به گفته هایی مبنی بر صندوق انتقاد وپیشنهادات امام و پیشوا علی(ع)

امام و پیشوا علی به گفته هایی مبنی بر صندوق انتقاد وپیشنهادات امام و پیشوا علی(ع)

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- آیا امام و پیشوا علی(ع) بنیان‌گذار صندوق پیشنهادات و همچنین انتقادات بود؟
پرسش
آیا امام و پیشوا علی(ع) صندوق شکایات و همچنین به گفته‌ها (بیت القصص) داشت؟
پاسخ اجمالی
براى آن‌که شهروندان و مردم شهر بتوانند به آسانی، خواسته‌‌های خود را با امام و پیشوا علی(ع) مطرح کنند، آن هم‌حضرت با تأسیس جایگاهى به نام «بیت القصص» و همچنین یا «منزل و خانه شکایات» آن فرصت را فراهم آورد تا هر کس مشکلی دارد و همچنین از طرح رویاروى آن هم ناتوان می باشد، دادخواهى خود را نوشته و همچنین بدان‌جا بیفکند، تا امام و پیشوا على(ع) به عنوان حاکم اسلامی از آن هم آگاه می شود. گویا در اسلام، حضرتشان جهت اوّلین بار، چنین روشی را دنبال کردند، با آن وجود، گزارشی نیز وجود دارد که امام و پیشوا بعد از مضر و همچنین بد بهره بری و استفاده بعضی اشخاص از آن آزادی عمل، درب آن منزل و خانه را بسته و همچنین آن رویکرد را ادامه ندادند.
اکنون به بعضی به گفته‌ها در آن مورد می‌پردازیم:
۱. أحمد بن علی فزاری (متوفای ۸۲۱ق) در کتاب «صبح الأعشى» می‌گوید: «نخستین کسى که مکانى را بنیاد کرد که در آن هم، شِکوه دادخواهان افکنده ‌می شود، امیر مؤمنان على بن ابی‌طالب(ع) بود».[۱] ۲. ابو هلال (متوفای ۳۹۵ق) در کتاب اوائل خود که به معرفی اولین‌ها می‌پردازد، از محمد بن سیرین نقل می‌کند: «على(ع)، منزل و خانه‌اى بنیاد کرد که شهروندان و مردم شهر، اوضاع حال خود را در آن هم می‌افکندند، تا آن هم‌که برایش دشنام نوشتند و همچنین در آن هم افکندند. آن هم‌گاه، آن هم‌را کنار گذارد».[۲] ۳. ابن ابی الحدید (متوفای ۶۵۶ق‏) در شرح نهج البلاغه می‌گوید: «براى امیر مؤمنان، منزل و خانه‌اى بود. آن هم‌را بیت القصص (منزل و خانه به گفته‌ها یا شکایات) نامید و همچنین شهروندان و مردم شهر، نامه‌هاى خود را در آن هم می‌افکندند».[۳] ۴. ابن عبد ربه اندلسی (متوفاى ۳۲۸ق) در «العقد الفرید» نقل می‌کند: على بن ابی‌طالب(ع) به یارانش فرمود: «هرکس از تو از من خواسته‌اى دارد، آن هم‌را در کاغذى بنگارد تا چهره‌ها و همچنین آبروی تو را از خواستن و همچنین خواری، حفظ کند».[۴] توجه به چند نقطه در مورد آن رفتار امام و پیشوا علی(ع) شامل اهمیت می باشد:
الف. حضرت علی(ع)، نمایش جلسه عمومی با شهروندان و مردم شهر و همچنین نیز شنیدن مسائل و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات آنها را از راه‌های غیره ای مانند بنیاد نهادن صندوق شکایات و همچنین پیشنهادها، عاملی جهت به وجود آوردن و همچنین حفظ کرامت انسانی ‌دانسته و همچنین معتقد بود با چنین رویکردی شهروندان و مردم شهر به راحتی می‌توانند سخن و همچنین پیشنهاد خود را مطرح کنند. آن هم‌حضرت به مالک اشتر سفارش می‌کرد: «بخشی از وقت خود را مخصوص افرادی قرار ده که به تو مستلزم و نیاز دارند. خودت را جهت آنان فارغ دار و همچنین در مجلس عمومی بنشین و همچنین در آن هم جلسه فروتن باش در برابر خدایی که تو را آفریده می باشد. سپاهیان و همچنین یاران و همچنین نگهبانان و همچنین پاسبانان را از آنان باز دار تا سخنگوى نیازمندان بدون ترس و همچنین نگرانى و همچنین لکنت و همچنین تردید با تو سخن بگوید».[۵] ب. تأسیس چنین محل یا صندوقی، به آن موضوع اشاره دارد که چه بسا در صورتی که شاکی شناخته می شود و همچنین نیازش را به جز حاکم، بقیه شهروندان و مردم شهر بدانند، به شخص شاکی آسیب وارد می‌می شود و همچنین کرامت انسانی او خدشه‌دار می‌می شود و همچنین چه بسا فردی می‌خواهد بدون آن هم‌که حتی نزد حاکم نیز شناخته می شود، مشکل خود را نزد او مطرح سازد که بایستی و حتما جهت او نیز دنبال راه حلی بود. راه حلی که با حفظ کرامت انسان، باره تربیت سالم او همچنین نیز فراهم ‌شده و همچنین اصلاح فرد و همچنین جامعه آغاز و همچنین انجام ‌پذیرد.
ج. اشخاص جامعه نباید از فرصت‌هایی که توسط زمام‌داران عادل به آنان داده می‌می شود مضر و همچنین بد بهره بری و استفاده نموده و همچنین باره را جهت از بین بردن چنین فرصت‌هایی فراهم سازند.

[۱]. فزاری قلقشندی، أحمد بن علی، صبح الأعشى فی صناعه الإنشاء، ج ۱، ص ۴۷۱، بیروت، دار الکتب العلمیه، بی‌تا.
[۲]. عسکری، أبو هلال الحسن بن عبد الله بن سهل، الأوائل، ص ۲۰۶، طنطا، دار البشیر، چاپ اول، ۱۴۰۸ق.
[۳]. ابن أبی الحدید، عبد الحمید بن هبه الله، شرح نهج البلاغه، بررسی کننده و پروهشگر: ابراهیم، محمد ابوالفضل،‏ ج ‏۱۷، ص ۸۷، قم، مکتبه آیه الله المرعشی النجفی، چاپ اول، ۱۴۰۴ق.
[۴]. ابن عبد ربه اندلسی، أحمد بن محمد بن عبد ربه، العقد الفرید، ج ۱، ص ۱۹۹، بیروت، دار الکتب العلمیه، چاپ اول، ۱۴۰۴ق.
[۵]. سید رضی، محمد بن حسین، نهج البلاغه، بررسی کننده و پروهشگر، صبحی صالح، نامه ۵۳، ص ۴۳۹، قم، هجرت، چاپ اول، ۱۴۱۴ق.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

به گفته هایی مبنی بر صندوق انتقاد وپیشنهادات امام و پیشوا علی(ع) در تاریخ ۲۱ April 2016 | 4:17 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان