پیامدهای سونامی مصرف لوازم آرایش

پیامدهای سونامی مصرف لوازم آرایش

|پیامدهای سونامی مصرف لوازم آرایش از مسیح داراب|

صدای شیعه: میل به زیبایی و همچنین زیبا بودن یکی از امیال فطری و همچنین خدادادی می باشد، که همه اشخاص بشر از داشتن آن هم بی نصیب نیستند. به قطع و همچنین یقین می قدرت آن چنین ادعا نمود، در صورتی که فطرت اشخاص دستخوش تغییر و همچنین دگرگونی قرار نگرفته باشد، تمایل بسیاری به زیبایی را در وجود خود دیدن می نماید. آموزه های اسلامی نیز با توجه به غنا و همچنین محتوای ارزشمند خود اشخاص را به سوی زیبایی و همچنین زیبا بودن در زندگی ترغیب نموده می باشد. آنچه در آن بین دستخوش آسیب و همچنین انحراف قرار گرفته، مصداق، ابزار و همچنین شیوه زیبا شدن می باشد
با اندک نگاهی به شیوه و همچنین سبک زندگی اشخاص به خوبی می قدرت انحراف را در ابزار زیبا شدن دیدن نمود.  
سؤال مهمی که در آن نوشتار سعی داریم به آن هم دست یابیم شناسایی موارد انحرافی زیبایی می باشد. آیا به راستی می قدرت با پوشیدن گرانترین و همچنین مشهورترین مارک های لباس جهان، و همچنین بهره بری و استفاده از انواع لوازم آرایش، زیبایی اشخاص را ضمانت کرد؟

معنا و همچنین مفهوم واژه ای به نام «زیبایی»

واژه ای به نام زیبا در لغت برگرفته از مصدر زیبیدن در معانی همچون: زیبنده، شایسته، نیکو، جمیل، خوش نما، و همچنین آراسته به کار گرفته شده می باشد. و همچنین همچنین می قدرت آن چنین گفتن داشت: زیبایی یعنی حالت و همچنین کیفیت زیبا، که عبارت می باشد از نظم و همچنین هماهنگی که همراه عظمت و همچنین پاکی در شیئی می باشد و همچنین عقل و همچنین تخیل و همچنین تمایلات عالی انسانی را تحریک کرده و همچنین لذت و همچنین انبساط را به ارمغان می آورد. [۱
یکی از زیباترین مصادیق آن تعریف از زیبایی را می قدرت در خلقت زیبای انسان دیدن کرد که خداوند متعال در توصیف او آن چنین می فرماید: «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی أَحْسَنِ تَقْویمٍ؛ [تین، آیه۴] [که] به راستى انسان را در نیکوترین اعتدال آفریدیم.».«فَتَبارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقینَ؛ [مومنون، آیه۱۴] آفرین باد بر خداوند تبارک و تعالی که بهترین آفرینندگان می باشد». 
در تبیین زیبایی ظاهری انسان می قدرت آن چنین ادعا نمود که، هندسه زیبا و همچنین دقیقی بر اندام انسان حاکم می باشد. مقدار و اندازه و همچنین ترکیب رنگ ها، توازن و همچنین تناسبی شگفت انگیز میان آنها برقرار می باشد، که حاکی از عظمت خالق زیبایی هاست.

خداوند تبارک و تعالی زیبایی و همچنین آرایش کردن را دوست دارد!

با اندک توجهی در منابع ارزشمند اسلامی به خوبی می قدرت جایگاه و همچنین اهمیت زیبا شناسی را در آن هم دیدن کرد. اهمیت و همچنین جایگاهی که منابع اسلامی جهت زیبایی قائل بوده را به راستی نمی قدرت در هیچ آیین و همچنین مذهبی دیدن نمود. در اهمیت زیبا دوستی همین بس که در روایتی ارزشمند از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم (صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم) خداوند متعال زیبا و همچنین طالب زیبایی معرفی شده می باشد: «إنّ اللّه تعالى جمیلٌ یُحِبُّ الجَمال، و همچنین یُحِبُّ أنْ یَرى أثَرَ نِعمَتِهِ على عَبدِهِ، و همچنین یُبغِضُ البُؤْسَ والتَّباؤسَ [۱]؛ خداوند متعال زیباست، زیبایى را دوست دارد و همچنین دوست دارد اثر نعمت خود را در بنده اش ببیند. او فقر و همچنین فقرنمایى را دشمن دارد». 
در اهتمام و همچنین توجه آیین مقدس اسلام به مقوله زیبایی می قدرت به سفارش خداوند متعال به زیبا پوشی در حین عبادت و همچنین بندگی اشاره کرد خداوند متعال آن هم قدر جهت زیبایی اشخاص اهمیت قائل می باشد که دوست می دارد در حین ملاقات بنده اش او را زیبا دیدن نماید: «یا بَنی آدَمَ خُذُوا زینَتَکُمْ عِنْدَ کُلِّ مَسْجِدٍ و همچنینَ کُلُوا و همچنینَ اشْرَبُوا و همچنینَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُسْرِفینَ، قُلْ مَنْ حَرَّمَ زینَةَ اللَّهِ الَّتی أَخْرَجَ لِعِبادِه؛ [اعراف، آیات۳۲و۳۱] اى فرزندان آدم، نزد هر مسجدى- به هنگام نماز- آرایش خویش- جامه و همچنین آنچه مایه آراستگى می باشد- فرا گیرید، و همچنین بخورید و همچنین بیاشامید و همچنین اسراف مکنید، که خداوند تبارک و تعالی اسرافکاران را دوست ندارد. بگو: چه کسى آرایشى را که خداوند تبارک و تعالی براى بندگان خود پدید آورده حرام کرده می باشد». 
همچنین در روایتی دیگر از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم (صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم ) نقل شده می باشد که فرمودند: «اِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ مِنْ عَبْدِهِ إِذَا خَرَجَ إِلَى إِخْو همچنینَانِهِ أَنْ یَتَهَیَّأَ لَهُمْ و همچنینَ یَتَجَمَّلَ؛[۳] خدای تعالی دوست دارد هنگام و زمانی که بنده اش نزد برادران خود می رود با هیأت و همچنین ظاهری پرداخته و همچنین آراسته برود».

آرایش و همچنین زیبایی های مذموم و همچنین پوشالی!

هر چند انسان ها به روش فطری تمایل به زیبایی دارند و همچنین زیبا پسند خواهند بود، ولی آنچه مسلم می باشد در پاره ای از موارد به خوبی نتوانسته اند برداشت درستی از زیبایی داشته باشند، از آن رو می قدرت آن چنین ادعا نمود که بعضی مسائل و همچنین تصاویر که در نظر انسان زیبا به نظر می آیند، در واقع زیبا نیستند، بلکه زیبانما خواهند بود.
به تعبیر دیگر زیبایی های مجازی خواهند بود نه زیبایی واقعی، تصویر زیبا داشتن از زیبایی های مجازی نیز در بسیاری از موارد به خاطر تسویل و همچنین تزیین شیطان می باشد. «و همچنینَإِذْ زَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطَانُ أَعْمَالَهُمْ؛ [انفال، آیه ۴۸] و همچنین آنگاه که شیطان کارهاى آنها را برایشان بیاراست». بعضی از موارد که در نظر انسان زیبا جلوه نموده می باشد به راستی شامل زیبایی واقعی نیستند
آن هم دسته افرادی که با صرف هزینه های هنگفت مبادرت به تبرج و همچنین آرایش جهت جلوه گری در اجتماع و همچنین در برابر دیدگان اشخاص نامحرم می نمایند به راستی مصداق واقعی زیبایی را گم کرده اند؛ چرا که خدایی که خود طالب زیبایی می باشد آن چنین رفتارهایی را زشت شمرده می باشد: «و همچنینَ قَرْنَ فی بُیُوتِکُنَّ و همچنینَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِیَّةِ الْأُولى؛ [احزاب، آیه ۳۳] و همچنین در منزل و خانه هاتان آرام گیرید، و همچنین به شیوه جاهلیت پیشین به خودنمایى بیرون نیایید». 

«تبرج، به معنى آشکار شدن در برابر شهروندان و مردم شهر می باشد، و همچنین از ماده"برج" گرفته شده که در برابر دیدگان همه ظاهر می باشد. ولی باید توجه داشت آنکه منظور از جاهلیت اولى چیست؟ ظاهرا آن هم جاهلیتى می باشد که مقارن عصر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (صلی الله و همچنین علیه و همچنین آله) بوده، به طورى که در تواریخ آمده در آن هم موقع زنان حجاب درستى نداشتند و همچنین دنباله روسرى هاى خود را به پشت سر مى انداختند به طورى که گلو و همچنین قسمتى از سینه و همچنین گردنبند و همچنین گوشواره هاى آنها نمایان بود، و همچنین به آن ترتیب قرآن همسران پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (صلی الله علیه و همچنین آله) را از آن گونه اعمال باز مى دارد.[۴
علی رغم تصور بعضی اشخاص، عشوه گری و همچنین تبرج نمایی تنها مختص به زنان نیست، بلکه گاهی جامعه مردان نیز به آن مرض مهلک گرفتار می شوند و همچنین به نوعی به تنّازی مخصوص زنان و دختران جوان دچار می شوند. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(صلی الله علیه و همچنین آله) در روایتی ارزشمند در توبیخ آن دسته اشخاص می فرماید: «لَعَنَ اللَّهُ الْمُتَشَبِّهَاتِ بِالرِّجَالِ مِنَ النِّسَاءِ و همچنینَ لَعَنَ اللَّهُ الْمُتَشَبِّهِینَ مِنَ الرِّجَالِ بِالنِّسَاءِ؛ [۵] خداوند تبارک و تعالی زنان و همچنین مردانی که خود را به جنس مخالف شبیه می کنند، لعنت کرده می باشد».

تبعات شوم سونامی مصرف لوازم آرایش

۱-اهرمی جهت جهنمی کردن خود و همچنین دیگران
هر چند انسان زیبایی را دوست دارد ولی نباید از یاد ببرد که در منطق قرآن هر نوع تبرج و همچنین جلوه گری در اجتماع نمی تواند مصداق زیبایی باشد؛ چرا که آن شیوه جلوه گری و همچنین عوام فریبی هر چند ظاهری متغایر و متفاوت به انسان می بخشد ولی آنچه مسلم می باشد باطن و همچنین سیرت او را رنگ و همچنین بوی شیطان و همچنین دنیایی می دهد، زیبایی ظاهری که اشخاص را نه به خداوند تبارک و تعالی بلکه به مظاهر دنیایی مشغول می سازد، آیا به راستی کسی می تواند ادعا نماید که با آن همه عشوه گری و همچنین تن نازی هدفی جز قرب و همچنین رسیدن به خدای متعال را ندارد؟ 

۲-بر انگیختن شهوت مردان
شاید زنی که به انواع ادوات آرایشی و همچنین رنگ لعاب های زیبایی خود را تجهیز و همچنین تبرج نموده براستی نداند که چه تأثیر منفی و همچنین مخربی بر روان و همچنین هیجانات درونی مردان ساخته یا ایجاد می نماید او تنها دوست دارد که زیبا جلوه نماید، ولی غافل از آن که زیبایی او به نرخ برانگیختن قوه ای در وجود مردان ختم می می شود که در حالت عادی و همچنین متعارف نباید آن چنین آشفته و همچنین پریشان باشد.

سخن آخر:

خداوند تبارک و تعالی زیبایی را دوست دارد، ولی نه هر نوع زیبایی را، خداوند تبارک و تعالی بندگان زیبای خود را دوست دارد ولی نه هر بنده ای را؛ چرا که هر زیبایی در راستای اهداف الهی نیست، بلکه  بعضی از مصادیق آن هم در جهت مقاصد شوم شیطانی ساماندهی می می شود.

پی نوشت ها:
[۱]. محمد معین، فرهنگ فارسی: ج۲، ص۱۷۶۷٫ به نقل از حسن خرقانی، قرآن و همچنین زیبایی شناسی،ص۸۱.
[۲].
بحار الأنوار: ج ۱۰، ص۹۲.
[۳].
وسائل الشیعة، ج ۵، ص۱۱.
[۴].
تفسیر نمونه: ج ۱۷، ص۲۹۰.
[۵].
الکافی:  ج ۵، ص۵۵۲، ح۴.

منبع: تبیان

انتهای پیام

پیامدهای سونامی مصرف لوازم آرایش در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان