تفاوت علم غیب امام و پیشوا با پیغمبر و همچنین خداوند

IMG 5600 تفاوت علم غیب امام و پیشوا با پیغمبر و همچنین خداوند

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – حضرت آیت‌الله العظمی صافی به پرسشی در مورد تفاوت علم غیب امام و پیشوا با پیغمبر و همچنین خداوند پاسخ گفته می باشد.
به نقل از شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

پرسش:در مورد علم غیب پیغمبر اکرم (ص) و همچنین ائمّه طاهرین علیهم‌السلام توضیح دهید و همچنین درضمن ـ باتوجه‌به ‌آن اصل که کسی با خداوند تبارک و تعالی در علم و همچنین سایر صفات کمالیه جمالیه شریک نیست ـ فرق علم خداوند تبارک و تعالی با علم امام و پیشوا و همچنین علم امام و پیشوا با پیغمبر را گفتن کنید؟

پاسخ:هرکس تاریخ و همچنین احادیث و همچنین کتاب‌های سیره و همچنین تراجم را مطالعه کند در آن امر که حضرت رسول خداوند تبارک و تعالی (ص) و همچنین ائمّه طاهرین علیهم‌السلام از مسائل غیبی بسیاری خبر داده‌اند و همچنین اغلب آنها با کمی فاصله در خارج واقع شده می باشد شکّ نخواهد کرد.

آن خبرهای جدید خصوصاً آنچه از شخص رسول اکرم (ص) و همچنین امیرالمؤمنین (ع) رسیده خیلی زیاد زیاد می باشد که هریک از آنها جزء معجزات پهناور و بزرگ آن خاندان به‌حساب می‌آیند.

حتّی به تصدیق افرادی زیرا و به درستی که ابن‌خلدون در موارد بسیاری امام و پیشوا جعفر صادق (ع) از مسائل غیبی خبر می‌دادند؛[۱] البتّه فرق بین علم غیب خداوند تبارک و تعالی و همچنین

علم آن هم بزرگواران آن می باشد که علم خداوند تبارک و تعالی بالذّات می باشد ولی علم پیغمبر و همچنین امام و پیشوا غیرذاتی می باشد، یعنی ازطرف خداوند به آنها اعطا شده می باشد.

خداوند تبارک و تعالی در همه صفات کمالیه یکتا و همچنین بی‌همتا و همچنین بی‌مستلزم و نیاز از غیر می باشد ولی پیغمبر و همچنین امام و پیشوا در علم و همچنین در همه صفات کمالیه غیره ای که دارند محتاج به خدایند و همچنین در یک کلام، چه در ناحیه وجود یا در صفات هرچه دارند همه را از خداوند تبارک و تعالی دارند. همه قائم به او، عالم و همچنین قادر و همچنین موجود به او خواهند بود.

و همچنین امّا فرق پیغمبر و همچنین امام و پیشوا در آگاهی از مسائل غیبی از آن جهت می باشد که در علم پیغمبر، بشری میان او و همچنین عالم غیب واسطه نیست درحالی‌که ائمّه علیهم‌السلام بخشی از آن علم را از پیغمبر (ص) کسب نموده اند.

در هر صورت آنچه مسلّم می باشد آگاهی آن هم بزرگواران و همچنین خبرهای جدید ایشان از مسائل غیبی می باشد که مثل آفتاب در وسط آسمان روشن و همچنین ثابت می باشد.

در آن مورد هرکس بخواهد به‌روش مفصّل از خبرهای غیبی آگاهی به دست آورد بایستی و حتما به کتاب‌های سیره و همچنین تواریخ ائمّه علیهم‌السلام رجوع کند.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

تفاوت علم غیب امام و پیشوا با پیغمبر و همچنین خداوند در تاریخ ۹ May 2016 | 11:57 am نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان