بشارت حضرت علی(ع) به آمدن منجی با تفسیر قرآن

آیت الله مکارم شیرازی بشارت حضرت علی(ع) به آمدن منجی با تفسیر قرآن

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) –حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی به پرسشی در مورد ترسیم بعدی جهان در قرآن پاسخ گفته می باشد.
به نقل از شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:
پرسش : با توجه به آیه۵۵ سورهنور قرآن بعدی جهان را چگونه ترسیم مى کند؟
پاسخ اجمالی: آیات متعدّدى در قرآن وجود دارد که بشارت به ظهور مى دهد. ما از میان آن آیات تنها به یک آیه قناعت مى کنیم. در سوره نور، آیه ۵۵ مى خوانیم: «خداوند به کسانى از تو که ایمان آورده اند و همچنین عمل صالح انجام مى دهند وعده خلافت روى زمین داده، آن هم گونه که افرادى را که قبل از تو بودند و همچنین ایمان و همچنین عمل صالح داشتند حکومت و همچنین خلافت داشتند». آن آیه به خوبى نشان مى دهد که سرانجام، حکومت روى زمین از دست حکام جبار و همچنین زمامداران ستمگر بیرون خواهد آمد و همچنین مؤمنان صالح بر سراسر زمین حکومت خواهند نمود.
پاسخ تفصیلی: در قرآن، آیات متعدّدى می باشد که بشارت ظهوربزرگى را مى دهد، و همچنین ما از میان آن آیات تنها به یک آیهقناعت مى کنیم:
در سورهنور، آیه۵۵ مى خوانیم: «وعد اللهالذین آمنوا منکم و همچنین عملوا الصالحات لیستخلفنهم فى الارض کما استخلف الذین من قبلهم»; (خداوند به کسانى از تو که ایمانآورده اند و همچنین عمل صالح انجام مى دهند وعده خلافتروى زمین داده، آن هم گونه که افرادى را که قبل از تو بودند و همچنین ایمانو عمل صالح داشتند حکومت و همچنین خلافتداشتند).
آن آیهبه خوبى نشان مى دهد که سرانجام، حکومت روى زمین از دست حکام جبار و همچنین زمامداران ستمگر بیرون خواهد آمد و همچنین مومنان صالح بر سراسر زمین حکومت خواهند نمود.
در دنباله همین آیهعلاوه بر وعده فوق، سه وعده دیگر، نیز داده شده می باشد; تمکین دین و همچنین نفوذ معنوى حکومت «الله» در دل ها «و همچنین لیمکنن لهم دینهم الذى ارتضى لهم».
مبدّل شدن هر گونه ناامنى به امنیت »و همچنین لیبدلنهم من بعد خوفهم امناً».
و همچنین ریشه کن شدن شرک از سراسر زمین «یعبدوننى لا یشرکون بى شییا».
امام و پیشوا على بن الحسین(علیه السلام) در تفسیراین آیه فرمود: «هم و همچنین اللهشیعتنا یفعل اللهذلک بهم على یدى رجل منا و همچنین هو مهدىّ هذه الامه»؛ (آن تیم به خداسوگند آن هم پیروان مکتب ما خواهند بود، خداوند به وسیله مردى از خاندان ما آن موضوع را تحقّق مى بخشد و همچنین او مهدى آن امّت می باشد).(۱)
احادیث در باره آن که حکومت جهانى توام با صلح و همچنین عدالتبه وسیله فردى از خاندان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(صلى اللهعلیه وآله) به نام «مهدى» تحقّق مى یابد در منابع حدیث«شیعه» و همچنین «اهل سنّت» به قدرى زیاد می باشد که از حدّ «تواتر» نیز مى گذرد.
و همچنین احادیث در باره آن که او دوازدهمین امام و پیشوا و همچنین جانشین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و همچنین نهمین فرزند امام و پیشوا حسین(علیه السلام) و همچنین فرزند بلافصل امام و پیشوا حسن عسکرى می باشد در منابع شیعهنیز متواتر می باشد.
در قسمت اوّل یعنى متواتر بودن احادیث ظهورمهدى از نظر منابع اهل سنّت همین قدر کافى می باشد که دانشمندان اهل سنّت صریحاً در کتابهایشان از آن هم یاد کرده اند، تا آنجا که در رساله اى که از طرف «ارتباط و رابطه العالم اسلامى»، از پهناور و بزرگ ترین مراکز دینى اهل حجاز، اخیراً نشر یافته چنین مى خوانیم: «او آخرین خلفاى راشدین دوازده گانه می باشد که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(صلى اللهعلیه وآله) در احادیث صحاح از آن هم خبرداد، و همچنین احادیث مهدى از بسیارى از صحابهاز پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گرامى اسلامنقل شده می باشد».
سپس بعد از ذکر نام «بیست فرد یا شخص از صحابه» که احادیثِ مهدى(علیه السلام) را از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(صلى اللهعلیه وآله) نقل کرده اند، چنین ادامه مى دهد: «غیر از آنها نیز تیم خیلی زیاد دیگرى احادیث را نقل کرده اند… بعضى از دانشمندان اهل سنّت کتب خاصّى پیرامون خبرهای جدید مهدى نوشته اند شامل ابونعیم اصفهانى، ابن حجر هیثمى و همچنین شوکانى و همچنین ادریس مغربى و همچنین ابوالعبّاس ابن عبدالمومن خواهند بود». سپس مى افزاید: «گروهى از بزرگان قبل و همچنین امروز از علماى اهل سنّت تصریح به متواتر بودن خبرهای جدید مهدى کرده اند».
سپس بعد از ذکر نام گروهى از آنان گفتار خود را با آن عبارت پایان مى دهد: «جمعى از حفاظ و همچنین محدثین صریحاً گفته اند که احادیث مهدى هم از نوع حدیثصحیح می باشد و همچنین هم از نوع حدیثحسنو مجموع آن هم قطعاً متواتر می باشد و همچنین نظر به قیام مهدى واجبمى باشد و همچنین آن از عقاید مسلّم اهل سنّت و همچنین جماعت می باشد و همچنین هیچ کس جز اشخاص جاهل و همچنین بدعتگذار آن هم را نادیده گرفتن نمى کند!»
همین مقدار و اندازه کافى می باشد که بدانیم صدها حدیثدر آن باره از راویان متنوع و گوناگون و مختلف از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(صلى اللهعلیه وآله) و همچنین ایمه هدى(علیهم السلام) نقل شده، به طورى که از حدّ تواتر قبل و همچنین نزد شیعهاز ضروریات مذهب گردیده می باشد، که احدى نمى تواند در میان اهل مذهب وارد می شود و همچنین از نظر آنها بر ظهورمهدى و همچنین بسیارى از ویژگى هاى او و همچنین علایم ظهورو چگونگى حکومت و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب هاى متنوع و گوناگون و مختلف او، با خبرنگردد.
علماى پهناور و بزرگ شیعهاز قرون نخستین تا به امروز کتاب هاى متعدّدى در آن باره نگاشته و همچنین احادیث را در آن هم جمع آورى کرده اند.
ما به عنوان نمونه، دو سه حدیثرا در آن جا یادآور مى شویم و همچنین علاقمندان به مطالعه اکثرا و بیشتر در آن باره را به کتاب هاى «مهدى انقلابى پهناور و بزرگ»، «نوید امن و همچنین امان» و همچنین ترجمه کتاب «المهدى» تالیف عالم بزرگوار سیّد صدرالدین صدرارجاع مى دهیم.
پیغمبر گرامى اسلامفرمود: «لو لم یبق من الدهر الا یوم لطول الله ذلک الیوم حتّى یبعث رجلا من اهل بیتى یملاها قسطاً و همچنین عدلا کما ملیت ظلماً و همچنین جوراً»؛ (در صورتی که از احوالات عمر جهان جز یک روز باقى نماند، خداوند آن هم را طولانى مى کند تامردى از خاندان مرا مبعوث کند که زمین را پر از عدل و همچنین داد کند آنچنان که از ظلم و همچنین جور پر شده باشد).(۲)
در حدیثدیگرى از امام و پیشوا صادق(علیه السلام) مى خوانیم: «اذا قام القایم حکم بالعدل و همچنین ارتفع الجور فى ایامه و همچنین امنت به السبل و همچنین اخرجت الارض برکاتها، و همچنین رد کل حق الى اهله،… و همچنین حکم بین الناس بحکم داود و همچنین حکم محمّد(صلى اللهعلیه وآله)فحینیذ تظهر الارض کنوزها، و همچنین تبدى برکاتها، و همچنین لایجد الرجل منکم یومیذ موضعاً لصدقته و همچنین لبره، لشمول الغنى جمیع المومنین..».
(هنگامى که قایم قیام کند، حکومت را بر اساس عدالتقرار مى دهد، ظلم و همچنین جور در دوران او برچیده مى می شود، جادّه ها در پرتو وجودش امن و همچنین امان مى گردد، زمین برکاتش را خارج مى سازد، و همچنین هر حقّى به صاحبش مى رسد، در میان شهروندان و مردم شهر مثل داود و همچنین محمد(صلى الله علیه وآله) داورى کند، در آن هنگام زمین گنج هاى خود را آشکار مى سازد و همچنین برکات خود را ظاهر مى کند و همچنین کسى مستحقّى را براى انفاق و همچنین صدقهو کمک مالى نمى یابد، زیرا همه مومنان بى مستلزم و نیاز و همچنین غنى خواهند شد…).(۳)
مى دانیم در عصر غیبتمهدى (ارواحنا فداه) تداوم خط امامتو ولایتبه وسیله نواب عام آن هم حضرت یعنى علما و همچنین فقها صورت مى گیرد.(۴)

پی نوشت:

(۱). تفسیر مجمع البیان، ذیل آیه ۵۵، سوره نور.
(۲). آن حدیث در غالب کتب شیعه و همچنین اهل سنّت نقل شده می باشد.
(۳). بحارالانوار، ج ۱۳ (چاپ قدیم).
(۴). گرد آوری از کتاب: پنجاه درس اصول عقائد جهت جوانان، آیت الله العظمى ناصر مکارم شیرازى ‏، مدرسه الامام على بن ابى طالب( ع)، قم‏،۱۳۷۶ ه. ش‏، ص ۳۱۸.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

بشارت حضرت علی(ع) به آمدن منجی با تفسیر قرآن در تاریخ ۲۰ May 2016 | 10:15 am نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان