حضرت آیت الله مکارم شیرازی: سرایت بدعت در دین سبب تغییر چهره دین می می شود

آیت الله مکارم شیرازی حضرت آیت الله مکارم شیرازی: سرایت بدعت در دین سبب تغییر چهره دین می می شود

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی وارد شدن بدعت در دین را سبب تغییر چهره دین دانست و همچنین گفت: نباید در بدعت به معنای نوآوری دچار افراط و همچنین تفریط شد.

به نقل از روزنامه نویس و خبرنگار شفقنا در قم، آن مرجع تقلید در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با گفتن آنکه یکی از مسائل مهم در اسلام مساله بدعت می باشد، به روایتی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) اشاره کرد و همچنین اظهار داشت: حضرت محمد(ص) فرمود:«خداوند اعمال بدعت گذاران را نخواهد پذیرفت مگر زمانی که بدعتها را ترک کنند».

او افزود: در بدعت هم افراط دیده شده می باشد هم تفریط، بدعت به معنای مساله جدید و تو و تازه می باشد. در صورتی که جدید و تو و تازه عرفی باشد مانعی نیست. یکی از جدید و تو و تازه های عرفی آن می باشد که مساجد را به سبک ویژه ای می سازند. مسجدالحرام آن همه مناره ها دارد که زمان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) نبوده ولی باید توجه داشت امروز مساجد مجهز به بلندگو و همچنین وسایل تهویه می باشد که خود، نوآوری می باشد و همچنین اشکالی ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به نمایش مراسم بزرگداشت درگذشتگان و همچنین نیز جشن میلاد و همچنین مناسبتهای نیمه شعبان و همچنین رجب گفت: کسی آن هم را اسناد به دین نمی دهد. اشکالی ندارد. نمام زندگی بشر نوآوری می باشد و همچنین دائما مسائل جدید و تو و تازه ای مطرح می می شود؛ حال یک عده از وهابیت فرق بدعت عرفی و همچنین شرعی را نمی فهمند. اینها اینقدر بدعت را توسعه داده بودند که هنگام و زمانی که دوچرخه وارد عربستان شد، آن هم را بدعت شمرده و همچنین مرکب شیطان نامیدند.

او ادامه داد: از آن هم طرف هم گاهی اشخاص، مسائلی را با مسائل دینی درهم می آمیزند. مثلا یکی از موارد، ختم انعام می باشد که وسط خواندن سوره انعام یک برنامه جذاب و جالب و خوب هایی انجام می دهند که در هیچ آیه و همچنین روایتی نیامده می باشد. نباید از خودمان چیزی اضافه بر احکام خداوند تبارک و تعالی کنیم یا مثلا در قنوت و همچنین تعقیبات نماز، چیزهایی که جزء آن هم نیست نباید بخوانیم مگرآنکه تحت عمومات باشد یا دلیل ویژه ای دارد.

آن مرجع تقلید تاکید کرد: در صورتی که بدعت در دین سرایت کند، چیزی نمی گذرد که چهره دین عوض می می شود و همچنین لذا آن تعبیر شدید را می خوانیم که «خداوند عمل صاحب بدعت را نمی پذیرد مگر زمانی که آن هم بدعت را ترک کند».

او یادآور شد: در بعضی مجالس بانوان دیده می می شود چیزهایی که جزو دین نیست انجام می دهند که بایستی و حتما آنها را توجه داد که اینها جزو دین نیست و همچنین بدعت می باشد.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: سرایت بدعت در دین سبب تغییر چهره دین می می شود در تاریخ ۲۷ April 2016 | 11:36 am نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان