چگونه کهنگی ها را از دل بزداییم؟

چگونه کهنگی ها را از دل بزداییم؟

|چگونه کهنگی ها را از دل بزداییم؟ از مسیح داراب|

محمد امیری نژاد/کارشناس حوزه

 

صدای شیعه: جهت هر عاقلی روشن می باشد که آدمی شامل دو ساحت می باشد: درون و همچنین برون: ساحت برون مرتبط به ظاهر و همچنین اعضاست و همچنین ساحت درون، مرتبط به قلب. بعضی از کارهای خوب و همچنین بد را ما با اعضا و همچنین جوارح انجام می دهیم مانند نماز و همچنین روزه، یا دروغ و همچنین غیبت و همچنین… و همچنین بعضی را از طریق قلب مانند محبت و همچنین ایمان یا کبر و همچنین حسد و همچنین نفاق و همچنین

جایگاه قلب در آیات

از آنجایی که به تعبیر روایات قلب انسان به منزله ی پادشاه و همچنین حکمران بدن می باشد و همچنین هر آنچه را که قلب دستور دهد اعضا و همچنین جوارح انجام می دهند، قرآن به قلب توجه ویژه ای داشته و همچنین آن دروازه وارد شدن اعمال را در آیات بسیاری مورد بررسی کردن قرار داده می باشد. گاهی می فرماید: «آنچه در دلهایتان می باشد (مانند کفر، نفاق و همچنین ریا و همچنین..) چه آنها را آشکار سازید و همچنین چه پوشیده دارید، خداوند تو را به آنها محاسبه می فرماید» (بقره، ۲۸۴)
گاهی می فرماید: «خداوند تبارک و تعالی از آنچه دلهایتان کسب کرده تو را بازخواست خواهد فرمود». در آیه ای می فرماید: «در آن هم روز که مال و همچنین فرزندان سودى نمى بخشد، مگر کسى که با قلب سلیم به پیشگاه خداوند تبارک و تعالی آید!» (شعراء، ۸۸ – ۸۹). یعنی تنها دل سالم می باشد که در قیامت دستگیر انسان می باشد: «خداوند تبارک و تعالی بر دلها و همچنین گوشهاى آنان مهر نهاده و همچنین بر چشم هایشان پرده اى افکنده شده » (بقره، ۷) و همچنین در جایی دیگر می فرماید: «اعمالشان زیرا و به درستی که زنگارى بر دلهایشان نشسته می باشد» (مطففین، ۱۴)
آن ها گوشه ای از تعبیراتی می باشد که قرآن در مورد قلب و همچنین دل انسان بکار می برد.

ارتباط مداوم با دانشمندان و همچنین علماى صالح، خودسازى و همچنین تهذیب نفس، پرهیز از گناه و همچنین مخصوصا غذاى حرام، و همچنین یاد خداوند تبارک و تعالی کردن به انسان شرح صدر داده و همچنین قلب او را مانند آینه زلال و همچنین شفاف می کند

جایگاه قلب در روایات

امام و پیشوا هشتم علیه السلام می فرمایند: «همانا جهت خداوند در میان بندگانش آئینه ای می باشد و همچنین آن هم دل می باشد، پس محبوب ترین دل ها نزد او صاف ترین و همچنین سخت ترین و همچنین نرم ترین آنهاست: در دین خداوند تبارک و تعالی سخت ترین دل باشد، و همچنین از گناهان پاکیزه ترین دل باشد و همچنین بر برادران ایمانی نازکترین دل باشد.» (نمونه معارف اسلام، ج ۱۵، ص ۱۸۵)
امام و پیشوا صادق (علیه السلام) می فرماید: «دل حرم خداست، پس در حرم خداوند تبارک و تعالی، غیر خداوند تبارک و تعالی را ساکن مکن». (بحار الانوار، ج ۷۰، ص ۲۵)
در بیانی امیرالمومنین (علیه السلام) می فرماید: «همانا آن دلها ملول و همچنین افسرده می می شود، همانطور که بدن ها خسته می می شود، پس جهت طراوت آنها در پی حکمت ها و همچنین دانش های نو و همچنین شگفت آور باشید». (نهج البلاغه، کلمات قصار، ۸۹)
در روایتی دیگر می فرمایند: «آگاه باشید که همانا عامل تندرستی تن، تقوای دل می باشد.

بیماری قلب چیست؟

قرآن تعبیراتی در مورد ی بیماریهای قلب انسان دارد از قبیل: مرض، قصاوت و همچنین سنگینی، زنگار و همچنین … که همه ی آن ها دلایلی دارد که تبیین شده می باشد
امام و پیشوا صادق(علیه السلام) فرمودند: پدرم [امام و پیشوا باقر] علیه السلام بارها می فرمود: هیچ چیز جهت قلب زیان بارتر از گناه نیست، چه آن هم که قلب با گناه می آمیزد و همچنین بر گناه اصرار می ورزد تا آن هم که گناه بر قلب چیره می می شود و همچنین سر انجام آن هم را وارونه می کند. (نمونه معارف اسلام، ج ۱۵، ص ۱۸۴)
انسانها در پذیرش حق و همچنین درک مباحث و مطالب یکسان نیستند، بعضى با یک اشاره لطیف یا یک کلام کوتاه واقعیت و حقیقت را به خوبى درک مى کنند، یک تذکر آنها را بیدار مى سازد، و همچنین یک موعظه و همچنین اندرز در روح آنها طوفانى بپا مى کند، در حالى که بعضى دیگر شدیدترین خطابه ها و همچنین گویاترین دلائل و همچنین نیرومندترین اندرز و همچنین مواعظ در وجودشان کمترین اثرى نمى گذارد، و همچنین آن مساله ساده اى نیست (تفسیر نمونه، ج ۱۹، ص: ۴۲۷). آنچه باعث زنگار گرفتن قلب و همچنین قساوت آن هم می می شود، جهل و همچنین گناه و همچنین لجاجت و همچنین جدال و همچنین مراء و همچنینهمنشینى با بدان و همچنین فاجران و همچنین مجرمان و همچنین دنیاپرستى و همچنین هواپرستى می باشد.(تفسیر نمونه، ج ۱۹، ص ۴۲۸)

درمان بیماری قلب

با تعبیراتی که در آن روایت آمده می قدرت گرفتن که قلب انسان شامل چند ویژگی می باشد:
۱٫ 
حرم الله می باشد. ۲٫ گناه بزرگترین بیماری قلب می باشد. ۳٫ پاکترین قلب ها، قلبی می باشد که از گناه رهیده باشد ۴٫ جهت رهیدن از گناه بایستی و حتما در پی حکمت ها و همچنین دانش های نو و همچنین شگفت آور بود
قرآن بهترین راه چاره و همچنین درمان امراض قلب را در ذکر و همچنین یاد خداوند تبارک و تعالی خلاصه می کند و همچنین می فرماید: «آگاه باشید که با یاد خداوند دلها آرام می گیرد» (رعد- ۲۸). براى به دست آوردن شرح صدر و همچنین رهایى از قساوت قلب بایستی و حتما به درگاه خداوند تبارک و تعالی روى آورد تا آن هم نور الهى که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وعده داده در قلب بتابد، بایستی و حتما آئینه قلب را از زنگار گناه صیقل داد و همچنین سراى دل را از زباله هاى هوا و همچنین هوس پاک کرد تا آماده پذیرایى محبوب گردد. (تفسیر نمونه، ج ۱۹، ص ۴۲۹) 
ارتباط مداوم با دانشمندان و همچنین علماى صالح، خودسازى و همچنین تهذیب نفس، پرهیز از گناه و همچنین مخصوصا غذاى حرام، و همچنین یاد خداوند تبارک و تعالی کردن به انسان شرح صدر داده و همچنین قلب او را مانند آینه زلال و همچنین شفاف می کند.

منزل و خانه تکانی دل

انسان بایستی و حتما از دنیای پیرامون خود عبرت بگیرد که عبرت گرفتن کار اشخاص عاقل و همچنین فهیم می باشد. از درختان، کوه ها، دشت و همچنین صحرا و همچنین … و همچنین فصول سال شمسی
بهار که می آید درختان از هر گونه کهنگی که در طول سال شمسی بر آنها نشسته می باشد جدا می شوند، از برگ های کهنه و همچنین کدر، از کثیفی ها و همچنین آلودگی ها. صاف و همچنین پاکیزه می شوند مانند ظرفی که از ناپاکی ها خالی شده می باشد. آماده می شوند جهت گرفتن زیبایی، طراوت و همچنین جلوه های زیبای الهی. ما هم از آن روند طبیعت درس بگیریم و همچنین دل ها را با یاد خداوند تبارک و تعالی از هر چه ناپاکیست بشوییم. زنگارها را بزداییم و همچنین فصلی نو در اندازیم. اراده و تصمیم راسخ بگیریم که طراوت و همچنین شادابی دل را که شرط آن هم ذکر و همچنین یاد خداست، جهت دائما داشته باشیم و همچنین با دروغ و همچنین غیبت و همچنین دورویی و همچنین کینه به دل داشتن از دیگران باعث مردن و همچنین بی طراوتی و همچنین بی نشاطی دل نشویم.

کلام آخر

قلب دروازه ایست که هر آنچه انسان انجام می دهد بایستی و حتما از آن دروازه بگذرد تا به عمل (چه خوب و همچنین چه بد) درآید. پس انسان جهت رها شدن از بیماریهای قلب و همچنین آرام شدن آن هم بایستی و حتما که دائما و همچنین همه جا به یاد و همچنین ذکر خداوند تبارک و تعالی مشغول باشد تا زنگارها زدوده می شود و همچنین به حرم امن الهی تغییر پیدا کردن گردد.

منبع: تبیان

انتهای پیام

چگونه کهنگی ها را از دل بزداییم؟ در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان