یادداشت شفاهی/ مجید معارف «جامعه کبیره» دوره کامل امام و پیشوا‌شناسی می باشد/ جامعه دچار «خود اجتهادی» شده

یادداشت شفاهی/ مجید معارف «جامعه کبیره» دوره کامل امام و پیشوا‌شناسی می باشد/ جامعه دچار «خود اجتهادی» شده

|یادداشت شفاهی/ مجید معارف «جامعه کبیره» دوره کامل امام و پیشوا‌شناسی می باشد/ جامعه دچار «خود اجتهادی» شده از مسیح داراب|

صدای شیعه: مجید معارف (استاد علوم و همچنین معارف دانشگاه تهران): امام و پیشوا هادی(ع) با توجه به شرایط سیاسی و همچنین فرهنگی و اجتماعی که در آن هم زمان در جامعه حاکم بود، زمان بسیاری از عمرشان در یک منطقه نظامی نگهداری می‌شدند، ایشان در زمان متوکل عباسی از مدینه به سامراء منتقل شده و همچنین به همین دلیل هم به ایشان و همچنین فرزندشان عسکریین لقب داده‌اند، چرا که اکثرا و بیشتر زندگی‌شان در شرایط حصر گذشت.

۶ خلیفه با دو گرایش متنوع و گوناگون و مختلف در زمان زندگی ایشان خلافت کردند، در زمان مأمون، معتصم و همچنین واثق عباسی گرایش معتزلی بر اهل حدیث چیره بود بنابراین عقل گرایی تا حدودی بر محافل حاکم شد و همچنین اهل حدیث مورد تعقیب بودند ولی باید توجه داشت زمانی که متوکل به خلافت رسید ورق برگشت و همچنین اهل حدیث تقویت شدند سپس معتزله مورد تعقیب قرار گرفتند و همچنین ظاهرگرایی و همچنین قشرگرایی ویژه ای بر جامعه حاکم شد.

در قرن سوم نزاع بین علمای اهل سنت، عقل گراها و همچنین نقل گراها بودند، معتزله جانبدار عقل گرایان و همچنین به مسائلی مثل آزادی و همچنین اختیار معتقد بودند ولی باید توجه داشت از آن هم سمت، نقل گرایی بین اهل حدیث و همچنین اهل سنت رشد کرد و همچنین ظاهرگرایی ساخته یا ایجاد شد. بنابراین به تعبیر شهید مطهری آن دوره، دوره محنت بود و همچنین معتزله دیگر قد علم نکردند.

شیعیان در زمان امام و پیشوا هادی (ع) نیز دچار چالش‌هایی بودند شامل تیم‌های انحرافی مثل واقفیه ادعاهایی داشتند ولی باید توجه داشت امام و پیشوا با مدیریت بحران هوشمندانه به هدایت و همچنین اداره شیعیان پرداخت یکی از آن روش‌ها بهره بری و استفاده از وکلای خود بود.

اصل آن نهاد وکلا از زمان امام و پیشوا موسی بن جعفر(ع) گسترش یافت و همچنین امام و پیشوا هادی(ع) نیز عده‌ای از اصحاب خود را به عنوان وکیل در شهرهای متنوع و گوناگون و مختلف انتخاب کرد مثل ابراهیم بن عبدو نیشابوری، ابراهیم بن محمد همدانی،‌ علی بن مهزیار عباسی، عبدالعظیم حسنی و همچنین … که از وکلای امام و پیشوا هادی(ع) محسوب می‌شدند و همچنین به امر ایشان در نقاط متنوع و گوناگون و مختلف وظیفه هدایتی به دست داشتند.

بر اساس نقل حدیثی در صفحه ۲۲۱ اعلام الهدایه، عبدالعظیم الحسنی نزد امام و پیشوا هادی (ع) آمد و همچنین خدمت ایشان دینش را عرضه کرد چرا که در آن هم زمان خواندن و قرائت‌های آشفته‌ای از دین مطرح می‌شد ایشان هم در مورد خداوند تبارک و تعالی، امام و پیشوا و همچنین … مباحثش را عرض کرد و همچنین امام و پیشوا هم فرمود که به خداوند تبارک و تعالی قسم آن آن هم دینی می باشد که خداوند تبارک و تعالی از بندگانش می‌پسندد.

امروز جامعه ما دچار خود اجتهادی شده می باشد، آیا ما به خود اجازه می‌دهیم دین و همچنین عقاید خود را به یک عالم عرضه کنیم؟ عبدالعظیم حسنی خود یک فقیه بود ولی باید توجه داشت جهت احتیاط اصول عقاید خود را به امام و پیشوا هادی(ع) عرضه کرد و همچنین آن رفتار خیلی زیاد شایسته بایستی و حتما جهت ما الگو و همچنین درسی باشد.

امام و پیشوا هادی(ع) در حوزه دفاع از مبانی شیعی نیز به اصلاح خطوط فکری اهل سنت پرداختند، به روش مثال در جامعه آن هم زمانی بحثی در مورد حادث یا قدیم بودن قرآن کریم مطرح می‌شد به طوریکه معتزله قائل به حادث بودن قرآن و همچنین اهل حدیث، قدیم بودن قرآن بودند و همچنین غیر از آن را تکفیر می‌کردند درحالیکه امام و پیشوا هادی(ع) به شیعیان آموزش داد که در برابر آن پرسش تنها بگویند که قرآن کلام الله می باشد.

دو جلد کتاب را جهت مطالعه با عنوان ترجمه فارسی «اعلام الهدایه» با عنوان «پیشوایان هدایت» از مجمع جهانی اهل بیت و همچنین کتاب «مسند الامام الهدی» آیت‌الله عطاردی پیشنهاد می‌کنم.

*اهمیت زیارت و همچنین زیارت جامعه کبیره

همه ائمه(ع) دعا و همچنین زیارت دارند ولی باید توجه داشت دو امام و پیشوا سجاد(ع) و همچنین هادی(ع) شامل ادعیه بیشتری خواهند بود. در آن بین، دو زیارت شاخص امام و پیشوا هادی(ع) نخست جامعه کبیره و همچنین دوم غدیر خطاب به امام و پیشوا علی(ع) که یک دوره معارف کلامی مبتنی بر ارزش‌ها و همچنین کمالات علی بن ابی طالب(ع) می باشد.

در زمان متوکل عباسی که فشار بر شیعیان خیلی زیاد زیاد شد متوکل دستور داد که قبر امام و پیشوا حسین (ع را خراب و همچنین شخم زدند حتی جریمه‌های سنگینی جهت زیارت امام و پیشوا حسین(ع) مثل بریدن دست و همچنین پا وضع کردند.

زیارت شامل چند مبنا می باشد نخست زنده بودن مزور، یعنی فردی یا شخصی که ما به زیارتش می‌رویم براساس آیات قرآن شهدا زنده خواهند بود، دوم ائمه ما ناظر و همچنین شاهد بر زائرانشان خواهند بود و همچنین سوم ائمه مؤثرند یعنی امام و پیشوا می‌تواند جهت مؤمنی دعا کند، طلب خیری کرده و همچنین وسیله‌ای برایش می شود.

به همین دلیل هم ما به عرض حال می‌رویم و همچنین از او می‌خواهیم برایمان دعا کند، زیارت کارکرد عملی هم دارد حتی در جهت بهبود سرنوشت خودمان هم می‌تواند مؤثر باشد.

در نهایت زیارت جامعه کبیره امام و پیشوا هادی(ع) یکی از صحیح‌ترین زیارات وارده از نظر سندی می باشد در کتب معتبر «عیون اخبارالرضا» و همچنین کتب «شیخ صدوق» آن زیارت با سند معتبر وارد شده می باشد، در آن زیارت موسی بن عمران نخعی خدمت امام و پیشوا هادی(ع) رفته و همچنین می‌گوید که ای رسول خداوند تبارک و تعالی هنگام و زمانی که می‌خواهم یکی از تو را زیارت کنم یک قول بلیغی به من یاد بدهید که از آن هم بهره بری و استفاده کنم، حضرت جامعه کبیره را پیشنهاد می‌کند و همچنین به او تعلیم می‌دهد و همچنین به انشاء خودشان هم هست.

زیارت جامعه کبیره یک کلاس امام و پیشوا شناسی می باشد جدا از مبانی که مطرح شد در صورتی که کسی بخواهد واقعا مکتب امام و پیشوا و همچنین صفات و همچنین اختیارات او را به عنوان حجج الهی و همچنین واسطه فیض بین شهروندان و مردم شهر بشناسد، می‌تواند زیارت جامعه کبیره را بخواند، آن زیارت خیلی زیاد زیبا و همچنین دل نشین و همچنین از هر جهت قابل تحلیل می باشد.

منبع: فارس

انتهای پیام

یادداشت شفاهی/ مجید معارف «جامعه کبیره» دوره کامل امام و پیشوا‌شناسی می باشد/ جامعه دچار «خود اجتهادی» شده در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان