تحقیق سدهای لاستیکی

تكنولوژي نسبتاً جديدي كه جهت مهار آبهاي سطحي به كار گرفته شده است تكنولوژي تولید و ساخت سدهاي لاستيكي مي باشد . قبل از اين نوع سدها براي مهار هدايت آب به سوي زمينهاي وسيع و آبروها ، از دريچه هاي فولادي تخته هاي چوبي مصرف مي شد كه در جلوي دريچه ها قرار مي گرفت تا آب با فشار بيشتري جريان داشته باشد . در اين كار نيز به نيروي آدم ي نياز بود و اگر در باز كردن اين دريچه ها تأخيري روي مي داد سيل ايجاد مي شد و دريچه را با خود مي برد .
%name تحقیق سدهای لاستیکی
پایان نامه مدیریت

انجام پایان نامه کامپیوتر,انجام پایان نامه کامپیوتر,انجام پایان نامه کامپیوتر

ايدة مصرف از سدهاي لاستيكي اولين بار در سال ۱۹۵۰ توسط «ايمبرسون» بیان شد . در سال ۱۹۶۵ اولين سد لاستيكي بادي در ژاپن براي ذخيره سازي آب به بهره برداري رسيد .
هم اكنون در حدود ۱۰۰ سد لاستيكي در آمريكاي شمالي بيش از ۱۰۰۰ سد لاستيكي در ژاپن و خاور دور ، در مجموع ۲۶۰۰ سد در نقاط مختلف جهان به طور موفق يت آميز در دست بهره برداري ميباشند
اساس كار سدهاي لاستيكي استفاده از يك تيوپ بزرگ با فضاي بسته كه با دميدن هوا آب به درون تيوپ لاستيك متورم مي شود به صورت ايستاده در مي آيد.
در اين حالت ، لاستيك شبيه يك سازند صلب به عنوان يك سد يا بند عمل مي كند . سدهاي بادي به علت سهولت در عمليات پر خالي كردن بوسیله دمنده هاي هوا ، سرعت عمل در تخليه و يا باد كردن آنها كاهش هزينه نسبت به سدهايي كه با آب پر مي شود ،‌ارجحيت دارد. محدوديت هايي از عبارت كمبود آب صاف در محل ، آلوده بودن آب نبودن آب زيرزميني براي مصرف در تيوپ سدهاي لاستيكي آبي ، در سدهاي لاستيكي بادي وجود ندارد واز اين رو حدود ۷۰ درصد سدهاي لاستيكي جهان از نوع بادي است.
ذخيره م دبي پايه آب رودخانه ها و كاهش هزينه پمپاژ آب به اراضي كشاورزي
جداسازي آب هاي آلوده شور از آب شيرين
استفاده از سدهاي لاستيكي براي افزايش ارتفاع سدهاي بتوني موجود به منظور ازدياد اندازه ذخيره آب
استفاده از تيوپ لاستيكي به جاي دريچه هاي فولادي
كاهش فرسايش در رودخانه پرشيب
توليد الكتريسته توسط نيروگا ه هاي آبي كوچك.
امكان اجراي طرح هاي سد لاستيكي در كشور اعم از سواحل شمالي جنوبي نواحي مركزي بسيار زياد است . در واقع ،‌در بررسي هاي اوليه در سواحل شمالي مي توان بيش از ۲۰۰ طرح سد لاستيكي اجرا كرد كه فوايد اقتصادي آن جهت كشاورزي منطقه محرز است . در نقاط ساحلي جنوبي به علت پراكندگي جمعيت و غير متراكم غير كشاورزي بودن بسياري از اراضي آن استفاده از اين سدها كاهش مي يابد . ولی در هر حال با توجه به موارد گوناگون از عبارت حفظ محيط زيست بازبینی وضع اكولوژيكي منطقه طرح هاي تغذيه مصنوعي پرورش ميگو و… مي توان تعدا قابل توجه ي طرح سد لاستيكي را در حاشيه ساحلي درياي عمان خليج فارس قابل اجرادانست.
در بخش مركزي كشور پتانسيل زيادي براي استفاده از سدهاي لاستيكي مشاهده مي شود ضمن اينكه در تعدادي از سدهاي بزرگ كشور مسئله افزايش ارتفاع بیان است از عبارت سدهاي پيشين ، درودزن زاينده رود قشلاق ، اكباتان … كه با اجراي چنين طرح هايي مي توان میزان زيادي به اندازه ذخيره اين سدها افزود.
كنترل سيلابها و تنظيم جريان رودخانه :
اين كار نوسط دستگاههاي الكترونيكي در اتاق كنترل به طور خودكار انجام مي گيرد . پايي آمدن رقوم سطح آب از يك سطح معین به معناي پايان سيلاب است كه در اين صورت دستگاه الكترونيكي كنترل ، دستور افراشتن سد را اعلام مي دارد كه با اين اعلام كمپرسور هوا به كار افتاده و سد را باد ميكند .
كنترل رسوب رودخانه :
از آن جا كه سكوي بتني محل استقرار سد لاستيكي در كف رودخانه و هم تراز با بستر آن كار گذاشته مي شود ، در خواباندن سد ، شرايط رودخانه مانند شرايط قبل از احداث سد لاستيكي است . اين ويژگي باعث مي شود كه پشت سدهاي لاستيكي را رسوب پر نكند زيرا در وقت وقوع سيل كه بيشترين بار رسوب گذاري رودخانه است سد به صورت اتوماتيك به حالت خوابيده در مي آيد و رودخانه شرايط طبيعي پيدا مي كند
۱٫ سدهاي لاستيكي به فونداسيون پيچيده اي نياز ندارند .
۲٫ اين سد ها مي توانند تا دهانه اي به طول ۱۰۰ متر اجرا شوند .
۳٫ اين سدها به حداقل حفاظت نگهداري نياز دارند . سری عمدة تعميرات مربوط به سيستمهاي مكانيكي سد مي باشد . تعمير نگهداري بدنة سد نيز شباهت بسياري به تعمير لاستيك اتومبيل دارد و در صورت سوراخ شدن بدنة سد آن را مانند لاستيك اتومبيل پنچر گيري مي كنند .
۴٫ انعطاف پذيري سد در مقابل زلزله .
۵٫ نصب ساختن زياد سريع .

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان