغانستان شده و همچنین با عبور از شهرهای قندوز، بغلان‌ و همچنین پلخمری وارد سلسله‌ کوه‌های هندوکش می‌می شود.

در صورت تکمیل آن پروژه، ۵۰۰ مگاوات برق در ساعت، از مسیر شبرغان به پلخمری و همچنین از آنجا وارد کابل می‌می شود. آن خط انتقال برق قرار بود تا پاکستان ادامه یابد ولی اسلام‌آباد به تا حال از خرید برق ترکمنستان خودداری کرده می باشد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

سران حکومت وحدت ملی، بامیان شیعه را از انرژی برق محروم می‌کنند در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان