چگونه کهنگی ها را از دل بزداییم؟

چگونه کهنگی ها را از دل بزداییم؟

|چگونه کهنگی ها را از دل بزداییم؟ از مسیح داراب|

محمد امیری نژاد/کارشناس حوزه

 

صدای شیعه: جهت هر عاقلی روشن می باشد که آدمی شامل دو ساحت می باشد: درون و همچنین برون: ساحت برون مرتبط به ظاهر و همچنین اعضاست و همچنین ساحت درون، مرتبط به قلب. بعضی از کارهای خوب و همچنین بد را ما با اعضا و همچنین جوارح انجام می دهیم مانند نماز و همچنین روزه، یا دروغ و همچنین غیبت و همچنین… و همچنین بعضی را از طریق قلب مانند محبت و همچنین ایمان یا کبر و همچنین حسد و همچنین نفاق و همچنین

جایگاه قلب در آیات

از آنجایی که به تعبیر روایات قلب انسان به منزله ی پادشاه و همچنین حکمران بدن می باشد و همچنین هر آنچه را که قلب دستور دهد اعضا و همچنین جوارح انجام می دهند، قرآن به قلب توجه ویژه ای داشته و همچنین آن دروازه وارد شدن اعمال را در آیات بسیاری مورد بررسی کردن قرار داده می باشد. گاهی می فرماید: «آنچه در دلهایتان می باشد (مانند کفر، نفاق و همچنین ریا و همچنین..) چه آنها را آشکار سازید و همچنین چه پوشیده دارید، خداوند تو را به آنها محاسبه می فرماید» (بقره، ۲۸۴)
گاهی می فرماید: «خداوند تبارک و تعالی از آنچه دلهایتان کسب کرده تو را بازخواست خواهد فرمود». در آیه ای می فرماید: «در آن هم روز که مال و همچنین فرزندان سودى نمى بخشد، مگر کسى که با قلب سلیم به پیشگاه خداوند تبارک و تعالی آید!» (شعراء، ۸۸ – ۸۹). یعنی تنها دل سالم می باشد که در قیامت دستگیر انسان می باشد: «خداوند تبارک و تعالی بر دلها و همچنین گوشهاى آنان مهر نهاده و همچنین بر چشم هایشان پرده اى افکنده شده » (بقره، ۷) و همچنین در جایی دیگر می فرماید: «اعمالشان زیرا و به درستی که زنگارى بر دلهایشان نشسته می باشد» (مطففین، ۱۴)
آن ها گوشه ای از تعبیراتی می باشد که قرآن در مورد قلب و همچنین دل انسان بکار می برد.

ارتباط مداوم با دانشمندان و همچنین علماى صالح، خودسازى و همچنین تهذیب نفس، پرهیز از گناه و همچنین مخصوصا غذاى حرام، و همچنین یاد خداوند تبارک و تعالی کردن به انسان شرح صدر داده و همچنین قلب او را مانند آینه زلال و همچنین شفاف می کند

جایگاه قلب در روایات

امام و پیشوا هشتم علیه السلام می فرمایند: «همانا جهت خداوند در میان بندگانش آئینه ای می باشد و همچنین آن هم دل می باشد، پس محبوب ترین دل ها نزد او صاف ترین و همچنین سخت ترین و همچنین نرم ترین آنهاست: در دین خداوند تبارک و تعالی سخت ترین دل باشد، و همچنین از گناهان پاکیزه ترین دل باشد و همچنین بر برادران ایمانی نازکترین دل باشد.» (نمونه معارف اسلام، ج ۱۵، ص ۱۸۵)
امام و پیشوا صادق (علیه السلام) می فرماید: «دل حرم خداست، پس در حرم خداوند تبارک و تعالی، غیر خداوند تبارک و تعالی را ساکن مکن». (بحار الانوار، ج ۷۰، ص ۲۵)
در بیانی امیرالمومنین (علیه السلام) می فرماید: «همانا آن دلها ملول و همچنین افسرده می می شود، همانطور که بدن ها خسته می می شود، پس جهت طراوت آنها در پی حکمت ها و همچنین دانش های نو و همچنین شگفت آور باشید». (نهج البلاغه، کلمات قصار، ۸۹)
در روایتی دیگر می فرمایند: «آگاه باشید که همانا عامل تندرستی تن، تقوای دل می باشد.

بیماری قلب چیست؟

قرآن تعبیراتی در مورد ی بیماریهای قلب انسان دارد از قبیل: مرض، قصاوت و همچنین سنگینی، زنگار و همچنین … که همه ی آن ها دلایلی دارد که تبیین شده می باشد
امام و پیشوا صادق(علیه السلام) فرمودند: پدرم [امام و پیشوا باقر] علیه السلام بارها می فرمود: هیچ چیز جهت قلب زیان بارتر از گناه نیست، چه آن هم که قلب با گناه می آمیزد و همچنین بر گناه اصرار می ورزد تا آن هم که گناه بر قلب چیره می می شود و همچنین سر انجام آن هم را وارونه می کند. (نمونه معارف اسلام، ج ۱۵، ص ۱۸۴)
انسانها در پذیرش حق و همچنین درک مباحث و مطالب یکسان نیستند، بعضى با یک اشاره لطیف یا یک کلام کوتاه واقعیت و حقیقت را به خوبى درک مى کنند، یک تذکر آنها را بیدار مى سازد، و همچنین یک موعظه و همچنین اندرز در روح آنها طوفانى بپا مى کند، در حالى که بعضى دیگر شدیدترین خطابه ها و همچنین گویاترین دلائل و همچنین نیرومندترین اندرز و همچنین مواعظ در وجودشان کمترین اثرى نمى گذارد، و همچنین آن مساله ساده اى نیست (تفسیر نمونه، ج ۱۹، ص: ۴۲۷). آنچه باعث زنگار گرفتن قلب و همچنین قساوت آن هم می می شود، جهل و همچنین گناه و همچنین لجاجت و همچنین جدال و همچنین مراء و همچنینهمنشینى با بدان و همچنین فاجران و همچنین مجرمان و همچنین دنیاپرستى و همچنین هواپرستى می باشد.(تفسیر نمونه، ج ۱۹، ص ۴۲۸)

درمان بیماری قلب

با تعبیراتی که در آن روایت آمده می قدرت گرفتن که قلب انسان شامل چند ویژگی می باشد:
۱٫ 
حرم الله می باشد. ۲٫ گناه بزرگترین بیماری قلب می باشد. ۳٫ پاکترین قلب ها، قلبی می باشد که از گناه رهیده باشد ۴٫ جهت رهیدن از گناه بایستی و حتما در پی حکمت ها و همچنین دانش های نو و همچنین شگفت آور بود
قرآن بهترین راه چاره و همچنین درمان امراض قلب را در ذکر و همچنین یاد خداوند تبارک و تعالی خلاصه می کند و همچنین می فرماید: «آگاه باشید که با یاد خداوند دلها آرام می گیرد» (رعد- ۲۸). براى به دست آوردن شرح صدر و همچنین رهایى از قساوت قلب بایستی و حتما به درگاه خداوند تبارک و تعالی روى آورد تا آن هم نور الهى که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وعده داده در قلب بتابد، بایستی و حتما آئینه قلب را از زنگار گناه صیقل داد و همچنین سراى دل را از زباله هاى هوا و همچنین هوس پاک کرد تا آماده پذیرایى محبوب گردد. (تفسیر نمونه، ج ۱۹، ص ۴۲۹) 
ارتباط مداوم با دانشمندان و همچنین علماى صالح، خودسازى و همچنین تهذیب نفس، پرهیز از گناه و همچنین مخصوصا غذاى حرام، و همچنین یاد خداوند تبارک و تعالی کردن به انسان شرح صدر داده و همچنین قلب او را مانند آینه زلال و همچنین شفاف می کند.

منزل و خانه تکانی دل

انسان بایستی و حتما از دنیای پیرامون خود عبرت بگیرد که عبرت گرفتن کار اشخاص عاقل و همچنین فهیم می باشد. از درختان، کوه ها، دشت و همچنین صحرا و همچنین … و همچنین فصول سال شمسی
بهار که می آید درختان از هر گونه کهنگی که در طول سال شمسی بر آنها نشسته می باشد جدا می شوند، از برگ های کهنه و همچنین کدر، از کثیفی ها و همچنین آلودگی ها. صاف و همچنین پاکیزه می شوند مانند ظرفی که از ناپاکی ها خالی شده می باشد. آماده می شوند جهت گرفتن زیبایی، طراوت و همچنین جلوه های زیبای الهی. ما هم از آن روند طبیعت درس بگیریم و همچنین دل ها را با یاد خداوند تبارک و تعالی از هر چه ناپاکیست بشوییم. زنگارها را بزداییم و همچنین فصلی نو در اندازیم. اراده و تصمیم راسخ بگیریم که طراوت و همچنین شادابی دل را که شرط آن هم ذکر و همچنین یاد خداست، جهت دائما داشته باشیم و همچنین با دروغ و همچنین غیبت و همچنین دورویی و همچنین کینه به دل داشتن از دیگران باعث مردن و همچنین بی طراوتی و همچنین بی نشاطی دل نشویم.

کلام آخر

قلب دروازه ایست که هر آنچه انسان انجام می دهد بایستی و حتما از آن دروازه بگذرد تا به عمل (چه خوب و همچنین چه بد) درآید. پس انسان جهت رها شدن از بیماریهای قلب و همچنین آرام شدن آن هم بایستی و حتما که دائما و همچنین همه جا به یاد و همچنین ذکر خداوند تبارک و تعالی مشغول باشد تا زنگارها زدوده می شود و همچنین به حرم امن الهی تغییر پیدا کردن گردد.

منبع: تبیان

انتهای پیام

چگونه کهنگی ها را از دل بزداییم؟ در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn