تفاوت علم غیب امام و پیشوا با پیغمبر و همچنین خداوند

IMG 5600 تفاوت علم غیب امام و پیشوا با پیغمبر و همچنین خداوند

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – حضرت آیت‌الله العظمی صافی به پرسشی در مورد تفاوت علم غیب امام و پیشوا با پیغمبر و همچنین خداوند پاسخ گفته می باشد.
به نقل از شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

پرسش:در مورد علم غیب پیغمبر اکرم (ص) و همچنین ائمّه طاهرین علیهم‌السلام توضیح دهید و همچنین درضمن ـ باتوجه‌به ‌آن اصل که کسی با خداوند تبارک و تعالی در علم و همچنین سایر صفات کمالیه جمالیه شریک نیست ـ فرق علم خداوند تبارک و تعالی با علم امام و پیشوا و همچنین علم امام و پیشوا با پیغمبر را گفتن کنید؟

پاسخ:هرکس تاریخ و همچنین احادیث و همچنین کتاب‌های سیره و همچنین تراجم را مطالعه کند در آن امر که حضرت رسول خداوند تبارک و تعالی (ص) و همچنین ائمّه طاهرین علیهم‌السلام از مسائل غیبی بسیاری خبر داده‌اند و همچنین اغلب آنها با کمی فاصله در خارج واقع شده می باشد شکّ نخواهد کرد.

آن خبرهای جدید خصوصاً آنچه از شخص رسول اکرم (ص) و همچنین امیرالمؤمنین (ع) رسیده خیلی زیاد زیاد می باشد که هریک از آنها جزء معجزات پهناور و بزرگ آن خاندان به‌حساب می‌آیند.

حتّی به تصدیق افرادی زیرا و به درستی که ابن‌خلدون در موارد بسیاری امام و پیشوا جعفر صادق (ع) از مسائل غیبی خبر می‌دادند؛[۱] البتّه فرق بین علم غیب خداوند تبارک و تعالی و همچنین

علم آن هم بزرگواران آن می باشد که علم خداوند تبارک و تعالی بالذّات می باشد ولی علم پیغمبر و همچنین امام و پیشوا غیرذاتی می باشد، یعنی ازطرف خداوند به آنها اعطا شده می باشد.

خداوند تبارک و تعالی در همه صفات کمالیه یکتا و همچنین بی‌همتا و همچنین بی‌مستلزم و نیاز از غیر می باشد ولی پیغمبر و همچنین امام و پیشوا در علم و همچنین در همه صفات کمالیه غیره ای که دارند محتاج به خدایند و همچنین در یک کلام، چه در ناحیه وجود یا در صفات هرچه دارند همه را از خداوند تبارک و تعالی دارند. همه قائم به او، عالم و همچنین قادر و همچنین موجود به او خواهند بود.

و همچنین امّا فرق پیغمبر و همچنین امام و پیشوا در آگاهی از مسائل غیبی از آن جهت می باشد که در علم پیغمبر، بشری میان او و همچنین عالم غیب واسطه نیست درحالی‌که ائمّه علیهم‌السلام بخشی از آن علم را از پیغمبر (ص) کسب نموده اند.

در هر صورت آنچه مسلّم می باشد آگاهی آن هم بزرگواران و همچنین خبرهای جدید ایشان از مسائل غیبی می باشد که مثل آفتاب در وسط آسمان روشن و همچنین ثابت می باشد.

در آن مورد هرکس بخواهد به‌روش مفصّل از خبرهای غیبی آگاهی به دست آورد بایستی و حتما به کتاب‌های سیره و همچنین تواریخ ائمّه علیهم‌السلام رجوع کند.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

تفاوت علم غیب امام و پیشوا با پیغمبر و همچنین خداوند در تاریخ ۹ May 2016 | 11:57 am نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn