روزنامه "رای‌الیوم" چاپ لندن نوشت: نهاد "همکاری اسلامی" به نهاد طایفه‎ای عربستان تغییر پیدا کردن شده می باشد

روزنامه "رای‌الیوم" چاپ لندن نوشت: نهاد "همکاری اسلامی" به نهاد طایفه‎ای عربستان تغییر پیدا کردن شده می باشد

|روزنامه "رای‌الیوم" چاپ لندن نوشت: نهاد "همکاری اسلامی" به نهاد طایفه‎ای عربستان تغییر پیدا کردن شده می باشد از مسیح داراب|

صدای شیعه: سیزدهمین نشست سران کشورهای عضو نهاد همکاری اسلامی با حضور نمایندگان و همچنین روسای ۵۷ کشور طی دو روز قبل در استانبول برگزار شد و همچنین با صدور بیانیهای ضد ایرانی در ظهر روز قبل پایان یافت.

روزنامه "رای الیوم" چاپ لندن در سرمقاله خود در آن باره نوشت: استراتژی سعودی در محکومیت ایران و همچنین متهم کردن گروه و حزب الله به اتهام های "ضد بشری و ترویستی" در بیانیه پایانی کاملا هویدا بود، از همین روی خروح حسن روحانی و همچنین هیات همراه او همچنین از سالن کنفرانس هنگام خواندن و قرائت بیانیه عجیب و همچنین غافلگیرانه نبود.

در خواندن و قرائت ابتدایی و اولیه بیانیه، ردپای عربستان در اکثرا و بیشتر بندهای آن هم به ویژه بندهای ادعایی مرتبط به دخالت های ایران در مسائل منطقه و همچنین حمله به سفارت عربستان در تهران و همچنین اقدامات تحریک آمیز ایران در مورد احکام قضایی صادره علیه بعضی متمهان (اشاره به شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعی عربستان)، به وضوح مشخص بود.

روزنامه "رای الیوم" به سردبیری "عبدالباری عطوان" نوشت: در آن بیانیه پایانی مطلقا به دخالت نظامی عربستان در یمن و همچنین کشتار هزاران فرد یا شخص از شهروندان و مردم شهر بی گناه آن کشور که بیش از یک سال شمسی ادامه دارد، هیچ اشاره ای نشده می باشد.

در ادامه آن بیانیه به موضوع فلسطین اشاره شده می باشد که در آن هم بر "ضرورت نمایش هر چه زودتر کنفرانس بین المللی صلح در حمایت از شهروندان و مردم شهر فلسطین و همچنین پایان اشغالگری ها و همچنین ساخته یا ایجاد حکومت مستقل فلسطینی بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس" تاکید شد.

آن روزنامه نوشت: ولی باید توجه داشت در آن بیانیه "مطلقا به محکومیت تروریسم اسرائیلی به شکل واضح و همچنین صریح و همچنین یهودی شدن قدس اشغالی و همچنین تحریم اسرائیل" پرداخته نشده می باشد.

در آن بیانیه همچنین به بحران سوریه همزمان با نمایش نشست ژنو و همچنین حمایت از قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت پرداخته و همچنین از مواضع کشورهایی مانند اردن، لبنان، عراق و همچنین ترکیه که از پناهندگان سوری استقبال کردند، حمایت شد ولی باید توجه داشت عربستان از کشورهای حاشیه خلیج فارس آن درخواست را نکرده می باشد که آن کشورها هم اندکی از پناهندگان سوری استقبال کنند.

ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی که یکی از بارزترین چهره های حاضر در کنفرانس نهاد همکاری اسلامی در استانبول بود، توانسته بود سیاست های خود را بدون رقیب و همچنین در غیاب عراق، سوریه، الجزایر و همچنین مصر اعمال کند، به گونه ای که نهاد همکاری اسلامی مانند اتحادیه عرب به روش کامل تحت نفوذ عربستان و همچنین مواضع آن کشور بود.

رای الیوم در ادامه به گفته داد که نهاد همکاری اسلامی یک "غربالگری فرقهای و همچنین طایفهای" را به روش واضح ساخته یا ایجاد و همچنین امت اسلامی را به دو اردوگاه نظامی تقسیم کرد که اکثریت آن هم را "سنی" به زعامت عربستان و همچنین همپیمانان آن هم تشکیل می دهند و همچنین دومی اقلیت "شیعی" به رهبری ایران می باشد.

آن روزنامه فرامنطقهای نوشت: بنابراین می‌قدرت گفت که همکاری اسلامی دچار نوعی از گمراهی و همچنین سردرگمی می باشد و همچنین آن تحول در تاریخ معاصر اسلامی بی سابقه می باشد. نهاد همکاری اسلامی با توجه به آنکه مقر آن هم در شهرستان جده می باشد، امتیازی جهت عربستان محسوب می می شود، ولی باید توجه داشت هرگز به ذهن خطور نمی کرد که آن نهاد به یک نهاد "سنی" تغییر پیدا کردن می شود که بر تقسیمات طایفهای تاکید دارد و همچنین آن مساله تحول خطرناکی می باشد و همچنین ممکن می باشد به یک جنگ و همچنین درگیری در منطقه تغییر پیدا کردن می شود.

انتهای پیام

روزنامه "رای‌الیوم" چاپ لندن نوشت: نهاد "همکاری اسلامی" به نهاد طایفه‎ای عربستان تغییر پیدا کردن شده می باشد در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان