تا صاحبان خمس اجازه ندهند ، هرگز نمی قدرت گفت به مال خود خریده ام

آیت الله نوری همدانی تا صاحبان خمس اجازه ندهند ، هرگز نمی قدرت گفت به مال خود خریده ام

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی گفتاری در مورد ثواب و فضیلت خمس گفتن کرده می باشد.
به نقل از شفقنا متن گفتار مطرح شده آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

خمس یکی از فرایض اسلامی که خداوند متعال آن هم را جهت پیغمبر اسلام حضرت محمّد بن عبد الله ( صلّی الله علیه و همچنین آله ) و همچنین ذرّیه مکرّم او ( سلام اللّه علیهم ) از نظر اکرام و همچنین احترام قرار داده می باشد و همچنین کسی که از پرداخت آن هم امتناع کند ، هر چند به مقدار کمی هم باشد ، در ردیف ستمکاران خواهد بود .

ابو بصیر یکی از محدّثین پهناور و بزرگ می باشد ، از حضرت باقر ( علیه السّلام ) پرسید : « کمترین چیزی که باعث دخول در آتش جهنم می گردد ، کدام می باشد ؟ »

حضرتش در پاسخ فرمودند : « خوردن یک درهم از مال یتیم » ، سپس افزودند :« آن هم یتیم ما هستیم » .

مجلسی اوّل ( رحمه اللّه علیه) در« روضه المتقّین » در شرح آن حدیث می نامند : منظور از یتیم در کلام امام و پیشوا ( علیه السّلام )یگانه خلقت و همچنین یگانه روزگار مثل « درّ یتیم » می باشد .

و همچنین نیز حضرت باقر ( علیه السّلام ) فرمود : « جهت هیچ کس جائز نیست از اقتصادی و مالی که به آن هم خمس تعلّق گرفته می باشد چیزی بخرد ، مگر آنکه حق ما را به ما برساند . »

در حدیث غیره ای ابو بصیر از حضرت باقر ( علیه السّلام ) نقل می کند که آن هم حضرت فرمودند : « کسی از اقتصادی و مالی که خمس به آن هم تعلّق گرفته می باشد چیزی بخرد ، خداوند هر گز او را معذور نمی دارد ، زیرا چیزی را که حلال نیست ، خریداری کرده می باشد . »

حضرت صادق ( علیه السّلام ) نیز فرمودند : « بنده ای که از خمس چیزی را بخرد معذور نیست و همچنین تا صاحبان خمس اجازه ندهند ، هرگز نمی تواند بگوید به مال خود خریده ام . »

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

تا صاحبان خمس اجازه ندهند ، هرگز نمی قدرت گفت به مال خود خریده ام در تاریخ ۷ May 2016 | 6:57 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان