حضرت آیت الله سبحانی: تفتیش و همچنین تفحص در باره مبارزه با مواد اعتیاد آور و مخدر از نظر شرع مجاز می باشد

سبحانی  حضرت آیت الله سبحانی: تفتیش و همچنین تفحص در باره مبارزه با مواد اعتیاد آور و مخدر از نظر شرع مجاز می باشد

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- حضرت آیت الله العظمی سبحانی گفت: تفتیش و همچنین تفحص در آن مورد اشکالی ندارد و همچنین داخل در غیبت و همچنین اسرار نیست زیرا و به درستی که داخل در آبروی جامعه می باشد بنابراین هرنوع مساله ای که مستلزم و نیاز به تفتیش داشته باشد از نظر شرع مجاز می باشد به شرطی که مظنون باشد و همچنین جهت تو نافع و همچنین مختصر باشد.

به به گفته روزنامه نویس و خبرنگار شفقنا در قم، آن مرجع تقلید در دیدار قائم مقام مدیرکل ستاد مبارزه با مواد اعتیاد آور و مخدر و همچنین دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد اعتیاد آور و مخدر استانها اظهار داشت: کار آقایان کار الهی و همچنین درحقیقت مصداق امر به معروف و همچنین نهی از منکر می باشد.

او با گفتن آنکه دو نوع منکر داریم؛ افزود: یکی مال انسان را ضرر می زند و همچنین غیره ای عقل انسان را زائل می کند که بدترین منکرهاست.

آیت الله سبحانی خاطره ای از مرحوم آیت الله العظمی بروجردی نقل کرد و همچنین گفت: در سال شمسی ۱۳۳۹ محضر حضرت آیت الله بروجردی بودم. یکی از پزشکان تهران، ریاست بیمارستانهای روانی بود، همراه پزشک سوئدی خدمت ایشان رسیدند. عرض کردند:« در آنکارا همایشی در مورد مواد الکلی داریم، آمده ایم نظر اسلام را از تو بپرسیم. در آن مجلس بنده و همچنین مرحوم آیت الله طباطبایی و همچنین شخصیتهای دیگر بودند. بعد اجازه خواستند سئوالات خود را مطرح کرده و همچنین آقا جواب دهند؛ اولین سئوال آن بود که گفت: «شنیده ایم اسلام مواد الکلی را تحریم کرده می باشد دلیل آن هم چیست؟» من فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کردم که آقا چه می خواهد بگوید. ضررهای الکل را به کبد و همچنین کلیه و همچنین اینها را بگوید که اینها استاد آن هم خواهند بود. ولی باید توجه داشت مردان خداوند تبارک و تعالی از عالم بالا معین می شوند. جمله کوتاهی گفت: «کرامت و همچنین عزت انسان با عقل می باشد و همچنین الکل دشمن عقل می باشد». بعد آن هم پزشک سوئدی گفت:« شنیدیم در اسلام کم آن هم هم حرام می باشد درحالیکه یک قطره ضرر به عقل نمی زند». فرمود: «انسان زیاده طلب می باشد؛ یک قطره را که اجازه دادند، می می شود دو قطره و همچنین سه قطره و همچنین.. . آخر هم از یک بطری سر در می آورد».

او تصریح کرد: آن مواد اعتیاد آور و مخدر عینا مواد الکلی می باشد که ضرر به عقل و همچنین اعصاب جامعه می زند. در جامعه ای که عقل افول کند و همچنین جوون مشغول اوهام و همچنین توهمات باشد و همچنین منزوی گرد، آن کشور مستعمره دیگران می می شود.

آن مرجع تقلید افزود: آن ۱۰ میلیون فرد یا شخص قاچاقچی در مساله مواد اعتیاد آور و مخدر که فرمودید ولو مساله اقتصادی می باشد ولی باید توجه داشت مساله سیاسی هم پشت سر آن هم هست. کشور افغانستان زمانی که طالبان بود، اینقدر مواد اعتیاد آور و مخدر نداشت ولی باید توجه داشت حالا که اینها آمدند، آمار آن هم چند برابر شده می باشد درواقع دنیا را اداره می کند.لذا کار آقایان جزو امر به معروف و همچنین نهی از منکر می باشد به ویژه که قوه انتظامی پشت سر شماست.

او با اشاره به روایتی از امام و پیشوا صادق(ع) گفت: ایشان می فرماید:«امر به معروف و همچنین نهی از منکر، دوگونه می باشد؛ کار زبانی و همچنین قلبی امر به معروف جهت خلق می باشد ولی باید توجه داشت کارهای پهناور و بزرگ جهت افرادی می باشد که شامل قوه و همچنین اقتدار و قدرت خواهند بود». کار تو از آن نوع می باشد.

آیت الله سبحانی با تاکید بر همراهی حکومت و همچنین ناجا از آن ستاد ابراز امیدواری کرد: موفق شوید آن پدیده زشت که عقل و همچنین درک را می کشد و همچنین غیرت و همچنین حماسه را از بین می برد، بشر را منزوی می کند و همچنین در اوهام به سر می برد را ریشه کن کنید.

او ادامه داد: البته بایستی و حتما وزارت آموزش و همچنین پرورش را هم ببینید. زیرا و به درستی که اینها از اشخاص ناآگاه بهتر بهره بری و استفاده می کنند. دانش آموزان ناآگاه خواهند بود و همچنین بعدی را نمی بیند بنابراین بایستی و حتما در مدارس افرادی گمارده شوند ، مراقب باشند که در صورتی که آلودگی پیدا شد، فورا معالجه کنند زیرا و به درستی که آن آلودگی، همه جا را می گیرد.

آن مرجع تقلید با گفتن آنکه کار کوچک را نباید رها کرد؛ ابراز داشت: شیخ الرئیس می گوید: «مرد پهناور و بزرگ کسی می باشد که بیماری کوچک را کوچک نشمارد». در مرکزی که هیزم می باشد و همچنین ابزار احتراقی می باشد یک کبریت بزنید، همه جا را می گیرد.

او تاکید کرد: عمل تو عبادی می باشد؛ قصدتان بایستی و حتما خدایی باشد. تفتیش و همچنین تفحص در آن مورد اشکالی ندارد و همچنین داخل در غیبت و همچنین اسرار نیست زیرا و به درستی که داخل در آبروی جامعه می باشد بنابراین هرنوع مساله ای که مستلزم و نیاز به تفتیش داشته باشد از نظر شرع مجاز می باشد به شرطی که مظنون باشد و همچنین جهت تو نافع و همچنین مختصر باشد.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

حضرت آیت الله سبحانی: تفتیش و همچنین تفحص در باره مبارزه با مواد اعتیاد آور و مخدر از نظر شرع مجاز می باشد در تاریخ ۲۸ April 2016 | 2:11 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان